Kolovka walchii: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Kolovka walchii je krásná, ale na pěstování náročná akvarijní rostlina. Při dostatku světla se rostlina zbarvuje do různých barev.

Tipy pro pěstování kolovky walchii

 1. Kolovka může přesto úspěšně růst jak ponořená (zcela pod vodou), tak i emerzně (vysazená pod vodou, ale míjející čáru ponoru a rostoucí mimo vodu. 
 2. Tato rostlina je křehká a citlivá a péče o ni je náročná, proto není vhodná pro začínající akvaristy.
 3. Pokud chcete dosáhnout bujnějšího vzhledu, doporučujeme zasadit 3-5 stonků blízko sebe (s ponecháním dostatečného prostoru pro průchod světla.) K zasazení stonků do substrátu použijte pinzetu, abyste mohli kontrolovat jejich umístění a také zabránili poškození rostlin.
 4. Pokud máte menší nádrž, zvolte pro kolovku místo v pozadí. Pokud máte větší nádrž, může být vhodné i středové místo v akváriu.
 5. Ujistěte se, že máte slušný filtrační systém, který pomůže kontrolovat řasy a udržovat optimální hladinu pro tuto choulostivou vodní rostlinu. 
 6. Rostlina vyžaduje silné osvětlení. Pokud bude mít světla nedostatek, tak nebude mít hezky vybarvené listy.
 7. Kolovka je atraktivní rostlina, která dodá každému domácímu akváriu něco zvláštního. Vzhledem k jejich křehkosti a speciálním nárokům na péči se však tento druh doporučuje spíše zkušenějším akvaristům. 
 8. Tato rostlina se nesnáší dobře se všemi rybami a vyžaduje náročné testování vody a specifické osvětlení.
 9. Teplota vody pro tuto akvarijní rostlinu by se měla pohybovat v rozmezí od 24 do 28 stupňů Celsia.
 10. Aby kolovka rostla co nejlépe, tak je nutné jí zajistit vysoce výživný substrát (nebo hnojivo) a dodávat rozpuštěný CO2. 
 11. Pokud rostlině dopřejete všechno, co potřebuje, tak bude rychlost jejího růstu poměrně vysoký.

Základní informace

 • Český název: Kolovka walchii
 • Latinský název: Rotala wallichii
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: JV Asie
 • Čeleď: Lythraceae (Kyprejovité)
 • Výška: 20-50 cm
 • Vhodná teplota: 20-28°C
 • Osvětlení: 0,75 W/l
 • Doporučené PH: 5,5-6,5 
 • Doporučená tvrdost vody: 2-7 °dGH

Charakteristika

Kolovka je klasifikována jako červená stonková rostlina. Nejvýraznějším rysem je její krásné zbarvení. Květy, které vytváří, mohou mít různé barvy od červené nebo hnědé až po růžovou nebo fialovou. Je poměrně náročná na světlo a nejlépe vynikne ve skupině několika rostlin stejného druhu.

Rozmnožování

Tuto rostlinu lze množit řízky nebo bočními výhonky. Při stříhání kolovky nechte řízky shromáždit na substrátu pod ní a vytvoří se další stonky. Pokud odříznete horní část, která je větší, můžete ji pomocí pinzety přesadit do substrátu, kde se vytvoří nové kořeny.

Často kladené dotazy

❓Šíří se kolovka rychle?

Kolovka může být umístěna jak v menší, tak ve větší nádrži a neprospívá invazivně. Nemusíte se tedy obávat přeplnění nádrže při vynechání pravidelného řezu. (Zdroj)

❓Může kolovka růst při slabém osvětlení?

Spíše ne. Tato rostlina je na světlo náročná a jestliže jí nedopřejete silné světlo, pak nebude růst podle vašich představ.

❓Mohu vysadit kolovku do písku?

Ano. Bude se jim dařit dobře a všechny potřebné živiny získají z vody prostřednictvím listů a kořenů. Nejspíš však budete muset tyto rostliny doplnit některými tekutými hnojivy. 

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu