15 nejvěrnějších psích plemen: pes věrný až za hrob!

Pes – nejlepší přítel člověka. S tímto slovním spojením se setkáme nejčastěji, ale napadlo vás někdy proč? Odpověď je prostá. Je to věrný přítel, který nás bezmezně miluje, důvěřuje nám a v případě nouze je ochoten zasáhnout a chránit svou smečku do posledního dechu.

Každý pes je loajální. Některé plemena mají sice trochu “kočičí povahu” a věrnost tolik neřeší. Jiné jsou naopak natolik oddané svému pánu, kdy odmítají uspokojit své základní potřeby, když je jejich pán například nemocný. 

Pojďme se tedy podívat na 15 plemen, které zůstanou věrné i při sebenáročnější zkoušce.

1) Irský vlkodav

Je dlouhodobě považován za největší psí plemeno na planetě a jeho titul mu při výšce 70 – 80 cm v kohoutku jen tak někdo nevezme. Někteří prostorově opravdu velmi výrazní jedinci mohou mít i přes 90 cm v kohoutku a to už je pořádný pesan. 

Původně bylo toto plemeno vyšlechtěno pro lov a štvání vlků. Pokud vás teď napadlo, že vlkodav musí mít útočnou a agresivní povahu, tak jste na omylu.

Toto hrubosrsté plemeno budí díky své velikosti respekt. Působí jako autorita nejen na lidi, ale i na ostatní zvířata. Případné vetřelce jakékoli podoby tedy pravděpodobně rychle odradí. Není agresivní, má velmi jemnou a mírnou povahu, je vyrovnaný a klidný. Návštěvy se tedy nemusí ničeho obávat. Miluje děti, nechá s sebou poměrně snadno manipulovat. Nemusíte mít tedy obavu, pokud vaše dítě v batolecím věku pejska zatáhne za ocas, nebo mu bude sahat do tlamy. Vlkodav je kliďas a bude si užívat přítomnost i nejmladších členů smečky.

Jeho výhoda ve velikosti se může stát i nevýhodou. V období růstu je potřeba věnovat zvýšenou pozornost vývinu kloubů a kyčlí. Ostatně jako u všech obřích a velkých plemen. Štěně by nemělo chodit do schodů, na velké výšlapy a i procházky by měly být uzpůsobeny tak, aby se pes nenamohl. I v dospělosti je potřeba se o klouby starat, vhodné je používat nějaké doplňky stravy. 

Možná vás to zarazí, ale tento pes je částečně vhodný dovnitř. Ideální je pro něj velká zahrada s možností Vlkodav bohužel nepatří mezi dlouhověká plemena. Za 6 až 10 let vaší péče od štěněte až po seniora vám ale nabídne takovou dávku loajality, že na ni nikdy nezapomenete.

2) Německá doga

U velkých a obřích plemen zůstaneme i v druhém zástupci nejvěrnějších plemen psů. Je jím právě Německá doga. Původně se toto plemeno používalo k hlídání dobytka, obydlí a lovu turů, jaků a jiných velkých zvířat. Největší oblibě se jí dostalo právě v Německu, kde byla neodmyslitelným společníkem u dvora a stala se jejich národním plemenem. Později toto vznešené plemeno našlo využití i pro válečné účely. Agresivní povahou se ale nevyznačuje. Právě naopak.

Něžný obr. Tak by se dala nejjednodušeji popsat. Na první pohled možná vypadá hrozivě, při výšce 70 – 80 cm a 90 kg živé váhy je to asi první myšlenka každého, kdo někdy potká Dogu tváří tvář. Doga má ale přátelskou a velmi jemnou povahu. Pouto, které ji váže k její rodině a pánovi je pro ni velmi silné. Snadno se upne na člověka a nejvíce miluje děti o které s láskou pečuje. Ráda jim poskytne pocit bezpečí a sebedůvěry. K cizím lidem se chová spíše zdrženlivě. Doga si rozmýšlí s kým se chce bavit a reaguje na základě chování své rodiny a svého pána. 

Při její velikosti je více než důležitý výcvik. Štěně Dogy může být bláznivé, více než hravé a často si neuvědomí svou velikost a ani váhu. Může být trochu jako tank, proto není radno výcvik zanedbat. Přísným výcvikem a křikem si ale Dogu nezískáte. Její jemná povaha se může snadno zlomit a stanete se pro psa přítěží a zdrojem smutku a vyčítavých pohledů. Ani pod tlakem nereaguje agresivně, ale na jemné duši mohou zůstat nevyléčitelné šrámy. Výcvik přes pozitivní motivaci je pro většinu plemen ideální a Doga není vyjímkou. Od malička bude ráda plnit vaše příkazy za předpokladu, že ji budete s radostí vést k cíli a odměníte každý její krok.

Doga patří k obřím plemenům, proto je důležité v období jejího růstu obzvláště dbát na vývoj kyčlí a kloubů. I v dospělosti je vhodné zůstat ve střehu a dávkovat jí aktivitu tak, aby nemohlo dojít k namožení a oslabení. Kloubní vitamíny pro psy se dají sehnat v každém zverimexu a jako prevence se často používá i lososový olej, který stačí přidat do krmení.

Německá doga vám nezůstane za její život (7 – 10 let) nikdy nic dlužná. Vše hravě oplatí svou láskou a oddaností. 

3) Novofundlandský pes

Toto mohutné, původně kanadské plemeno, se původně využívalo k tahání vozíku a saní. Dále také pro aportování zastřelených vodních ptáků z vody. Díky tomu má Novofundlanďan silnou podsadu, a i když se zdá kompletně promočený, tak sníh ani voda si na jeho pokožku nepřijdou.

Na první pohled působí jako velký plyšák. Masivní plemeno s výškou 65 – 70 cm a hmotností až do 70 kg neklame. Opravdu je to velmi milý, mazlivý tvor, který miluje svou rodinu. Ačkoli je to mírný dobrák, tak jeho výcvik může být pro nezkušené pejskaře trošku oříšek. Novofundlanďan si rozmýšlí koho, a co poslechne. Je to totiž tak trochu flegmoš. Také je u něj složitější udržet dlouho pozornost. K výcviku tedy budete muset přistupovat tolerantně s velkou dávkou trpělivosti. Úroveň dovedností ve výcviku je tedy spíše základní. Určitě se nejedná o hloupého psa, hledá kompromisy tak, aby mohl úkoly vyplnit po svém. Má submisivní povahu, proto se dobře snese s jinými zvířaty. Nevyhledává spory, nemá prakticky žádný lovecký pud. Je oddaný své rodině a snaží se vždy zůstat po jejím boku.

Psychicky i fyzicky dospívá až kolem dvou let života. Štěněcí léta si tedy užijete dosyta.

4) Bernardýn

Také známý jako Svatobernardský pes do povědomí veřejnosti vstoupil s nějvětší pravděpodobností díky filmové sérii Beethoven, kde jsme mohli spatřit toto nádherné plemeno i s jeho veselými úmysly. Jeho jméno – Svatobernardský má svůj původ ve Velkém průsmyku sv. Bernarda, kde bylo toto plemeno mnichy vyšlechtěno. Původně se využíval jako pracovní pes – nosič a tahač. Později našel uplatnění jako záchranářský pes v horách. Ani zde se už ale po většinou nevyužívá, protože jej nahradily vrtulníky.

Bernardýn je silný, mohutný a aktivní pes s hustou srstí i podsadou. Skvěle se tedy hodí jak do sněžnějších oblastí, tak i pro vodní hrátky. Jeho velikost je 60 – 95 cm v kohoutku s až 95 kg živé váhy. Díky jejich původu dobře snáší nízké teploty. Tento pes může být celoročně venku, ale v horkých měsících je potřeba psovi nabízet chladnější místa ve stínu, nebo mu nabídnout chladící podložky. 

Podobně jako ostatní velká až obří plemena dospívá psychicky později. Několik let tedy budete mít obří štěně. Možná i díky tomu se na začátku jejich života dobře cvičí a záklaní výcvik jim nedělá problém. Povahově se skvěle snášejí s jinými zvířaty. Mají kamarádský vztah k dětem, ale k menším dětem se příliš nehodí právě kvůli jejich štěněcí povaze v kombinaci s velikostí. Mohl by tak menšímu dítěti neúmyslně ublížit. Je tedy vhodné při hře s dětmi na psa dohlížet, aby nedošlo ke zranění. 

5) Slovenský čuvač

Také známý jako Tatranský čuvač je původně československé plemeno, které bylo vyšlechtěno pro hlídání majetku a stád ovcí. Je poměrně snadné jej zaměnit za Maďarského kuvasze. Ten je na rozdíl od čuvače trochu mohutnější s delší srstí. Povahově jsou na tom obě tato plemena dost podobně, Kuvasz je méně závislý na své rodině, proto jsme zde dali přednost našemu krajanovi Čuvačovi

Klidné plemeno s velikostí 60 – 70 cm a se zdravým sebevědomím dokáže být venku překvapivě aktivní, doma ale dávají přednost odpočinkovému režimu. Je výborným hlídačem, dobře si střeží své věci, ať už se jedná o dům, nebo jeho smečku. Nejsou tak závislí na přítomnosti člověka, proto je to ideální pes do rodin, kde jsou děti odrostlejší a tráví většinu času ve škole. Neurazí se, když vyjedete s rodinou na výlet a necháte Čuvače doma. Není cíťa a zvládne se zabavit sám. 

Díky jeho sebevědomí a ochranářské povaze může mít problém s jinými psy. Jiná zvířata snáší bez problému. Obzvláště dobrý vztah má k dětem. Vůči cizím lidem je nedůvěřivý a ve střehu. Po seznámení je toleruje.

6) Čau-čau

S mohutnějšími plemeny stále nekončíme, protože dalším zástupcem z řad nejloajálnějších psů je Čau-čau. Jedná se o jedno z nejstarších plemen, které dnes známe. Toto čínské plemeno mělo využití jako pracovní, hlídací, tažné i jako pokrm. V Číně se ještě do nedávna maso čau-čaua běžně jedlo.

Čau-čau se může jevit jako mazlík, je to ale svéhlavé a uzavřené plemeno. Dává přednost určité odtažitosti od rodiny. Má rád svůj prostor. Je velmi inteligentní, jen trochu svéhlavý. Proto jeho výcvik může být náročný. Ve většině případů je tichý a příliš se neprojevuje. K cizím lidem je nedůvěřivý, může na ně výhružně zavrčet, aby dali najevo, že i cizí člověk musí respektovat jejich prostor. S jinými psy příliš dobře nevychází, protože má dominantnější povahu. Jiná zvířata většinou nedělají problém, pokud je čau-čau zná od štěněcího věku. Má silný lovecký pud a baví ho pronásledovat zvěř. K dětem je spíše odtažitý, toleruje je, ale jejich společnost nevyhledává. Jeho exteriér při velikosti 45 – 55 cm může vypadat, jako vhodný do nižších teplot a do vody, bohužel to není pravda. Jeho srst je po namočení těžká a pes by se mohl utopit.

I přesto, že se může jevit jako poměrně chladný společník s tvrdou skořápkou, tak dokáže být ke své rodině milý a společenský.

7) Malinois

Také znám pod jménem Belgický ovčák. Původně ovčácké a honácké plemeno. V průběhu první i druhé světové války se využíval armádou pro různé účely – hlídání muničních skladů, předávání zpráv a obranu. Má totiž ve zvyku předmět trhat, než jej tahat, jako jeho německý kolega a v kombinaci s jeho mrštností mohl při své velikosti 60 – 65 cm být nepříjemným soupeřem. Chov tohoto plemene po válkách dosti upadal, hlavně kvůli tomu, že schopní a výborní jedinci odcházeli na frontu.

Malinu neutaháte. Je to velmi vitální a aktivní pes, je energický a vždy se soustředí, aby do své práce dal maximum. Je mrštný, má bleskové reakce. Výcvik tedy malině nedělá problém. Zvládá i náročné povely na rychlost a mrštnost. Dokáže se naučit překonat zeď, žebřík i jiné nemyslitelné překážky. Pod správným výcvikem vás překvapí, jak moc může být pes mrštný a na agility tréninku, nebo při přípravě velmi složité dráhy bude působit spíš jako rychlá opice, než jako pes. Miluje dlouhé procházky a dostatečné vybití. Upíná se na svého pána a svou smečku. Změny tedy nese velmi těžce. K dětem se chová přátelsky, dává ale přednost odrostlejším dětěm, které s ním mohou být aktivní. Je výborným společníkem, pokud děláte, nebo chcete dělat nějaké psí sporty. S ostatními zvířaty vychází dobře. K cizím lidem se chová nedůvěřivě, ale bez důvodu není agresivní.

8) Německý ovčák

Lidově též vlčák je německé psí plemeno. Historicky byl vyšlechtěn pro obranu proti medvědům a rysům. Později se používal jako ovčácký pes. Jeho exteriér tedy postupem času zjemněl a tělo psa se zmenšilo. V současnosti je hojně využíván jako služební pes. Jistě nemusíme připomínat legendárního Rexe. I díky tomu jeho popularita rostla a i stále roste. Díky jeho snadnému výcviku se často používá i jako slepecký pes.

Vlčák je velmi inteligentní, sebevědomý, vyrovnaný a věrný pes. Skvěle se hodí do rodin s dětmi, bez problému snese jiná zvířata. Své rodině je velmi oddaný a za svou rodinu nasadí život. Je také výborným hlídačem. Základní výcvik mu nedělá žádný problém. Musí mít ale přísného a důsledného pána, jinak by si vlčák mohl myslet, že by měl nad situací převzít kontrolu. Díky své učenlivosti a vytrvalosti se skvěle hodí na psí sporty. Často jsou uváděni jako nejinteligentnější psy. Vůči cizím lidem je spíše zdrženlivý. Díky stavbě těla a nepropustné srsti dobře snáší celoroční pobyt venku.

9) Rhodéský ridgeback 

Původně vyšlechtěn v Jihoafrické republice pro obranu před predátory, obzvláště lvy. Jejich úkolem bylo útočníka odradit, ne na něj útočit. Byl to, stejně jako dnes, rodinný společník. Později se toto plemeno s výbornými loveckými schopnostmi se křížilo s evropskými plemeny. Díky výborným stopovacím dovednostem dokázal vystopovat lva a zadržet jej, dokud nepřišel lovec.

Ridgeback má velmi přátelskou povahu. Na svého pána se silně upíná, proto potřebuje stálý kontakt. Při odloučení pes trpí. Jeho velikost 60 – 70 cm v kohoutku v kombinaci se sportovním tělem z něj dělá výborného společníka do aktivních rodin. K dětem je tolerantní, dá přednost odrostlejším dětem, nebo dospělým, kteří s ním budou dělat nějaký sport. Je výborný hlídač. Má silný lovecký instinkt, proto se může hnát za zvěří. Mohou se k jiným psům chovat dominantně, proto je dobré u něj nezanedbat výcvik a socializaci. K cizím lidem je nedůvěřivý. Chrání svou smečku, je věrný a svou roli v rodině bere velmi vážně. 

10) Maďarský ohař krátkosrstý

Byl vyšlechtěn v Maďarsku stejně jako jeho drátosrstá verze. Vznikl dle všeho neúmyslně, jeho historický chov totiž nemá žádné záznamy. Původně byl tento pes využíván jako lovecký a honící pes. Tento účel mu zůstal až do dnešních dnů. Mnohem častěji ho ale vidíme jako společníka.

Plemeno s výškou 50 – 65 cm vás jistě zaujme elegantním vzhledem a velkou zásobou energie. Má spíše lehkou a silnou stavbu těla. Povahově je veselý, přátelsky a velmi inteligentní pes. Hodí se skvěle pro různé psí sporty. Fixuje se na svou rodinu. Je věrným společníkem. Poměrně dobře se cvičí. Základní výcvik pro něj není problém. K výcviku je ale potřeba přistupovat pozitivní motivací. Příliš tvrdý výcvik a křik nesnese. Se zvířaty se snáší dobře. Děti respektuje a rozumí si skvěle spíše se staršími dětmi, se kterými se může pořádně unavit. Miluje vodu, proto bude pro každou vodní hrátku. Má silný lovecký pud, proto může vybíhat za zvěří. Při správném výcviku se ale nechá odvolat a dá přednost společnosti svého pána.

11) Dlouhosrstá kolie

Kolií je velké množství druhů od krátkosrstých přes středně osrstněné jedince. Povahově jsou si tyto druhy podobné. Dnes dáme prostor klasické Lassie.

Původně se toto plemeno využívalo k pasení a shánění stád. Obzvláště v hůře dostupných místech. Kolie jsou energické, nedělá jim tedy problém ani horší povrch. Největší oblibě byly v minulém století.  

Kolie jsou velmi přátelské, jemné, milé a inteligentní. Má se jednat o dokonale společenského psa. Není agresivní, je dostatečně sebejistý. Má výborný vztah k dětem. Pro svou rodinu je ochotná udělat vše. Je velmi oddaná a snadno přilne k novým členům smečky. Samotu nesnáší dobře. Rády se přizpůsobí, aby mohly být svému pánu vždy na blízku. Jsou dobře cvičitelné. Veselá a hravá povaha se ukazuje i v jejich přístupu k výcviku. Pro Kolii je výcvik zábava a aktivnější způsob života pro ni není problém. Kolii musíte dopřát dostatek podnětů, aby se nenudila. Jinak začne vymýšlet vlastní zábavu, která nemusí vždy končit zdárně. V zásadě není ničící typ, ale pokud se nudí, může se stát, že nenajdete vaše boty.

12) Akita Inu

Je japonské psí plemeno. Akita, podobně jako Čau-čau patří k nejstarším plemenům. Jejich původním posláním bylo lovení velké zvěře, od medvědů až po jeleny, dále měly Akity chránit majetek a rodinu. Akity byly a jsou vysoce ceněné. V Japonsku existovaly různé zákony a návody, jak se psem vhodně zacházet. Plemeno bylo vyhlášeno za národní poklad a kulturní bohatství. Dnes jsou akity používány u policie i armády. Nejčastěji je ale potkáme jako společníka, nebo canisterapeutického psa.

Akita inteligentní a statečná, má milou povahu. Hodí se skvěle k dětem, ke kterým se chová přiměřeně a s citem. Svou rodinu miluje a brání, je velmi loajální a věrná. Na svou rodinu je velmi fixovaná a trpí, když musí být sama. Psy jsou často dominantní a tvrdohlaví. Umí být neústupná, proto je pro ni důležitý výcvik. Ten musí probíhat přes pozitivní motivaci. Pokud si Akita něco usmyslí, tak to taky udělá. Málokdy si do toho nechá mluvit. Má výborný čich. Je statečná, upovídaná a velmi kontaktní. K cizím lidem je spíše zdrženlivá.

13) Německý boxer

Toto plemeno původem z Německa bylo dříve využívané jako honák a hlídač. Jeho úkolem bylo zadržet zvěř do příchodu lovce a hlídat majetek. Nyní plní funkci společníka.

Boxer může působit podobným dojmem jako Doga. Stejně jako ona má jemnou, milující a klidnou povahu. Nechybí mu sebejistota a vyrovnanost. Boxer je vhodný do rodin. K dětem se chová jemně, mile a ochranářsky. Každé dítě jistě potěší jeho velká chuť k hraní. Aportovat míčky, přetahovat se, nebo zkoušet nejrůznější hlavolamy, to je pro Boxera obrovskou zábavou. Je to velmi inteligentní a temperamentní tvor, proto potřebuje dostatečně zaměstnat tělo i duši. Svou rodinu bezmezně miluje a je jí velmi oddaný. Fixuje se na majitele a bez kontaktu může být smutný.

14) Francouzský buldoček

Předposledním zástupcem nejloajálnějších plemen je Francouzský buldoček. Historicky byly využívání jako váleční psi, pomáhali lovit nebezpečnou zvěř a samozřejmě hlídali majetek. Z prvu to může působit trochu komicky při jeho výšce 23 – 35 cm, ale dříve tito psy byly o něco větší. Později se požadovalo menšího vzrůstu pro kdysi populární psí zápasy. Nyní je Buldoček věrným přítelem a skvělým společníkem.

Buldoček má veselou, stabilní povahu. Je velmi hravý, rád se mazlí a nedělá mu problém pořádně lenošit. S dětmi si rozumí a skvěle se hodí k důchodcům, či méně aktivním lidem. Téměř neštěká. Je velmi společenský, proto vás s největší pravděpodobností nikdy nenechá osamotě. Jeho špatnou vlastností je tvrdohlavost. Občas neposlouchá. Ne protože by byl hloupý, ale protože se mu zkrátka nechce.

Jeho zdravotní stránce je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Jeho oblibě v lenošení může mít sklony k obezitě. Jako všechna krátkolebá plemena může mít problémy s dýcháním, proto je potřeba v letních měsících psa kontrolovat. Často také smrká, chrápe a prdí. 

Tyto drobné nepříjemnosti vám vrátí věrností a loajalitou.

15) Welsh Corgi Pembroke

Posledním zástupcem našeho výběru nejloajálnějších plemen je určitě Corgi. Stejně jako jeho příbuzný Cardigan Corgi jsou z jihozápadního Walesu. Jedná se původně o pastevecké, honácké a ovčácké plemeno. Díky svému liščímu vzezření mělo před domácími zvířaty respekt. Proto se mu i přes jeho malé nožky dařilo uspět. Nicméně se objevila plemena, která byla lépe uzpůsobena k jeho původnímu úkolu. A tak možná i kvůli jeho velikosti 23 – 33 cm v kohoutku se toto plemeno postupem času stalo spíše společenským a hlídacím psem.

Corgi je aktivní, atletický pes a i přes menší vzrůst vyžaduje dávku pohybu. Také se nemusíte bát mu pořádně zaměstnat hlavu. Je to inteligentní pes, který dokáže nad situacemi přemýšlet a správně je vyhodnocovat. Má přirozené sklony k pasení, a protože při shánění kousal skota do nohou, může se to vyskytnout i doma. Jako většina pasteveckých psů může mít slabost pro cyklisty a rychle se pohybující předměty či běžící děti.

Jeho výcvik může být náročnější, protože je trochu tvrdohlavý. Jinak je to veselý milující pes, který s vámi bude na každém kroku.

Závěr

Ať už si získal vaše srdce obří Vlkodav, něžná Doga, nebo veselý Corgi, můžete si být jisti, že těchto 15 plemen zůstane vždy na vaší straně, ať už se stane cokoli.

Videa

Použité zdroje:
1, 2, 3

3.6/5 - (271 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu