10 rad, jak odchovat morče: březost a porod morčat

Všichni zbožňují mláďata – malá štěňata, koťata nebo třeba i morčátka. Pokud jste si rozmysleli, že svou samičku chcete nakrýt, nebo plánujete koupit pár morčat, měli byste si přečíst základní tipy a rady, jak se o březí samičku a později o mláďata postarat. Existují totiž věci, kterým se musíte vyhnout nebo na které dávat naopak pozor.

Následující článek vás provede krok po kroku od výběru partnera pro krytí až po odchov mláďat a jejich péči:

1) Dovršení vhodné věku

U samce není věk problém ani překážkou, avšak u samic existují jistá rizika. Nejzazší věk samičky prvorodičky pro rozmnožování je osmý až desátý měsíc (později by se mohlo stát, že by matka nemusela svůj první porod přežít). Pokud máte dohromady sourozence či samce s jeho mláďaty-samičkami, v období okolo čtyř týdnů je od sebe oddělte, aby tam případně nenastala příbuzenská březost. Samci totiž pohlavně dospívají během jednoho až dvou měsíců, samice jsou vhodné k připuštění po třetím měsíci věku. Pro správný vývoj mláďat by však měla mít hmotnost více než šest set gramů.

2) Výběr partnera

Pokud máte jen samičku a samečka si budete na tento akt ‚půjčovat‘ od jiných chovatelů, vždy se ujistěte, že je morče zdravé a v dobré kondici. Vyžádat si můžete například i průkaz původu, který odhalí, zda není pravděpodobnost, že by se u mláďat objevila nějaká genetická vada.

3) Říje

Říje u samičky přichází každých patnáct až sedmnáct dnů. U samičky to poznáte snadno, protože před tímto obdobím začne být víc aktivní a vydává brumlavé zvuky. Jakmile samotná říje započne, začne samička prohýbat hřbet. Pokud chováte pár, začne se zvláštně chovat i sameček. Během říje se samičce dvoří tím, že ji pořád dokola obchází a vydává zvuk podobný chrochtání. Poté zjišťuje, zda je samička připravená se pářit, a to tím, že ji očichá čumák, potom boky a nakonec genitálie.

4) Nakrytí od samce

Pokud si nejste jisti, kdy má samička říji, nechte s ní samce alespoň měsíc, protože během té doby má minimálně jednou proběhne. Nakrytí od samce musí proběhnout během deseti hodin od začátku říje (protože tak dlouho samotná říje trvá). Nechte morčata samotná, protože tak nejlépe zajistíte, že k samotnému aktu dojde. To, že páření proběhlo, snadno poznáte podle toho, že samičiny genitálie samec na několik hodin uzavře hlenovou zátkou. Tím se ujišťuje, že samičku nemůže nakrýt jiný samec.

5) Březost

Samotná březost trvá 64 až 72 dní (zhruba deset týdnů). Závisí to na počtu mláďat – prvorodičky a samičky čekající více mláďat mívají kratší březost. To, že bylo páření úspěšné, poznáte nejen podle rostoucího bříška, protože to není v prvních zhruba dvou týdnech, ale také díky absenci další říje. Po čtyřech týdnech lze jich nahmatat pohybující se mláďata, po zhruba sedmi týdnech březosti začnou samici nabíhat cecíky. V tomto období je nejpozdější doba na odstavení samečka. Během druhé poloviny březosti by se samice neměla zvedat, snad jen v nutných případech, jako je čistění klece. Při zvedání je ale nutné samici přidržovat a podepírat břicho.

6) Výživa březí samice

Během zvláště pozdějšího stádiu březosti myslete na to, že čím víc samici poroste břicho, tím obtížněji se bude moct pohybovat. Umístěte proto misku s vodou a jídlem na místo, kam se kdykoliv bez problémů dostane. Zvyšte také dávku na 20mg vitaminu C, například pomocí rakytníkových kapek nebo vyšší porce papriky, vyhýbejte se však přílišnému vápníku a minerálům. Krmte ji také kvalitními granulemi a přidávejte hodně zeleniny, vyhněte se naopak bylinkám vyvolávajícím porod.

7) Porod

Po průměrně 68 dnech přichází porod, který trvá od patnácti minut až po jednu hodinu. Doporučuje se nechat rodící morče v kleci, kde běžně žije, protože pak to není pro samici tak stresující. Samice rodí vsedě, protože mláďata snadno vyklouznou z porodních cest.

8) Mláďata a první dny po porodu

Průměrně se rodí čtyři mláďata, není výjimkou i šest. Jejich váha je od sedmdesáti do sto gramů. Jsou hned po narození osrstěná a mají otevřené oči, takže vypadají jako zmenšené kopie rodičů. Již od prvního dne přijímají pevnou potravu, základem je však stále mateřské mléko. Pokud by samice porod nepřežila nebo u mláďat chyběl sací reflex, je nejlepší k dokrmování použít kozí mléko nebo sušené kočičí mléko a to probíhá každé dvě hodiny. Nutné je i masírování bříška pomocí teplého navlhčeného tamponku, který napodobuje péči matky. Kojení probíhá po zhruba 19 až 28 dnů.

9) Oddělení mláďat od rodičů

Protože je důležité, aby nedošlo k páření mezi rodiči s mláďaty nebo sourozenci mezi sebou, musíte zavčas mláďata odstavit. Oddělit byste je měli po zhruba čtyřech týdnech, kdy samice pohlavní dospělosti. Při oddělení samic a samců předejdete případným genetickým vadám, které by při takovém vrhu mohly vzniknout.

10) Další říje

Další říje přichází hned po porodu, proto je důležité, aby se samec porodu neúčastnil. Pokud by došlo k další březosti, mohlo by se stát, že by samice vlivem vyčerpání z právě proběhlé březosti porod nepřežila.  

Nejčastější dotazy

Jak často je říje morčete a jak ji poznám?

Říje u samice je přibližně jednou za šestnáct dní a trvá zhruba deset hodin. Pokud máte doma pár, poznáte to zvláště podle chování samce – v tomto období se začne samici dvořit tím, že kolem ní začne kroužit a zvláštně chrochtat. Samotné samice jsou před nástupem říje aktivnější, vydávají brumlavé zvuky a přešlapují na místě.

Kdy je nejlepší doba pro odchov mláďat?

Nejlepší čas je během jara a léta. To je dostatek trávy, čerstvého ovoce a zeleniny a také neopomíjené světlo, které v zimě chybí nejen živočichům, ale i nám. Pokud se vám ale morčata nepodaří uhlídat nebo věk samičky nedovoluje, aby se čekalo na teplejší období, je možné odchovat mláďata i v zimě, ale k tomu je potřeba dostatek čerstvého krmení a hlavně dost tepla.

Co dělat po páření se samcem, pokud chovám pár?

Samce můžete nechat se samicí až do šestého až sedmého týdne. Poté byste ho měli od samice oddělit. Porod totiž může přijít kdykoliv od 64. dne, a u porodu by samec být neměl, protože ihned po něm přichází na samici říje, a pokud by se stalo, že ji samec oplodní, může běhen následné březosti a porodu samice vysílením zemřít. Druhý den po porodu však samce k rodině přidejte, aby si vytvořili vzájemná pouta.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu