18 důvodů, proč si (ne)pořizovat dobrmana

Dobrmana má mnoho lidí zaškatulkovaného jako dlouhonohého rváče, kterému je lepší vyhnout se obloukem. Pokud ale nepatříte k těm, kdo soudí knihu podle obalu, můžete v tomto impozantním plemeni objevit skutečnou perlu.

DEVĚT důvodu, proč si pořizovat dobrmana:

  • Dobrman je atlet tělem i duší – miluje pohyb a energie má na rozdávání. Je to tedy ideální pes pro sportovně založené lidi, či aktivní rodiny.
  • Ač se to nemusí zdát, jsou to psi vhodní i k dětem. Dobrmani mají velké srdce a svou rodinu neskutečně milují.
  • Nemusíte bydlet v domku se zahradou,abyste si splnili sen o pořízení dobrmana. Pokud mu zjistíte dostatek pohybu, může být šťastný i v bytě.
  • Při dobrém výcviku můžete z tohoto plemene získat vynikajícího pracovního psa – inteligence a vytrvalost jim rozhodně nechybí.
  • Žádné hodiny strávené zdlouhavým vyčesáváním srsti! Srst dobrmanů moc péče nepotřebuje, takže společný čas můžete trávit aktivněji, než s kartáčem v ruce.
  • Jsou  to vynikající hlídači – vědí o každém šustnutí v okolí. Díky nimi bude dům i celá rodina opravdu v bezpečí.
  • Dobrman je pes s impozantním vzhledem. Na procházkách si jistě užijete spoustu pozornosti kolemjdoucích. Nezapomínejte ale na fakt, že pes není módní doplněk!
  • Jejich čumáku nic neunikne! Dobrmani mají velký talent například na nosework, který může být skvělou aktivitou pro volný čas.
  • Dobrmani z většiny postrádají typický psí zápach, takže jejich přítomnost nebude cítit.

DEVĚT důvodů, proč si nepořizovat dobrmana:

  • Tři krátké procházky denně dobrmanům určitě nepostačí. Ke šťastnému životu potřebují obrovské množství pohybu.
  • Strádat nesmí ani hlava! Je nutné dobrmanům zajistit dostatek aktivit, kde musí zapojit i mozek. Běhání po zahradě stačit nebude.
  • Pokud jste krátcí i na výchovu “jorkšíra”, dobrmana si rozhodně nepořizujte. Zde může špatná výchova napáchat nemalé škody.
  • Dobrman se díky své krátké srsti nehodí k celoročnímu pobytu venku.
  • Psí kámoše si zřejmě budete hledat jen těžko – dobrmani nebývají k cizím psům vždy přátelští.
  • Stejně tak mohou být někteří jedinci nedůvěřiví k cizím lidem. Dobře vycvičený pes ale nikdy neútočí, pokud nedostane pádný důvod.
  • Ačkoli jsou dobrmani považování za zdravé plemeno, často se u nich objevuje dilatační kardiomyopatie, která je nejčastějším důvodem jejich úmrtí.
  • Dobrmani se velmi fixují na svého pána či rodinu – odloučení tedy nemusí vždy snášet dobře.
  • Ne každému se bude váš psí mazlíček zamlouvat. Jeho vzhled může v někom vzbudit i strach. Je třeba na to myslet, než psa pustíte z vodítka.

Shrnutí

Dobrman určitě není pes pro každého. Jeho vysoké nároky na pohyb, mentální aktivitu a důslednou výchovu z něj dělají plemeno určené pouze lidem, kteří se mu budou opravdu věnovat. V opačném případě se může stát, že se u dobrmana objeví nežádoucí chování, či dokonce agrese. Pokud ale povedete psa důslednou, avšak laskavou rukou a dopřejete jim dostatek pohybu a lásky, získáte nejvěrnějšího přítele,který vás bude milovat nadevše.

Dobrman navíc skvele ohlídá vaši rodinu i dům – umí přirozeně rozpoznat, kdo je ve vaší blízkosti vítaný a kdo ne. Bohužel se ani jemu nevyhýbají zdravotní potíže. Dobrmani mívají problémy se srdcem a vzhledem k jejich velikosti mohou trpět i na dysplazie kyčlí a lopatek.

Obecná charakteristika dobrmana

Hledáte-li sportovně založeného psa pro své kynologické ambice, či dalšího člena do vaší aktivní rodiny, už hledat nemusíte. Ale pokud chcete o dobrmanech přeci jen vědět ještě víc, určitě nepřestávejte číst a třeba zjistíte, že právě on je ten, koho hledáte.

I. Povaha

Dobrman je velmi inteligentní plemeno, které je mimo jiné velmi ceněno pro schopnost být skvělým pracovním psem. To mu kromě jeho inteligence umožňuje také přirozená vytrvalost, spolehlivost a také jeho vynikající cvičitelnost.

Tito energií překypující pejsci milují svého páníčka i celou svou rodinu včetně dětí. K cizím lidem se ale dobrman může chovat velmi nedůvěřivě a ostražitě. Proto je velmi důležité nezanedbat výchovu – jen tak z dobrmana získáte spolehlivého psa, který nebude svému okolí nebezpečný.

II. Vzhled

Atletické, dobře osvalené tělo na dlouhých nohách je typickým znakem dobrmanů. Jsou to velmi elegantní psi s hrdým držením těla, díky kterému působí velmi aristokraticky. Takovému dojmu napomáhá i dlouhý, vysoko nesený krk, na který navazuje velká hlava s protáhlým čumákem. Dobrmani mívají velmi živý, rozhodný výraz s jiskrou v oku.

Uši dobrmanů jsou přirozeně převislé, ale dříve se často přistupovalo k jejich kupírování – to je zákrok, kdy se část ucha chirurgicky odstraní a jeho zbytek se upraví tak, aby tvořil stojatou špičku. Tyto úpravy jsou ale v ČR od roku 1992 zakázány a jsou klasifikovány jako týrání zvířat. Ani ocas dobrmanů nebyl ušetřen od úprav a býval často zkrácen do podoby krátkého pahýlu. Nyní jsou sice tyto úpravy ve standardu plemene nežádoucí, ale stále můžeme některé dobrmany s touto modifikací potkat.

Srst dobrmanů bývá zpravidla krátká s výrazným leskem. Obvyklá je v několika barevných variacích – nejčastější je černá s kaštanovým pálením, ale objevují se i hnědí, modří, či plaví (fawn) jedinci.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Některým lidem by pohled na dobrmana poblíž malého dítěte způsobil přinejmenším srdeční arytmii, ale zde je předpojatost zcela zbytečná. Dobrmani jsou totiž úžasní psi do rodiny s dětmi, ke kterým mají velmi vřelý vztah. Pokud je dobrman na děti zvyklý, bude jim velmi přívětivým společníkem (samozřejmě vždy pod dozorem dospělého).

Vztah k jiným domácím mazlíčkům již tak vřelý být nemusí, a to především díky dobrmanovo sklonu k dominanci. Vše je ale o správné socializaci, výchově a o zvyku – dobře vychovaný pes na jiná zvířata bezdůvodně nikdy útočí.

IV. Zdraví a péče

Dobrman nepatří mezi plemena, která by věčně trpěla na nějaké zdravotní neduhy. Přesto se i u nich mohou objevit problémy, vyžadující péči veterináře. K těm častějším problémům patří například dysplazie kyčelních kloubů, či lopatek.

U dobrmanů se ale častěji než u ostatních plemen setkáváme zejména s dilatační kardiomyopatií, která těmto psím krasavcům bohužel bývá osudná. Mezi dalšími onemocněními jsou u dobrmanů známé i Von Willebrandová nemoc, Progresivní atrofie sliznice a Wobblerův syndrom.

Péče o tělesnou schránku dobrmanů není nijak složitá – jejich krátká srst nevyžaduje denní kartáčování, ani časté koupele. Pravidelné “prohrábnutí” kožísku gumovou rukavicí určenou pro psí srst ale neuškodí. Naopak pomůže odstranit uvolněné chlupy, které se uvolňují v průběhu celého roku.(zdroj)

V. Výchova a výcvik

Výcvik i výchova dobrmana by měly probíhat pozitivně, bez vynucování nebo dokonce násilí. Nátlak či fyzické tresty by mohly způsobit psychickou nevyrovnanost nebo strach, který by mohl skončit až pokousáním psovoda. Přesto je důležité zachovat důslednost a zároveň podporovat v psovi sebevědomí, které mu dodá chuť do práce.

Dobrmani jsou velmi pracovití, ovladatelní psi, se schopností rychle se učit. I to z nich dělá velmi oblíbené parťáky pro práci, sportovní kynologii, či pro hry v kruhu rodiny. Jako u všech plemen, je i zde základním kamenem výchovy socializace.

VI. Náročnost

Před tím, než začnete o Leonbergerovi uvažovat, je třeba zvážit vaše finanční možnosti. Štěňátko s PP vás vyjde přibližně na 12-20 tisíc korun (zdroj) – záleží na chovateli. Ale pořizovací cenou štěněte vše jen začíná – při velikosti tohoto plemene je třeba počítat s nemalou spotřebou kvalitního krmení, s případnými výlohami za veterináře a v neposlední řadě s nákupem všeho, co k pejskovi potřebujete.

Jinak leonbergeřii tolik nároční nejsou – nepotřebují dril jako pracovní psi, ani přehnanou péči o srst. Stačí jim milující majitel, který se bude těšit z jejich přítomnosti a bude se svým leonem trávit čas na procházkách i v teple domova.

VII. Historie

Plemeno vzniklo v městečku Apolda, když chtěl německý výběrčí daní a strážník v jedné osobě vyšlechtit psa, který by jej doprovázel při převozech peněz a dokázal by jej obránit před bandity. Na konci devatenáctého století tedy vyšlechtil Louis Dobermann silného psa vynikající kondice a inteligence, který dostal jméno po něm.

Dobrman vznikl z celkem početného množství plemen, mezi kterými byli například Rotvajler, Německý pinč, Anglický Greyhound, Výmarský ohař, Doga a Durynský pastevecký pes. Přesný “recept na dobrmana” je ale tajemstvím, které odešlo spolu s Louisem Dobermannem.

Do dneška prošlo plemeno mnoha změnami, které byly zoceleny až Otto Goellerem, kterému se přičítá největší zásluha za skvělou povahu i vzhled dnešních dobrmanů. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 29-40 kg Feny: 29-40kg
Výška v kohoutku:Psi: 66-71cm kg Feny: 60-66cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na výcvik:průměrné
Energie:Velmi energický
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:společník, ochránce
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hladká
Barva srsti:černá, červená, modrá, fawn (všechny s hnědými znaky)
Potřebná péče o srst:nízká

Kde koupit dobrmana?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro dobrmana dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata leonbergera na prodej.

Chovatelské stanice v ČR:

Chovatelské stanice na Slovensku:

4.6/5 - (123 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu