15 důvodů, proč si (ne)pořizovat francouzského buldočka

Hledáte malého pejska, který zvládá pobyt v bytě? Chcete domácího mazlíčka, se kterým můžete doma lenošit? Zbožňujete roztomilý vzhled francouzského buldočka? Jestliže jste odpověděli třikrát ano, pak je to dobrý začátek…

Pojďme však zjistit, zda-li se k vám francouzský buldoček skutečně hodí.

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT francouzského buldočka

 • Má originální vzhled, pro který ho tolik lidí tak miluje
 • Pokud hledáte společníka, který se od vás nebude chtít hnout, francouzský buldoček je pro vás ten pravý
 • Je ideální pro málo aktivní lidi, protože nemá velké nároky na pohyb a stačí mu kratší procházky.
 • Při správné socializaci se dobře snáší s dalšími domácími zvířaty a psy.
 • Je malý a skladný, takže s ním můžete poměrně snadno cestovat.
 • Pořiďte si ho, když hledáte hravého společníka do bytu, který ocení každou hračku.
 • Když není rozrušen, zbytečně neštěká.
 • Péče o krátkou srst je bezproblémová a vyhnete se dlouhým chlupům všude po bytě.
 • Při správné výchově je dobrým kamarádem i k dětem.
 • Francouzský buldoček je chytrý, poměrně dobře cvičitelný a má dobrou paměť.

PĚT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT francouzského buldočka

 • Od francouzského buldočka neočekávejte větší pracovní, lovecké a sportovní výkony.
 • Nepořizujte si ho, když se nechcete starat o špinavější zvířátko, protože slzí, sípe a často i chrápe.
 • Určitě si ho nepořizujte v případě, kdy mu nebudete schopni věnovat dostatek času a bude zůstávat doma sám. Tehdy je totiž smutný a dokáže poničit všechno, na co přijde.
 • Při tréninku umí být tvrdohlavý a svéhlavý, takže je potřeba být důsledným trenérem a nerozmazlit ho.
 • Dokáže být teritoriální a nerad se dělí o svého pána.

Shrnutí

Francouzský buldoček je ideální pro majitele, kteří si chtějí pořídit veselého malého společníka do menšího bytu. Je skvělým psem pro méně aktivní lidi. Buldoček je chytrý, i když může být občas tvrdohlavý. Hodí se i pro méně zkušené chovatele, ale nesmí zanedbat výcvik a výchovu, aby nedošlo k tomu, že psa rozmazlí. To totiž může kvůli jeho lehce svéhlavé povaze znamenat problém.

Obecná charakteristika francouzského buldočka

Společenské plemeno se zajímavým vzhledem, které svého pána zkrátka zbožňuje. Zbožňuje hraní i lenošení. Je milým kamarádem do rodiny k dětem i dalším zvířatům. Veselá očka a netopýří ouška si rádi vyrazí na procházku, ale se sportovními výkony to nemusíte přehánět a v bytě ho můžete ještě více unavit hrou. Pozor dejte hlavně v létě, kdy buldočka mohou trápit problémy s přehřátím a špatným dýcháním.

I. Povaha

Francouzský buldoček je veselý, chytrý a velmi společenský pes. Vyniká svou láskou k pánovi a je ochoten udělat téměř cokoliv, aby s ním mohl trávit volný čas. Zbytečně neštěká, ale dokáže upozornit na nebezpečí a má i hlídací sklony. Zbožňuje hru s míčky a občas si vynucuje pozornost u svých pánů. (zdroj)

Nedostatečná výchova se může projevit svéhlavostí, přehnaně teritoriálním chováním a žárlivostí. Svého pána si opravdu zamilují a jen neradi se o něj dělí. Z toho důvodu je potřeba věnovat pozornost výchově a hlavně socializaci již od štěněte. Při podcenění někdy dochází k přehnané úzkosti a strachu z jiných lidí a zvířat.

II. Vzhled

Malé společenské plemeno zaujme svým krátkým čumákem na čtvercové hlavě. Má typický vzhled buldoka jen v menším těle. Velikost v kohoutku nepřesahuje 35 centimetrů. Vzpřímené netopýří uši dotváří celkový výraz doplněný o vrásky v oblasti čumáku a očí.

Tělo je kompaktní, silné zakončené malým ocáskem. Nohy jsou krátké, silné a v typickém širším postoji. Francouzský buldoček může mít několik barevných variant, jako jsou plavá, žíhaná a s bílými skvrnami. Srst je krátká, lesklá, jemná a dobře se udržuje.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Dobře socializovaný buldoček si dokáže vytvořit dobrý vztah k dětem a dalším domácím mazlíčkům. Je bezkonfliktní a je dobrým kamarádem pro nejrůznější hry. Pokud si vyberete psa z chovatelské stanice s pečlivě vybranými rodiči a nepodceníte výchovu, neměly by se objevit výraznější problémy, i když může občas žárlit.

https://www.youtube.com/watch?v=MYcB8FZYCN0

IV. Výchova a výcvik

Co se týká náročnosti výcviku a výchovy, jedná se o dobře zvladatelné plemeno. Důležité je nepodcenit výchovu již od štěněte v podobě socializace s ostatními psy a dalšími zvířaty. Proces socializace se týká i běžného kontaktu s dalšími lidmi, aby buldoček neprojevoval agresivní sklony při snaze bránit svého pána.

Opačným pólem mohou být problémy s úzkostmi a přehnaného strachu, kdy se pes bojí skoro všeho, což ho dostává do zbytečného stresu. U štěněte věnujte zvláštní pozornost kontaktu s neznámými lidmi a zvířaty a již od začátku se snažte potlačovat nevhodné projevy chování pomocí uklidňujících a povzbuzujících slov.

Během neustálé výchovy je potřeba stanovit buldočkovi hranice, aby vám jeho chování nepřerostlo přes hlavu. Naučte ho, kde má svůj pelíšek, který bude jeho bezpečným útočištěm, což mu může pomoci ve chvílích, kdy se bude cítit nejistý.

V. Zdraví a péče

Francouzské buldočky občas může potrápit alergie a částečně dědičná dysplazie kyčlí. Kvůli typickému výrazu ve tváři a krátkému čumáku se občas vyskytuje brachycephalický syndrom, který způsobuje problémy se zablokováním dýchacích cest. U plemene se občas objevuje malformace obratlů, nebo se rodí štěňata s rozštěpem patra (zdroj).

Výběrem kvalitní chovatelské stanice, kde provádí všechna důležitá vyšetření rodičů je však možné výrazně riziko většiny genetických nemocí. Rozhodně se tedy nedoporučuje pořizovat si francouzského buldočka bez průkazu původu.

Výhodou je snadná péče o srst, která je krátká, takže stačí občas jemně vykartáčovat. Jednou za měsíc se doporučuje koupání s použitím šampónu pro hydrataci kůže. Pro péči o ouška a čumáček je dobré jednou za čas nanést dětský olejíček. Průběžně kontrolujeme délku drápků a provádíme jejich zastřižení. Je potřeba pečovat o zdraví očí, které mohou slzet, a sledujeme, zda není čumáček ucpaný a psovi se dobře dýchá. V létě je potřeba dávat pozor na přehřátí a na procházky vyrážet brzo ráno nebo večer, kdy není takové horko.

VI. Náročnost

Buldoček vyžaduje poměrně hodně času. V zásadě se mu však nemusíte nutně aktivně věnovat a postačí mu, když bude ve vaší společnosti. Není vhodný pro lidi, kteří chtějí psa nechávat doma déle samotného. Je skvělou variantou pro majitele, kteří budou pracovat z domu, nebo mají možnost brát si svého čtyřnohého kamaráda do práce.

Cena za štěně s průkazem původu se mnohdy kvůli vysoké poptávce pohybuje od 20 tisíc korun výše. Vyšší počáteční investice se však může vyvážit díky menší spotřebě krmiva vzhledem k tomu, že se jedná o menší plemeno. Při dobrých genetických předpokladem a správné péči se výrazněji neobjevují ani zdravotní potíže, což nezvyšuje náklady za veterinární péči. Samozřejmě ale počítejte s pravidelným očkováním.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Historie

Francouzský buldoček vznikl jako plemeno vyšlechtěné dělnickou třídou původně v Anglii v 19. století. Cílem bylo získat zmenšenou variantu anglického buldoka, který ale bude vhodnějším společníkem a nebude orientovaný na psí zápasy.

Spolu s dělníky se během průmyslové revoluce dostali tito psi do Francie. Místní si ho natolik zamilovali, že mu dali jméno francouzský buldoček. Plemeno přijali za své a pokračovali ve zušlechťování. Nejsou dochovány záznamy, jaké plemena se použila pro šlechtění, ale pravděpodobně šlo o příměs mopse a teriérů. Výsledkem je povedený malý buldoček, který si záhy získal oblibu po celém světě.

O několik let později si francouzský buldoček získal obrovskou popularitu i v USA a dnes patří na přední příčky nejoblíbenějších plemen. Cílem šlechtění a dalšího chovu bylo získat vzhledově zajímavého společníka s příjemnou povahou, což se povedlo. (zdroj)

4.8/5 - (801 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu