Mokřanka trojkvětá: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Mokřanka trojkvětá je nenáročná rostlina, kterou lze pěstovat v substrátu i jako plovoucí. Může chutnat některým rybkám a plžům. TEXT

Tipy pro pěstování mokřanky trojkvěté

 1. Stonky mokřanky jsou poměrně výrazné, silné a robustní. To je důležité si uvědomit, protože tyto rostliny mají schopnost zabírat hodně místa a bránit pohybu větších ryb. 
 2. Mokřanka může dosáhnout maximální výšky zhruba 50 cm. To z ní dělá špatnou volbu pro malé nano nádrže nebo menší nádrže s vysokým biologickým zatížením.
 3. Při sázení této rostliny byste se měli ujistit, že je mezi jednotlivými mokřankami dostatek místa. Pokud je namačkáte příliš blízko u sebe, může dojít k tomu, že budou soupeřit o světlo, což z dlouhodobého hlediska zbrzdí jejich růst.
 4. Mokřanku lze v jejím přirozeném prostředí poměrně často nalézt plovoucí. Dejte si však pozor, aby plovoucí mokřanka nebrala světlo ostatním živým organismům v nádrži.
 5. Péči o mokřanku zvládne každý. Tyto rostliny jsou extrémně odolné, trvanlivé a vyloženě obtížně zničitelné. Díky tomu jsou skvělou volbou pro každého, kdo chce do své nádrže přidat něco nového bez dalších starostí s novými rybami. Jediné, co musíte po jejím vysazení udělat, je trocha stříhání.
 6. Mokřanka trojkvětá má nejraději teplou vodu. V akváriu by měla být teplota od 24 do 28 stupňů Celsia.
 7. Vzhledem k rychlému růstu a poměrně velké maximální velikosti by tyto rostliny neměly být zařazeny do nádrží menších než 38 litrů. Cokoliv menšího nemá smysl, protože je budete muset zběsile stříhat, jen aby nezabraly celé akvárium.
 8. Množení mokřanky je velmi snadné. Ve skutečnosti bychom ji můžeme považovat za jednu z nejsnadněji množitelných vodních rostlin.
 9. Druh substrátu, který dáte do nádrže, má obrovský vliv na rychlost růstu a celkový zdravotní stav vaší vodní vistárie. Naštěstí to není příliš složitý proces. Mokřance se nejlépe daří v písčitém substrátu bohatém na živiny. Ten napodobuje říční koryta, kde přirozeně roste, a umožňuje jí vytvořit účinný kořenový základ.
 10. Pokud chcete maximalizovat zdraví a rychlost růstu mokřanky, je ideální vysoké množství světla. Protože se však jedná o tak odolné rostliny, vystačí si i s nízkým osvětlením.
 11. Dejte si pozor na rybičky. Některým totiž mokřanka velice chutná a budou ji požírat. Opatrní byste měli být také u plžů, jako je neritina. 

Základní informace

 • Český název: Mokřanka trojkvětá
 • Latinský název: Hygrophila difformis (Synnema difformis, Synnema triflorum)
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: JV Asie
 • Čeleď: Acanthaceae (Paznehtníkovité)
 • Výška: 45cm
 • Vhodná teplota: 22-28°C
 • Osvětlení: 0,7 W/l
 • Doporučené PH: 6-7,7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-20°dGH

Charakteristika

Mokřanka trojkvětá je velmi různorodá rostlina. Její proměnlivé světle zelené listy se zářezy a zpeřenými listy připomínají kapradinu. Rostlinu se vysazují do pozadí či rohů akvária po několika pohromadě. Potřebuje více světla a na živiny a železo bohatý substrát dna. Také přihnojování oxidem uhličitým je důležité.

Rozmnožování

Nejprve je třeba začít se zdravým řízkem rostliny. Než se o to pokusíte, počkejte, až rostlina dosáhne své maximální velikosti. Tím zaručíte, že získáte zdravou část rostliny a že řízek nepoškodí její zbytek. Odřízněte stonek zhruba 10-12 cm od vrcholu (tato část by měla mít listy). Jakmile ji budete mít, najděte místo, kam ji můžete přesadit. Zahrabte odříznutý stonek asi tři centimetry do písčitého substrátu a ukotvěte ho stejně jako původní rostlinu.

Často kladené dotazy

❓Jak rychle roste mokřanka?

Mokřanka roste velice rychle, zhruba až 5 až 7,5 centimetrů za týden. (Zdroj)

❓Jak velká může být mokřanka?

Při výsadbě na typickém místě může dorůst až do výšky 50 cm, takže je nejvhodnější ji použít v pozadí akvária.

❓Může mokřanka růst emerzně?

Ano, stejně jako mnoho jiných akvarijních rostlin se i mokřanka může pěstovat v emerzní formě.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu