10 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa labradoodle

Plno kudrlinek, neustálý úsměv a jazyk venku, to je ve zkratce plemeno psa labradoodle, což je kříženec labradorského retrívra a pudla. Při křížení těchto dvou psů bylo cílem vytvořit hypoalergenního a veselého psa, který bude své rodině vždy oporou. Jsou však extrémně energičtí a občas dokážou být pořádně tvrdohlaví. Chtěli byste si pořídit svého vlastního? Podívejte se na 15 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa labradoodle.

1) Psi plemene labradoodle mají vynikající temperament

Psi labradoodle mají jednu z nejlepších povah, jakou můžete najít u jakéhokoli typu psa, ať už se jedná o plnokrevníka nebo křížence. Tato vysoce inteligentní štěňata jsou ideální pro rodiny, které o domácím mazlíčkovi uvažují poprvé, protože se dokáží přizpůsobit každé situaci. Ačkoli dávají přednost pocitu, že jsou těmi, kdo velí, labradoodle se obvykle snadno vycvičí, pokud máte trpělivost a vytrvalost. 

2) Psi labradoodle jsou obecně zdraví 

Přestože u labradoodlů existují určité genetické problémy, jejich zdravotní stav je obecně vynikající. Pokud svému psovi dopřejete dostatek pohybu a budete mu po celý život poskytovat náležitou péči, pak může být průměrná délka života tohoto designového křížence až 15 let. Menší kříženci se obecně dožívají více let, než velcí psi. To znamená, že vaše rodina může se psem vyrůstat a vytvářet mu celoživotní vzpomínky a vám spoustu lásky, kterou si můžete užívat. V současné době pravděpodobně neexistuje žádný jiný designový kříženec nebo čistokrevný pes, který by byl tak dychtivý potěšit své majitele tak, jako právě labradoodle. Mít tohoto psa v rodině je zkrátka úžasný zážitek.

3) Labradoodle se vyskytují ve třech různých variantách

Stejně jako u ostatních kříženců retrívra a pudla, které je možné chovat, i u labradoodla si můžete vybrat ze tří různých variant srsti. Rovná srst je podobná té, kterou najdete u labradorů, zatímco kudrnatá srst je bližší standardnímu pudlovi. Právě vlnitá srst, někdy označovaná jako fleece, bývá nejoblíbenější. Psi s rovnou srstí mají tendenci línat nejvíce, zatímco kudrnaté srsti línají nejméně. U srsti existuje také několik různých barevných variant, z nichž si můžete vybrat, od černé a čokoládové až po červenou, zlatou nebo bílou. Někdy se objevují i vícebarevní psi labradoodle.

4) Labradoodle se snadno cvičí

Psi plemene labradoodle jsou vysoce inteligentní psi, které lze snadno vycvičit, pokud se vám podaří najít správnou motivaci pro štěně, které budete mít doma. Mnoho z nich je motivováno jídlem, hrou nebo procházkou, takže jsou k dispozici užitečné nástroje, které vám mohou pomoci upravit jejich případné nežádoucí chování. Základní povely si tento pejsek osvojí poměrně snadno. Pokud si domů pořídíte štěně, měli byste začít s výcvikem poslušnosti ihned. Dospělí psi obvykle potřebují nějaký čas, aby si utřídili pořádek v nové smečce, než začnou plně vnímat nové povely.

5)  U labradoodlů je méně problémů s línáním

U labradoodle odpadá mnoho problémů s línáním z genetického profilu retrívra, což je velmi užitečné pro rodiny, které nemají mnoho času na péči o srst. Nebudete mít chlupy po celém domě tak jako u plemen nebo designových kříženců. To neznamená, že vám odpadnou všechny pečovatelské povinnosti, ale dává vám to možnost flexibilněji zvládat možnosti péče. Jejich srst je třeba několikrát ročně zastřihnout a pak postačí klasická týdenní péče ve formě česání.

6) Labradoodle může trpět separační úzkostí

Psi plemene labradoodle obecně trpí častěji separační úzkostí než jiná plemena psů a labradoři se v tomto ohledu neliší. Vzhledem k jejich vysoce společenským vlastnostem jim nedělá dobře, když zůstanou delší dobu sami. Potřebují být v blízkosti lidí. Pudl i labradorský retrívr byli vyšlechtěni jako lovečtí psi. To znamená, že většinu dne trávili po boku svých majitelů. Jejich touha být s rodinou se nezměnila, i když se jejich role v našem životě ano. Samozřejmě, že vlastnost, která je nutí být stále s námi, z nich dělá tak skvělé rodinné psy. Tedy pokud je rodina nablízku, ale pro aktivní rodinu, která je neustále v pohybu, to může být velký problém. Dobrou zprávou je, že vzhledem k tomu, že labradoodle je přátelské štěně, které je rádo venku, je snadné jej brát s sebou. Navíc se stále více míst stává přátelskými ke psům.

7) Labradoodle není vhodný jako hlídací pes

Psi plemene labradoodle jsou velmi ochranitelští vůči své smečce. Pokud se pokusíte s některým z jeho majitelů zahrávat, dočkáte se od psa nepříznivé reakce. Pokud však chcete psa, který bude hlídat váš objekt v době vaší nepřítomnosti, pak labradoodle není ideální. Jako hlídací psi nejsou ideální volbou, protože jejich konečným cílem je seznámit se s novými lidmi a hrát si s nimi, navíc jsou to psi, kteří musí žít uvnitř domu či bytu. Je pravděpodobnější, že uslyšíte spíše nadšené švihání ocásku, když se kolem vás budou pohybovat cizí lidé, než varovný štěkot.

8) Labradoodle bývají energičtí psi, kteří potřebují pravidelný pohyb

Svému novému psovi musíte hned od začátku poskytnout dostatek příležitostí k pohybu. Už jako štěňata zbožňují rádi dlouhé procházky. Dospělí psi mohou potřebovat ujít více než kilometr, než se vůbec zahřejí. Určitě pomůže, když budou mít k dispozici oplocený dvůr, kde si mohou hrát dle libosti bez vodítka, ale potřebují i několik delších procházek denně. Pokud ze štěněte tuto energii nedostanete, pak má tento kříženec tendenci k destruktivnímu chování. Častým rysem je žvýkání nábytku, bot a všeho, co najdou. Bývá u nich také častější štěkání, zejména pokud chtějí jít ven a vy jim nevyhovíte. Pro své duševní a fyzické zdraví potřebují pohyb, takže pokud je vaše rodina klidnější, možná byste se měli poohlédnout po klidnějším pejskovi.

9) Labradoodle mohou mít sklony k nadměrnému štěkání

Pudl i labrador jsou plemena typu retrívr. To znamená, že byli vyšlechtěni tak, aby ke své práci používali tlamu – a proto je dost možné, že bude labradoodle při každé příležitosti štěkat.  Ať už po vás něco bude chtít, něco se mu nebude líbit a nebo bude sám v bytě, je dost možné, že to dá najevo velmi nahlas.

10) Ne všichni psi labradoodle mají hebkou srst

Je to právě vzhled připomínající medvídka, který tolik lidí na labradoodlech přitahuje. Ale ne všichni labradoři zdědí dlouhou, měkkou vlnitou srst, která jim dodává tento vzhled. Někteří místo toho zdědí dlouhou, rovnou drátovitou srst. Pokud je pro vás vzhled medvídka důležitý, měli byste si vybrat buď labradoodle F1b, nebo pravého australského labradoodle.

Obrázky labradoodle

Často kladené dotazy

V jakém věku se labradoodle uklidní?

Psi plemene labradoodle by se měli uklidnit přibližně ve třech letech. Nicméně se zklidňuje postupně, během toho co rostou, takže nezoufejte! Toto plemeno je také velmi bystré, takže se rychle naučí dobrému chování. 

Může být labradoodle ponechán o samotě 8 hodin?

Když na to přijde, dospělí labradoři mohou být ponecháni o samotě až 8 hodin. Pokud kolem nich vytvoříte prostředí vhodné pro celodenní aktivity a potřeby. Labradoodlové však bez přítomnosti lidí trpí.

Plavou psi labradoodle rádi?

Odpověď zní ano. Často jsou rádi ve vodě. Aby však labradoodle plaval v bazénu nebo v jezeře, je třeba, aby ho majitel povzbuzoval a trénoval.

Mohou být psi labradoodle ponecháni venku?

Obecně platí, že žádný pes plemene labradoodle nemůže žít venku. Můžete jej nechat venku po určitou dobu, ale ne natrvalo. 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu