10 nejlepších psů pro začátečníky & nezkušené pejskaře

Jste připraveni si pořídit svého prvního psa? Je mnoho různých psích plemen vhodných pro začátečníky a je těžké si vybrat toho jednoho. Předtím než si ono roztomilé štěňátko pořídíte, je tu pár věcí, které byste měli nejprve zvážit.

Smyslem tohoto článku je pomoci vám s výběrem vašeho prvního psa. Seskupili zásady při výběru psího plemena a také seznam podle nás nejlepších psů pro začátečníky.

Jaký pes se k vám hodí?

Žijete pro pohyb a rádi byste se svým psem tuto vášeň sdíleli? Oceníte jistě aktivnější psí plemeno jako je třeba labradorský retrívr. Pokud jste naopak spíše “gaučář”, pak by vaší hlavní prioritou mělo být najít stejně naladěného pejska. Méně aktivnější psí plemena jako např. yorkšírský teriér jsou pro odpočinkově naladěné páníčky ideální.

Máte čas vychovávat štěně? Starat se o štěně vyžaduje čas a notnou dávku pozornosti. Potřebuje trénovat, výcvik a nevyhnete se i občasným návštěvám veterináře. Ačkoli je pořízení si štěněte často nejrozumnější volbou, někdy je dospělý pes skvělou variantou. Adoptování psa ze záchranného útulku je také možnost. Pomůžete tím najít pejskovi nový domov a vám skvělého společníka. V tomto případě však počítejte s tím, že výcvik pejska bude o něco větší výzva.

Jste ochotní se starat o psa, který vyžaduje hodně péče? Umíte pracovat se psy, kteří potřebují důkladný trénink? Všichni psy mají své základní potřeby, ale někteří potřebují více péče než ti ostatní. Zvažte, kolik času můžete obětovat. Možná hledáte právě pejska, se kterým nebude tolik práce a není tak náročný.

Která psí plemena jsou nejlepší pro začátečníky?

Existuje mnoho psích plemen. Jak si ale vybrat to správné? Naštěstí každé psí plemeno má jinou předvídatelnou velikost, stupeň aktivity a potřebnou péči. Zatímco každý pes je jiný, jsou tu osobnostní znaky spojené s každým psím plemenem. Tyto znaky vám pomohou vybrat psa, který se hodí k životnímu stylu vaší rodiny. Vybrali jsme deset psích plemen, které podle řady expertů patří mezi skvělé psi pro začátečníky (zdroj) – zdaleka však nejsou jediní.

10) Boxer

Pokud hledáte středně velkého a velmi energetického psa, koukejte po hravém boxerovi. Je to věrný pes, který má blízké pouto s jeho rodinou. Jsou to přirození ochranáři svých rodin a skvěle se hodí k dětem. Pokud žijete aktivním životním stylem, pak by boxer mohl být právě pro vás. Péče o boxera je velmi jednoduchá. Potřebuje spoustu pohybu a tvrdý trénink.

9) Yorkšírský teriér

Yorkšírský teriér je dobrý “začátečnický pes” pro ty, kteří hledají spíše malého psa. Musíte být však ohleduplní o jeho péči. Yorkšír má stále rostoucí srst, o kterou je potřeba pravidelně pečovat. Yorkšír je jen mírně aktivní a jeho jediná základní potřeba je trocha pohybu každý den. Každodenní procházky jsou nezbytné pro udržení jeho dobré kondice.

Yorkšíři potřebují také pevný základ výcviku. Bez tréninku mohou být tito malý psy tvrdohlaví. Yorkšír se stane vaším kamarádem na celý život. Toto plemeno je láskyplné k páníčkovi a může se chovat ochranářsky okolo cizích lidí.

8) Bišonek

Bišonek je malý pes, který vypadá trochu jako skákavá bavlněná kulička. Je velmi dobrý společník. Bišonek je skvělý pes pro rodiny s dětmi a vhodný je též jako pes do bytu. Bišonky je snadné trénovat a dobře se přizpůsobují jakémukoliv životnímu stylu.

Toto plemeno má kudrnatou srst, která musí být pravidelně zastřihována a opatrně rozčesávána. Pro jednodušší údržbu, nechávejte Bišonka ostříhaného na krátko. Každodenní základní cvičení stačí k tomu, aby toto plemeno bylo šťastné a zdravé.

7) Labradorský retrívr

Labrador je jedním z nejoblíbenějších středně velkých psů. Labradoři jsou věrní a láskyplní psi, kteří si vytvářejí velmi blízké vazby se svými rodinami. Dobře se přizpůsobují jakémukoliv prostředí a jsou perfektní k dětem. Toto plemeno je aktivní, hravé a chytré. Jsou perfektní do aktivní domácnosti, kde mají dostatek pohybu a tréninku. Rádi se učí a mohou se naučit téměř čemukoliv. Můžete si hrát celé hodiny nebo jít běhat, a potom den zakončit mazlením na gauči.

Labradoři milují jídlo a pokud nejste opatrní, mohou mít nadváhu. Vyčesávejte ho pravidelně abyste minimalizovali línání. Pokud se o vašeho Labradora dobře staráte, budete mít šťastného a milovaného společníka po celý jeho život.

6) Papillon

Nenechte se oklamat vzhledem tohoto malého pejsánka. Papillon je velmi vytrvalý a má rád aktivní životní styl. Toto plemeno nepotřebuje dostatek pohybu. Lze snadno vycvičit a péče není komplikovaná. Je to šťastné, kamarádské a přizpůsobivé zvířátko vhodné do řady domácností. Papillon se skvěle hodí k dětem, ale děti na něj musí být opatrní.

5) Pomeranian

Pomeranian je roztomilý malý pes. Toto plemeno je světlé a mírně aktivní. Jeho chlupatý kožich není tak obtížný na údržbu, jak se může zprvu zdát. Pravidelné kartáčování je vše, co potřebuje. Každodenní procházky plně postačí k udržení jeho fyzické kondice. Často se upoutá k jednomu majiteli, ale je skvělým společníkem i v rodinách.

4) Pudl

Pudl je dobře známý a oblíbený pes. V zásadě objevíte tři velikosti: miniaturní, malý a standartní. Jsou to velmi inteligentní psi, kteří dobře reagují na trénink. Pudl potřebuje pravidelnou péči hlavně kvůli kudrnatému a stále rostoucímu kožichu.

Pudlové jsou velmi energičtí psi, kteří potřebují hodně cvičení. Se správnou péčí, najdete v tomto plemeni úžasného společníka. Plemeno je přizpůsobivé v prostředí a může být v různých domácnostech.

3) Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel je malý, sladký a láskyplný pes. Cavalierův je mírně energetický a každodenní procházky plně postačí pro jeho fyzické i duševní zdraví. Základní je péče o jeho středně dlouhý kožich. Pravidelné rozčesávání je důležité proti zamotávání srsti.

Cavalier potřebuje základní výcvik, na který reaguje velmi dobře. Je elegantní, pozorný a obecně klidný. Cavalieři se hodí pro všechny typy domácností a daří se jim také mezi dětmi.

2) Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je typickým rodinným psem. Tento středně velký pes je šťastný, věrný, láskyplný a aktivní. Retrívři jsou chytří a adaptabilní psi, kteří mohou prosperovat ve většině domácností.
Potřebují pravidelné kartáčování a cvičení, aby se udrželi v dobrém fyzickém stavu. Tréninky jsou nezbytné, ale nejsou obtížné. Rádi se učí a milují trávení času se svými rodinami. Jsou vynikajícími společníky pro děti všech věkových kategorií. Není divu, že je to jeden z nejoblíbenějších psů na světě!

1) Smíšená plemena psů

Pokud hledáte smíšené psí plemeno, můžete navštívit některý z útulků nebo chovných stanic ve vašem okolí. Tito jedineční psi mohou být pro vás skvělými psími kamarády. Přijetím psa se smíšeným plemenem také pomáháte omezit přemnožení zvířat v útulcích a pomáháte najít opuštěným pejskům domov.
Pokud stále nevíte, který pes je pro vás vhodný, nechte si poradit od pracovníků útulků nebo chovné stanice. Pomohou vám najít psa s vlastnostmi, které si přejete.

Shrnutí

Do seznamu jsem zařadil ty nejoblíbenější psy pro začátečníky. Nenechte se však zmást. Existuje řada dobrých “začátečnických psů”, které v našem seznamu nenajdete. Článek slouží primárně jako zdroj inspirace, nechceme vám vnucovat, abyste se omezovali na pouze tyto plemena. Další inspiraci ohledně výběru psa pro začátečníka najdete v další sekci.

Užitečné odkazy

Pokud vás vzdělávání o psech ještě neomrzelo a nebo jste si ještě nevybrali svého ideálního psího společníka, pak oceníte tuto sekci. Zde doporučujeme ty nejlepší články, které byly napsány o tématice psů pro začátečníky.

  1. [eng] Článek o psech pro nezkušené pejskaře z dílny magazínu Thespruce.com
  2. Článek o vhodných a nevhodných psech pro začátečníky – Blondpes.cz
  3. [eng] Článek se seznamem nejlepších psů pro začátečníky – Iheartdogs.com
  4. [eng] Seznam psích plemen vhodných pro začátečníky – Dogtime.com
3.4/5 - (349 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu