Zákruticha šroubovitá: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Zákruticha šroubovitá je jedna z nejsnadněji pěstovaných akvarijních rostlin. Zákruticha bujně roste a snadno se množí.

Tipy pro pěstování zákrutichy šroubovité

 1. Zákruticha roste do obrovských rozměrů, proto je minimální velikost nádrže pro její pěstování alespoň 40 litrů.
 2. Sázení zákrutichy je snadný úkol. Kořeny rostlin by měly být umístěny pod substrátem, zatímco koruna (kde vyrůstají listy) by měla být těsně nad substrátem, aby se zabránilo hnilobě.
 3. Rostlina ocení optimální teplotu vody mezi 20-28 °C, ale je známo, že snáší i teplotu v rozmezí 15-30 °C.
 4. Ideální hodnoty pH pro pěstování zákrutichy jsou 6,5 – 8,0. V příliš kyselých podmínkách neroste dobře.
 5. Přestože se zákruticha často doporučuje i do nádrží s rostlinami s nízkým osvětlením, nebude to pro ni optimální prostředí. Rostlina ocení spíše střední až vysoké osvětlení.
 6. Bude růst v čemkoli včetně obyčejného štěrku nebo písku, pokud vaše ryby a šneci produkují dostatek biologického zatížení (odpadu). V takovém případě možná ani nebudete muset přidávat žádná hnojiva.
 7. Rostlinu můžete pěstovat i v brakické vodě. Velmi rychle se přizpůsobuje různým podmínkám.
 8. Rostlina může trpět chlorózou. Jedná se o stav, kdy rostliny ztrácejí normální zelené zbarvení listů v důsledku nedostatku železa nebo nedostatečného kvalitního osvětlení. Většinou se po čase sama vzpamatuje.
 9. V počátečních fázích zákruticha ocení aplikaci hnojiv a kořenových zátek, zejména pokud je pěstována v hladkém substrátu. Použijte kořenové tablety. Kořenové tablety obsahují základní makroživiny a mikroživiny, které podporují silný vývoj kořenů, pomáhají rostlinám v silném startu a udržují rozkvět založených rostlin.
 10. Pro dosažení nejlepších výsledků by se rostliny měly pěstovat v malých skupinách ve střední části akvária nebo v jeho pozadí.
 11. Za optimálních podmínek se u zákrutichy mohou vyvinout běhouny již za několik dní. Tyto rozchodníky lze z hlavní rostliny odříznout pro výsadbu nebo rovnou zlikvidovat.

Základní informace

 • Český název: Zákruticha šroubovitá
 • Latinský název: Vallisneria spiralis
 • Původ: Tropy a subtropy Starého světa
 • Čeleď: Hydrocharitaceae (Voďankovité)
 • Vhodná teplota: 18-30°C
 • Doporučené PH: 6-9
 • Doporučená tvrdost vody: 5 – 20°dGH

Charakteristika

Zákruticha je nenáročná rostlina, vhodná pro začátečníky. Její přisedlé listy jsou páskovité, široké 4-8mm a vyrůstají v růžici. Rostliny jsou světle až středně zelené barvy a květy tvoří na hladině na dlouhém, šroubovitě stočeném stonku. Nenechte se zmást názvem šroubovitá – neznamená to že má stočené listy, ve skutečnosti má šroubovitě stočený květní stonek. Je to jedna z nejoblíbenějších akvarijních rostlin.

Rozmnožování

Rostlina se množí odnožemi. Zákruticha vypouští výběžky, na kterých se tvoří nové rostlinky. Jelikož rostlina roste velice rychle, tak i množení probíhá rychle.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho trvá, než se zákruticha uchytí?

Téměř okamžitě. Stačí zasadit jeden trs rostliny do zadního rohu nádrže. Pak se bude dále šířit po celém štěrku. Po několika měsících se vaše nádrž promění v bujnou džungli s rybami proplétajícími se mezi všemi dlouhými listy (Zdroj).

❓Lze zákrutichu zastřihnout?

Ano. Rostliny rostou tak dobře, že často připomínají spíše plevel a vyžadují časté pravidelné zastřihávání. Listy můžete zastřihnout nůžkami na délku, která vám vyhovuje, aby nezakrývaly horní část nádrže, nebo je můžete ponechat tak, aby poskytovaly stín nebo úkryt menším rybám či plůdků (Zdroj).

❓Roste zákruticha zcela ponořená ve vodě?

Ano, zákruticha je zcela ponořená rostlina, která se šíří pomocí běhounů a někdy vytváří vysoké podvodní louky.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu