Lobelka šarlatová: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Lobelka šarlatová je všestranná rostlina, kterou lze pěstovat ve vodě i  mimo ní. Může se zbarvovat do fialova.

Tipy pro pěstování lobelky šarlatové

  1.  Úroveň osvětlení může ovlivnit vzhled této rostliny. Vysoká hladina osvětlení lobelce dodává bujnější a kompaktnější vzhled, zatímco při nízkém osvětlení roste řídce a štíhle.
  2. Tato rostlina může růst v ponořeném nebo emerzním prostředí, což z ní činí skvělou volbu pro zahradní jezírka, terária a paludária. Minimální objem by měl být asi 20 litrů.
  3. Teplota vody, ve které se lobelka pěstuje, by měla být vhodně regulována. Teplota v rozmezí 15-26°C je tak akorát, aby se rostlina v akváriu dobře vyvíjela.
  4. Lobelka kardinálská snáší, ale nemá ráda příliš tvrdou vodu. Bude se jí dařit v měkké až středně tvrdé vodě, ideálně v rozmezí 2-15 GH.
  5. Lobelka není klasifikována jako rostlina slaných vod; špatně snáší i nízké hodnoty salinity. Tento druh není vhodný pro brakické nádrže.  
  6. Kořenový systém této rostliny závisí na její velikosti a formě růstu. Pokud se lobelka pěstuje ponořená do vody, vytvoří si velmi silný kořenový systém, který může dosahovat hloubky až 30 cm! Při pěstování v ponořených podmínkách nejsou její kořeny tak dlouhé a silné.
  7. Lobelka je všestranně využitelná rostlina. Živiny přijímá prostřednictvím kořenů (substrátu) a vodního sloupce ze svých listů. Nejlepší volbou proto budou substráty bohaté na živiny. Při pravidelném hnojení však tato rostlina může růst v jakémkoli substrátu.
  8. Nejlepší je pro lobelku používat tekutá hnojiva. Přestože rostlina může přijímat živiny z kořenového systému, lepší rychlost růstu je s tekutými hnojivy.
  9. Stříhání přerostlých a starých listů je jednou z významných metod péče o tuto rostlinu, i když to zní jednoduše. Použijte ostré stříhací nůžky a odstřihněte dlouhé stonky a posbírejte je k likvidaci nebo přesazení. Díky tomu bude rostlina hustá a bujná.
  10. Lobelka slouží jako úkryt a stín pro bezobratlé, malé žabky a ryby, proto určitě zvažte jako dekoraci do svého akvária.
  11. Nikdy se nepokoušejte chovat lobelku s raky nebo sladkovodními kraby, protože ti pravděpodobně vytrhají listy a rostlinu vyvrátí. Stejně tak se vyhněte nepřátelským a agresivním druhům ryb, které jsou známými požírači rostlin.

Základní informace

  • Český název: Lobelka šarlatová
  • Latinský název: Lobelia cardinalis
  • Typ: akvarijní rostlina
  • Původ: Severní a Střední Amerika
  • Čeleď: Lobeliaceae (Lobelkovité)
  • Výška: 20-70 cm
  • Vhodná teplota: 15-25 °C
  • Osvětlení: 0,7 W/l
  • Doporučené PH: 6,2-7,2
  • Doporučená tvrdost vody: 2-15 °dGH

Charakteristika

Lobelka šarlatová je bahenní rostlina, v domovině roste na vlhkých loukách nebo v močálech a dorůstá do výše asi 1 m. Roste velmi pomalu, ve vyšší teplotě se jí moc nedaří. S úspěchem ji můžeme pěstovat v dobře osvětlených paludáriích, kde listy nad hladinou vyrůstají krásně fialově zbarvené. Často se také pěstuje v zahradních nádržích.

Rozmnožování

Lobelka se snadno množí semeny (při pěstování ve vodě), řezem vzrostlých stonků, bočními výhony (u báze stonku), dělením dceřiných rostlin z mateřské rostliny a jejich umístěním do substrátu. Z původní rostliny lze odřezávat odnože. Můžete také odříznout horní část rostliny těsně nad listem, oddělit spodní listy tak, abyste měli 2,5 až 5 cm holého stonku, a ten zasadit do substrátu. Po nějaké době spodní část vytvoří boční výhony a zasazený vrchol vytvoří kořeny.

Často kladené dotazy

❓Je snadné pěstovat lobelku v akváriu?

Lobelku nelze zařadit mezi rychle rostoucí druhy, roste spíše pomalým až středním tempem – proto je péče o ni v akváriu snadná. (Zdroj)

❓Můžu lobelku pěstovat i v nano akváriu?

Ano, jedna z výhod pěstování lobelky je ta, že jí vyhovuje snad jakákoliv velikost akvária, od nejmenší až po ty největší.

❓Může lobelka růst při slabém osvětlení?

Tato rostlina sice bude při nízkém osvětlení žít, ale nebude vypadat hezky. Lobelka je při nízkém osvětlení nohatá a má řídké listy.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu