Exotický původ a několik set barevných variant. Ušlechtilé plemeno, oblíbené u celebrit i královských rodin. Lesklá, dlouhá srst a plochý obličej, který dělí chovatele koček milovníky a odpůrce tohoto plemene. Perská kočka je jedním z nejpopulárnějších kočičích plemen na celém světě. Chcete ji mít doma i vy? Pojďme spolu zjistit, zda bude perská kočka tou správnou společnicí právě pro vás!
DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT perskou kočku
- Hledáte ušlechtilé, oblíbené plemeno se staletou historií a královskou povahou? Perská kočka je přesně to pravé. Mezi její majitele se zařadily osobnosti jako například Marilyn Monroe či královna Victoria (zdroj).
- Pokud si vybíráte klidného společníka, který s vámi bude spokojeně trávit večery na gauči, berte perskou kočku všemi deseti.
- Perská kočka není kvůli své tělesné konstituci žádný skokan a proto se nemusíte bát, že si z vašeho bytu udělá překážkovou dráhu a zničí vám nábytek. Drží se raději při zemi.
- Jestliže hledáte věrné plemeno, které se vámi rádo nechá opečovávat a bude k vám i vaší rodině přátelské, tím pravým mazlíčkem do vaší domácnosti může být právě perská kočka.
- Perská kočka se sžije nejen s celou vaší rodinou včetně dětí, ale chová se velmi přátelsky i k ostatním kočkám v domácnosti.
- Toto plemeno je výborným společníkem také v případě, pokud pro něj chytáte život v bytě. Narozdíl od mnoha aktivnějších plemen jí byt nevadí – tato kočka je přímo určena pro život uvnitř.
- Pokud trávíte čas mimo domov, perská kočka s tím nebude mít problém. Ačkoliv je většinou mazlivá, není závislá na vaší přítomnosti a zvládne to doma i bez vás.
- Perská kočka je velmi klidným, tichým plemenem. Nemusíte se bát, že po vašem návratu z práce nenajdete věci na svých místech. A vaši perskou kočku velmi pravděpodobně najdete tam, kde se nacházela při vašem odchodu.
- Pokud si chcete koupit ušlechtilou, “papírovou” kočku na mazlení ale neplánujete do ní na začátku investovat desetitisíce korun, zvolte perskou kočku. Je totiž díky své rozšířenosti jedním z nejlevnějších plemen, která jsou k dostání v čistokrevné variantě.
DESET důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT perskou kočku
- Chcete kočku, o jejíž srst a vzhled nemusíte příliš pečovat a nemusíte ji pokaždé koupat v několika speciálních prostředcích? Zkuste zvolit plemeno s kratší, méně hustou srstí. Srst perské kočky vyžaduje každodenní péči a časté koupání a toto plemeno má velké sklony k línání.
- Pokud se vám líbí typické tělo perské kočky ale chtěli byste raději mazlíčka s kratší srstí, zkuste se podívat raději na kočku exotickou.
- Hledáte odolné plemeno, které není dlouhým šlechtěním náchylné k mnoha různým nemocem? Perská kočka nebude to pravé, může totiž trpět mnoha závažnými onemocněními a problémy, které si nese ve své staleté genetické výbavě.
- Pokud máte malé, hlučné děti, které vaši kočku nenechají na pokoji, poohlédněte se po jiném plemeni. S hlukem se perská kočka bude smiřovat jen těžko – má totiž ráda svůj klid.
- Nelíbí se vám typický tvar obličeje této kočky? Ne každého její výraz přitahuje, v tom případě zkuste zvolit jiné plemeno s “klasičtějším” obličejem.
- Pokud chcete plemeno, u nějž nebudete muset kvůli nepřirozené deformaci obličeje denně řešit problémy s očima a nosem, zkuste se poohlédnout jinde. Pokud na perské kočce přesto trváte, zvolte si tu s méně vpadlým nosíkem.
- Pokud hledáte aktivní plemeno, které si s vámi bude rádo hrát třeba na lov nebo vás bude následovat na venkovní procházky, perská kočka nebude tím správným. Nevyniká totiž svojí aktivitou a její oblíbené místo je doma na gauči.
- Perská kočka nebude tím vhodným plemenem na vaši zahrádku. Jelikož se jedná o jedno z nejvíce domestikovaných plemen na světě, preferuje život v bytě. Navíc jejímu nosu rozhodně nesvědčí prach a pyly – může kvůli nim velmi trpět.
- Perská kočka se snadno leká neobvyklých zvuků a může se tak stát velmi nervózní, pokud bude žít v hlučném a pro ni nebezpečném prostředí (zdroj). V žádném případě si nehraje na nebojácného, neohroženého lovce.
- Perská kočka se řadí spíše k méně inteligentním kočičím plemenům – určitě vám proto nebude aportovat papírové kuličky ani plnit vaše povely.
Shrnutí
Hledáte-li do vašeho bytu gaučového povaleče, který se rád občas nechá pohladit a zároveň nevyniká přehnanou aktivitou, perská kočka bude dokonalým mazlíčkem. Velmi ráda bude sdílet domácnost s vámi, vašimi (staršími a klidnějšími) dětmi i s jinou kočkou. Pokud ale nejste ochotni věnovat svůj čas každodenní náročné péči o její srst nebo se vám nelíbí její bojácnější povaha a ne zrovna oslnivá inteligence, zkuste se na našem webu podívat po jiném plemenu, které by vám mohlo více vyhovovat.
Obecná charakteristika perské kočky
Perská kočka patří mezi plemena střední velikosti. Toto plemeno má velmi dlouhou historii a svým jménem odkazuje ke svým pravděpodobným předkům v Persii (dnešní Írán). Perská kočka se stala velmi populárním mazlíčkem na královských dvorech nejen ve Francii. Od té doby se velmi rychle šířila po celém světě a plemeno si získávalo stále větší oblibu.
Povaha
Perská kočka je jedno z nejklidnějších plemen, určených pro život v bytě. Neoplývá silnými loveckými instinkty, zvědavostí ani příliš vysokou inteligencí; přesto je toto plemeno velice populární. Je to kočka citlivá, mírumilovná a klidná. Často ji uslyšíte příst, nechá se od vás hladit a bude ráda za vaši péči a pozornost, pokud nebude přehnaně častá. Když má náladu na kontakt, přijde sama – je totiž poměrně tvrdohlavá a nenechá se od nikoho hladit, pokud o to sama nestojí.
Kam ji položíte, tam taky zůstane; nebude vám ničit váš byt žádnými hyperaktivními výlevy. Perská kočka vypadá jako velký plyšáček, ale nenechá se hladit od každého – váže se na svou rodinu a nesnáší příliš dobře vetřelce u vás doma. Není to žádná kočka, kterou byste mohli předvádět svým kamarádům – dá vám najevo co si o nich myslí tím, že se před nimi půjde raději schovat. Pokud jí poskytnete hračky a menší kočičí strom, zabaví se sama a nepotřebuje vaši přehnanou pozornost.
Perská kočka bude nejspokojenější, pokud bude mít dostatek pelíšků a skrýší. Má ráda řád a věci na svých místech. Není příliš otevřená častým změnám – ty toto plemeno spíše stresují.
Vzhled
Perská kočka je plemeno, které se řadí do kategorie dlouhosrstých koček. Zaujme vás na ní robustní stavba těla, krátký obličej s typickým nosem, huňatý ocas, kratší nohy s kulatými tlapkami a velmi hustá srst. Na kulatém těle nese zaoblenou hlavu s ušima, zakulacenýma v jejich horní části. Oči perské kočky jsou velmi často zbarveny do oranžova. Podle barvy srsti mohou být ale i modré, zelené či různobarevné (tzv. odd eyed). Existují dvě varianty tohoto plemene. První z nich má typicky krátký, vpadlý nos. Druhá, původní varianta perské kočky má delší nos. Pokud se vám tedy nelíbí kratší nos perské kočky, můžete si pořídit toto plemeno v jeho původní verzi.
Perská kočka se dnes vyskytuje v nepřeberném množství barevných variant (například krémová, čokoládová, lila, bílá, modrá i červená, jednobarevná i želvovinová, případně i s odznaky různé barvy). Srst perské kočky vyžaduje každodenní kartáčování a občasné koupání včetně speciálních prostředků. Při správné péči je srst jemná jako hedvábí a krásně se leskne.
Vztah k dětem a domácím mazlíčkům
Perská kočka bude nejspokojenější v rodině, kde jsou větší děti, jež dokáží respektovat a tolerovat její svébytnou povahu. Pokud bude mít náladu, sama přijde a řekne si o pohlazení. Ve vztahu ke své rodině je poměrně mazlivá, nenechá se ale do ničeho nutit. I proto se příliš nehodí do rodiny s malými dětmi, které její povahu nedokážou plně pochopit. Nebude jim totiž žádným plyšákem ani hračkou. Preferuje pobyt na gauči před lovem hračky, kterou se jí budete snažit zaujmout. Pokud si chce hrát, řekne si o to sama. Je to totiž kočka s osobností, která se nenechá do ničeho nutit.
Perská kočka je mírumilovná, klidná a nejspokojenější je ve svém bezpečném prostředí mezi svými lidmi. Pokud chcete pořizovat více mazlíčků, perská kočka je ochotně přijme za své parťáky, i když je bude spíše snášet než se zapojovat do společných aktivit. Nemá problém vycházet ani s ostatními kočkami. Jde totiž spíše o flegmatické plemeno a nevyhledává konfliktní situace.
Zdraví a péče
U perské kočky je péče o její srst vaším společným každodenním rituálem. Zanedbaná péče může vést k nutnému ostříhání zplstnatělé srsti, které pro kočku ani pro vás nebude rozhodně žádným příjemným zážitkem. Pokud ale o její srst poctivě pečujete, bude krásně hebká a lesklá a vaše kočka bude spokojená. Péči o srst se musí perská kočka přivykat od útlého věku, ještě u původního chovatele. Takto zvyklá kočka ji potom snáší velmi dobře.
Po zdravotní stránce je perská kočka náchylná k některým dědičným onemocněním, která se vyvinula v průběhu jejího šlechtění. Věnujte proto dostatečnou pozornost výběru toho nejlepšího koťátka. Nemoci, ke kterým je toto plemeno náchylnější, zahrnují například polycystické onemocnění ledvin, které často končí jejich selháním. Není od věci tomuto onemocnění co nejvíce předcházet včasnou diagnostikou a to nejlépe již v kotěcím věku, aby se nemocné kočky nezařazovaly do chovu.
Dalším častým problémem tohoto plemene je slzení očí, problémy s nosem a dýcháním a to zejména u perských koček s kratším nosem. Dnes se ale některé chovatelské stanice pokouší vrátit perskou kočku zpět k jejímu původnímu vzhledu s delším čumáčkem proto, aby zbytečně netrpěla (zdroj). Navíc si jako budoucí chovatel můžete při svém výběru pořídit takovou perskou kočku, která bude mít delší nosík a tak se vyhnete těmto potenciálním problémům.
Výchova a výcvik
Perská kočka není tím nejinteligentnějším plemenem na světě. Nehodí se proto pro jakékoliv učení a jelikož je velmi málo aktivní, nebude s vámi chodit ven na vodítku. Chce si prostě užívat klidu ve svém bytečku. Pokud se ji tedy budete pokoušet něčemu naučit, velmi pravděpodobně neuspějete. Jestliže toužíte po plemeni kočky, které můžete něčemu naučit, co takhle například kočka bengálská či mainská mývalí?
Náročnost
Jelikož je perská kočka jedním z nejoblíbenějších plemen na světě, cena těchto koťat může začínat již okolo 2000 Kč. Pokud chcete výstavní exponát, připlatíte si: perská kočka na výstavy či do chovu vás může přijít na 10000 Kč i víc, záleží na jejím původu. Toto plemeno je tak oblíbené, že se jeho chovem zabývá nepřeberné množství chovatelských stanic v České i Slovenské republice. Je tedy z čeho vybírat nejen co se týče původu kotěte, ale také barevného provedení a tvaru obličeje (zdroj).
Jelikož se jedná o středně velké plemeno, dávky krmiva nebudou příliš vysoké. Kocouři samozřejmě sní více než kočky. Jelikož je perská kočka málo aktivní plemeno, je nutné jí regulovat dávky krmiva tak, aby nepřibrala. Je třeba dávat pozor na kvalitu krmiva, jelikož perské kočky mají predispozice k problémům s ledvinami.
Co se týče péče o srst, musíte investovat i do některých speciálních přípravků. Péči o srst je u perské kočky nutno věnovat zvýšenou pozornost. Jinak není perská kočka příliš náročná na péči.
Jelikož perské kočky nejsou příliš aktivním plemenem, stačí jim poskytnout jeden kočičí strom a pár hraček a ony se dostatečně zabaví. Není nutné kvůli nim váš byt vybavovat žádným zvláštním způsobem.
Historie
Historie perské kočky je velmi dlouhá, najdeme v ní ale také mnoho nejasností. První doložená perská kočka pochází pravděpodobně ze 16. století (zdroj). Perská kočka jako plemeno pochází pravděpodobně z Persie (dnešního Íránu). Je ale možné, že prapředkové perské kočky pocházejí spíše z Ruska, možná také z Velké Británie. Historek ohledně jejich původu je mnoho.
Požadavky na vzhled perské kočky se v průběhu let mnohokrát změnily. Především v USA v 50. letech 20. století začali chovatelé dávat přednost perským kočkám s velmi krátkým nosem a vypouklýma očima. Jednalo se o genetickou mutaci, která se v této době v chovu projevila a následně docházelo k cílenému křížení těchto jedinců. Tyto kočky s příliš krátkým nosem si s sebou ale nesly mnohé zdravotní problémy, související s deformací jejich obličeje.
Dnes se naštěstí do módy čím dál více vrací původní varianta perské kočky s delším nosem. Je to výborná zpráva pro tato zvířata, která často kvůli příliš krátkému nosu neúměrně trpěla a to jen kvůli ambicím chovatelů. Navíc se dnes na výstavách hodnotitelné snaží dávat pozor, aby byli oceněni takoví jedinci, kteří nemají zásadní problémy s dýcháním či slzením očí a aby se ti problematičtí nezařazovali do chovu. K nám se toto plemeno se svým charakteristickým vzhledem a krátkým čumáčkem dostalo v 90. letech minulého století. Organizace FIFe jej oficiálně uznává v roce 1949 (zdroj).
Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen
Důležité informace
Hmotnost: | 3,5-7 kg |
Typické znaky: | kratší ocas, dlouhá, velmi hustá srst, kulaté uši,u některých jedinců vpadlý nos a vypouklé oči |
Barva očí | oranžová, zelená, modrá nebo oči různé barvy |
Energie: | nízká |
Délka života: | 8-11 let |
Potřeba pozornosti: | nízká |
Sklony k línání: | vysoká |
Délka srsti: | dlouhá s hustou podsadou |
Barva srsti: | nepřeberné množství variant, například bílá, červená, krémová, černá, modrá, hnědá |
Charakteristická kresba srsti: | jedno-, dvou- a tříbarevná, kouřová, s odznaky |
Původní využití: | oblíbený mazlíček králů |
Péče o srst: | vysoká náročnost |
Vhodnost pro alergiky: | nízká |
Hlučnost: | nízká |
Země původu: | nejistá – možná Persie, Rusko či Velká Británie |
Orientační cena: | 2000-10000 Kč |
Kde koupit perskou kočku?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro perskou kočku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata perské kočky na prodej.
Chovné stanice v Česku
- Chs Bohemia Amicus, CZ
- Chs De Montespan
- Chs De Brassians
- Chs Hokami
- Chs Lumínia CZ
- Chs Jesenia
- Chs Pretty Princess
- Chs earl-bohema