20 nejlepších filmů o koních: pro milovníky koní

Máte volný čas, chuť podívat se na nějaký film a zároveň milujete koně? Pak jste tu správně! Připravili jsme si totiž pro vás seznam těch dvaceti nejlepších filmů o koních! Doufáme, že si nějaký z nich vyberete a bude se vám líbit!

1) Snílek

Pokud máte chuť zhlédnout nějaký pohodový rodinný film z dostihového prostředí, vsaďte na tento! Navíc je inspirovaný skutečnou událostí, a to konkrétně zraněním plnokrevného závodního koně jménem Mariah's Storm. Režisérem se stal John Gatins a jeho uvedení proběhlo v USA 21. října 2005. 

Vypráví příběh o koni se slibnou kariérou, kterého nezastavila ani zlomená noha. Také je o víře v sebe sama, nevzdávání se a neskonalé odvaze. 

2) Zaříkávač koní 

Pokud máte rádi spojení přírody a lásky s lidmi a koňmi, určitě se na tento film podívejte. Dost možná vás i dožene k slzám!

Jedná se o romantický příběh mezi matkou zraněné dívky Grace a zaříkávačem koní Tomem, kterého hraje známý a oblíbený Robert Redford. 

Vyprávění je založeno na knižní předloze o mladé dívce jménem Grace, která je velkou milovnicí jízdy na svém koni Pilgrimovi. Při jedné zimní projížďce dojde na farmě k nehodě, kdy se oba ošklivě zraní, a Grace dokonce přijde o část nohy. Majitelé farmy chtějí koně utratit, ale vloží se do toho matka zraněné dívky, která jim doporučí Toma, slavného zaříkávače koní, který údajně umí léčit zvířecí duše. 

Tento film vznikl v USA a k jeho slavnostnímu uvedení došlo 15. května 1998. 

3) 12 hrdinů

12 hrdinů je název amerického akčního válečného filmu natočeného roku 2018. Vznikl na motivy faktografické knihy Horse Soldiers spisovatele Donga Stantona. 

Vypráví příběh speciální jednotky americké armády vedené Mitchem Nelsonem, která byla vyslána po útocích z 11. září 2001 na velmi nebezpečnou misi do Afghánistánu kvůli boji proti Talibánu a jejich spojencům z Al-Káidy.

4) Černá kráska

Černá kráska se řadí mezi moderní dobrodružné rodinné filmy. Jedná se o adaptaci na stejnojmenný román Anny Sevellové z roku 1877.  Vznikl roku poměrně nedávno a to konkrétně  27. listopadu 2020. Napsala ho, zrežírovala a dokonce i sestříhala Ashley Avisová. 

Vypráví se v něm příběh o životní cestě divoké klisny se jménem Beauty od jejího narození na divokém západě až po její chycení a zkrocení lidmi. Velkou roli tam hraje místo zvané Birtwick Stables, které se jí stane osudným, protože se tam setká s náctiletou dívkou Jo, kterou si zahrála Mackenzie Foy, a vytvoří si s ní velmi silné pouto, které se nepřetrhne ani skrze různé nástrahy a strasti, které jim osud přichystal. 

5) Ohnivý oceán 

Pokud byste rádi zhlédli nějaký film o cti, hrdosti, boji o přežití v extrémních podmínkách, a zároveň něco s koňskou tematikou, zvolte Ohnivý oceán. Jedná se o akční western, který se odehrává na konci 19. století. Režíroval ho Joe Johnston a byl uveden v USA 5. března 2004.

Hlavní roli zde obsadil Viggo Mortensen v roli kovboje duší i srdcem Franka Hopkinse, který byl pozván na dlouhý vytrvalostní závod nazvaný Ohnivý oceán s jeho koňským parťákem, americkým mustangem Hidalgem. Jde tam o souboj s vytrvalými arabskými koňmi. Frank během náročného závodu riskuje nejen svou pověst, ale také vlastní život, a právě tím je to tak napínavé. 

6) Válečný kůň

Film Válečný kůň je dílem slavného režiséra Stevena Spielberga z roku 2011. Jedná se o válečné drama odehrávající se v období 1. světové války.  Bylo vytvořeno na motivy stejnojmenného románu Michaela Morpurga. Vypráví o vztahu mezi šestnáctiletým chlapcem Albertem a jeho koněm Joem, přičemž sleduje jejich cestu napříč dobrodružstvím, včetně války. Ukazuje se v něm jakou sílu má přátelství a láska, která zvládne překonat i hrozivou válku. 

Je to velmi dojemný příběh, který by měl zhlédnout každý milovník koní!

7) Krasavec Beauty

Krasavec Beauty je napínavý film pojednávající o životě černého hřebce, který se narodil v 19. století na anglickém venkově do zámožné rodiny, která ho ale z důvodu nemoci jednoho z členů musela prodat a odstěhovat se na místo mající lepší klimatické podmínky. Beauty musel ujít trnitou a klikatou cestu, aby konečně našel takové majitele, u kterých by byl spokojený a měl by klid. 

Tento film vznikl v roce 1994 na motivy stejnojmenného románu Anny Sewellové z roku 1877. Scénář a režii k němu vytvořila Caroline Thompson. Zahrál si tam například Sean Bean, David Thewlis, Jim Carter nebo Andrew Knott.

Je doporučován i pro děti, protože jeho prostřednictvím, díky tomu, že vypravěčem filmu je samotný kůň, mohou pochopit, že i zvířata mají duši a je potřeba se k nim chovat s respektem. 

8) Sylvester

Sylvester je název filmu vyprávějícího příběh o osiřelé dívce Charlie, se kterou se sice život moc nemazlil, ale nakonec své štěstí přece jenom našla. Seznámila se s koněm, kterého pojmenovala Sylvester. V té době jí vyhodili z práce, ale ona to stejně nevzdala! Potřebovala získat nějaké peníze, aby uživila sebe a své dva mladší bratry. Z toho důvodu spolu se svým bývalým šéfem zkusila Sylvestra vytrénovat pro všestrannost, aby ho pak v budoucnu mohli nabídnout k prodeji. Nakonec se jim z koně podařilo udělat opravdového šampiona, který se účastnil všech významných závodů té doby. Dopadne to tedy lépe než se původně čekalo. 

Řadí se mezi rodinné drama. Vznikl roku 1985 v USA. Upoutá pozornost každého milovníka koní, je fakt povedeně zpracovaný. 

9) Spirit – divoký hřebec

Pokud se chcete podívat na nějaký film s dětmi nebo máte zkrátka rádi animovaná dobrodružství, nepřehlédněte tento! Je z dílny tvůrců superúspěšného Shreka. Do kin v USA byl slavnostně uveden  24. 5. 2002, později se dostal i do České republiky.

Jedná se o příběh o mladém koni Spiritovi ze starého divokého západu, který chce stůj co stůj získat svobodu. Největší hrozbou jsou pro něj lidé, kteří ho odchytí a snaží se ho výcvikem zkrotit. On ale pořád doufá v to, že se znovu setká se svým milovaným stádem. Je to silný mustang, kterému se nakonec podaří stát se vůdcem svého stáda a chránit ho před případným nebezpečím. Mimo to potká lásku svého života, klisnu Rain. 

10) Seabiscuit

Seabiscuit je film vyprávějící skutečný příběh o třech zlomených, ztracených mužích (žokeji, majiteli koně a trenérovi), kteří se v období velké hospodářské krize snaží přežít a najít si nějakou novou obživu. S obrovskou nadějí je spojí kůň Seabiscuit. Díky společné síle se jim podaří, i přes ne příliš slibné začátky, udělat ze Seabiscuita toho nejlepšího a nejslavnějšího dostihového koně té doby.

Na starost ho má americká produkce a jeho premiéra byla v roce 2003. Ukazuje se v něm, jak může kůň změnit lidský život a hlavně také to, že ti nejlepší a nejúspěšnější koně nemusí pocházet ze známých rodů závodníků. 

11) Phar Lap

Jedná se o film vyprávějící příběh o závodním koni Phar Lapovi. Byl natočen na motivy skutečné události. Hlavní roli si v něm zahrál Tom Burlinson. Napsal ho David Williamson. Oficiální uvedení tohoto filmu proběhlo v Austrálii 11. srpna 1983. 

Phar Lap byl závodní kůň, kterému jeho možné vítězství nikdo nevěřil, až na zkušeného trenéra Telforta a malého chlapce Tommyho, který se o něj staral. Jejich přátelství z něj, i přes porážky na začátku jeho závodní kariéry, udělalo neporazitelného šampióna. 

Tento film krásně ukazuje, že pokud ve vás někdo věří, dokážete cokoliv – i to, co se zdá naprosto nemožné!

12) Vítězný hřebec

Pokud máte rádi herce Zaca Efrona, nesmíte přehlédnout tento film, kde si zahrál hlavní roli! Vznikl v USA roku 2005.

Vypráví příběh mladého patnáctiletého hrdiny Patricka, který hledá svoje místo v životě. Přestože jeho otec po něm chce, aby šel v jeho šlépějích, a stal se profesionálním fotbalistou, Patrick se rozhodne jít svou vlastní cestou, na které potká bývalého žokeje a dostihového trenéra, který mu otevře nový svět, a on tak nakonec nalezne svou identitu na hřbetě koně. 

13) Flicka 

Pokud byste rádi zhlédli nějaký milý film o přátelství mezi lidmi a koňmi, nepřehlédněte tento! Byl natočen na motivy knihy Mary O'harové v roce 2006. 

O čtyři roky později, tedy v roce 2010, vzniklo pokračování tohoto příběhu.

Vypráví o dospívající šestnáctileté dívce Katy, která žije se svými rodiči na ranči. Katy během svých toulek na jednom z koní narazí na divokého černého mustanga, ke kterému si vytvoří silné pouto a dá mu jméno Flicka. Katy chce svému otci dokázat, že jednou dokáže vést ranč a snaží se ho přesvědčit, aby si mohla Flicka nechat. Nakonec se jí podaří tohoto divokého mustanga zkrotit v hodného a mírného koně, a otec ho přijme do rodiny.

14) Muž od Sněžné řeky

Muž od Sněžné řeky spadá do kategorie romantických westernových filmů. 

Režie se ujal George Miller. Vznikl v Austrálii roku 1982 na motivy básně Muž ze Snowy River, kterou napsal Banjo Peterson. 

Příběh se odehrává v Austrálii v honáckém prostředí. Vypráví o lásce mezi obyčejným kovbojem a dcerou rančera. Je zpracován tak, že potěší všechny milovníky koní, protože se v něm nachází mnoho nezapomenutelných koňských scén, při kterých až tuhne krev v žilách.

15) Vichr

Pokud byste hledali nějaký film o koních z německé produkce, jeden tu pro vás máme! Je jím Vichr, který vznikl v roce 2013. 

Pojednává o neobvyklém přátelství mezi čtrnáctiletou dívkou Mikou a svéhlavým, divokým hřebcem Vichrem. Díky jejich přátelství Mika zjistí, že má jednu speciální schopnost, a to sice tu, že dokáže komunikovat s koňmi. V průběhu filmu se pokusí o Vichrovo zkrocení. Jak to nakonec dopadne musíte zjistit sami…

16) Mladý černý hřebec

Mladý černý hřebec je dobrodružné rodinné drama z roku 2003, které bylo vytvořeno pro IMAX od Walt Disney Pictures. Jeho režisérem se stal Simon Wincer.

Je založen na stejnojmenném románu (1989) pocházejícího z pera Blacka Stalliona Waltera Farleyeho a jeho syna Stevena Farleyeho.

Vypráví příběh o silném přátelství mezi mladou dívkou Neerou, která se ztratila v poušti, a hříbětem, který jí pomohl najít cestu zpátky domů, a poté se s ní i účastnil velmi náročného dostihu, kde riskoval jeho i její život. 

17) Secretariat: Příběh šampiona

Secretariat je pravdivým příběhem plným lásky, naděje a odvahy. Vytvořili ho v USA v roce 2010 tvůrci Disney. Představuje napínavou podívanou pro celou rodinu.

Jedná se o rodinné sportovní a historické drama, které vypráví o Penny Cheneryové, matce čtyř dětí, která schytala těžké rány osudu v podobě úmrtí její matky a těžké nemoci jejího otce. Vzhledem k otcovi situaci se Penny rozhodne po něm převzít dostihové stáje, a zároveň vsadit všechno na to, že se kůň Secretariat stane šampionem ať to stojí, co to stojí. Po boku zkušeného trenéra se jí podaří ze Secretariata vychovat nejslavnějšího koně dostihové historie, a zároveň si získat respekt v ryze mužském byznysu.

18) Ruffian

Pokud byste chtěli zhlédnout film, který zaručeně rozpláče i toho, u koho se zdá, že nemá city, vsaďte na tento! Vznikl roku 2007 v USA. 

Vypráví skutečný příběh o krásné plnokrevné černé klisně s bílou hvězdičkou jménem Ruffian, která byla zrozená pro to stát se šampiónkou. Zůstala totiž i přes své drobné zranění neporažena v deseti závodech. Osudným jí pak byl 6. červenec 1975 – zahynula v celonárodně vysílaném zápase Kentucky Derby v Belmont Parku. Dodnes je však považována za jednoho z nejlepších koní dostihové historie.

19) Stříbrný blesk

Stříbrný blesk je dramatickým rodinným filmem z australské produkce. 

Vyšel 16. září 1993. Režíroval ho John Tatoulis. V hlavních rolích hráli Russell Crowe, Amiel Daeimon a Caroline Goodall. Je založený na sérii románů Silver Brumby od Elyne Mitchell.

Odehrává se na místě australských stepů, kde se vyskytují jedni z posledních volně žijících divokých koní. Hlavní hrdinou je nezkrotný hřebec Stříbrný blesk, který po prvním střetu s člověkem, lovcem divokých koní, začne bojovat o své přežití a svobodu. 

20) Jezdkyně

Film Jezdkyně vypráví příběh mladé ženy Annie Garettová, kterou opustí manžel a ona se svou sedmiletou dcerou Taylor hledá nový domov. Ten nakonec nachází na koňské farmě v Coloradu.Tam se začíná živit jako trenérka v jezdecké škole a zároveň dělá obsluhu ve stájích. Mohlo by se zdát, že získává práci snů, avšak v duši spokojená není, protože ji stále pronásleduje smrt sestry, která byla nadějnou jezdkyní. Annie se nevzdává, věří ve šťastnou budoucnost a je odhodlaná splnit si své sny včetně účasti v jedné jezdecké soutěži. Pak ale přichází další rána osudu, kdy jí její milovaný kůň náhle oslepne.

Pokud chcete vědět, jak to nakonec dopadne, běžte se na něj podívat!

Zajímavosti

V období 1. světové války zahynulo okolo 8 000 000 koní. 

Film Zaříkávač koní je unikátní v tom, že se na rozdíl od ostatních filmů o koních, zabývá také psychologií koní. 

Film Ohnivý oceán je založený na legendě o americkém jezdci Franku Hopkinsovi a jeho mustangovi Hidalgovi.

Kůň Secretariat se stal držitelem americké Trojkoruny (nejvýznamnějších amerických dostihů).

Často kladené otázky

Kdo je to honák? Co je to honácké prostředí?

Honák je označení pro pasáka dobytka, známější je však synonymum kovboj. Honácké prostředí je tedy oblast, ve které se nacházejí kovbojové. 

Jak dlouhý byl závod, který absolvoval hlavní hrdina ve filmu Ohnivý oceán?

Tento náročný závod, skrze poušť, byl dlouhý 3 000 mil. 

Co je to faktografická kniha?

Jedná se o takovou knihu, ve které jsou zpracovány údaje o různých dějinných i současných událostech. Nejznámější je například formou biografie, cestopisu, reportáže nebo třeba deníku. Možná to budete znát pod pojmem literatura faktu. 

Kdo je to mustang?

Mustang je volně žijící plemeno koně v Severní Americe. Symbolizuje svobodu, nespoutanost a Divoký západ. Jedná se o potomka španělských koní, na kterých se proháněli například indiáni. Byli hrdiny všech možných westernů a románů o Divokém západě, včetně těch od Karla Maye. V současné době jsou v USA nadbyteční, protože spásají velký objem trávy, a v podstatě jsou dobří jen jako zdroj masa.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu