200 nejoblíbenějších jmen pro koně – koňský kalendář

Vybrat to pravé jméno pro nový zvířecí přírůstek, může být pořádný oříšek! O to větší výzva je, vybrat jméno pro tak majestátní zvíře, jako je kůň. Od čeho se při výběru vlastně odpíchnout? Vybrat raději nějaké tradiční jméno, nebo být originální? Abychom vám s výběrem trochu pomohli, připravili jsme si pro vás článek plný nejen spousty oblíbených, inspirativních jmen pro koně, tipů, jak to ideální vybrat, ale také zajímavosti o pojmenovávání koní. Pokud tedy očekáváte narození hříbátka, nebo jste se rozhodli opatřit koníkovi do nové životní etapy i nové jméno, rádi vám pomůžeme vybrat to pravé. 

100 nejoblíbenějších jmen pro klisny

 1. Valuta
 2.  Bessy
 3. Stella
 4. Sunny
 5. Lady
 6. Athéna
 7. Dakota
 8. Jenny
 9. Elsa
 10. Troja
 11. Bianka
 12. Sisi
 13. Bella
 14. Dafne
 15. Beauty
 16. Amy
 17. Savana
 18. Anabell
 19. Fatima
 20. Vendeta
 21. Cherry
 22. Daisy
 23. Favory
 24. Dewora
 25. Mery
 26. Peggy
 27. Floreta
 28. Nela
 29. Hera
 30. Jessy
 31. Charlotte
 32. Xenie
 33. Blondie
 34. Holly
 35. Carmen 
 36. Ariel
 37. Dona
 38. Libra
 39. Greta 
 40. Fortuna 
 41. Nevada
 42. Atlanta
 43. Poly
 44. Sendy
 45. Victory 
 46. Flora 
 47. Lisa 
 48. Havana
 49. Samba 
 50. Afrodita 
 51. Vivien
 52. Sofie 
 53. Cassandra  
 54. Saffira
 55. Cora
 56. Elisabeth 
 57. Scarlett 
 58. Epona
 59. Meggie  
 60. Coco
 61. Goldeen 
 62. Queen
 63. Rose
 64. Snowflake
 65. Hannah
 66. Mercy
 67. Mia
 68. Kessy
 69. Bonnie
 70. Ekipa

Česká jména pro klisny 

 1. Jiskra
 2. Venuše 
 3. Zora
 4. Norma 
 5. Kometa
 6. Popelka 
 7. Zita
 8. Bety
 9. Loretta
 10. Komtesa
 11. Fantazie
 12. Fáma 
 13. Vanda 
 14. Hortenzie
 15. Bára 
 16. Sára 
 17. Polárka 
 18. Lucka
 19. Princezna
 20. Arabela 
 21. Jasněnka/Jasná
 22. Perla 
 23. Jasmína
 24. Fiona 
 25. Luna
 26. Lyra
 27. Perla
 28. Nina
 29. Aranka
 30. Bety 

100 nejoblíbenějších jmen pro hřebce a valachy 

 1. Dante 
 2. Black/Dark
 3. Princ
 4. Shadow 
 5. Max 
 6. Tommy
 7. Silver
 8. Flash
 9. Amigo
 10. Beaty
 11. Lancelot
 12. Rex
 13. Denny
 14. Star
 15. Porthos
 16. Falcon
 17. Viking
 18. Sunny 
 19. Lucky
 20. Cesar
 21. Aaron
 22. Demon
 23. Sagar
 24. Dakar
 25. Ben
 26. Korynt
 27. Mefisto
 28. Diablo
 29. Oliver
 30. Mineral 
 31. Paris
 32. Casper
 33. Nazir
 34. Moon/Moony
 35. Midnight
 36. Dolar 
 37. Amant 
 38. Forever
 39. Loret
 40. Nuget 
 41. Alan
 42. Orion 
 43. Elan
 44. Royal 
 45. Rocky 
 46. Ikaros 
 47. Primus 
 48. Speed
 49. Othello
 50. Nero
 51. Alph
 52. Charlie 
 53. Marlin
 54. Athos
 55. Pluto 
 56. Romeo
 57. Bond 
 58. Rebel
 59. Kentaur 
 60. Charm
 61. Chip
 62. Knight
 63. Excalibur 
 64. Gulliver 
 65. Ice
 66. Dancer
 67. Tango
 68. Kelt
 69. Navarro
 70. King

Česká jména pro hřebce a valachy 

 1. Ferda
 2. Blesk
 3. Jurášek
 4. Vichr/Orkán
 5. Baron
 6. Flek
 7. Kaštan 
 8. Pegas
 9. Dynamit
 10. Princ
 11. Oskar 
 12. Hurikán 
 13. Kortéz
 14. Topas
 15. Drak
 16. Apač
 17. Rival
 18. Dar 
 19. Pirát 
 20. Artuš
 21. Filip
 22. Fanfán
 23. Mišák
 24. Peruán
 25. Kašmír
 26. Lotos
 27. Jasmín
 28. Šibal
 29. Šaman 
 30. Rubín

Slavná koňská jména 

Ve světě koní se najdou osobnosti, jejichž jména znají i lidé, kteří jaksi nepropadli kouzlu těchto úžasných zvířat. Pojďme si připomenout ty nejslavnější z nich. 

Pokud se za slavnými jmény ohlédneme až do dob klasické antiky, určitě narazíme na jméno Bukefalos. Toto pojmenování nosil kůň vojevůdce Alexandra Velikého, který si svého koně cenil natolik, že po něm pojmenoval celé město. 

V naší historii je nejznámějším koněm zřejmě Šemík, který dle pověsti skočil z hradeb Vyšehradu, aby zachránil Horymíra. 

Nejslavnější koňská jména však vznikají nepochybně na dostihové dráze. Ze zahraničních dostihových hvězd musíme určitě zmínit jména Secretariat, Phar-Lap, Seabiscuit, nebo Eclipse

U nás je nejznámějším dostihovým koněm bezpochyby Železník, který několikrát vyhrál Velkou Pardubickou. Na stejné dráze triumfoval i Korok, Peruán, nebo Tiumen. Neopomínejme ale ani na naše legendární dostihové klisny, Mezi které rozhodně patří Registana, Sixteen a Orphee des Blins.

Poslední dobou můžeme také hodně slyšet jméno klisny  Catch Me If You Can, kterou v roce 2018 získala Česká parkurová jezdkyně Anna Kellnerová. Tato dvojice nás velmi úspěšně reprezentuje na parkurových soutěžích té nejvyšší úrovně u nás i v zahraničí. Zajímavostí je, že měl o tuto klisnu zájem i Bill Gates. Její kupní cena se vyšplhala přibližně na čtvrt miliardy českých korun. 

Koňská jména ze stříbrného plátna 

Koně hrají důležité role v mnoha slavných filmech. Některé z nich jsou dokonce přímo inspirovány životem koňských legend – například filmy Secretariat a Seabiscuit popisují příběhy jedněch z nejslavnějších dostihových koní. 

Pokud naopak milujete fiktivní fantasy příběhy, určitě si ve spojitosti s koňmi vzpomenete na trilogii Pán prstenů, kde figuruje několik jejich jmen. Nejvýraznější koňskou postavou je zde Gandalfův bílý hřebec Stínovlas, kterého během natáčení představovali celkem tři koně. Kromě něj se ve filmu setkáváme i s Arodem, Hasufelem a Bregem

Známý je také Joey, tedy koňský hrdina z oscarového dramatu Válečný kůň. 

Milovníkům dobrodružných westernů určitě nemusíme připomínat slavné hřebce Ilčiho a Hatátitlá, kteří na svých hřbetech nosili Vinnetoua a jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda

Nebojte, nezapomněli jsme ani na českou kinematografii. Kdo by neznal legendárního Popelčino koně Juráška? Nebo klisnu Jasnou, ze seriálu Dobrá Voda? 

Jak vybrat jméno pro koně 

Asi tím nejjednodušším způsobem, jak vybrat vhodné jméno, je přizpůsobit jej přímo svému nositeli. Výhodu máte, pokud se nemusíte řídit žádnými pravidly, které určuje plemenná kniha (o tom se dozvíte níže). Pokud tedy máte volnou ruku, můžete k výběru jména použít některý z vzhledových, či charakterových rysů koníka. Možností je spousta – můžete se inspirovat zbarvením koníka, jeho odznaky, nebo barvou oči. Často se používají anglické výrazy. Setkala jsem se například s vraníkem Blackem, ryzkou Goldeen, nebo s valáškem Moonym, kterého zdobila lysinka ve tvaru půlměsíce. U hříbat je však třeba počítat s tím, že se zbarvení může ještě měnit (v závislosti na plemeni). 

I povaha může dost výrazně pomoct s výběrem. Někteří koníci mají již po narození výrazné charakterové rysy – všimněte si, zda je hříbě silné a průbojné, nebo naopak opatrné a rozvážné. 

Pokud nechcete spoléhat na češtinu, či angličtinu, můžete použít například jména keltského původu:

BÉBINN – spravedlivá dáma anebo světlovlasá 

CAOIMHE –  jemná, krásná anebo drahá

EPONA  – božský kůň či koňská bohyně

EVAN – mladý bojovník 

MURIEL – moře, zářící anebo jasný. Dá se tedy vykládat jako jasné moře.

Inspirativní mohou být i jména latinského původu:

AVA – život

STELLA – hvězda 

JULIA – mladá

MAXIMUS – ohromný či úžasný

DANTE – trpělivý a snášenlivý

Zákony plemenné knihy 

Výběr jména pro hříbě mohou někdy ulehčit, či možná naopak zkomplikovat pravidla, která se váží na konkrétní plemenné knihy. Některá plemena mají totiž své podmínky, pro pojmenovávání  narozených hříbátek. Setkat se s tím můžeme například u anglických plnokrevníků, fríských koní, nebo i u našich „Čéteček“ nebo „Starokladrubáků“. 

Anglický plnokrevník – při vybírání jména pro plnokrevná hříbata, se v Čechách uplatňuje pravidlo, že hříbata dědí první písmeno svého jména po matce. To ale není zdaleka jediné kritérium pro výběr jména, stanovené Jockey clubem ČR . Důležité je, myslet i na to, že nesmíte použít jména slavných koní, nebo jména, která byla v chovu použita za určitou dekádu. Pokud se chcete dozvědět více, doporučujeme tento článek

Fríský kůň – u černých perel jsou pravidla ještě přísnější. Zde počáteční písmeno jména hřbetě neovlivňují jména rodičů, nýbrž Holandská plemenná kniha (KFPS). Funguje to tak, že jsou každý rok vyhlášena 3-4 písmena abecedy, dle kterých se hříbata narozená v tomto roce pojmenují. Důležité je, zadat vybrané jméno do databáze KFPS, kde se dozvíte, zda už nebylo použito u jiného koně. Pokud se stane, že vybrané jméno již svého nositele má, přidává se k němu pro odlišení ještě iniciála majitele. Jména však mohou být také zdvojená, doplněna o jméno matky, nebo název stáje. Jména fríských koní tedy mohou být neobyčejně dlouhá. 

Kůň Kinský – jedním z českých chovatelských klenotů jsou nepochybně kinští koně. I oni mají trochu složitější mechanismus výběru jmen – ten se odvíjí od jednotlivých „rodin“, respektive linií. Tyto linie jsou označeny písmeny, které tedy také určují počáteční jméno hříbat, narozených z matek zapsaných v HPK. Výjimku tvoří linie M, kde figurují koně, jejichž jméno začíná písmenem J. Zajímavostí je, že zvučný přídomek Kinský, mohou používat pouze zástupci, kteří se narodili s typickým zbarvením plavák / izabela. 

Starokladrubský kůň – dalším naším klenotem jsou samozřejmě Starokladrubští koně. I jejich jména jsou vázána na rodokmen, který je velmi bohatý a rozdělený na 5 čistokrevných klasických kmenů a tři čistokrevné neklasické kmeny. Dlouhé historii chovu odpovídá i délka jmen koní, zapsaných v plemenné knize. Základní pravidla jsou však relativně snadná. Narozené klisny mají výsadu, že se jim jména vymýšlí, ale vždy platí, že musí začínat na první písmeno jména matky. Jména klisen jsou přidělována a schvalována organizací, vedoucí plemennou knihu, která dbá na to, aby pojmenování svým zněním a významem zapadlo do konceptu . Hřebci oproti tomu první jméno dědí po otci (jméno linie) a druhé po matce. Po otci se potom dědí také římská číslice za jménem, označující kmenovou linii. Arabská číslovka značí, o kolikátého potomka daného plemeníka se jedná. 

Český teplokrevník – I u českých teplokrevníků jméno hřbetě ovlivňuje rodina. Pravidla zde ale nejsou tak striktní, jako například u výše zmíněných starokladrubských koní. Opět se zde využívají počáteční písmena, popřípadě první slabiky jmen rodičů. U plemenných hřebců však platí, že při zápisu do plemenné knihy obdrží jméno, které má stejné počáteční písmeno, jako jméno jeho otce. Jména plemenných hřebců se nesmí opakovat. U klisen má chovatel relativně volnou ruku – stačí se držet v úvodu zmíněného „zákonu prvního písmene„. 

Koňský kalendář

DenMěsícJméno koně
1ledenNový rok
2ledenJurášek
3ledenKety
4ledenSandra
5ledenRamir
6ledenÚpa
7ledenDeny
8ledenBeaty
9ledenFilipi
10ledenAlgebra
11ledenCiga
12ledenDanar
13ledenPretoria
14ledenNagar
15ledenLitea
16ledenPrett
17ledenMeggy
18ledenInvest
19ledenHurikán
20ledenGrapon
21ledenJiskra
22ledenKornet
23ledenSokolík
24ledenTaarlo
25ledenUnkaz
26ledenRedakta
27ledenVilík
28ledenZorita
29ledenTopas
30ledenElen
31ledenCavalet
1únorApač
2únorElsa
3únorDahia
4únorCigar
5únorBady
6únorFatima
7únorAmor
8únorDona
9únorMetál
10únorLavla
11únorOrnelo
12únorPortos
13únorNorma
14únorHron
15únorJoly
16únorKendy
17únorItala
18únorGotyk
19únorVarga
20únorRival
21únorŠejla
22únorVega
23únorTarok
24únorBony
25únorEtna
26únorDante
27únorFargo
28únorLumír
1březenEskalace
2březenBolero
3březenDar
4březenKorneta
5březenGero
6březenChvíle
7březenNabass
8březenMelisa
9březenLibreto
10březenPirát
11březenRatina
12březenŽelezník
13březenSančo
14březenRozárka
15březenValuta
16březenBriket
17březenFista
18březenArtus
19březenElis
20březenDunka
21březenKris
22březenGranada
23březenJaseň
24březenČest
25březenFela
26březenBorgis
27březenPetty
28březenMagnet
29březenOrland
30březenPoly
31březenNero
1dubenLibanon
2dubenNardy
3dubenČápor
4dubenEssat
5dubenBelisa
6dubenTroja
7dubenWint
8dubenRokoš
9dubenSéna
10dubenGaston
11dubenJavor
12dubenKarina
13dubenTersina
14dubenŠošon
15dubenVesna
16dubenTornado
17dubenRusty
18dubenHeidi
19dubenIkar
20dubenGera
21dubenKadet
22dubenHeros
23dubenKessy
24dubenRozita
25dubenSultán
26dubenGarson
27dubenWimpi
28dubenJasněnka
29dubenVendy
30dubenTobrok
1květenSvátek práce
2květenVapeta
3květenHasan
4květenGrifel
5květenKirke
6květenIndia
7květenSirah
8květenDen osvobození od fašismu
9květenTaros
10květenRexos
11květenKenty
12květenGarbie
13květenKorok
14květenArmia
15květenForty
16květenDany
17květenColumbie
18květenAldor
19květenFáma
20květenBrigita
21květenFanfán
22květenDolar
23květenBento
24květenGera
25květenLibero
26květenMighty
27květenAscona
28květenLery
29květenPeruán
30květenNoblesa
31květenMighty
1červenSagita
2červenRoyal
3červenSahib
4červenVaneta
5červenLomax
6červenMandát
7červenParis
8červenMarcus
9červenLibrita
10červenKašmír
11červenGrand
12červenKomtesa
13červenAndora
14červenFrank
15červenDynamit
16červenAtlanta
17červenDrago
18červenKordon
19červenGradace
20červenSagar
21červenVertikála
22červenSilver
23červenLorieta
24červenSheraton
25červenAlegro
26červenLibrentina
27červenAmurath
28červenDakota
29červenAnkera
30červenDahoman
1červenecEliot
2červenecDarka
3červenecAktiv
4červenecByrlad
5červenecCyril a Metoděj
6červenecUpálení Jana Husa
7červenecKarsit
8červenecGlorion
9červenecLuneta
10červenecCorrado
11červenecDolly
12červenecFilipa
13červenecAmindas
14červenecEkipa
15červenecFloreta
16červenecBarchat
17červenecDále
18červenecSára
19červenecVatava
20červenecArlot
21červenecCarlon
22červenecFantazie
23červenecDiva
24červenecEser
25červenecCitin
26červenecArlingto
27červenecSiera
28červenecVapeta
29červenecTanganika
30červenecKairo
31červenecLancelot
1květenGobé
2květenKid
3květenSargoni
4květenWanda
5květenManon
6květenPicard
7květenKartis
8květenLysi
9květenGarnison
10květenVenezia
11květenSamba
12květenKant
13květenShani
14květenForman
15květenAdrian
16květenDag
17květenGeogi
18květenTarka
19květenSendy
20květenVia
21květenFráze
22květenArazi
23květenCrazzy
24květenEsex
25květenKran
26květenGazlan
27květenPrim
28květenKadet
29květenScarlet
30květenHarison
31květenKentaur
1záříLorena
2záříAccor
3záříDája
4záříElán
5záříBarnet
6záříFábio
7záříSinda
8záříLozán
9záříNora
10záříMandy
11záříŠaman
12záříSheron
13záříMonty
14záříPegas
15záříNelson
16záříLotka
17záříGrey
18záříSwing
19záříTibera
20záříDias
21záříArnika
22záříFidži
23záříDart
24záříBlesk
25záříLeandra
26záříMája
27záříDubar
28záříDen české státnosti
29záříAron
30záříSam
1říjenPalmíra
2říjenQuena
3říjenLitea
4říjenAlan
5říjenGoldie
6říjenJasmín
7říjenKorynt
8říjenLion
9říjenMadona
10říjenPlacido
11říjenGven
12říjenBorneo
13říjenCarla
14říjenAnita
15říjenEndy
16říjenFlóra
17říjenAri
18říjenSid
19říjenVivien
20říjenTriáda
21říjenŠmuky
22říjenVenuše
23říjenIzabo
24říjenKendal
25říjenGidran
26říjenHortenzie
27říjenLady
28říjenDen vzniku ČSR
29říjenNestor
30říjenLotus
31říjenOtelo
1listopadLucky
2listopadČita
3listopadBlack
4listopadDžibara
5listopadEtapa
6listopadFalcon
7listopadDeisy
8listopadSafír
9listopadVadama
10listopadTena
11listopadSavan
12listopadGeorge
13listopadJunák
14listopadKorán
15listopadLibra
16listopadNazir
17listopadDen boje studentů za svobodu a demokracii
18listopadDag
19listopadFerda
20listopadBára
21listopadSimson
22listopadVarison
23listopadKet
24listopadCita
25listopadBurbon
25listopadČíra
26listopadApril
28listopadJackie
29listopadEsmír
30listopadDeiva
1prosinecBilly
2prosinecDolores
3prosinecSurama
4prosinecVěrná
5prosinecCharlie
6prosinecDox
7prosinecSonet
8prosinecRocky
9prosinecSevera
10prosinecLeandra
11prosinecDrak
12prosinecKyb
13prosinecCrapom
14prosinecLaguna
15prosinecDetvan
16prosinecVernal
17prosinecLabyrint
18prosinecNicanie
19prosinecCentury
20prosinecSamiano
21prosinecPenny
22prosinecGarand
23prosinecCortegena
24prosinecŠtědrý den
25prosinec1. svátek vánoční – Boží hod
26prosinec2. svátek vánoční
27prosinecVenevr
28prosinecOrkán
29prosinecGalina
30prosinecMeandr
31prosinecŠibal
Zdroj: Centrum.cz
5/5 - (60 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu