15 nejmenších psů na světě: roztomilí psí mrňousi

Ne každý roztomilý pejsek je malý pejsek, ale shodneme se, že každý malý pejsek je roztomilý. Malé psy se už dlouho těší velké oblíbenosti mezi majiteli a chovateli – konkrétně se uvádí, že malé psy byli šlechtěné už na Středním Východě před více než 12 000 lety, a postupně se rozšířili do světa, kde se dál šlechtili k různým pracím, nebo prostě jenom jako společníci, ať už na královské dvory, do paláců císařů nebo k dětem jako chůvičky. 

V dnešní době jsou malé psy převážně šlechtěné jako společníci do domácností, kde nám zpříjemňují dny, nekonečně nás milují a rozptylují nás, když máme právě špatný den. Nutí nás k pohybu, protože i když mají malé nožky a tělíčka, energii mají stejnou, kolikrát i větší, jako jejich velcí příbuzní, a teda ji potřebují vybít na dlouhé procházce, při aktivních hrách nebo mentálně u výcviku, který milují. Takže když potřebujete psa na mazlení, parťáka na běh nebo odvážného malého lovce, určitě si vyberete z následujícího seznamu, který jsme pro vás připravili. 

1) Čivava

Jedná se o jedno z nejmenších psích plemen na světě- jeho váha se pohybuje od 1,5 kg do maximálně 3 kg, co z tohoto plemene dělá velice skladného společníka. I jejich historie je působivá- byli to posvátné psy Aztéků, doprovázeli jejich duše a účastnili se rituálů (zdroj).

Jsou to houževnatí psy, plní energie a chuti do práce, takže kdyby jste měli rádi pejska na společné výlety, závodění v agility, nebo jenom obyčejné loudání po lese, čivava bude pro vás dokonalý výběr. 

Trénink je mírně náročný, protože jsou to velice sebevědomí psy, kteří nemají rádi dril, ale když se jim výcvik vyplatí a víte jak na nich, odvděčí se vám poslušností a dokonalou povahou.

Čivava má dvě varianty: 

  • krátkosrstá, kde srst je měkoučká a lesklá, jednoduchá na údržbu, stačí otřít hadříkem a v období línání pravidelně vyčesávat 
  • dlouhosrstá, kde je srst hedvábná na dotek, ale hůř se udržuje, mírně se zacuchává a drží se v ní špíny ze země , takže je nutné více česat

2) Pomeranian

Pomíci, jak se jim říká, jsou nesmírně roztomilí plyšáčci. Není tedy divu, že se těší velké oblibě u chovatelů a majitelů malých plemen. Jejich srst je heboučká, nadýchaná jako obláček, jenom si sáhnout. Jejich přátelská povaha z nich dělá dokonalého společníka pro rodiny s dětmi, kde se z nich bude těšit nejen mladší část rodiny, ale taky dospělí, nikdo totiž nedokáže odolat kouzlu těchto psů.Jsou sebevědomí, odvážní, milují pohyb- je nutné tedy myslet na to, že když nedostanou dost pohybu venku, budou ničit a kousat doma- nestačí jim totiž jenom házet míček nebo se s nimi přetahovat o uzlík. Jsou to výborní hlídači, každý zvuk, pohyb nebo podezřelý stín vám ohlásí hlasitým štěkotem.

O jejich šlechtění se zasloužila sama královna Charlotte a Viktória (zdroj) , které si zamilovali toto plemeno, a z jeho původní velikosti( 9-14kg) pak postupně vzniklo toto roztomilé mini plemeno. 

Zde jsou zajímavosti ohledně tohto plemena:

  • 2 pomíci přežili potopení Titanicu
  • i slavný Mozart vlastnil pomíka jménem Pimperl,kterému dokonce napsal árii, a říká se, že Michelangelo měl po svém boku tohoto chlupáče, když maloval Sixtinskou kapli 
  • anglický umělec Gainsborough byl tak zaujatý tímto psem, že ho maloval na své obrazy, a tím plemeno proslavil u anglické aristokracie (zdroj

3) Mops

Mopsíci jsou úžasní. Malý roztomilý zkrabacený pejsek, který je vždy veselý a hravý. Když by jste se rozhodli pro tohoto pejska, musíte si ale dávat hodně velký pozor na teplo a aktivitu, protože je jedná o tzv. “brachycefalické plemeno” , náchylné na přehřátí, komplikace s dýcháním kvůli zploštělému nosu, a teda v letních dnech je kolaps těchto psů velice běžný. Jsou bohužel tak přešlechtění, že už od štěňátka počítajte s komplikacemi. Mopsíci vám to ale vrátí i s úroky, protože jsou to dobří zabávači a skvělí společníci na procházky či lenošení na gauči nebo zahradě. Když jsme u toho lenošení, je nutné počítat s tím, že mopsíci hodně rádi chrápou a sípají, takže je potřeba si zvyknou na nočné buzení.  

4) Maltézský psík

Tento elegantní pes je známý svou hedvábnou bílou srstí, která, když je upravena na výstavu, je dlouhá až po zem a vypadá jako obláček na nožkách. Moc nelíná, proto je vhodný i k lidem s alergií na psy. Jsou to velice křehcí psíci, teda nejsou doporučováni do domácnosti s dětma. 

Jejich historie je jedna z nejstarších, jsou vidět na malbách a v textech u starých Řeků, Římanů, Egypťanů, kde byli ceněni jako společníci dámám, ale i uctívání jako léčitelé u nemocných lidí. 

Určite si dávejte pozor na chovatele , kteří chovají tzv. “tea cup” maltézáky, teda velikost čajového hrníčku. Jsou to většinou nemocní jedinci, mají nestandardní zbarvení a o kvalitě chovu se nedá říci, že je na vysoké úrovni. 

5) Papillon

Název papillon znamená motýl, což je přesné, když se na papillona podíváme. Jeho krásné motýlí uši zaujmou každého milovníka malých psů. Jsou to energičtí, hraví a aktivní psi, teda když jste běžec nebo máte rádi dlouhé túry po přírodě, papillon je skvělá volba. Budou vás radostně doprovázet na vašich tulkách , nebo můžete zkusit i psí sporty, ve kterých vynikají- agility. Jsou to i docela spolehlivý strážníci, oznámí každou návštěvu – vítanou či nevítanou. Skvěle se trénují, milují děti a společnost lidí, v pohodě zvládnou i jiné domácí zvířata. Jejich srst je bez podsady, tedy je vhodný i pro lidi s mírnými alergiemi. 

6) Havanský psík

Psík původem z Kuby, byl dlouho považován za znak bohatství a zámožnosti. (zdroj) Jeho hebká, hedvábná srst mu dodává elegantnost a důstojnost. Nemusíte se ale bát, toto plemeno je hodně aktivní, miluje vodu a plavání je mu blízké. Aportování a tahání o provaz bude vaší každodenní povinností, jinak bude havaňák nešťastný a jeho výchova bude pokulhávat. Doporučuje se do rodin s dětmi, ale i pro aktivní lidi, na procházkách ujde i několika kilometrové vzdálenosti. 

Starostlivost o srst bude každodenní, snadno se jim zacuchá srst a je nutné je rozplést a vyčistit, návštěvy psího salonu jsou nevyhnutné. Jako odměnu ale máte nádherného a lesklého parťáka, nejen do města ale i do přírody.

7) Yorkshirský teriér

Malý vzrůstem, ale osobnost je to velká! Jorkšír je pes původně šlechtěn jako lovec malých hlodavců na farmách v Anglii, kde byl nelítostní, a taky jako hlídač, který nepustí nikoho na jeho teritorium. Kvůli jeho hlasitému projevu se nedoporučuje k malým dětem, ale určite ho ocení aktivní lidi, lidi žijící na farmách nebo taky lidi, kteří se chtějí věnovat psím sportům. Vynikají v agility, pachových pracích- noseworku a taky v poslušnosti. Jsou to snadno trénovatelní teriéři, jejich milá a akční povaha vám trénink usnadní a vy se budete těšit na každou lekci s nimi. Jejich hedvábná dlouhá srst, ktorá je vhodnější na výstavy než na prohánění lesem bude chloubou na procházkách, a když se rozhodnete ji shodit, máte dokonalého parťáka na procházky lesem, loukou, túry, běhání nebo spomínané sporty.   

8) Miniaturní pinč

Malý a skladný, vzhledově dokonalá kopie majestátného dobrmana. Povahou je miniaturní pinč podobný, jsou houževnatí, akci milující a tvrdohlaví. Jsou obranářský , když se jim někdo nepozdává, dají to hlasitě najevo. Původně využíván jako lovec krys a jiných hlodavců, nesmí být umístěn do domácnosti s jinými zvířaty- jako jsou králíci, křečci nebo morčata. Nebojí se ozvat se, když se jim nelíbí manipulace, proto je brzký trénink velice doporučován(zdroj).Určitě to nejsou psi vhodní na gauč, nebo na lenošení, vyhledávají aktivitu a když se jim nedostává pořádně zabrat, umí být vzteklouni a není s nimi řeč. Trénovat se doporučuje už od 3 měsíců věku štěňátka. 

9) Bruselský grifonek

Foto od Ger Dekker

Nenechte se oklamat vzhledem- komický výraz tohoto plemene skrývá plemeno s vysokou inteligencí a skvělou povahou. Miluje pozornost, do domácností s dětmi je velice vhodný kandidát. Bude s vašimi dětmi běhat po zahradě a aportovat hračky, ale taky s vámi poleží na gauči u televize. Jsou to všestranní společníci, milují pohyb ale i nicnedělání, které ale nesmí být dlouhé, jinak budete vytažení ven na dlouhou procházku. Milují jiné psy, teda je dobré najít si kamarády, se kterými se umí grifonek pohrát. 

10) Bichon frise

Krásný bílý kudrnatý obláček s očima, to je bišonek. Jeho nádherná heboučká srst, ktorá je mírně náročná na udržování je chloubou každého majitele. Bišonek se rád hrabe v blátě a ve špíně, miluje pobíhání a nahánění se s dětmi nebo psími kamarády , nevadí mu teplo ani mírná zima, a je vhodný do domácnosti s mírnými alergiky, protože nelíná.(zdroj) Trénink s nimi je zábavný, ale určitě ne nejjednodušší, mají svou hlavu a proto se doporučuje navštívit profesionála.

11) Coton de Tulear

Malý, dlouhosrstý, vypadá jako cukrová vata. Pejsek původně z Madagaskaru, ideální jako společník na klidné procházky, do města, na zahradu, ale i jako sportovec- určitě ho využijete při běhu, nebo na psí výstavy. Jsou to velice sociální psy, inteligentní, hraví a laskaví, vhodní k dětem a starším lidem. Péče o srst je poněkud náročná, potože jsou bílý a snadno se jim srst zacuchá. Psí salony vás tedy neminou. 

12) Jezevčík

Jezevčíci jsou lovečtí psy, využívaní na lov zvěře jako jsou králíci, lišky nebo divočáci. V současné době je mají v oblibě i lidi, kteří nejsou myslivci, a to pro jejich hravost a aktivní povahu. Jsou obtížneji trénovatelní, ale se správnou motivací se s nimi dá domluvit. Najdeme jich ve 3 variantách srti: hladkosrstí, dlouhosrstí a hrubosrstí. Mají také 3 velikostní kategorie: standardní jezevčík, jezevčík trpasličí a jezevčík králičí. Nebude snadné vybrat si toho nejkrásnějšího, ale jakéhokoliv si vyberete, ten bude určitě vaší chloubou. 

13) Toy Pudl

Pudl je pes původně do lesa na lov kachen, kde pomáhal nemečtím a francouzským  lovcům donášet zastřelenou zvěř. V 15. a 16. století to byli psy čistě pro aristokracii- sám král Ludvík XVI  miloval toy pudly. Tento malý a skladný pejsek je vhodný i do rodin s dětmi, s kočkama a jinými domácími zvířaty, nemá totiž takové lovecké pudy jako jeho větší příbuzný. Miluje svou rodinu, a bude vám vždy za patami, i když to právě nebudete potřebovat. Jsou nejen sociální ale i aktivní, proto jim moc dobe jdou agility nebo poslušnost, kde je s nimi lehká práce a zapojit se mohou i děti. 

14) Silky Teriér

Foto od Elfka

Moc podobný jorkšírskému teriérovi, silky teriér pochází z austrálie, kde byla jeho práce lovení hlodavců. Jeho teriéří osobnost převyšuje jeho vzrůst, a tedy když nemáte pochopení pro štěkání, lovení, nahánění a hrabání, je lepší se poohlédnout jinde. Silky teriér má hedvábnou srst, která vyžaduje péči, ale můžete se rozhodnou je ostříhat a udržovat krátkou, a tím se údržba moc zjednoduší. Tréning je podobný jako u jiných teriérů- jsou paličatí, temperamentní, aktivní a vysoce inteligentní. Jestli pro ně nemáte dostatečnou mentální i fyzickou aktivitu, bud život s ním náročný. Jestli jste aktivní a milujete každodenní procházky, je toto plemeno dokonalé. 

15) Japonský chin

Foto od audrey_sel

Původem z Číny nebo Koreji, tento pes získal před více než 1000 lety srdce japonských aristokratů, a byl velmi ceněným darem pro návštěvy. Velice sociální pes, milující svou rodinu, rezervovaný vůči cizím lidem, mírně aktivní, nebude od vás vyžadovat žádné velké procházky nebo túry. Miluje ležení u svého pána, nebo dívání se na to, co celý den děláte a bude vám dělat dokonalého společníka k televizním večerům. Miluje aportování a nevadí mu ani teplo, zato zimu nemá rád a bude vděčný za svetřík. Doporučuje se k dětem, starším lidem nebo jako kancelářský pejsek.

Často kladené dotazy:

❓Trpí víc na nemoci než velcí psy? 

Nejčastější zdravotní problémy, které se vyskytují u malých plemen jsou hlavně zubní kámen, který se ale dá řešit preventivně, a to hlavně stravou, kdy pejskovi podáváme dentální hračky, sušené pamlsky( vazovice, vepřové uši, střívka) kde si chlupáč zoubky čistí přirozenou cestou. Pak je to luxace pately, kterou je možné řešit jenom operačně, a u malých plemen se zploštělým čumáčkem ( brachycefalické plemená) je to často problém se zúžením dýchacích cest, co je taky řešitelné jedině operačně. Není teda správné tvrdit, že jsou náchylnější na nemoci než velcí psy, každé plemeno má totiž predispozice na jiné onemocnění. Malí psi jsou také náchylní k prochladnutí od země, zejména na podzim a v zimě je proto nutné je správně oblékat, aby zůstali venku v teple. I v teplých měsících ale nezapomínejte na vhodné ochranné oblečení, zejména do deště (pláštěnky a nepromokavé bundičky) nebo do vody (plovací vesty a ručníky).

❓Jak si vybrat kvalitního chovatele-tedy i štěně? 

Zdraví a kondice začíná už u výběru štěněte od chovatele. Je tedy nutné vybrat si kvalitního chovatele, který řeší zdravotní stav rodičů různými testy na dědičné a genetické onemocnění , které jsou u daného plemene běžné. Samozřejmě že to není nikdy 100% istota , do hry vstupují i další faktory, jako například krmení a množství pohybu u majitele. Nejlepší je tedy zajít se podívat, kde chovatel pejsky chová,  zeptat se na výsledky zdravotních testů, podívat se na samotné rodiče, a poptat se, ať vám vysvětlí jak správně krmit a jak se štěnětem žít, aby bylo co nejdéle zdravé. 

❓Jak si vybrat to správné plemeno?

Výběr je jednoznačně složitý, když vezmeme v úvahu, že plemen je na světě tolik. Pomoci při výběru by vám měl váš životní styl, aby ho pejsek krásně doplnil a sdíleli jste ho spoločne a samozřejmě vaše preference krásy- teda co se vám líbí, zda krátké nožky, krátkosrsté pejsky, huňaté pejsky, placaté čumáčky, černé nebo flekaté kožichy, dlouhé uši, špičaté uši, zkrabacená kůže, heboučké vlasy .. možností je mnoho. Jestli jste vášnivý běžec, milujete túry na hory, procházky lesem, parkem nebo hledáte parťáka na výstavy, aktivního lovce na lov do lesa, chlupáče k dětem nebo k babičce , určite najdete toho pravého. 

❓Co když mám alergii, ale parťáka vážně chci?

I když máte na psí chlupy alergii, stále máte mnoho možností pro výběr správneho plemena na společný život. Nejčastější hypoalergenní plemena vhodné pro alergiky jsou tyto : bichon frise, boloňský psík, bruselský grifonek, toy pudl, bedlington teriér, coton de tulear, yorkshirský teriér a čínský chocholatý pes (zdroj) . Určitě se vyhněte plemenům jako jsou mops, pekingský palácový psík, bostonský teriér, čivava, pomeranian a jezevčík (zdoj) . 

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu