Bakuma karolínská: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Bakuma karolínská je výjimečně nenáročný druh rostliny, který je vhodný do jakéhokoliv typu akvária. Je to jedna z nejstarších a nejznámějších rostlin v akvaristice, která je vyzdvihována pro svou robustní strukturu, snadnou péči, přizpůsobivost a toleranci.

Tipy pro pěstování bakumy karolínské

 1. Bakuma karolínská je vytrvalá stonková rostlina, která může růst ve dvou formách (emerzní a submerzní). 
 2. Pokud rostlině dopřejete intenzivní světelné podmínky, tak získají výhony bronzové nebo měděno hnědé a někdy i růžové zbarvení. 
 3. Doporučené rozmezí pH pro tento druh je 6,0-8,0, což je pro rostlinu nejvhodnější. Nicméně rostlina se snadno přizpůsobí téměř jakémukoli pH, pokud se vyhneme extrémům.
 4. Bakuma má ve srovnání s většinou vodních rostlin pomalý růst, a to ještě více usnadňuje péči o ni. Ještě krásnější bude, když budete praktikovat vstřikování CO2.
 5. Rostlina může růst v nádržích různých velikostí, ale vzhledem k velkému charakteru a hmotnosti tohoto rostlinného druhu je minimální vhodná velikost nádrže pro pěstování bakumy 40 litrů. 
 6. Rostlina prospívá v poměrně širokém teplotním rozmezí. Snese teploty od 15 do 28 stupňů Celsia.
 7. Bakuma nevyžaduje substrát bohatý na živiny. I když rostlině prospěje. Tato rostlina může růst v písku nebo štěrku. Pokud vaše ryby a šneci produkují dostatek biologického zatížení, nemusíte ani přidávat žádná hnojiva.
 8. Doplňky s železem a draslíkem rostlině pomohou udržet atraktivní zelené zbarvení a zdravou strukturu listů.
 9. Bakumy do akvária vysaďte po 5-10 lodychách. Tak vám vznikne ideální dekorační efekt.
 10. Rostlině se v nádrži bez aplikace hnojiva nemusí příliš dařit. Budete tedy muset čas od času nějaké přidat, abyste udrželi normální rychlost růstu a celkově dobrý zdravotní stav.
 11. Bakuma karolínská v akváriu roste poměrně rychle, není tedy nutné jí věnovat mnoho pozornosti. 

Základní informace

 • Český název: Bakuma karolínská (Bakopa karolínská)
 • Latinský název: Bacopa caroliniana
 • Typ: Akvarijní rostlina
 • Původ: Tropická až subtropická Amerika, Afrika, Asie, Austrálie
 • Čeleď: Scrophulariaceae (Krtičníkovité)
 • Výška: 40-60 cm
 • Vhodná teplota: 16-28 °C
 • Osvětlení: 0,5 W/l
 • Doporučené PH: 5-7
 • Doporučená tvrdost vody: 5 -15°dGH

Charakteristika

Bakuma karolínská je přizpůsobivá a nenáročná, rychle rostoucí rostlina. Je velmi dekorativní (vysazuje se po skupinách do akvária). Horní povrch listů je leskle zelený, spodní povrch jemně ochlupený, květy jsou jasně modré barvy. Když se listy této rostliny rozdrtí, vydávají silnou vůni podobnou vůni citronu nebo máty. Při silnějším osvětlení vyrůstá nad hladinu, kde vykvétá.

Rozmnožování

Rostlinu lze rozmnožovat řízkováním olistěných lodyh.

Často kladené dotazy

❓Potřebuje bakuma CO2?

Jedním z důvodů, proč je tato rostlina skvělá pro začátečníky je to, že je odolná a nevyžaduje vstřikování CO2. Pokud se rozhodnete CO2 dodávat, pak to ocení.

❓Jak se starat o rostlinu bakuma v akváriu?

Tato rostlina dává přednost prostředí bohatému na živiny a čisté vodě. Pokud rostlina nedostává dostatek živin, můžete si všimnout, že se její růst začíná zpomalovat. Potřebuje středně silné světlo. Doporučuje se dopřát této rostlině asi 6-8 hodin světla denně.

❓Musí být bakuma vysazena v akváriu?

Bakuma karolínská roste všude – od půdy až po písčitá akvária a opravdu neexistují podmínky, ve kterých by se jí nedařilo. K jejímu pěstování můžete použít téměř jakýkoli substrát, osvětlení nebo parametry vody. Může být ponechána na hladině a přežije i podmínky brakické vody. (Zdroj)

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu