16 důvodů, proč si (ne)pořizovat užovku červenou

Chovat hada, to už chce trochu odvahy. Řada lidí má z hadů respekt, ne-li přímo strach. Přitom i oni mohou být zajímavým a milým mazlíčkem, který vám bude z terária dělat společnost. My se dnes podíváme konkrétně na užovku červenou, o níž se obecně tvrdí, že je vhodná i pro začátečníky, kteří s hady obecně nemají žádné zkušenosti. Co by pro vás tedy znamenalo pořízení takového červeného plaza? 

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT užovku červenou

  • Užovka červená je dobrá volba pro začátečníky. Pro svou nenáročnost je velmi oblíbená a péče o ni vám nebude dělat tolik starostí.
  • Jak již jméno tohoto hada napovídá, má krásné a výrazné zbarvení. Užovka červená je opravdu krásná už na první pohled.
  • Hada je třeba krmit jen několikrát do měsíce. Ideální volba pro moderní dobu, kdy nikdo nic nestíhá a pravidelná každodenní starostlivost by byla nad vaše síly.
  • Dožívá se zhruba 15 let, samozřejmě za správné péče. Stane se tedy vaším společníkem po dlouhé roky.
  • Oproti jiným druhům terarijních zvířat si vystačí s poměrně malým prostorem – více si povíme později. 
  • Nejedná se o jedovatého hada. I když může stále kousnout, nemusíte se bát otravy.
  • Jelikož je všeobecně oblíbená, nebudete mít problém užovku koupit, a stejně tak lehce získáte rady a názory od zkušenějších chovatelů.
  • Užovka je mírumilovné a klidné povahy, správným zacházením tedy nebude mít problém s kontaktem a nebudou na vás zbytečně útočit. 
  • Užovky lze chovat i po více “kusech” pohromadě. Chce to sice trochu nastudovat pravidla co a jak, ale pak není problém! 

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT užovku červenou

  • Ač si užovka na váš dotek zvykne, nikdy ji plně neochočíte. Pořád je to had a na mazlení by byl vhodnější nějaký chlupáč.
  • Krmení hadů obecně není pro slabší povahy. Krmíte je totiž živými mláďaty hlodavců a ptáčků. 
  • Užovka červená je noční tvor, a tak si příliš neužijete její aktivitu – v tu dobu budete totiž pravděpodobně spát vy.
  • Dlouhá léta dožití pro vás znamenají dlouhodobý závazek, že se o ni dokážete postarat. 
  • Užovka sice nemá sklony útočit, vždy se ale může stát, že vás bolestivě kousne.
  • Je to útěkář a k úspěšnému úniku jí stačí opravdu málo, musíte tedy pečlivě zabezpečit terárium a v takovém stavu ho taky neustále udržovat.
  • Řada lidí se hadů buď opravdu bojí, anebo k nim mají různé předsudky. Ne vždy se tedy setkáte s nadšením, když k vám například přijde návštěva. 

Shrnutí

Pokud vás zajímá chov hadů, užovka červená je ideálním startem. Je klidná a mírumilovná, obecně zcela nenáročná a navíc má nádhernou kresbu. Je však aktivní hlavně v podvečer a v noci a pořád zůstává hadem, nemůžete od ní tedy očekávat vyloženě “mazlíčkovství” v pravém slova smyslu. Pokud ji budete brát jako samostatného spolubydlícího, jistě vám přinese mnoho radosti. 

Chov užovky červené – vše, co potřebujete vědět

Sice jsme několikrát zmínili, že užovka červená nevyžaduje žádné náročné opečovávání, je potřeba se naučit všechny základy, které zabezpečí její spokojený život. A nebude to zas až tak náročné – stačí trocha volného prostoru pro vybavené terárium a ochota krmit užovku holátky. Ale podívejme se na to trochu podrobněji. 

Terárium jako základ

Užovku červenou ubytováváme do terária. Co se týče velikosti, každý z chovatelů uvede trochu odlišná čísla, někdo se dokonce orientuje podle 1,5 násobku délky hada. Přibližně mluvíme o teráriu 80x50x50 cm, ale poku jste na pochybách a máte dost prostoru, tak větší variantou nikdy nic nezkazíte. 

V teráriu pro vytvoření přirozeného prostředí můžete trochu využít kreativity a za pomoci substrátu, kamenů, různých úkrytů a větví (užovka moc ráda šplhá, na nějakou velkou tedy určitě nezapomeňte) připravit útulný domov. Na úkryt určitě nezapomeňte. Sice na svého hada občas neuvidíte, ale zajistíte mu potřebné soukromí a klid. Jediné, co ještě chybí, je miska s vodou (nejlépe mělká ale velká, aby se mohla užovka i vykoupat) a máte hotovo.
Dalším bodem je teplota, kterou je třeba udržovat kolem 25°C, v noci může klesnout až k 20°C. Rozmístění tepla by však mělo být různorodé – zařiďte tedy užovce přiměřený přístup pod bodové světlo, kde bude nad 30°C a k tomu naopak trochu chladnější kout, kde se v případě potřeby zchladí. Myslete i na dostatečnou vlhkost vzduchu rosením. Pokud už teď váháte, pořiďte si speciální měřiče, které vám přesně řeknou, jak to v teráriu zrovna vypadá a nemusíte se tak spoléhat na svůj instinkt. 

Strava

Užovku stačí krmit jen jednou až dvakrát za dva týdny (mláďata častěji, tedy asi dvakrát týdně). Živí se hlodavci a někdy i holátky ptáků. Důležitá je velikost potravy, většina chovatelů a článků doporučují, že by neměla být větší, než nejširší průměr užovky. 

Jelikož jsou to lovci, potravu jim poskytujeme živou a had si ji pak sám obstará. Jestli mu krmení dáte v teráriu nebo mimo něj je na vás, opět má každý chovatel trochu jiné zkušenosti. Rozhodně je dobré si ale k této otázce vyhledat pár diskuzí a názorů a pak se rozhodnout. 

Po krmení hadi dlouho tráví a je potřeba jim na to nechat dost klidu.

Zdraví a péče

Pokud budete dodržovat všechny rady a o svou užovku se budete pečlivě starat, dožívají se tito plazy někdy i 20 let a nemívají časté zdravotní problémy. Jsou totiž poměrně odolné – ve volné přírodě jsou rožšířené skoro všude a poradí si se spoustou podmínek. 

Není nutné je zazimovávat, touto otázkou se zabývejte ve chvíli, kdy byste chtěli užovky množit. Než se však k takovému rozhodnutí dostanete, jistě již budete mít dost zkušeností, abyste věděli, co a jak. 

Nezapomeňte, že hadi svlékají svou kůži, stává se tak minimálně jednou za čtvrt roku, spíš ale ještě častěji. V takovou chvíli dopřejte vaší užovce klid a nechte ji odpočívat a projít celým procesem bez vyrušení. Kůži by měl had svléknout v celku, pokud se však stará kůže divně trhá, na hadovi zůstávají cáry a překážejí mu, měli byste zjistit, co je špatně a svému hadovi pomoci – v nejběžnějších případech tak, že mu kůži namočíte asi na čtvrt hodiny, jde ale už o konkrétní problém mimo obsah tohoto článku a na odbornějších místech vám poradí lépe a specifičtěji k případné situaci.

Nejčastější zranění, ke kterým může dojít, jsou pravděpodobně popálení od žárovky (v takovém případě je vyhřívání příliš blízko žárovce a musíte je trochu oddálit) a zranění od hlodavců, které jste dali hadovi jako potravu (doporučuje se hlavně nenechávat nesnězené myši s hadem v době, kdy spí). 

Závěr

Pokud chcete chovat užovku červenou, nemusíte se lekat velkých nároků. Ba naopak, po prostudování základních pravidel to budete mít jednodušší, než zcela běžní pejskaři či majitelé koček. Důležité je mít zázemí pro hada připravené ještě před jeho pořízením. Nejhorší, co můžete udělat, je přivézt si zvíře domu v improvizované krabici a pak teprve přemýšlet, co s ním. 

Důležité informace

Velikost130 – 200 cm
Váha:asi 0,5 kg 
Původ:Severní Amerika až severní Mexiko
Vhodná ubikace:Terárium
Cena:500 – 1500 Kč
Délka života:12 – 16 let
Aktivita: klidná povaha, noční had

Specifika užovky červené 

Hadi sami o sobě jsou opravdu početnou skupinou. Konkrétně užovkovití jsou pak menší až střední hadi, momentálně známe asi 2 000 druhů užovkovitých. Právě mezi chovateli si získali na popularitě, ať už kvůli nenáročnosti nebo krásným barvám. 

Užovka červená je pak chovaná úplně nejčastěji a poznáme ji podle výrazné oranžovo-červené kresby a šachovnicového vzoru na spodní části těla. Konkrétně tento druh pochází z USA a severního Mexika, kde obývá borovicové lesy a křovinaté porosty. Odtud si nese i svou lásku ke šplhání po větvích. 

4.9/5 - (304 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu