Blyxa japonská: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Blyxa japonská je rostlina náročná na pěstování, jelikož vyžaduje vysokou dávku výživy. Za dobrou péči se odmění načervenalými listy a bílými květy.

Tipy pro pěstování blyxy japonské

 1. Pěstování blyxy japonské je náročné, protože ke správnému růstu potřebuje spoustu živin, například dusík, fosfor, draslík a dalších mikroprvků. Rostlině je nutné dodávat také oxid uhličitý.
 2. Pro ideální růst a stav rostliny je nutná vysoká úroveň osvětlení. Pokud jej bude mít dostatek, listy se začnou zbarvovat do červena.
 3. Pěstování blyxy japonské nedoporučujeme začátečníkům.
 4. Blyxa japonská je citlivá na teplotu vody. Měla by se pohybovat od 22 do 28 stupňů Celsia.
 5. Blyxa japonica roste pouze ponořená ve vodě hluboké až 20 cm. Přestože tato rostlina dává přednost mělké vodě, stále se jedná o plně vodní rostlinu a nelze ji pěstovat emerzně. 
 6. Pokud budete blyxu pěstovat správně, pak se vám odvděčí bílými květy. 
 7. Doporučená velikost nádrže pro pěstování blyxy japonské je minimálně 40 litrů. Ačkoli technicky lze rostlinu šetrně používat i v nádržích s menším objemem, tak se to nedoporučuje, protože bude vyžadovat stabilnější parametry vody a vstřikování CO2. To je bohužel v malých nádržích velmi obtížné.
 8. Pro pohodlný růst blyxy je nutná měkká voda. Důrazně se doporučuje zajistit tvrdost mezi 1-5 GH, často se to však nedodržuje.
 9. Blyxa japonnská je velmi silně kořenující rostlina. K optimálnímu růstu vyžaduje substrát bohatý na živiny, nejlépe jílovitou nebo akvarijní zeminu bohatou na železo.
 10. Písek nebo štěrk se pro tuto rostlinu jako substrát nedoporučují, protože neumožňují rostlině pevně zakořenit.
 11. Tato rostlina vyžaduje pravidelné dávkování tekutých hnojiv (2-3krát týdně) a kořenových tabulek (pravidelně). Makro a mikroživiny pomohou udržet zdravý růst a zajistí, že si rostliny udrží nejlepší vybarvení.

Základní informace

 • Český název: Blyxa japonská
 • Latinský název: Blyxa japonica
 • Původ: Jihovýchodní Asie
 • Čeleď: Hydrocharitaceae (Voďankovité)
 • Výška: 7-15 cm
 • Vhodná teplota: 22-28 °C
 • Osvětlení: 0,5 – 0,75 W/itr
 • Doporučené PH: 6-7,0
 • Doporučená tvrdost vody: 2-10 °dGH

Charakteristika

Listy blyxy japonské jsou přisedlé s pochvovitou bází, světle zelené, čárkovité, pilovité a ostré. Mají výraznou střední žilnatinu s velmi jemnými podélnými žilkami a jsou spirálovitě uspořádané. Blyxa japonská je kvetoucí rostlina. Krásné bílé květy vytváří pouze tehdy, pokud její stopky vyrůstají nad povrch. Nicméně její květy jsou také velmi autogamní. To znamená, že tyčinky se odlučují a ukládají pyl na stigmata ještě předtím, než jsou květy plně otevřené.

Rozmnožování

Blyxa japonská se může množit dvěma způsoby: Semeny – Její květy produkují životaschopná semena, která se sbírají a vkládají do vody. Vegetativním způsobem – Ze základu hlavní rostliny se začnou větvit nové stonky, které se jakoby samy pomalu rozrůstají a rostlina se stává ještě bujnější. V akváriích musíme rostlinu vyjmout a odstřihnout nůžkami. Pokud nová rostlina nemá kořeny, můžete ji nechat plavat, dokud se nevyvinou.

Často kladené dotazy

❓Dokáže blyxa přežít i bez hnojiv?

Ne, blyxa japonská nedokáže dlouhodobě přežít bez výživy. Kvůli nedostatku živin hyne. Hnojit by se měla každý týden.

❓Proč blyxa mění barvu?

Změny barvy mohou být způsobeny nedostatkem železa a fosfátů, které jsou nezbytné pro optimální zdraví a vývoj.

❓Proč blyxa hyne, když byla právě zasazena do substrátu v akváriu?

Bylo zjištěno, že Blyxa japonica neroste dobře v nových nádržích. Zdá se, že vyžaduje určitou biologickou rovnováhu v substrátu (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu