15 důvodů, proč si (ne)pořizovat sibiřského huskyho

Sibiřský husky je plemeno, které inspirovalo spoustu spisovatelů, malířů a režisérů. A není se čemu divit. Huňatý kožich a černě orámované hluboké modré oči v kombinaci s jejich vytrvalostí a oddaností, jsou vlastnosti, které huskyho přímo předurčili k tomu, být mezi nejoblíbenějšími plemeny psů. Pro koho je ale vlastně husky vhodný? Pojďte to zjistit a přečtěte si 15 důvodů proč si (ne)pořizovat huskyho!

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT huskyho

  • Je to plemeno, které na ulici rozhodně vzbudí pozornost. Je elegantní a jejich severská odolnost a divokost z nich přímo vyzařuje.
  • Vzhledem ke svému původnímu využití se obecně dobře snáší s jinými psy.
  • Jeho kožich ho ochrání i v těch nejmrazivějších dnech, tenhle pes rozhodně svetr potřebovat nebude. Často nevyužívají ani boudu a raději si ustelou ve sněhu.  
  • Je to inteligentní pes a svoji rodinu miluje. Není to však pes, který by potřeboval neustálou pozornost. Je nezávislý.
  • Husky je přátelský a dobře vychází i s dětmi.
  • Husky je velice inteligentní plemeno, ale rád si dělá věci po svém.
  • Pokud je dobře socializovaný, zvládá soužití i s jinými zvířaty jako jsou například kočky.
  • Je to pes plný energie, hodí se tedy do aktivní rodiny, svoji energii nejlépe využije při táhání čehokoli, ať už to budou sáně s dětmi, nebo třeba spolu jen poběžíte, či se dáte na dogtrekking, který je pro toto plemeno jako stvořený.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT huskyho

  • Není to pes pro začátečníky. Husky je nezávislý a namotivovat ho k poslušnosti není vůbec lehké.
  • Pokud máte rádi psy, kteří s nadšením splní jakýkoli váš rozmar, rozhodně nebude husky to pravé pro vás. Myslí sami za sebe a tak, ač povel dobře zná, ne vždy bude považovat jeho splnění za něco, čemu by se měl věnovat. Při tréninku je potřeba hodně trpělivosti a kreativity.
  • Srst je rozhodně chloubou tohoto plemene, nicméně pro majitele to znamená spoustu chlupů a vyčesávání zejména na jaře a na podzim. Z chlupů, které během línání vyčešete si klidně můžete poskládat druhého psa.
  • Jsou to mistři útěku. Zvládnou překonat i dvoumetrový plot a když to nepůjde vrchem, tak se podhrabou. Proto je potřeba mít zahradu opravdu zabezpečenou.
  • Husky byl používán jako saňový pes a jeho přirozeností je tahat. Naučit huskyho během procházky netahat dá zabrat i zkušeným trenérům.  
  • Mají spoustu energie, kterou potřebují denně vybít. Bez ohledu na roční období a aktuální počasí. Déšť ani sníh huskyho neodradí.
  • Vzhledem k tomu, že je to severské plemeno, hůř zvládá horké letní dny. V létě je tedy důležité dbát na to, aby se měl husky kde zchladit a venčení je lepší nechávat na brzké ranní nebo pozdní večerní hodiny.

Shrnutí

Husky je nezávislý, upřímný a oddaný pes, který uchvátil svým vzhledem spoustu lidí. Je to plemeno, které miluje svoji rodinu a nemá problém ani s jinými psy a dalšími zvířaty. Dokáže být ale dost tvrdohlavý a jeho výcvik vyžaduje trpělivost, důslednost a notnou dávku představivosti. Vymyslet způsob, jak v huskym vzbudit zájem, může někdy být oříšek. Není nejvhodnější volbou pro začátečníky a ani pro pracovně vytížené lidi. Jen těžko byste totiž hledali psa s větším množstvím energie, která je snad nevyčerpatelná.

Obecná charakteristika sibiřského huskyho

Husky patří mezi střední plemena psů. Je to severské plemeno s hustou srstí. Vyniká svojí vytrvalostí a oddaností. V případě, že se pro huskyho rozhodnete, musíte tolerovat jeho osobnost, která je často podobnější vlkovi než psovi.

I. Povaha

Je to plemeno, které je zvyklé žít ve smečce a tak nemá problém s ostatními psy. Naopak, nejspokojenější je husky ve smečce dalších huskyů.  Je to nezávislé plemeno a nemá v povaze se vnucovat. Na druhou stranu ocení přítomnost svého pána. Husky je sebevědomý a vyrovnaný pes. Nebývá ani agresivní ani bojácný, ale i přesto není vhodný pro lidi bez zkušeností se psy. Dokáže být někdy tvrdohlavý a rád zkouší co jeho majitel snese. Neptá se pána co má dělat, ale udělá si to po svém. Všechny tyto vlastnosti, dělají z huskyho to co je. Na vás je ho jen takového přijmout.

II. Vzhled

Husky je středně velké plemeno s hustou srstí. Barva srsti je u tohoto plemene rozmanitá od čistě bílé, přes černobílé znaky, sobolí, měděnou, stříbrnou a hnědou. Typické jsou pro plemeno barevné oči, které mohou být buď obě modré nebo hnědé, nebo se vyskytují i jedinci s různě zbarvenýma očima.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Sibiřský husky je přátelské smečkové plemeno a dobře vychází nejen s dospělými ale i s dětmi. Jak je jednou někdo součástí jeho rodiny, je v ní už napořád. Stejně jako u jiných plemen, ani huskyho bychom ale neměli nechávat s malými dětmi o samotě.

Pokud je husky zvyklý, zvládá soužití s ostatními zvířaty dobře. Někteří jedinci mají ale tendence menší zvířata pronásledovat a lovit. Zejména v lese by se lehce mohlo stát, že se vám husky ztratí, až zavětří srnku nebo zajíce. Je tedy lepší huskyho vždy hlídat a mít ho pojištěného delším vodítkem.

IV. Zdraví a péče

Sibiřský husky patří k plemenům, která nejsou zatížena nemocemi. I oni jsou však k některým chorobám náchylnější. Jedná se zejména o dysplazii kyčelních kloubů a oční onemocnění. Může se u nich také vyskytovat epilepsie. Riziko onemocnění se dá minimalizovat pořízením štěněte od ověřeného chovatele.

Péče o huskyho není o nic náročnější jako péče o jiného psa. Línají zejména na jaře a na podzim. V tomto období je dobré je pravidelně vyčesávat. Je také důležité dbát na kvalitní krmivo. A vzhledem k tomu, že husky dost často neprojevuje bolest, je důležité pravidelně kontrolovat jeho zdravotní stav.

V. Výchova a výcvik

Husky je severské plemeno, které bylo šlechtěno k odolnosti a schopnosti se o sebe postarat. Ač je toto plemeno přátelské a svému majiteli oddané, je taky dost nezávislé. S výcvikem je nejlepší začít už od malého štěněte a před tréninkem si obalit nervy něčím sladkým. Husky totiž dokáže být dost tvrdohlavý a často bude zvažovat, jestli je opravdu nutné vás poslechnout. Vy na druhou stranu budete zejména v období psího dospívání jistě zvažovat, jestli byl husky ta správná volba. Pokud dáte huskymu čas a povedete ho při výcviku jako parťáka bez drillu a násilý, najdete nakonec společnou řeč a zažijete spolu spoustu zábavy.

VI. Náročnost

Pořizovací cena štěněte s PP se pohybuje od 12 000 Kč výše. Dalšími finančními náklady je krmivo, na kterém se rozhodně nevyplatí šetřit a nějaká výbava pro štěně. Jako je pelech, misky, vodítko, obojek, atd.

V případě, že plánujete mít psa venku, je potřeba důkladně zahradu zabezpečit a pořídit psovi kotec nebo alespoň boudu.

Husky je ovšem plemeno, které je nejnáročnější z hlediska času. Toto plemeno má neskutečnou spoustu energie, kterou potřebuje přesměrovat do nějaké činnosti. Zda to bude činnost, kterou mu poskytnete vy (procházky, výcvik, atd.), nebo činnost, kterou si bude muset najít sám (útěky, hrabání, anebo u huskyho velice oblíbené vytí) záleží na tom, kolik času se psovi budete věnovat.

VII. Historie

Husky pochází ze Sibiře, kde si ho vyšlechtili lidé již v období pravěku. Sloužil především jako tažné zvíře, ale také pomáhal při lovu. Teprve v 19. století se husky dostal do Ameriky.

Největší popularitu získal husky ve 20. století. V zimě v roce 1925 vypukla na Aljašce epidemie záškrtu a bylo potřeba tam co nejrychleji dostat léky. Nor Seppala se svým spřežením sibiřských huskyů překonal ve sněhové bouři 300km a díky tomu dovezl léky včas. Na památku této události se dodnes jezdí nejdelší závod psích spřežení Iditarod, který je dlouhý neuvěřitelných 1930 km.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 21-32 kg Feny: 16-24 kg
Výška v kohoutku:50-60 cm
Požadavky na trénink:více jak 40 minut denně
Energie:vysoká
Délka života:11-13 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:průměrné
Sklony ke štěkání:průměrné
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:průměrná
Původní využití:sáňový pes
Délka srsti:střední
Typ srsti:hustá podsada, rovná
Barva srsti:Všechny barvy od bílé po černou
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:přirozeně vzpřímené uši

Kde koupit sibiřského huskyho?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro huskyho dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata huskyho na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku     

4.6/5 - (133 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu