Bichirek úhořovitý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Bichirek úhořovitý je velmi jedinečná sladkovodní ryba, která dodá estetickému vzhledu vaší nádrže jinou dynamiku. Jsou vizuálně ohromující barvou i tvarem těla, mírumilovné a snadno se o ně pečuje. 

Tipy pro chov bichirka úhořovitého

 1. Průměrná délka života bichirků v zajetí při správné péči je 15 až 20 let. To je velmi úctyhodná doba, což znamená, že tu svou budete mít pravděpodobně ještě nějakou dobu. 
 2. Průměrná velikost bichirek může v dospělosti dosáhnout délky něco málo přes 90 cm. To je při plavání docela pěkný pohled a znamená to, že jim budete muset poskytnout dostatek prostoru, aby se cítili pohodlně.
 3. Péči o tuto rybku zvládne každý akvarista bez ohledu na to, jak je zkušený. Mnoho lidí si myslí, že kvůli svému zajímavému vzhledu mohou být náročné na údržbu, ale ve skutečnosti je to přesně naopak.
 4. Tyto ryby jsou klidné, mírumilovné a odolné. Objem nádrže by měl být alespoň 200 litrů.
 5. Pokud se rozhodnete chovat více bichirků v jedné nádrži, měli byste přidat dalších 40-50 litrů za každou další rybu. Tím zajistíte, že všechny budou mít svůj vlastní prostor a v případě potřeby si nebudou překážet.
 6. Doporučujeme mít v nádrži přiměřené množství rostlin. Ve svém přirozeném prostředí jsou zvyklé pohybovat se mezi vegetací a využívat ji jako úkryt, takže je dobré ji mít i v nádrži.
 7. Také byste se měli ujistit, že mají k dispozici dostatečné množství kamenů a úkrytů. Tyto ryby se rády zaklínají do tenkých míst, aby se chránily. Skály, jeskyně a další dekorace jsou dobrým nápadem (aniž by bylo vše příliš přeplněné).
 8. Nakonec zvolte v jejich nádrži písčitý substrát. Řeky a pomalu tekoucí vody, odkud pocházejí, mají vždy pěkné měkké dno. Cokoli tvrdého, jako je štěrk, může poškrábat nebo podráždit jejich spodní stranu.
 9. Bichirci jsou odolní živočichové a nejsou zatíženy žádnými druhově specifickými chorobami. Přesto mohou dostat mnoho obvyklých onemocnění, která postihují jiné sladkovodní ryby (např. ich). Je rozumné pravidelně kontrolovat rybu, abyste se ujistili, že nepozorujete žádné varovné příznaky onemocnění. Skvrny, změna barvy nebo náhlá změna chování mohou naznačovat, že něco není v pořádku.
 10. Měli byste také udělat vše pro to, aby jejich vodní podmínky byly stálé. I když je péče o tyto ryby poměrně snadná, pokud jde o parametry a hladinu, jsou tyto ryby náchylné ke zdravotním komplikacím, pokud dojde k výrazné změně.
 11. Bichirci jsou masožravci, což znamená, že jim budete muset dávat masitou potravu jako základ jejich jídelníčku. Tím zajistíte, že budou dostávat dostatečné množství bílkovin a živin (a také obohacení).

Základní informace

 • Český název: Bichirek úhořovitý (Bichirek kalabarský)
 • Latinský název: Erpetoichthys calabaricus
 • Čeleď: Polypteridae (Bichirovití)
 • Původ: Západní Afrika (Angola, Benin, Kamerun, Nigérie, Kongo)
 • Maximální velikost: 90 cm
 • Vhodná teplota: 22 – 28 °C
 • Potrava: Masožravec
 • Doporučené PH: 6.5 – 7.5
 • Doporučená tvrdost vody: 5 – 18°dGH
 • Agresivita: Mírumilovná

Charakteristika

Jedná se o velmi klidnou rybu. Nejsou agresivní ani vůči rybám svého rodu, tudíž lze v jednom akváriu chovat i hejno těchto ryb. Malé rybky ale považují za kořist. Jsou schopni se protáhnout i malými otvory, proto je potřeba, aby krycí sklo sedělo těsně. Tato ryba není náročná na chov. Je aktivní večer a v noci. V akváriu potřebuje dostatek úkrytů.

Pohlavní dimorfismus

Pohlaví bichirka kalabarského je velmi těžko rozeznatelné.

Rozmnožování

Tato ryba se v zajetí téměř nikdy nerozmnožuje a není zcela jisté, jak toho docílit.

Často kladené dotazy

❓Kdy je vhodné bichirka krmit?

Vzhledem k tomu, že tyto rybky jsou noční tvorové, dáváme přednost krmení jednou denně těsně předtím, než jdete spát. Někteří majitelé své rybky na krmení během dne navykli, ale nám se líbí myšlenka zachovat soulad s jejich přirozeným rytmem krmení. (Zdroj)

❓Je bichirek úhořovitý agresivní ryba?

Co se týče temperamentu, jsou bichirci mírumilovným druhem. Nechtějí způsobovat žádné problémy ostatním rybám a většinou si hledí svého.

❓Lze bichirka úhořovitého jednoduše rozmnožovat?

Chov těchto ryb je něco, co se v domácím akváriu v podstatě nikdy neděje. Přesto to lidem nebrání v tom, aby se o to občas pokusili. Pokud se o to budete pokoušet, budete muset zvýšit teplotu vody, abyste napodobili teplé období, kdy se bichirci přirozeně rozmnožují.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu