15 nejoblíbenějších plemen středních psů

Někteří lidé prostě zbožňují malé pejsky, které mohou nosit a chovat. Jiní milují majestátné obry. Co když je váš vkus tak nějak mezi? Možná jste fanouškem středně velkých psů. Ani příliš velcí, ani příliš malí, to je to, co mnozí považují za ideální variantu. Tito všestranní psi obvykle mají některé vlastnosti a rysy jak malých tak velkých plemen. 

Jaká je střední velikost?

Co definuje středně velkého psa? Záleží na tom, koho se zeptáte. Malá psí plemena většinou dosahují kolem 9 kilogramů. Velká plemena zase začínají na váze kolem 27 kilogramů. Některé organizace rozdělují velikost psů do podrobných skupin (mini, toy, extra malý, malý, středně malý, střední, středně velký, velký, extra velký, obří,..). Aby to bylo jednodušší, pojďme se podívat na populární plemena, která spadají tak nějak mezi malé a velké psy. Tato plemena se budou pohybovat v průměrné velikosti zhruba od 11 do 24 kilogramů. 

Vzhledem k tomuto širokému rozsahu hmotnosti tvoří středně velcí psi velkou část psích plemen. Ti, kteří dávají přednost středně velkým psům mají rádi, že jsou dostatečně malí, aby se vešli do menších prostor, ale zároveň dostatečně velcí, aby se chovali právě jako velcí psi. 

Existují také některé potenciální výhody, které má pes střední velikosti. Nejsou tak křehcí a nepletou se pod nohama jako někteří malí psi. Přesto se však často dožívají mnoha let a netrápí je tolik ortopedických problémů jako velká plemena. 

Žádní dva psi nejsou úplně stejní. Při výběru psa by plemeno psa nemělo být jediným rozhodujícím faktorem. Přestože plemeno vám může poskytnout obecnou představu o tom, co lze očekávat, je také důležité brát v úvahu osobnost jednotlivce, temperament, energii a trénovatelnost. 

Vybralo si vaše srdce středně velkého psa? Naštěstí si můžete vybrat z mnoha oblíbených středně velkých psích plemen.

1) Smíšená plemena

Ještě než se podíváte na konkrétní psí plemena, zvažte adoptování nějakého pejska smíšeného původu. Každý takový chlupáč je jediný svého druhu. Psi smíšených plemen přicházejí ve všech velikostech, zejména té střední. V mnoha případech jsou psi smíšených plemen zdraví, inteligentní a přátelští. Jeho adoptováním byste poskytli domov pejskovi, který by jinak strávil celý život v útulku. Toho správného pro vás najdete návštěvou místních útulků a skupin pro záchranu domácích zvířat. Pracovníci na těchto místech vám mohou poskytnout obecnou představu o osobnosti a potřebách jednotlivých psů. Jakmile psa potkáte, můžete také mnoho jeho vlastností poznat. Pes se však v útulku může chovat jinak než v domácnosti. Zvažte výběr u takové organizace, který vám s osvojením pomůže a vy tak zjistíte více o chování psa i v domácím prostředí. Promluvte si s majiteli útulkáčů o osobnosti, energii i trénovatelnosti každého psa.

2) Americký stafordšírský teriér

Staford je pes pro lidi, kteří chtějí se svým chlupatým mazlíčkem trávit velkou spoustu času a chtějí pracovat s jeho tělem i duší. Jakmile necháte svého amstafa nepolíbeného výchovou, může se stát nebezpečným pro vás, i pro vaše okolí. Z nudy, či osamění se může tento dacan proměnit ve zbraň hromadného ničení, a veškeré vybavení vašeho domova se může stát jeho terčem.

Dobře vychovaný amstaf je ale nebezpečný pouze pro své hračky a nebo pro všechny hrozby, které by vám chtěly ublížit – je to přirozený ochránce celé rodiny. Pro trvalé střežení domu zvenčí se ale díky své krátké srsti příliš nehodí, pokud mu neposkytnete teplé místo, kam se může uchýlit.

Díky nezodpovědným majitelům si staford získal špatnou reputaci a pověst zabijáka. V dobrých rukách je to ale stále usměvavý mazlivý sportovec, který vyniká jako pracant, i jako rodinný pes.

3) Australský ovčák

Australský ovčák je pes se vznešeným zevnějškem, ale okouzlí vás i svojí inteligencí. Při výcviku vyžaduje důslednost a trošku zkušeností, není tedy vhodný pro úplné začátečníky. Je to pracovní pes, který nepohrdne žádnou aktivitou, zejména ale vyniká v agility, frisbee a dog dancingu. Potřebuje vyžití, celodenní polehávání po bytě mu vyhovovat nebude. Při výběru štěněte je potřeba být pečlivý, nepatří totiž k nejzdravějším plemenům. Je ideálním psem pro člověka, který vyznává aktivní životní styl a bude důsledný ve výchově.

4) Baset

Baseta si těžko spletete s jiným plemenem. Jeho vzhled je vskutku jedinečný. Dlouhé uši, krátké nohy, strakatá srst a obdélníkový formát jeho mohutného těla nenechá nikoho na pochybách. I když působí tak, že neumí do pěti napočítat, je to inteligentní plemeno. Nápaditost ve výcviku i výchově vyžaduje také od svého pána. Díky basetově lásce k jídlu lze však s dostatečně lákavým pamlskem v tomto směru dosáhnout velkých úspěchů. Avšak nic se nemá přehánět. I jeho záliba v jídle se musí krotit, aby se ze zdravého atleta nestal neduživý soudek. Při své lásce k lidem nebude nikdy klasický hlídačem, ale i jen jeho mohutný štěkot může odradit případné vetřelce. Je velká škoda, že toto mimořádné plemeno je u nás poměrně málo zastoupeno. Díky své povaze a velikosti je téměř dokonalým rodinným psem pro mladé aktivní lidi i pro usedlejší páníčky.

5) Bígl

Bígl je menší veselý pes, který miluje lidi a je skvělým psem do aktivní rodiny s dětmi. Pokud jsou dobře vychovaní a děti ví, jak se ke psům chovat, jsou pro děti skvělými kamarády. Kromě lidí milují také jídlo, kvůli kterému by klidně dělali i kotrmelce. Je to ovšem pořád lovecké plemeno a tak dost často lovecký pud vyhraje nad pamlsky. Jinak je to ale roztomilý a akční společník, který vám vždy zaručeně zlepší náladu.

6) Border kolie

Nejvhodnější páníček pro border kolii je velmi akční člověk se spoustou času a trochou zkušeností. Člověk, který ví, co dělá a nechybí mu sebejistota nebo rozhodnost. Hledá životního parťáka – ne občasnou společnost a vždy si vyhradí dostatek zlaťáků na svojí borderku. Když ještě přidá pozitivní přístup a lásku, budou oba spokojeni.

7) Anglický buldok

Anglický buldok je zejména v Anglii velice oblíbený, ale i u nás má svoje příznivce. Miluje lidi a gauč, ale díky svému vzhledu budí i respekt. Není to velký sportovec, už jen kvůli jejich stavbě těla a hlavy, protože při větší zátěži nebo vysokých teplotách mají problémy s dýcháním. Daleko raději než jít na procházku si dopřejí něco na zub a nezáleží zda je to vaše zapomenutá svačina, odpadkový koš nebo jeho granule. Je natolik tvrdohlavý, že se k jídlu prostě dostane. Díky tomu má sklony k nadváze a tak je potřeba buldokovi nejen hlídat krmnou dávku, ale snažit se ho alespoň trochu rozhýbat. 

8) Bulteriér

Bullterier je veselý pes s hravou povahou. Miluje lidi, ale k ostatním zvířatům se může projevovat agresivně, je tedy důležité nepodcenit u něj socializaci. Má rád děti, ale je vhodný spíše k odrostlejším dětem. Je vhodný k aktivní rodině, pokud nebude mít vybití, může se chovat destruktivně. Chová se ve dvou varietách, standardní bulteriér a minibulteriér a v rozmanitých barvách. Jejich srst nevyžaduje téměř žádnou péči, ale v zimě je lepší pořídit obleček.

9) Cardigan Welsh Corgi

Velškorgi je zkrátka pohodář, který se rád mazlí, ale to neznamená, že by se s chutí neproběhl, také miluje plavání a je poměrně všestranný. Jeho velkou výhodou je, že jakmile vás jednou přijme jako součást smečky, je celé rodině nesmírně oddaný, umí být velmi krotký a veselý a dokáže se snadno a rád přizpůsobit chodu vaší domácnosti.

10) Dalmatin

Dalmatin je nejen filmová psí ikona, je to také veselý, akční a přátelský pes. Který má dodnes všestranné využití. Má skvělý čich, myslí mu to a nadchne se pro jakoukoli aktivitu, kterou si na něj vymyslíte. Navíc je to plemeno od přírody čistotné a i přes svou velikost se hodí spíše do bytu než na zahradu. 

11) Kokršpaněl

Anglický kokršpaněl je velmi přizpůsobivý pes, který si získal srdce svých obdivovatelů především díky své přátelské a hravé povaze, neustále vrtícímu ocasu a nadšení ze všeho kolem něj. Nenechte se ale zmást roztomilým výrazem ve tváři a dlouhými elegantními chlupy. Anglický kokršpaněl je pracovní, lovecké plemeno. Je výborným slídičem a stopařem a do práce se nadšeně vrhá v lese, na cvičišti i ve vodě. Pokud vás lovecké disciplíny nezaujmou, toto plemeno se hodí na jakékoliv jiné vyžití.

Zkuste flyball, agility, dogdancing. Pejsek vám bude vděčný a večer se spokojeně uvelebí v teple domova, šťastný mezi svou smečkou. Při tréninku nezapomeňte na jeho žravost, může se hodit hlavně pro motivaci. Pro svou univerzálnost se může stát parťákem na sport, stejně jako rodinným mazlíkem a kamarádem vašich dětí. Co však nijak neobejdete je péče o srst, které se musíte věnovat každý den, pokud nechcete, aby vám po domě za nějakou domu pobíhala neidentifikovatelná kulička dredů.

12) Kolie

Kolie dlouhosrstá je ideální společník a skoro bychom řekli až pes snů. Je milá, hravá, jemná, lehce cvičitelná i pro začátečníky, empatická, a přitom dokáže svou rodinu a domov ohlídat. Nemá tendenci lovit, toulat se, není agresivní nebo dominantní, skvěle vychází s dětmi i zvířaty. Je ale také velmi aktivní a má spoustu energie, takže by si ji měla pořídit stejně sportovně založená rodina, která jí dostatek pohybu dopřeje. Kromě pohybu je pro její spokojenost stěžejní také lidská společnost, kolie dlouhosrstá potřebuje být součástí rodiny a o samotě trpí.

13) Pembroke Welsh Corgi

Welsh corgi pembroke je opravdu nezaměnitelný. Ačkoliv není právě rozšířený, díky jeho popularitě na dvoře královny Alžběty, nikdo nezůstane na pochybách o tom, jakého že si to vedete pejska. I když je postavou jako stvořený k bydlení v bytě, díky jeho odolnosti a kvalitní srsti může být celoročně venku. Bohužel, hustota jeho kožíšku se minimálně 2x ročně projeví mohutným línáním. Ani se štěkotem na tom corgi není právě nejlépe, i když vhodným výcvikem a dostatečným unavením psa před odchodem, se i této jeho zálibě dá předejít. 

14) Stafordšírský bulteriér

Vhodný páníček pro staforda s ním tráví většinu svého času – stane se jeho celoživotním parťákem. Rád si hraje, sportuje, ale i cestuje. Jestliže čas od času zvolí odpočinkový den, staford ho spokojeně stráví s ním. Může bydlet klidně v bytě. V minulosti už měl psa, který mu dal pár zkušeností. Tenhle člověk se chová mile, láskyplně a zároveň důsledně.

15) Whippet

Vipet je luxusní společník. Okolí zaujme jak svým exotickým vzhledem, tak příjemnou a milou povahou. Chcete-li vipeta jen jako dekorativního a elegantního společníka, bude tuto úlohu plnit rád. Se svým srdcem sportovce se však neztratí ani na dostihové dráze nebo při coursingu. Dobře si však, prosím, promyslete, čemu se se svým vipetem chcete v budoucnu věnovat. Pejsek s předky úspěšnými na dostizích bude vyžadovat více aktivity, než jedinec stejného plemene, jehož rodiče excelovali pouze ve výstavních kruzích. Vipet je inteligentní pes s velkým smyslem pro humor a tak trochu volnomyšlenkář. Nejlépe mu bude po boku majitele se stejným naturelem.   

4.9/5 - (126 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu