15 důvodů, proč si (ne)pořizovat jezevčíka

Kdo by neznal jezevčíka. Malé plemeno na krátkých nohách je u nás stálicí v žebříčku nejoblíbenějších plemen. Veselý pejsek plný života má své stále místo v českých domácnostech. Jaký je jezevčík společník? A je vhodným psem i pro vás? Pojďme to společně zjistit!

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT jezevčíka

  • Krátké nohy a dlouhé tělo v kombinaci s roztomilým pohledem nenechá většinu lidí chladnou. Jezevčíci si vás získají svým roztomilým vzhledem.
  • Jezevčík je malý pes vzrůstem, ale velký pes duchem. Pokud nemáte prostor na velkého psa, ale nechcete zhýčkaného pejska na gauč, jezevčík je skvělá volba.
  • Je odolný a zvládne i dlouhé procházky, svou výdrží strčí do kapsy kdejakého většího psa.
  • Má skvělý čich a lovec se v něm nezapře. Myslivecký výcvik, nebo jakékoli jiné stopové práce ho budou opravdu bavit.
  • Jezevčík je taky velice chytrý a i když dokáže být někdy tvrdohlavý, za pamlsek se naučí téměř cokoli.
  • I přes svoji velikost dokáží jezevčíci obstojně hlídat a o případném vetřelci vám dají hlasitě vědět.
  • Při správné socializaci jsou skvělými rodinnými společníky a pokud pes i dítě ví, jak se k sobě navzájem chovat, je jezevčík vhodný i k dětem.
  • Můžete si vybrat z několika variet, ať už jde o srst (krátká, dlouhá a nebo hrubá) nebo o velikost (standardní, trpasličí nebo králičí).

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT jezevčíka

  • Jezevčík je temperamentní plemeno a co nemá na velikosti, to dohání duchem. Je tedy nutné jezevčíkovi dopřát vyžití a unavit ho jak psychicky tak fyzicky.
  • Hodně lidí má díky jeho roztomilému vzhledu tendence mu leccos prominout. Jezevčíci toho často využívají a tak se může stát, že z roztomilého společníka vyroste malý psí terorista. Je tedy důležité jezevčíka vychovávat a dát mu jasná pravidla.
  • Jezevčík má ke svojí velikosti překvapivě hluboký a znělý štěkot. A štěká rád. Pokud bydlíte v bytě, je důležité toto nepodcenit a psa vézt k tomu, aby doma neštěkal.
  • Vzhledem k délce jeho těla by neměl skákat z vyšších míst jako jsou pohovky, postel, aj. Mohl by si tak poranit páteř. Stejně tak je nutné být opatrný, pokud jezevčíka berete do náruče.
  • Také mají sklony k nadváze, která je u jezevčíků nebezpečná hlavně kvůli zádům.
  • Pokud se rozhodnete pro hrubosrstou varietu, je nutné nechat pejska dvakrát ročně vytrimovat u psí kadeřnice. Hladkosrstý jezevčík zase hodně líná a u dlouhosrsté variety je nutné srst pravidelně vyčesávat.
  • Pokud podceníte socializaci, může být jezevčík agresivní vůči jiným psům a někdy i lidem. Při správné výchově je ale jezevčík veselý a přátelský pes.

Shrnutí

Jezevčík je malý temperamentní pes, který je vhodný jak do bytu tak do domu se zahradou. Chová se v několika variantách a může mít sklony k nadváze. A kvůli délce těla je náchylný k poraněním páteře. Je také velice bystrý a má výborný čich. Je důležité nepodcenit výchovu a výcvik. Správně vychovaný jezevčík bude skvělým rodinným společníkem.

Obecná charakteristika jezevčíka

Jezevčík je pes poloviční výšky a dvojité délky obvyklého psa. Chová se v několika velikostech a typech srsti. Je temperamentní a má výborné lovecké vlastnosti.

I. Povaha

Jezevčík je popisován jako chytrý, veselý a nebojácný pes. Často svoji menší výšku vyvažují právě svým temperamentem a do všeho se vrhají po hlavě. Jsou tvrdohlaví a pevně si stojí za svým. Najít tak společnou řeč může někdy chvilku trvat.

Někdy mohou být jezevčíci nevrlý vůči jiným psům a tak je důležité nepodcenit socializaci. Správný jezevčík je nebojácný a aktivní rodinný pes.

II. Vzhled

Pro jezevčíka je typické dlouhé tělo na nízkých nohách, celkově však působí vyrovnaně. Má typický zvídavý výraz a svěšené uši.

Jezevčík se chová ve třech velikostech. Standardní jezevčík váží do 9 kg a obvod hrudníku je nad 35 cm. Trpasličí jezevčík má obvod hrudní v rozmezí 30-35 cm a jezevčík králičí má obvod hrudníku menší než 30 cm.

Dále si můžete vybrat podle typu srsti a to buď hladkosrstý, dlouhosrstý a nebo drsnosrstý typ. Barvy se u jezevčíka vyskytují různé od černé, přes černou s pálením, tygrovaná, červená a další.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Jezevčík může být skvělým psem do rodiny s dětmi. I u něj ale platí stejná pravidla jako u jiných plemen. Je potřeba psa na děti navyknout a dětem vysvětlit jak se ke psovi chovat.

Vzhledem k své velikosti a náchylnosti k zraněním páteře není příliš vhodný k malým dětem. Pokud si přeci jen jezevčíka k malému dítěti pořídíte je nutné být velice opatrný a dítě i psa hlídat.

K jiným zvířatům může mít jezevčík přátelský vztah. Je to ale lovec a tak je důležité jej na zvířata zvykat již od štěněte.

IV. Zdraví a péče

Nejčastějším zdravotním problémem u jezevčíku jsou zranění páteře a to převážně výhřez ploténky. Mají také sklony k obezitě a s tím je spojená i například cukrovka. Může se u nich vyskytnout také přetočení žaludku a onemocnění očí.

Je dobré vybrat si štěně od ověřeného chovatele, čímž můžete předejít některým zdravotním problémům.

V. Výchova a výcvik

Jezevčík je malý a roztomilý pes a svádí to tak mnoho lidí k tomu jej rozmazlovat. Nesmíme ale zapomínat, že je to pes aktivní a odolný a dokáže být hodně tvrdohlavý. Socializace a výcvik je tak nezbytný.

Jezevčíci mají rádi jídlo a tak je lehce namotivujete na nějaký dobrý pamlsek, za který s vámi budou ochotně spolupracovat. Pokud se k výchově přistupuje zodpovědně, zvládne ji i začátečník.

VI. Náročnost

Oproti jiným plemenům se cena štěněte s PP pohybuje o poznání níže. Cena standardního jezevčíka se pohybuje již od 5000 Kč do cca 10 000 Kč. Jezevčík králičí nebo trpasličí je o něco dražší (9 000-15 000 Kč). U jezevčíka se tedy opravdu nevyplatí šetřit na pořizovací ceně.

VII. Historie

Jezevčík je německé plemeno známé již od středověku. Z brakýřů se postupně vyšlechtili psi vhodní zejména pro práci pod zemí. Z těchto nízkonohých psů postupně vznikl jezevčík, takový jakého známe dnes. Rozdílné velikosti se začali cíleně šlechtit teprve v 19. století. Od roku 1888 existuje Klub chovatelů jezevčíků (Německo).

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:3,5-9 kg (podle variety)
Výška v kohoutku:není standardem stanovena
Požadavky na trénink:20-40 minut
Energie:vysoká
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:vysoké
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:norník
Délka srsti:krátká/dlouhá
Typ srsti:rovná/hrubá
Barva srsti:černá s pálením, červená, tygrovaná, žíhaná
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:přirozeně svěšené uši, dlouhé tělo a krátké silné nohy

Kde koupit jezevčíka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro jezevčíka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata jezevčíka na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.5/5 - (143 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu