20 nejlehčích písniček na kytaru pro začátečníky

Učíte se hrát na kytaru a hledáte písničky, které mají pár akordů a vy byste se je mohli jednoduše naučit? Takových je spousta, ale my jsme se zaměřili na 20 nejhezčích, mezi které spadají české lidové, trampské, ale i na několik anglických.

1) Bláznova ukolébavka

Písnička Bláznova ukolébavka, kterou spousta lidí zná hlavně pod názvem Ovečka, je u začátečníků pro svou jednoduchost a své pomalé tempo snad nejoblíbenější. K jejímu zahrání jsou totiž potřeba jen čtyři akordy. Hudbu složil Pavel Dydovič a text František Řebíček.

TIP: Učíte se na kytaru? Naučte se hrát raz dva s online kurzy od ArtMaster

2) Půlnoční

Píseň Půlnoční je jednou z nejoblíbenějších vánočních písniček, které patří mezi ty novější. Písnička je pomalá a proto je vhodná i pro začátečníky. Autorem je Václav Neckář.

3) Tisíc mil

Píseň Tisíc mil se často hraje na kytaru u táboráku a je oblíbená také u začátečníků. Nazpíval ji oblíbený zpěvák Waldemar Matuška.

4) Tři kříže

Jedna z nejoblíbenějších písniček obecně, Tři kříže, patří folkové skupině Hop Trop. Zahrát si ji na kytaru jakožto začátečník není vůbec těžké. Obsahuje jen pár akordů, které hravě zvládnete zahrát.

5) Stánky

Legendární píseň Stánky pochází od skupiny Brontosauři, která je spojována ještě s bratry Nedvědy. Písnička má základních pár akordů a tak ji zahrajete i jakožto začátečník, navíc mají Stánky i skvělý text.

6) Anděl

Píseň Anděl je dílem Karla Kryla, který zde zpívá o andělích s ulámanými křídly. Popisuje situaci v Sudetech, ve kterých se kvůli komunismu podařilo zničit vše, co bylo spojeno s vírou. V písni komentoval celkově dění ve společnosti. I tato skladba je vhodná pro začátečníky.

7) Bedna od whisky

Bedna od whisky je legendární písnička, a žádný táborák se bez ní neobejde. Navíc je snadná, proto by si její naučení neměl žádný začátečník nechat ujít.

8) Okoř

Okoř je příjemná a jednoduchá lidová písnička, která je spjata s hradem Okoř. Je sice trochu rychlejší, ale nic vám nebrání v tom, abyste ji zpočátku hráli pomaleji.

9) Teskně hučí Niagára

Píseň Teskně hučí Niagára pochází z roku 1931. Autorem hudby je Eduard Ingriš a její text napsal Josef Chlumecký. Teskně hučí Niagára je vhodná pro začátečníky.

10) Cesta

Z novějších písniček si můžete jakožto začátečník zahrát píseň s názvem Cesta, kterou nazpívala skupina Kryštof společně s Tomášem Klusem a která vznikla v roce 2012.

11) Červená řeka

Píseň Červená řeka za chvíli budete umět nazpaměť a i když má jen pár akordů, výsledek zní moc hezky. Tuto skladbu nazpívala v roce 1964 zpěvačka Helena Vondráčková, která díky ní dokonce obdržela Zlatého slavíka.

12) Hlídač krav

Jeden z nejúspěšnějších písničkářů Česka, Jaromír Nohavica, nazpíval písničku Hlídač krav, která je u začátečníků velmi oblíbená.

13) Montgomery

Montgomery je trampská píseň, která je ohromně oblíbená. Kytaristé začátečníci ji zvládnou zahrát a klidně i zazpívat. Autorem textu je Miroslav Jaroš a nazpíval ji Wabi Daněk.

14) Hallelujah

Píseň Hallelujah vám s největší pravděpodobností hraje už po tom, co jste si přečetli její název. Má spoustu verzí, ale složil ji roku 1984 básník a hudebník Leonard Cohen. I tato píseň je vhodná pro začátečníky.

15) Frenky dlouhán

Táboráková klasika Frenky dlouhán pochází z tvorby od bratří Nedvědů, kteří mají spoustu úspěšných písniček vhodných i pro začátečníky.

16) Photograph

Pokud vás láká zahrát si jinou písničku než českou, můžete vyzkoušet Photograph od Eda Sheerana. Je pomalá, dojemná a rozhodně na každého zapůsobíte, pokud se ji naučíte.

17) Mezi horami

Mezi horami je nejznámější píseň skupiny Čechomor, která hraje české a slovenské lidové písně a je známá i v zahraničí. Úspěch sklidilo celé album, které je pojmenováno rovněž Mezi horami

18) Holka modrooká

I na písničce, jako je Holka modrooká, se můžete učit hrát na kytaru. Jedná se o lidovou písničku, která děti varuje před možným utopením ve vodě. 

19) Komáři se ženili

Lidová písnička Komáři se ženili je sice určená pro ty nejmenší děti, to ale nic nemění na tom, že se na ní můžete skvěle naučit hrát na kytaru. Je totiž neskutečně jednoduchá! 

20) Let it be

Asi každý začátečník by si přál umět zahrát písničku od Beatles. Vyzkoušejte to u písně Let it be, která zazněla ve stejnojmenném filmu o této skupině. Píseň dokonce získala i Oskara.

Často kladené dotazy

Jak dlouho by mělo začátečníkovi trvat, než se naučí písničku?

Naučit se hrát na kytaru jednoduchou píseň může začátečníkovi trvat od několika dnů do několika týdnů. Středně pokročilí a pokročilí kytaristé se mohou naučit jednoduché písně během několika dnů a naučit se složité písně může trvat týdny až měsíce.

Na jakou kytaru se mám učit?

Určitě se můžete učit i na elektrickou kytaru, ale celkově vždy vítězí akustická kytara. Snadněji zní dobře, snadněji se na ni hraje a snadněji se učí. Celkově je to jednodušší. Nejlepší kytarou pro začátečníky je akustická kytara s ocelovými strunami.

Jaké jsou 3 nejdůležitější kytarové akordy?

G, C a D jsou jedny z nejčastěji používaných akordů v populární hudbě a používají se doslova v tisících písní. Také není příliš obtížné se je naučit a znějí spolu opravdu dobře (proto jsou tak oblíbené).

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu