Rejnok sladkovodní: 11 tipů pro chov – charakteristika

Rejnok sladkovodní je velká ryba, která má na ocasu jedovatý trn. Rejnoky se nedoporučuje chovat s jinými druhy ryb.

Tipy pro chov rejnoka sladkovodního

 1. Rejnoci jsou poměrně chytří a dokážou komunikovat s lidmi. Můžete je dokonce naučit krmit z ruky. Přesto jejich chov není pro každého. Vyžaduje velké nádrže, dokonalé podmínky a speciální stravu.
 2. Má na sobě jedovatý osten, který se nachází na vrcholu ocasní ploutve, kde je dobře vidět. Je pokryt tenkým vnějším krytem, který slouží k ochraně samotného rejnoka před jeho jedovými žlázami.
 3. Rejnoci jsou velmi citliví na obsah amoniaku, dusitanů a dusičnanů ve vodě, proto je důležité mít přehled o koloběhu dusíku a udržovat vodu v nádrži křišťálově čistou.
 4. Většina sladkovodních rejnoků může být chována v nádrži s PH 6,8 až 7,6, alkalitou 1° až 4° (18 až 70 ppm) a teplotou vody 24 až 30°C. Hladina amoniaku a dusitanů by měla být nulová a hladina dusičnanů nižší než 10 ppm.
 5. Pokud jde o velikost nádrže pro rejnoky, nejlépe se osvědčuje následující přístup – čím větší, tím lepší. Výška stěn není rozhodujícím parametrem, ale nádrž by měla být 180 až 220 cm dlouhá a 60 až 90 cm široká, aby v ní rejnok motorový vydržel delší dobu. Pro chov mladých rejnoků v ní postačí nádrž o objemu 600 litrů, ale pro dlouhodobý chov dospělých druhů budete potřebovat nádrž velkou nejméně 1500 litrů. 
 6. Co použít jako substrát nádrže, do značné míry závisí na vašich vlastních preferencích. Někteří akvaristé používají říční písek, který je v tomto případě poměrně dobrou volbou, zejména pro mladé rejnoky.
 7. Pokud jde o dekorace nádrže, měly by být hladké bez ostrých hran. V nádrži s rejnoky vlastně nejsou dekorace příliš nutné. Pokud však chcete, můžete do akvária umístit hladké kameny.
 8. Ponechte rejnokům co nejvíce volného prostoru pro plavání, aby se mohli pohybovat a rýpat v písku. 
 9. V akváriu by mělo být tlumené světlo s dvanácti hodinovým cyklem (den/noc). Rejnok bude žrát akvarijní rostliny, které vyžadují zakořenění v substrátu, ale můžete zkusit nějaké rostliny, které se dají připevnit k dekoraci, jako je jávský mech nebo Anubias spp.
 10. Sladkovodní rejnoci jsou masožravci, kteří se v přírodě živí především rybami a korýši. Jsou to aktivní ryby s vysokou úrovní metabolismu, a proto byste je měli krmit alespoň dvakrát denně.
 11. Rejnoci by neměli být krmeni masem savců, například volským srdcem nebo kuřecím masem. Rejnok nedokáže správně trávit některé lipidy, které toto maso obsahuje, a to může způsobit nadměrnou lipopexi a dokonce i nekrózu některých orgánů.

Základní informace

 • Český název: Rejnok sladkovodní (Trnucha skvrnitá)
 • Latinský název: Potamotrygon motoro
 • Čeleď: Potamotrygonidae
 • Původ: Jižní Amerika,
 • Maximální velikost: Do 60 cm
 • Vhodná teplota: 24-30 °C
 • Potrava: Musí převažovat živá potrava všeho druhu
 • Doporučené PH: 6-8
 • Doporučená tvrdost vody: 2-10 °dGH
 • Agresivita: Vzhledem k velikosti a způsobu života se doporučuje chovat v druhové nádrži

Charakteristika

Rejnok sladkovodní je tvarově velmi zajímavá ryba, dožívající se až 20 let. Vyžaduje jemně písčité dno, do kterého se může zahrabávat. Rejnoci jsou společně se žraloky a hlubokomořskými chimérami řazení do prehistorické skupiny obratlovců – paryb. Charakteristickým znakem celé třídy, který nemá u jiných skupin obdobu, je kostra složená z tuhé, ale zároveň pružné chrupavky. Má jedovatý trn na ocase.

Pohlavní dimorfismus

Samice jsou větší než samci a mají dvě dělohy, což znamená, že mohou mít potomky od dvou různých samců současně. Samci mají upravené ploutve, které používají k oplodnění samic.

Rozmnožování

Pohlavně rejnok dospívá až ve 3-4 letech. Jedná se o živorodou rybu, která rodí 2-4 mláďata po asi tříměsíční březosti. Po strávení žloutkového váčku přijímá živou potravu. Mláďata se rodí ve velikosti asi 8 cm.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho žijí rejnoci?

Rejnoci mohou v závislosti na míře kvality péče žít od 10 do 20 let. Jsou to tedy dlouhověké ryby. (Zdroj)

❓Jak dlouho jsou rejnoci březí?

Samice rejnoka je březí tři měsíce; produkuje vajíčka, která se před porodem líhnou uvnitř těla.

❓Spí někdy rejnoci?

Ano. Při odpočinku rejnoci nejraději zahrabávají svá těla do písku a nechávají vyčnívat obranný osten, aby se při spánku chránili.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu