Anubis Barterův zakrslý: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Anubis Barterův zakrslý je snadno pěstovatelná rostlina, která k životu nepotřebuje mnoho světla. Lze jej pěstovat i v menších akváriích.

Tipy pro pěstování Anubise Barterového zakrslého

 1. Rostlina potřebuje teplou vodu. K udržení teplé vody lze použít ohřívač. Potřebují teplotu 22-28 °C, pH někde mezi 6 a 7,5 a 3-15 KH.
 2. Této rostlině se daří v jemnozrnném substrátu, protože umožňuje růst kořenů a jejich ukotvení na místě. Písek je nejměkčí, takže je nejméně pravděpodobné, že je poškodí. Lze však použít i jiné typy substrátů.
 3. Rostlina nepotřebujete žádné speciální osvětlení, postačí vám standardní akvarijní světlo. Dbejte jen na to, aby světlo dopadalo na listy a rostliny nebyly ve stínu. 
 4. Vzhledem k velikosti Anubise rostlinu můžete chovat v malých nádržích o objemu kolem 40 litrů.
 5. Anubias je pomalu rostoucí druh, což z něj činí jednu z nejjednodušších rostlin na údržbu. Potřebuje pouze čas od času zastřihnout (když jsou stonky příliš dlouhé).
 6. Nádrž je třeba udržovat v čistotě, jinak se nahromaděné škodliviny postupně stanou toxickými a zahubí veškerý život v nádrži. Pravidelná výměna vody (každých pár týdnů) umožní kontrolovat hladinu dusičnanů.
 7. Pokud máte pocit, že rostlina vůbec neroste, možností je použití substrátů bohatých na živiny. Jen si dejte pozor, abyste nepřidávali příliš mnoho živin, jinak byste mohli podpořit růst řas.
 8. Tento druh může být zasazen do substrátu nebo připevněn k dekoracím – kořeny se rozrostou a ovinou kolem předmětů. Díky tomu můžete přidat barvu, kamkoliv budete chtít.
 9. Nesázejte tuto rostlinu na zastíněná místa. Jejich listy potřebují k fotosyntéze přístup světla, bez něj nakonec uhynou.
 10. Tento druh se množí dělením oddenků. Což zjednodušeně řečeno znamená, že když se jejich stonky odlomí a spadnou do substrátu, vyrostou z nich vlastní rostliny.
 11. Anubias můžete chovat prakticky s jakýmikoli jinými akvarijními rostlinami, pokud je nebudete vysazovat příliš hustě. Pokud jich bude v akváriu hodně,  způsobí to vyčerpání zdrojů a úhyn některých rostlin.

Základní informace

 • Český název: Anubis Barterův zakrslý
 • Latinský název: Anubias barteri var.nana
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Kamerun
 • Čeleď: Araceae (Áronovité)
 • Výška: 10 cm
 • Vhodná teplota: 22 – 28 °C
 • Osvětlení: 1 W/l
 • Doporučené PH: 6 – 8
 • Doporučená tvrdost vody: 3 – 15 °dGH

Charakteristika

Tato rostlina je velice oblíbená. Má tvrdé listy, není náročná na vodu ani na živiny. Intenzivnější světlo se u anubise nevyplácí, protože roste pomalu a hrozí zařasení listů. Jako jediný z anubiasů je vhodný do popředí akvária. Neměl by se zasadit do substrátu, měl by se nechat jen přichycený na kořeni nebo kameni.

Rozmnožování

Rozmnožovat lze anubis dělením oddenků. Pomocí sterilizovaných nůžek odebírejte řízky z plně vzrostlých rostlin. Tyto řízky umístěte zpět do substrátu na jiné místo – brzy se z nich vyvine vlastní rostlina. Bude trvat jen několik dní, než začnou vytvářet kořeny. Každý řízek by měl mít alespoň tři listy, aby nová rostlina mohla fotosyntetizovat (to je nutné pro růst). Z původní rostliny neodebírejte o mnoho více, protože by měla problémy s přežitím.

Často kladené dotazy

❓Lze chovat rybičky v akváriu s anubisem?

Většinu sladkovodních ryb lze chovat i s Anubisem. Největší užitek z nich budou mít například sumečci, kteří žijí ve spodní části nádrže, protože se mohou schovat mezi listy.

❓Je možné rostlinu pěstovat v jezírku?

Ne, Anubis potřebuje k růstu teplejší vodu a z toho důvodu nelze pěstovat v jezírku. Je však možné jej pěstovat emerzně.

❓Může se Anubis pěstovat ve štěrku?

Ano. Rostlinu Anubis lze pěstovat i ve štěrku vyšší zrnitosti, lze také přichytit k různým dekoracím.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu