Jak vypočítat věk psa? Výpočet – psí/lidské roky

Každý už asi někdy slyšel teorii, že 1 psí rok je jako 7 lidských let. Tato teorie však nebyla nikdy ve skutečnosti vědecky podložena. Záleží na plemeni a také velikosti psa a od toho se odvíjí jak rychle stárne. Obecně malí psi žijí déle než velcí.

Populární teorie 1=7 vznikla již v 50. letech 20. století na obecné statistice, že lidé se dožívali přibližně 70 let a psi přibližně 10 let. Pravděpodobně sloužila k tomu, aby vzdělávala veřejnost o stárnutí psa ve srovnání s člověkem, a to především ze zdravotního hlediska a přesvědčila je, aby alespoň jednou ročně navštívili veterináře.

Jak tedy spočítat psí roky v porovnání s lidskými lety?

Podle Americké veterinární lékařské asociace obecně platí, že 15 lidských let se rovná prvnímu roku života středně velkého psa. Druhý rok života psa se rovná přibližně devíti letům života člověka a poté každý lidský rok představuje pro psa přibližně pět let

Jak se k těmto číslům dospělo?

Je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů, takže je nelze přesně určit. Obecně Kočky a malí psi jsou považováni za tzv. seniory ve věku sedmi let. Psi větších plemen mají obvykle kratší život a často jsou za seniory považováni ve věku 5 až 6 let. Klasifikace „senior“ vychází ze skutečnosti, že mazlíčci stárnou rychleji než lidé a veterináři se u těchto zvířat začínají častěji setkávat s problémy souvisejícími s věkem. 

Navzdory všeobecnému přesvědčení psi nestárnou rychlostí 7 lidských let každý psí rok. Příkladem může být německá doga, kdy její průměrná délka života je okolo 7 let, podle populární teorie 1=7 by jí v pěti letech bylo teprve 35 lidských let. 

Orientační tabulka věku podle velikosti psa: (zdroj)

Věk psa (roky)Malá plemenaStřední plemenaVelká plemenaObrovská plemena
115151512
224242422
328282831
432323238
536363645
640424549
744475056
848515564
952566171
1056606679
1160657286
1264697793
13687482100
14727888107
15768393114
16808799121

Studie Epigenetické hodiny (“Epigenetic Clock Study“) z roku 2019

Studie vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu přinesla novou metodu výpočtu psího věku na základě změn v lidské a psí DNA v průběhu času. U obou druhů se v průběhu stárnutí do molekul DNA přidávají metylové skupiny, čímž se mění aktivita DNA, aniž by se měnila DNA samotná. Výzkum byl proveden na labradorských retrívrech v rozmezí 16 let a výsledkem byl vzorec pro úpravu věku psů na lidské roky a to vynásobením přirozeného logaritmu věku psa 16ti a přičtením 31. Tzv. “Lidský věk“ psa můžete vypočíst 16x ln(psího věku) + 31. Pro zjištění jednotky ln vám pomůžete tato kalkulačka (zadejte věk psa a stiskněte “Calculate“). 

Vzorec bude pravděpodobně obsahovat menší odchylky, protože byl stavěn pouze na jednom plemeni psů a jak už jsme zmiňovali různá plemena a velikosti psů stárnou rozdílněji. Nicméně tento výpočet je vědecky podložený a jistě přesnější než mýtus násobení věku psů číslem 7. (Zdroj)

Proč malí psi žijí déle než velcí psi?

Běžně v přírodě velcí savci, jako jsou sloni a velryby, mají tendenci žít déle než malí savci, jako jsou myši. Proč je to v tomto případě naopak? U psů se jedná o fenomén, který doposud nedokáže nikdo úplně vysvětlit. Vědci dospěli k závěru, že každé 4,4 kila tělesné hmoty zkrátí délku života psa asi o měsíc. Plánují se budoucí studie na toto téma. Jednou z teorií je i zrychlený růst velkých psů, který může vést k vyšší pravděpodobnosti abnormálního růstu buněk a smrti na rakovinu.

Jak poznat věk pejska, pokud je adoptovaný? 

  1. Zuby: Pokud je váš pes ještě štěně, začnou mu růst stálé zuby ve věku kolem tří nebo čtyř měsíců a jeho trvalé zuby zůstanou čisté a zářivě bílé až do věku přibližně jednoho roku. Po prvním roce života se mohou zuby vašeho psa začít trochu opotřebovávat. Nejprve uvidíte skvrny a plak na zubech v zadní části jejich tlamy. Ve věku kolem tří let budou zuby většiny psů mírně zažloutlé a budou mít viditelný plak. Psi kolem pěti let mají tendenci mít hodně zubního kamene, zuby, které jsou méně špičaté nebo dokonce mírně opotřebované, a zvýšené riziko onemocnění zubů. A psi starší deseti let budou mít často volné, popraskané nebo chybějící zuby. Samozřejmě vám tato metoda neřekne přesný věk, ale můžete podle ní alespoň zúžit na  přibližný věk.
  1. Oči: Oči jsou dalším místem, kde může váš pes ukázat svůj věk. Jak pes stárne, jejich oči se mohou začít zakalovat nebo se u nich může objevit slzivost nebo výtok. Je to normální součást procesu stárnutí, která se obvykle začíná objevovat, když je pejskovi mezi šesti a osmi lety, ale přesto je vždy dobré pokud se veterinář ujistí, že je vše v pořádku. Někteří psi s přibývajícím věkem ztratí zrak úplně nebo se u nich rozvine šedý zákal.
  1. Srst: Stejně jako lidé většina psů začne trochu šedivět, když zestárnou. Mezi sedmi a deseti lety se u vašeho psa pravděpodobně objeví šedá nebo bílá na tlamě, hrudi nebo hýždích. Časný výskyt šedé srsti však nemusí být nutně známkou stárnutí a může být ve skutečnosti výsledkem stresu nebo úzkosti.

Často kladené otázky:

Jaké plemeno se obecně dožívá nejdelšího věku?

Menší plemena psů mají tendenci žít nejdéle. Nejdelšího života se obvykle dožívají jorkšírští teriéři, čivavy, jezevčíci, toy pudlové a lhasa apso – tato plemena se v průměru dožívají až 20 let. To je mnohem více než průměrná délka života psa, která se pohybuje mezi 10 a 13 lety. (Zdroj)

Jaké je nejzdravější plemeno psa?

Bíglové bývají považováni za nejzdravější plemeno psa. Zdravotní potíže spojené s tímto plemenem, včetně problémů s očima a kyčlemi, se obvykle vyskytují až u starších psů. (Zdroj)

Co zkracuje život psa?

Nejčastějším důvodem je přílišná konzumace jídla nebo nedostatečný pohyb. Některé zprávy dokonce uvádějí, že více než polovina psí populace trpí nadváhou a obezita s sebou může přinášet řadu zdravotních problémů stejně jako u člověka. 

Které plemeno se dožívá nejkratšího věku?

Bordeauxské dogy neboli francouzští mastifové jsou pravděpodobně nejkratší dobu žijícím plemenem psů s průměrnou délkou života 5-8 let. To, co jim chybí na dlouhověkosti, však vynahrazují skvělým temperamentem a snadnou péčí.

Kdy se začaly přepočítávat psí roky na lidské?

Teorie 1 lidský rok je jako 7 psích vznikla v roce 1950. 

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.7/5 - (80 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu