TOP 10: Jaká jsou nejnovější psí plemena? – ty neuhádnete!

Psi se stali téměř nedílnou součástí našich životů. Při jejich výběru je však nutné přemýšlet, zda zvolíme psa z uznaných plemen, tj. s průkazem původu, nebo křížence. Můžete také zvolit některého z nově vzniklých plemen, která jsou směsicí toho nejlepšího, co plemena nabízejí. A jaké jsou vlastně ty nejnověji vzniklá plemena, na která můžete narazit? O některých jste dozajista do teď neslyšeli!

FCI nebo designový pes?

Jako první je důležité upřesnit, co vlastně oba pojmy znamenají.

Mezinárodní kynologická federace (nebo také FCI z francouzského Fédération Cynologique Internationale) se zabývá kynologií po celém světě a sdružuje 75 zemí. Popisuje jednotlivá psí plemena, kterých je do teď evidováno 346, která řadí do skupin, jako jsou například teriéři, honiči a barváři, ohaři, chrti a podobně. Psi s průkazem původu jsou právě ze seznamů plemen FCI.

Designoví psi jsou kříženci dvou čistokrevných plemen. Patří sem například labradoodle, haskamut, cockapoo a mnoho dalších. Jejich jména vznikají nejčastěji spojením jmen čistokrevných rodičů. Pokud však tento pes počne své vlastní potomky, ti už jsou voříšci a ne designoví psi. Pokud takový pes splní standardy, může být zapsán jako oficiální plemeno do seznamu FCI. To, že tato plemena nejsou zapsána v seznamu FCI, neznamená, že nemůže být zapsáno v jiných seznamech napříč světem.

1) Evropský saňový pes

První zde zmíněné plemeno je eurohound se svým původem v Norsku. Vznikl křížením grayhoundů a německých krátkosrstých ohařů. Byly vyšlechtěni původem na závody psích spřežení a jako saňoví psi. Občas se můžete setkat také s názvem eurohound, tento pes je ale ohařem jen ze zhruba padesáti procent, evropský saňový pes má v sobě až osmdesát ohaře a zbytek grayhounda. Je to velmi aktivní pes (křížení plemen právě k tomuto vedlo), který zvládne pracovat až do úplného vyčerpání, proto se často chová k účasti na závodech. Velikost v kohoutku je u tohoto plemene něco málo přes sedmdesát centimetrů.

2) Bassador

autor: everything4pools

Bassador vznikl zkřížením baseta a labradorského retrívra. Protože je baset lovecké plemeno, nemůže nikoho představit, že i bassador je obdařen vytrvalostí pronásledovat a lovit kořist. Bez řádného výcviku se jí mohou stát i menší domácí mazlíčci. Jedná se o mírné, velmi inteligentní plemeno se schopností naučit se pátrací a záchranné úkoly. Může však být i velmi tvrdohlavý a někdy až moc zabraný do pachu, který ho zaujal. Ke svým majitelům je vysoce loajální. Mohou dosahovat až padesáti centimetrů v kohoutku.

3) Cockapoo

Přestože je toto plemeno mezi chovateli velmi oblíbené, do seznamu FCI se nedostalo. Jedná se o křížence kokršpaněla a pudla, který je pro základ křížení velmi oblíbený (nejen kvůli vzhledu, ale také díky své věrné, inteligentní a čilé povaze). Cockapoo je středně velký pes dosahující až třicet osm centimetrů v kohoutku a o váze do dvanácti kilogramů. Má poměrně velkou zaoblenou hlavu a vlnitou, hedvábně hladkou srst, která se objevuje v mnoha barevných variantách. Povahou je vhodný i k dětem – je velmi inteligentní, přátelský, srdečný a rychle postupuje ve výcviku, vhodný je i k různým psím sportům. Ke svým pánům má velké pouto, takže špatně snáší samotu.

4) Schnoodle

Toto plemeno vzniklo spojením knírače a pudla. V základu mohou mít dvě velikosti – miniaturní s výškou v kohoutku okolo třicet osm centimetrů, standardní dosahující výšky v kohoutku přibližně padesát centimetrů. Má kudrnaté chlupy rozmanitých barev. Schnoodle je velmi hravý, veselý, milující a neuvěřitelně inteligentní, avšak s náchylností ke štěkání. K ostatním psům je však nutná brzká socializace a vůči cizím lidem je opatrný, ale děti miluje (především hry s nimi). Ideální je do rodin, kde je uvolněný životní styl.

5) Yorkiepoo

autor: Eric Sonstroem

Yorkiepoo je to nejlepší z trpasličího pudla yorkšírského teriéra. Je oddaný, milující společnost a energický, ale právě kvůli tomu, že chvíli neposedí, se nehodí k příliš malým dělem. Má tendenci hodně štěkat, proto se nehodí do bytů, ale v domech budou skvělými hlídacími psy. Potřebují hodně zábavy nebo společnost, jinak mohou při ne příliš důsledné výchově ničit věci v domácnosti. Jeho výška může dosahovat až osmatřiceti centimetrů, pokud je však v základu toy pudl, může i v dospělosti dosahovat velikosti štěněte.

6) Cava-Tzu

Toto roztomilé plemeno vzniklo zkřížením shih-tzu a kavalíra King Charlese Španěla. Cava-Tzu má kulatou hlavu, knoflíkové oči a uši volně visící až téměř ke krku. I poté, co dospěje, si zachovává vzhled plyšáka nebo roztomilého štěněte s hustou srstí. Má společenskou, hravou a inteligentní povahu, svého majitele si cení nade vše a díky své věrnosti je skvělým společníkem. V kohoutku může měřit až čtyřicet pět centimetrů. Oblíbený je mimo svou velikost a povahu také díky tomu, že to není pes, který by často štěkal.

7) Eurasier

Eurasier patří mezi jedno z nejmladších německých psích plemen, ačkoliv základ pro toto plemeno vzniklo již v polovině minulého století. Jedna strana rodičů eurasiera vznikla spojením plemen čau-čau a vlčího špice, z druhé strany bylo k tomuto plemenu přidán samojed. Tím vznikl pes s přívětivou povahou, který je oblíben pro svou schopnost snadno se přizpůsobovat na chov v domě i bytě a to jak v rušném městě, tak na klidné vesnici. Dalšími žádoucími vlastnosti je například vyrovnanost, ostražitost a inteligence. Typické pro toto plemeno je šedivé zbarvení s tmavou tlamou, huňatým zatočeným ocasem a vztyčenýma, špičatýma ušima. Výška v kohoutku může být u samce okolo šedesáti centimetrů, fenky mívají většinou méně. Toto plemeno je zapsáno v registru Mezinárodní kynologické federaci.

8) Labradoodle

Labradoodle je jeden z nejoblíbenějších psích kříženců vůbec. Vznikl směsí pudla a labradorského retrívra. Dle velikosti pudla se odvíjí i velikost labradoodla, a to od nejmenších po střední. Nejmenší mají do čtyřiceti centimetrů a dvanácti kilogramů, ti největší zase do šedesáti šesti centimetrů a pětačtyřiceti kilogramů. Labradoodle se vyznačuje svou aktivní povahou, která se bude skvěle hodit k aktivním lidem, má rád sport, je přátelský, poslušný a za svého pána by položil život. Díky své inteligenci se často učí i jako vodící nebo asistenční pes.

9) Chiweenie

Chiweenie se uvádí jako jeden z nejroztomilejších psů, jedná se o spojení čivavy a jezevčíka. Tělo má jako jezevčík dlouhé s krátkými tlapkami. Často má taky dlouhý čumák po tomto plemeni. Chiweenie je velmi učenlivý a chytrý, také může být tvrdohlavý a temperamentní. Potřebuje časté zabavení – hry nebo procházky, jinak by mohla jejich nuda napáchat spoustu škod na vašem majetku.

10) Labarnese

Toto plemeno vzniklo zkřížením labradorského retrívra a bernského salašnického psa. Skvěle se hodí do rodiny s autistickým člověkem, protože splňuje všechna kritéria na povahu – labernese je odolný a klidný, rozvážný, přátelský, ochranitelský a není agresivní. Často se s tímto plemenem můžete potkat i v canisterapii. Co se týče zbarvení, nejčastěji narazíte na tmavého jedince s bílou náprsenkou. V kohoutku může měřit i sedmdesát centimetrů, váhově se pohybuje mezi třiceti a sedmačtyřiceti kilogramy dle pohlaví.

Otázky a odpovědi

Jaká jsou nově vzniklá plemena malého vzrůstu?

Mezi nejmenší nově vzniklá plemena patří chiweenie (kříženec jezevčíka a čivavy), yorkiepoo (kříženec yorkšírského teriéra a trpasličího pudla) a cava-tzu (kříženec shih-tzu a kavalíra King Charlese Španěla).

Jaká jsou nejnovější plemena vyšlechtěná pro určitý účel?

Plemena se šlechtí i proto, aby z čistokrevných rodičů získaly to nejlepší pro určitou psí práci. Může sem patřit například labernese (vyznačuje se klidnou povahou a trpělivostí vhodnou pro autistické lidi), labradoodle (je velmi učenlivý, takže se zvládá vycvičit jako vodící nebo asistenční pes) nebo evropský saňový pes (díky své vytrvalosti je vhodný na účast v psích závodech).

Chovat nebo nechovat psa s průkazu?

Průkaz původu mají jen psi chovaní podle poměrně přísných standardů FCI. Ten obsahuje rodiče psa a další generace, jejich zdravotní stav nebo jejich výstavní úspěch. Pokud však chcete křížené psa, který se vyznačuje nejlepšími vlastnosti obou plemen, průkaz původu nedostanete. Záleží jen na vás, zda půjdete na jistotu (protože FCI zveřejňuje i povahové rysy), nebo zvolíte nádheru kříženců.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu