17 důvodů, proč si (ne)pořizovat skotskou klapouchou kočku

Kočičí plemeno se sovím vzhledem, vzniklé genetickou mutací u domácí kočky. Klidná, trpělivá a přizpůsobivá kočka, která miluje společnost a pokud jí nemá dostatek, velmi trpí. Bude skotská klapouchá kočka tím nejlepším kočičím miláčkem do vaší rodiny? Čtěte dál a dozvíte se všechny potřebné informace o tomto unikátním plemeni.

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT skotskou klapouchou kočku

 • Varianta skotské klapouché kočky se sklopenýma ušima (Scottish Fold) je velmi originálním mazlíčkem, který každého zaujme svým roztomilým sovím vzhledem.
 • Povahově je toto plemeno velmi kontaktní, přátelské a mazlivé. Miluje lidskou společnost.
 • Skotská klapouchá kočka bude mít ráda celou svou rodinu včetně menších dětí, je velmi trpělivá a bude vám zábavným společníkem. 
 • Při hrách je tato kočka jemná a většinou nevytahuje drápky. 
 • Skotská klapouchá kočka nepohrdne ani zvířecími kamarády, naopak: pokud býváte mimo domov, určitě jí kamaráda pořiďte.
 • Tato kočka zvládá i život v bytě, ačkoliv bude ráda za možnost výběhu.
 • Skotskou klapouchou kočku najdete v mnoha barevných variantách, existuje dlouhosrstá i krátkosrstá varianta – výběr je na vás.
 • Nepotřebuje žádnou speciální péči. Vyčesávat srst stačí jen občas, veterináře stačí navštívit na běžné kontroly, očkování a odčervení.
 • Skotská klapouchá kočka je velmi učenlivá a snaživá, užijete si s ní dostatek zábavy.
 • Tato kočička se výborně hodí také jako parťák na společné procházky na vodítku nebo na výlety.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT skotskou klapouchou kočku

 • Toto plemeno je extrémně náročné na chov. Kvůli možným zdravotním problémům musí chovatelé velmi dobře plánovat krížení.
 • Skotská klapouchá kočka si s sebou může nést závažné zdravotní problémy, protože genetická mutace, projevující se sklopeným uchem, může vést i k problémům s ostatními chrupavkami v těle.
 • Pokud býváte často mimo domov a nechcete více než jednu kočku, toto plemeno nebude pro vás. Je velmi společenské a může dokonce trpět i depresemi.
 • Cena těchto koček je u nás velmi vysoká, protože jsou v Evropě vzácné. I z toho důvodu se jimi u nás nezabývá příliš mnoho chovatelských stanic.
 • Tyto kočky se potřebují zabavit. Musíte se jim věnovat, hrát si s nimi a zaměstnávat jejich tělo i hlavu, jinak budou strádat.
 • Skotská klapouchá kočka je extrémně věrné plemeno, vázané na člověka a bude vás pronásledovat na každém kroku. Pokud chcete klidnějšího a samostatnějšího mazlíka, zkuste se podívat třeba na britskou kočku.
 • Tyto kočky bývají také poměrně tvrdohlavé a stojí si za svým. Je pravděpodobné, že u vás doma to budou řídit ony.

Shrnutí

Skotská klapouchá kočka je mazlíček originálního vzhledu, který vás okouzlí svou přátelskou povahou. Zamiluje si vás a bude vás všude následovat. Špatně snáší samotu, minimálně jeden zvířecí kamarád je nutností. Hodí se jak do bytu, tak i do domečku s výběhem. Je učenlivá, ale také tvrdohlavá a její chov se musí velmi pečlivě plánovat kvůli možným zdravotním problémům.

Obecná charakteristika skotské klapouché kočky

Skotská klapouchá kočka vás překvapí svou mírumilovností a přátelskostí. Je hravá, drápky na vás ale většinou nevytáhne. Často často spí v pozici na zádech bříškem vzhůru, což není u koček příliš obvyklé. Kožíšek může mít libovolnou délku a téměř jakoukoliv barvu. Skotská klapouchá kočka se vyskytuje ve variantě se sklopeným i rovným uchem – obě tyto varianty se používají v chovu.

Povaha

Skotská klapouchá je hodná a mazlivá kočička, která si zamiluje celou svou rodinu. Bude vám velmi dobrou společnicí, protože je velmi hravá a chce vědět, co se kolem ní děje. Nebude se vám ale vnucovat. Tato kočka dobře snáší i společnost jiných zvířat, protože je velmi nekonfliktní. Nemá přehnané množství energie, ocení ale možnost venkovního výběhu či alespoň zasíťovaný balkon, aby se mohla trochu vyřádit. Má poměrně silné lovecké pudy, bude vám z výletů ven nosit různá překvapení.

Skotská klapouchá kočka je přizpůsobivá a není příliš upovídaná, je spíše tišší. Ráda si s vámi ale bude hrát a budete ji mít neustále poblíž. Nechce být doma sama a je ráda středem pozornosti. (zdroj)

Vzhled 

Skotská klapouchá kočka je středně velké plemeno s váhou mezi 3 až 6 kg. Tělo je dobře osvalené, hlava kulatá s širokým, lehce zalomeným nosem. Ocas této kočky je delší a není příliš ohebný. Tlapky jsou zakulacené. Srst je velmi hustá a může být krátká i dlouhá. Barvy jsou povolené téměř všechny, včetně kombinací s bílou.

Skotská klapouchá kočka je typická svýma ušima. Koťata se rodí vždy s rovnýma ušima a u koček s genem pro klapouchost se uši začnou postupně sklánět až k hlavičce. Uši jsou na koncích zakulacené. Kočky je ale i přesto mohou normálně používat. V chovu se vyskytují dvě varianty – Scottish straight (kočky s normálním uchem) a Scottish fold (kočky se sklopeným uchem), které se vzájemně kříží a tím se pak dosahuje sklopených uší. Výstavní kočky mají vždy sklopené uši. (zdroj)

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Skotské klapouché kočky si vytváří velmi silnou vazbu ke své rodině. Jsou velmi trpělivé, klidné a i proto se hodí i k menším dětem, které alespoň částečně chápou, že kočka je živé zvířátko a ne hračka. Rády si budou se svou rodinou hrát, čímž se udržují v kondici. Nechají se od vás také opečovávat a budou se s vámi rády mazlit. Pokud mají málo pozornosti, trpí. Je tedy potřeba, abyste je zaměstnávali společnými aktivitami. Při hraní nemá tendence vytahovat drápky, je spíše jemnější.

Skotská klapouchá kočka je velmi přizpůsobivá, zvykne si v téměř jakémkoliv prostředí. Zvládá také bez větších problémů jiné kočky i psy. Pokud chodíte do práce nebo býváte častěji mimo domov, nezapomeňte jim pořídit alespoň zvířecího kamaráda. Kdyby měla být tato kočka sama, může dokonce trpět i depresemi. (zdroj)

Zdraví a péče

Skotská klapouchá kočka bohužel nepatří mezi nejzdravější plemena. Její problémy jsou dány genetickou mutací pro klapouchost, která může negativně ovlivňovat chrupavky po celém těle kočky (ne jen chrupavky uší). Proto tato kočka může trpět například velmi bolestivou osteoartritidou (problémy s klouby). Chov těchto koček je složitý a nikdy se v něm nekříží dvě kočky se sklopeným uchem. Jedním z rodičů musí být britská krátkosrstá kočka nebo americká krátkosrstá kočka.

Skotské klapouché kočky mají dále sklony k PKD (polycystická choroba ledvin), která může za růst cyst v ledvinách. Další hrozbou je kardiomyopatie.

Péče o srst této kočky není příliš náročná. Jelikož existuje krátkosrstá i dlouhosrstá varianta, záleží na vás, kterou si zvolíte. Od délky srsti se odvíjí, jak často budete vaši kočičku vyčesávat. U tohoto plemene dejte také pozor na správné dávky krmiva, může mít totiž tendence k přibírání. Nutností bude i kontrola čistoty uší u koček se sklopeným uchem a občasné zdravotní prohlídky na veterině.

Výchova a výcvik

Skotská klapouchá kočka nepotřebuje žádnou speciální výchovu. Je čistotná a samostatná. Jelikož je inteligentní, bude si s vámi ráda hrát a můžete ji i naučit nějakým trikům. Může vám třeba nosit papírové kuličky nebo předvádět různé kousky.

Tuto kočku můžete také brát na společné výlety na vodítku, bude za to velmi ráda. Hry a procházky jí také pomohou, aby nepřibírala, jako plemeno k tomu totiž mívá sklony. Ocení každý kontakt s vámi.

Náročnost  

Skotská klapouchá kočka je v Evropě velmi neobvyklým plemenem. Počítejte s poměrně vysokou pořizovací cenou, která může dosáhnout i k 30000 Kč. Toto plemeno je do chovu vhodné pouze pro zkušené chovatele, kteří plně rozumí principům křížení, aby se nerodila koťata s velkými zdravotními problémy. Skotská klapouchá kočka existuje ve variantě s rovným i sklopeným uchem, přičemž i kočka s rovnýma ušima v sobě nese gen pro klapouchost a proto je důležitou součástí chovu tohoto plemene.

Skotská klapouchá kočka potřebuje spoustu pozornosti. Bude si s vámi hrát a dovádět, můžete ji i naučit různým kouskům. Pokud býváte často mimo domov, pořiďte si rovnou dvě kočky, popřípadě můžete i pejska – i jeho společnost tato kočka ocení. S dětmi vychází také velmi dobře a při hrách je jemná. Pořiďte jí dostatek hraček, pevné škrabadlo s odpočívadlem a také vodítko, abyste mohli společně vyrážet ven.

Skotská klapouchá kočka není příliš vybíravá co se týče krmiva. Stačí, když zvolíte kvalitní krmivo, které jí bude chutnat. Můžete jej doplnit vitamíny a pamlsky podle libosti. Krmivo této kočce vhodně dávkujte, protože může mít sklony k nadváze. 

Srst vyčesávejte podle potřeby, není nutná nadměrná péče. Především u koček se sklopenýma ušima dbejte na jejich čistotu a pokud by se vám něco nezdálo, navštivte svého veterináře. Kromě toho nejsou od věci občasné zdravotní prohlídky a samozřejmě pravidelné očkování a odčervení vaší kočičky.

Historie 

Přímým předkem všech skotských klapouchých koček je kočka jménem Susie, která pocházela ze skotského venkova. V 60. letech minulého století položila základy tohoto plemene – vinou genetické mutace měla Susie typické “soví” uši. Některá její koťátka tento rys zdědila a chovatele velmi zaujal. Proto se začalo s cíleným křížením jedinců s tímto znakem. Po nějaké době ale bylo zjištěno, že tyto kočky mají velké zdravotní problémy při spojení dvou jedinců se sklopeným uchem. 

Nově vznikající plemeno zaujalo v 70. letech také americké chovatele. Ti k němu začali přikřižovat britské krátkosrsté a americké krátkosrsté kočky tak dlouho, dokud se neustálil zdravotní stav narozených koťat. Poté bylo toto plemeno přijato a pojmenováno jako Skotská klapouchá kočka. V Americe je dodnes velmi populární. (zdroj)

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace

Hmotnost:3-6 kg
Typické znaky:soví vzhled díky sklopenému uchu
Barva očízelená, modrá, zlatá, oči různé barvy
Energie: střední
Délka života:9-15 let
Potřeba pozornosti:střední až vysoká
Sklony k línání:záleží na délce srsti
Délka srsti:krátká i dlouhá varianta
Barva srsti: libovolná přírodní i v kombinaci s bílou
Charakteristická kresba srsti:žádná
Péče o srst:nízká náročnost
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:nízká
Země původu:Skotsko
Orientační cena:25000-30000 Kč

Kde koupit skotskou klapouchou kočku?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro skotskou klapouchou kočku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata skotské klapouché kočky na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku 

4.9/5 - (20 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu