Pes a čokoláda: nevinný pamslek nebo možné nebezpečí?

Protože jsou psi našimi největšími miláčky, chceme jim dopřát to nejlepší. A co je lepší, než se s nimi podělit o naše dobroty? Vždy záleží, co svému pejskovi dopřejete – pokud mu dáte kousek šunky, nemusí se nic stát. Pokud se ovšem podělíte po kus čokolády, může to pro psa znamenat velké zdravotní obtíže. Pojďme si vysvětlit, proč je čokoláda pro psy tak špatná, co se může stát, když ji sní, a jak v takovém případě postupovat.

Theobromin

Kakaové boby obsahují látku theobromin, který je příbuzný kofeinu. Název theobromin vznikl spojením řeckých slov Theo znamenající bůh a Brosi znamenající pokrm. Ačkoliv se tedy čokoláda dle tohoto překladu považuje již od pradávna za pokrm bohů, našim psům (a i ostatním mazlíčkům) může opravdu hodně uškodit, protože je pro ně toxický. Na rozdíl od člověka, pes totiž tuto látku tráví jen velice pomalu a má tak v těle zvířete čas působit mnohem déle. Nejvíce nebezpečný je pro psy samotný kakaový prášek a hořká čokoláda, která obsahuje velké množství kakaových bobů. Pokud si ale myslíte, že různé náhražky, které obsahují jen malé procento kakaa, nebezpečné nejsou, můžete se hodně mýlit. I ty jsou nebezpečné kvůli vysokému podílu cukru a tuku.

Jaké množství čokolády je škodlivé?

Pozření čokolády u psa může mít mnoho následků, a jejich závažnost závisí na mnoha faktorech. Základním je množství a s tím související velikost psa. Smrtelná dávka pro psa o váze zhruba jeden kilogram je už od osmdesáti miligramů theobrominu, tedy zhruba deset gramů kvalitní tmavé čokolády, což odpovídá jednomu až dvěma čtverečkům! Lehkou otravu může vyvolat však už dvacet miligramů theobrominu. Pokud vám čokoládu sní jiné domácí zvíře, jako je například kočka nebo králík, může být toto množství ještě menší.

Možné zdravotní důsledky, aneb jak poznat, že pes čokoládu snědl?

Začátek otravy můžete pozorovat výraznou hyperaktivitou, a to již do tří hodin po pozření čokolády. Dále můžete pozorovat zvýšené pomočování nebo častou potřebu, protože theobromin působí močopudně. Klasickými příznaky je žíznivost, zvracení a průjem. V pozdější fázi přichází také nekoordinované pohyby, svalové křeče a do dvaceti čtyř hodin od začátku příznaků bez pomoci veterináře může dojít k úhynu. Pokud nedojde k otravě, může mít pes i jiné zdravotní problémy, jako je například akutní zánět slinivky břišní kvůli vysokém obsahu tuků.

Jak postupovat, pokud pes čokoládu snědl?

Ne vždy je potřeba se obávat. Pokud pes jen olízne čokoládový bonbon, ale vy mu ho hned seberete, potom nemusíte jezdit k veterináři, protože takové miniaturní množství psovi neublíží. Pokud si však nejste jistí, kolik toho pes snědl nebo víte, že to množství nebylo zanedbatelné, měli byste okamžitě jet k veterináři. Ten nasadí léčbu podle toho, kdy k pozření došlo – do dvou hodin většinou stačí vyvolat zvracení nebo udělat výplach žaludku, u delšího působení theobrominu je nutná hospitalizace. Takto byste měli postupovat i v případě, že pes snědl jakékoliv množství hořké čokolády, protože ta má mnohem vyšší koncentraci theobrominu než například mléčná nebo bílá čokoláda – k otravě psa, který má deset kilogramů, bohatě postačí pouhých sedmnáct gramů hořké čokolády.

Jak se zachovat, když nemám možnost vyhledat veterináře?

Může také nastat situace, kdy vidíte, že pes snědl čokoládu (a neměli jste možnost tomu zabránit) a nemáte možnost sehnat veterinární péči. Může to být například z důvodu sněhové vánice, kdy se nedostane autem z garáže, nebo protože jste na chatě bez auta a váš mobilní telefon nemá signál. V takovém případě byste sami měli vyvolat zvracení, a to nejlépe do hodiny od pozření.

Jedním z účinných možností, jak vyvolat zvracení, je ředěným peroxidem vodíku. V takovém případě si připravíme roztok složený z jednoho dílu vody a jednoho dílu tříprocentního peroxidu vodíku. Podává se zhruba jeden mililitr na kilogram zvířete, maximálně jedna polévková lžíce na deset kilogramů. Do patnácti minut by se mělo objevit zvracení, případně jednou opakujte. Pokud se zvracení neobjeví do třiceti minut, měli byste rychle vymyslet způsob, jak psa dostat do rukou veterináře. Dále byste mohli použít aktivní uhlí, které napomáhá k rychlejší eliminace theobrominu z těla. Doporučená dávka je zhruba jeden gram aktivního uhlí na kilogram psa. Odměřený prášek rozpustíte ve zhruba pěti mililitrech vody na jeden gram a podáte psovi.

Čím čokoládu nahradit?

Pokud opravdu chcete svému mazlíčkovi dopřát čokoládu, podívejte se ve zverimexech po psí čokoládě. Jedná se o pamlsek určený svým složením přímo pro psy, ale vybírejte jen ty kvalitní. U méně kvalitních nebo neověřených se může stát, že psi s citlivějším žaludkem budou mít se strávením tohoto pamlsku jisté problémy. V takových případech se zaměřte na například stoprocentní sušené maso nebo jiné masové pamlsky.

Čemu dalšímu se vyvarovat?

Kromě čokolády si musíte dávat pozor i na další potraviny, kterým psům nepomůžete, spíš jim uškodíte. Vyvarujte se česneku, cibuli a jím příbuzným druhům, jako je pórek nebo pažitka. Již množství, které odpovídá dvěma procentům hmotnosti psa, může být nebezpečné. Pozor si dávejte i na mýtus, který tvrdí, že podání česneku psovi jako antiparazitikum je bezpečné. Pes totiž může jen tak malé množství, které by parazitům v jeho těle v žádném případě neuškodilo, proto česnek raději vůbec nepodávejte a zaměřte se na ověřené účinné metody odstranění parazitů. Svému mazlíčkovi nedávejte ani nic, co obsahuje pro ně toxické a nebezpečné látky, což je například rajče, zelí, brokolice nebo květák.

Z ovoce je pro psy jednoznačně jedovaté avokádo, hrozny, citrusy nebo ananas. U jiných peckovitých druhů dávejte pozor hlavně na pecku, protože ta může v těle psa uvolňovat kyanovodík. Vyvarujte se dále houbám, ořechům, alkoholu nebo umělým sladidlům.

Tyto vypsané potraviny je však jen krátký výčet všeho, co pes nesmí. Před koupí psího společníka si proto vždy prostudujte, co mu smíte dát. Díky těm pár minutám čtení se jistě vyvarujete mnoha psím zažívacím problémům.

Otázky a odpovědi

Kolik čokolády může psovi ublížit?

Vždy to záleží na kvalitě a druhu čokolády a na velikosti psa – čivavě jistě ublíží jiné množství než vlčákovi. Platí však, že na jeden kilogram psa je smrtelná dávka zhruba deset gramů kvalitní hořké čokolády.

Co dělat, pokud pes čokoládu sní?

Vždy byste měli co nejrychleji navštívit veterináře, protože do dvaceti čtyř hodin může dojít k úhynu psa. Pokud z nějakého důvodu nebudete moct jet za psím doktorem, do dvou hodin od pozření zkuste u psa vyvolat zvracení.

Existuje alternativa čokolády, kterou můžu psovi bez obav dát?

Samozřejmě, existuje i psí čokoláda. Psi s citlivějším žaludkem však při jejím pozření mohou mít drobné zažívací problémy, proto se raději zaměřujte na masové pamlsky, kterých máte nekonečně mnoho druhů v různých cenových hladinách a velikostech, takže si vybere opravdu každý páníček.

Co dalšího může být pro psa nebezpečné?

Vyvarujte se především cibulovité a lilkovité zelenině, česneku (ne, opravdu to není antiparazitikum, jak se tvrdí), ořechům (zvláště makadamovým), houbám, avokádu, hroznům, peckovitému ovoci, alkoholu nebo umělým sladidlům. Výčet je však mnohem delší, proto si vždy před pořízením psího mazlíčka prostudujte, co mu smíte dát a co mu naopak ublíží.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu