Mokřanka mnohosemenná: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Mokřanka mnohosemenná je zcela nenáročná rostlina, vhodná i pro začátečníky. Lze ji umístit do jakékoliv vody a přesto bude dobře růst.

Tipy pro pěstování mokřanky mnohosemenné

 1. Mokřanka v rámci své údržby vyžaduje velké množství zastřihávání, jelikož rychle roste. Doporučujeme ustřižené stonky opět zasadit, jelikož se jednoduše množí.
 2. Mokřanka může prospívat i při slabém osvětlení, ale nejraději má jasné světlo. Můžete použít i zářivky. 
 3. Dopředu zvažte rybičky, které chcete chovat v akváriu s mokřankou mnohosemennou. Světlo by na rostlinu mělo dopadat 8-12 hodin denně, a tak byste měli vybrat rybičky, které také vyžadují hodně světla.
 4. Mokřanka mnohosemenná bude prospívat v širokém rozmezí teplot, zejména kdekoli mezi 18 až 30 stupňů Celsia. To z ní dělá ideální rostlinu vhodnou pro většinu akvárií.
 5. Tato rostlina se příliš nehodí do nádrží menších rozměrů. Mokřanka může dorůst až 60 cm, proto se doporučuje chovat je ve středně velkém nebo velkém akváriu, přičemž absolutní minimum je asi 40 litrů.
 6. Mokřanku pravidejte zastřihávejte a zbavujte odumřelých částí. Zastřihávání je prospěšné nejen pro okolní život, ale i pro samotnou rostlinu. Podporuje růst a omlazování, takže rostlina je zdravější a krásnější.
 7. Mokřanku mnohosemennou můžete díky své nenáročnosti pěstovat i jakožto úplný začátečník.
 8. Rostlina je sama o sobě extrémně nenáročná a kromě pravidelného zastřihování jí nemusíte věnovat žádnou další pozornost.
 9. Jako substrát mokřance v akváriu stačí tenká vrstva propraného písku.
 10. Pokud bude mít rostlina dostatek světla (příp. živin), tak bude mít lehce nahnědlé listy.
 11. Mokřanka díky své nenáročnosti přežije jakoukoliv tvrdost vody. Může se pohybovat od 5 do 20 dGH.

Základní informace

 • Český název: Mokřanka mnohosemenná
 • Latinský název: Hygrophila polysperma
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Asie
 • Čeleď:Acanthaceae (Paznehtníkovité)
 • Výška: 40-60 cm
 • Vhodná teplota: 22-28
 • Osvětlení: 0,5 W/l
 • Doporučené PH: 6-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-20

Charakteristika

Mokřanka mnoholistá rychle roste a nové lístky se na jasném světle zbarvují do hněda. Dobře roste nad vodou i pod vodou, listy jsou široce kopinaté se zaoblenými špičkami. Na stonku vyrůstají ve vstřícných párech. Pravidelným řezem zabráníme přílišnému rozmnožení rostliny a přimějeme ji k tomu aby se sama omlazovala. Dožívá se vysokého věku. Vysazuje se po skupinách do pozadí akvária. Často je napadána plži i rybičkami, jelikož jim chutná.

Rozmnožování

Tato rostlina se snadno množí. Stačí uštípnout jakoukoli část rostliny, nejlépe stonek, a zasadit ji do substrátu. Můžete použít i jeden list z rostliny. Dbejte na to, abyste jí nechali dostatek místa, protože se rychle rozroste a přeplní ostatní rostliny. 

Často kladené dotazy

❓Lze pěstovat mokřanku emerzně?

Ano. Většina druhů mokřanky roste ve volné přírodě i v akváriích napřímo a mokřanka není výjimkou. Mokřanka nejenže roste a rozšiřuje se horizontálně v rámci svého akvária, ale také začne vykukovat nad hladinu vody, pokud na ní není žádný kryt. Ve volné přírodě roste ve vodě i mimo ni, což dále ukazuje její odolnost.

❓Potřebuje mokřanka mnohosemenná CO2?

Rychlost růstu je podobná jako u většiny ostatních druhů rodu hygrophila, ale kvůli nízkému umístění v akváriu je obvykle nižší hladina světla, a proto je růst pomalejší. Protože se jedná o rostlinu střední kategorie, obvykle vyžaduje vstřikování CO2 a středně silné až silné osvětlení, aby se jí dařilo. Není to však nutné.

❓Do jaké výšky dorůstá mokřanka mnohosemenná?

Mokřanka může ve volné přírodě dosáhnout výšky až 60 cm, ale v akváriu může dorůst jen do asi 12 centimetrů. Nový růst rostliny je velmi rychlý a za týden může vyrůst asi o celých pět centimetrů (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu