Glosostigma úporovitá: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Glosostigma úporovitá je rostlina náročná na míru osvětlení i živin, za to se odmění bohatým akvarijním kobercem. Rostlina není vhodná pro začátečníky.

Tipy pro pěstování glosostigmy úporovité

 1. Doporučená velikost nádrže pro pěstování glosostigmy je minimálně 40 litrů. Přestože se jedná o malou rostlinu, bude vyžadovat stabilní parametry vody a vstřikování CO2. To je bohužel v nano nádržích téměř nemožné.
 2. Glosostigma může pohodlně prospívat v měkké až tvrdé vodě a za ideální hodnoty pH se považují hodnoty mezi 6,5 a 7,5. 
 3. Tato zelená rostlina ocení mírné až vysoké osvětlení. Intenzivní osvětlení jí umožňuje vytvářet na substrátu husté blány, zatímco slabé světlo vyvolává růst výhonků směrem vzhůru, což popírá smysl pěstování této rostliny.
 4. Glosostigma vyžaduje ke svému růstu hladký substrát bohatý na živiny. Musí být jemnozrnný, jinak v něm kořeny nebudou dobře držet.
 5. Vstřikování CO2 je pro glosostigmu nezbytností. Lze použít buď tekutý uhlík, nebo tlakový systém CO2, který rostlinám dodává dostatečné dávky CO2, někteří akvaristé doporučují asi 20-30 mg/l.
 6. Glosostigma je náročná rostlina a není ideální pro začátečníky, protože vyžaduje velkou péči a doplňování živin, aby se akvarijní koberec udržel ve výborné kondici.
 7. Koberec je třeba často zastřihávat, aby se udržel nízký, kompaktní vzhled, který obvykle dosahuje asi 3 cm. Pokud rostliny čas od času nezastřihnete, staré listy uhnijí, protože nové mají tendenci je při růstu dusit. Nízkým zastřihováním také podpoříte boční růst. 
 8. Nezapomínejte také odřezávat zažloutlé listy a odumírající výhony, abyste uvolnili místo pro růst nových listů. Všechny odřezky posbírejte pomocí síta nebo síťky na ryby, abyste je mohli řádně zlikvidovat.
 9. Nezapomeňte používat kořenové tablety nebo dávkovat tekutá hnojiva apod. pro zajištění základních živin potřebných pro rostliny.
 10. Dbejte na to, aby nové rostliny nebyly zastíněny jinými rostlinami v nádrži nebo akvarijní výzdobou, ke svému rozkvětu potřebují dostatek světla.
 11. Glosostigma se rychle množí vysíláním běžců nebo postranních výhonků, které se začnou tvořit, jakmile rostliny v akváriu dozrají.

Základní informace

 • Český název: Glossostigma elatinoides
 • Latinský název: Glossostigma elatinoides
 • Původ: Austrálie a Nový Zéland
 • Čeleď: Scrophulariaceae (Krtičníkovité)
 • Výška: 2-6 cm
 • Vhodná teplota: 20-26 °C
 • Osvětlení: 0,75 W/litr
 • Doporučené PH: 6,5-7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 2-8 °dGH

Charakteristika

Glosostigma úporovitá je jedna z nejmenších akvarijních rostlin. V akváriu se doporučuje umístit dopředu akvária a nechat ji, ať obroste větší plochu. Rostlina při správných podmínkách velice rychle roste. Glosostigma je velmi náročná na osvětlení. Při nedostatku světla tvoří spíše keříky než plazivý koberec. Kvete bílými kvítky.

Rozmnožování

Glosostigma se rychle množí vysíláním výběžků nebo postranních výhonků, které se začnou tvořit, jakmile rostliny v akváriu dozrají.

Často kladené dotazy

❓Může glosostigma růst ve štěrku?

Ano, může, ale tento štěrk by měl být velice jemný. V hrubém štěrku vám rostlina nebude držet.

❓Proč glosostigma po vysazení hyne?

Rostlině nějakou dobu trvá, než si zvykne na přechod z emersní formy na ponořenou, což vyvolá tání a rostlině nějakou dobu trvá, než se odrazí k životu tím, že vypěstuje nové listy a upraví své struktury, aby se přizpůsobila novému prostředí. 

❓Proč glosostigmě hnijí listy?

Jak rostlina roste a vytváří nové listy, tyto listy dusí staré listy a způsobují jejich hnilobu zespodu. Z tohoto důvodu se doporučuje koberec glosostigmy často zastřihávat.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu