Marsilka hirsuta: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Marsilka srstnatá (hirsuta) je poměrně snadno pěstovatelná rostlina, která na dně akvária tvoří koberec. Pokud jí budete doplňovat živiny, tak bude zcela bezproblémová a zdravá.

Tipy pro chov marsilky srstnaté

 1. Marsilku umístěte do přední části nádrže, kde po čase vytvoří hustý kobercový porost.
 2. Rostlina je poměrně kompaktní a může dosahovat výšky až 10 cm, při slabém osvětlení marsilka srstnatá roste výše, ale při silném osvětlení bývá menší.
 3. Minimální velikost nádrže pro tento druh je 20 litrů, je tedy vhodná i do nano nádrží. Ideální velikost je však 40 litrů.
 4. Rostlině se daří v prostředí s teplotou v rozmezí 18-25 °C.  Dbejte na to, aby teplota vody nikdy nestoupla na 28 °C, protože by mohla způsobit uschnutí rostliny.
 5. Rostlina snáší měkkou až tvrdou vodu. Této odolné rostlině vyhovuje cokoli v rozmezí hodnot 4-18 dGH.
 6. Marsilka vyžaduje k optimálnímu růstu substrát bohatý na živiny. Pokud ji plánujete pěstovat v jemnozrnném substrátu (substrát pískového typu) nebo v akvarijním štěrku, budete jí muset dávkovat dostatečné množství kvalitních hnojiv, abyste jí dodali tolik potřebné živiny.
 7. Substrát by měl mít minimální hloubku zhruba 2,5-5 cm pro lepší ukotvení. Pokud máte silně zakořeněnou rostlinu, pomohou vám kořenové tablety bez ohledu na použitý substrát.
 8. Marsilky mají nízké nároky na CO2, takže vstřikování CO2 není povinné, nicméně je prospěšné. Pokud tedy toužíte po výrazném zlepšení rychlosti jejího růstu, je třeba počítat se vstřikováním CO2.
 9. Tato nenáročná rostlina vyžaduje středně silné osvětlení, aby si udržela nízký růstový habitus a rozprostřela se vodorovně po substrátu. Měli bychom se vyvarovat pěstování rostliny při slabém osvětlení, protože to vyvolá vertikální růst, čímž rostlina ztratí požadovanou schopnost kobercového růstu, protože má tendenci růst výše k povrchu.
 10. Při údržbě těchto kobercovitých rostlin je zásadní zastřihování. Rostliny byste měli zastřihávat pouze tehdy, když rohože příliš zhoustnou. 
 11. Vzhledem k tomu, že marsilka neroste rychle, může být vaše první zastřižení až po dvou měsících od výsadby. Při dostatku světla a živin zůstane rostlina zdravá a živá.

Základní informace

 • Český název: Marsilka hirsuta
 • Latinský název: Marsilea hirsuta
 • Původ: Austrálie
 • Čeleď: Pteridophyta (Kapraďorosty) – Marsileaceae (Marsilkovité)
 • Výška: 10-30 cm
 • Vhodná teplota: 18-25°C
 • Osvětlení: 0,3W/l
 • Doporučené PH: 5-7

Charakteristika

Marsilka srstnatá je velmi zajímavá rostlina a to zejména tím, že její listy vypadají jako čtyřlístek. Listy jsou plovoucí (kořeny by měly být zachyceny ideálně v substrátu), její stonek se pne nahoru a na hladině teprve vyrůstají její listy. Neroste moc rychle a je na pěstování celkem nenáročná.

Rozmnožování

Rostlinu lze snadno množit pomocí odnoží. Jedná se o oddenky, které leží vodorovně na akvarijním substrátu. Jsou volně vytvářeny již založenými rostlinami a jsou schopny se rychle šířit a vyplňovat prázdná místa. Dospělé oddenky lze jednoduše vyhledat a rozdělit a přesadit do nádrže. Tento vytrvalý druh vnáší do popředí osázených nádrží jemný nádech.

Často kladené dotazy

❓Je marsilka náročná na pěstování?

Středně. Pokud budete marsilce dodávat veškeré živiny a splníte základní podmínky, pak vám bude bezproblémově růst a bude zcela zdravá.

❓Stačí marsilce srstnaté jen denní světlo?

Marsilka sice není příliš náročná na světlo, ale pouhé denní světlo jí s největší pravděpodobností stačit nebude.

❓Můžu marsilku pěstovat i emerzně?

Ano, marsilku srstnatou lze pěstovat i emerzně, je však nutné, aby měla neustále dostatečnou míru vlhkosti.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu