16 důvodů, proč si (ne)pořizovat pudla

Extravagantní vznešený aristokrat nebo sympatický kudrnáč? Pudl může být obojím. Malý kapesní psík, nebo raději akční sportovec? Černá, bílá, nebo hnědá? Pudl je pes mnoha tváří, zároveň je však stále stejný. Veselý, milý, bystrý a učenliví pes, kterého pozná i zarytý nepejskař. Pojďme se na toto populární plemeno podívat víc zblízka! 

DESET důvodů, proč si pořizovat pudla

 • Pudl je psí intelektuál. Učí se bleskovou rychlostí a jde do všeho naplno. 
 • Pudl nelíná, což je skvělá zpráva, pokud uvažujete o psovi, ale děsí vás představa bytu plného psích chlupů.  
 • Je to sympaťák. Milují lidi a rádi se předvádí. S tímhle fešákem nikdy nebudete sedět v koutě! 
 • Je libo psího sportovce, nebo raději společníka pro klidné večery? Pudl je variabilní plemeno, malý toy se spokojí i s kratšími procházkami, velký pudl zase bude nadšené skákat přes překážky, běhat závody nebo cvičit poslušnost. 
 • Díky jeho dobrácké a mírné povaze se hodí i pro nezkušené majitele. 
 • Podl stokrát jinak. Můžete si vybrat ze 4 velikostních rázů a několika barevných variant. 
 • Dítě a pudl? Rozhodně ano! Střední pudlík je navíc ideální váhová kategorie pro starší děti, které s trochou snahy zvládnou i jeho výcvik. 
 • Ikdyž pudl vypadá trochu jako psí primadona, ve skutečnosti jsou to nadšení plavci a sportovci, které nepřízně počasí příliš nerozhází. 
 • Výstavní elegantní střih, nebo praktický sportovní sestřih? Ikdyž si pořídíte pudla, nemusíte mít doma cukrovou vatu. 
 • Pudl patří k dlouhověkým plemenům, průměrně se dožívá 16 let, ale starší psi nejsou výjimkou.

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat pudla

 • Pudl nelíná, ale jejich srst neustále roste. Je nutné ji pravidelně stříhat. Nejlepší je navštívit psí salon, ale můžete je stříhat i doma. 
 • Nejsou z cukru a procházky is užívají. Méně si však budete užívat příchopy domů, do srsti se často zacuchají bodláky a jiné nečistoty, také milují vodu a tak péče o srst zabere poměrně dost času. 
 •  Zejména královský pudl a střední pudl potřebují poměrně dost aktivity. Sice budou rádi ležet na gauči ale předtím je potřeba je unavit. 
 • Toy a trpasličí pudlíci jsou zase poměrně hlasití a špatně snáší samotu. Trénujte tedy již se štěňátkem samostatnost a klid v době kdy nejste doma. 
 • Jsou to psy do domu nebo bytu. Ať už malý nebo velký, pudl bude na zahradě strádat. Milují totiž svoji rodinu a být bez ní většinu dne je pro ně nepředstavitelné. 
 • Někteří lidé mají pudly stále zaškatulkované jako “dekorace”. Nenechte se těmito názory rozházet. Jak se říká: nesuď knihu podle obalu. 

Shrnutí

Pudl je plemeno, které se dlouhodobě těší poměrně velké oblibě. Vyskytuje se ve 4 velikostních rázech a několika barvách. Toy a trpasličí pudli jsou vhodní jako společníci, střední pudl a královský pudl jsou také skvělými parťáky ale zároveň vyžadují i více pohybu. Plemeno je velmi učenlivé a díky tomu se také hodí i pro začátečníky nebo větší děti. A jako bonus navíc toto plemeno nelíná, nemusíte se tak stresovat neustálým vyčesáváním. 

Obecná charakteristika pudla

Kudrnatý elegán, různých barev a velikostí. U pudla si zkrátka vybere každý. Tito vitální akční psi okouzlili nejednoho člověka. Pokud chcete vědět víc, čtěte dál! 

I.Povaha 

Pudl je známý pro svoji inteligenci. Dlouhodobě je označován za jedno z nejinteligentnějších plemen a to jistě zaslouženě. Zároveň je to také komik, který jde do všeho na plno. Dokáže ale i odpočívat. Díky velké variabilitě, co se velikosti týče, si našel příznivce napříč věkovými kategoriemi. Malí pudlíci jsou většinou společníci pro starší lidi, ale dokáží držet krok i s jejich většími příbuznými. Velký pudl je o poznání aktivnější a náročnější na pohyb než toy nebo trpasličí pudlík. Jedno mají ale všichni společné, jsou neskonale oddaní své rodině.

II. Vzhled

Psí elegán s harmonickou, vyrovnanou a štíhlou postavou a typickou kadeřavou srstí. Podle variety se jejich kohoutková výška pohybuje od 24 do 62 cm. Vyskytuje se v několika barvách a to v stříbrné, černé, aprikot, bílá, hnědá, plavohnědá a harlekýn (dvoubarevný jedinec). Ocas je neseny šikmo vzhůru a dříve byl u tohoto plemene kupírován. 

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Jestli se o některých plemenech dá říct, že je vhodné k dětem. Pudl by mezi nimi rozhodně byl. Toto veselé plemeno je s dětmi jedna ruka, neodmítnou žádnou příležitost ke hře a i dětský křik zvládají s přehledem. Jen nejmenší toy a trpaslík nejsou nejvhodnější volbou k nejmenším dětem. Tito drobci jsou totiž poměrně křehcí a tak by soužití s batoletem nemuselo dopadnout nejlíp. Naopak střední a velký pudl v pohodě zvládnou i mimina. I u těchto přátelských kudrnatých aristokratů je ale důležité mít vždy děti a psa pod kontrolou, naučit děti jak se ke psovi chovat a umožnit mu odpočinek někde, kde ho nikdo nebude rušit. 

S jinými psy jsou pudlové většinou za dobře, pokud jsou od štěněte socializovaní. Někteří psí kluci mohou v dospívání dělat ramena na ostatní samce, ale obecně to nejsou agresivní psi. S jinými zvířaty také nebývá problém, ale je dobré, když je na ně pes zvykán od malička. 

IV. Výchova a výcvik 

Pudl je velice inteligentní plemeno, které je pro každou zábavu a dokáže se naučit všemožné triky. I proto byli využíváni již v minulosti v cirkusech a jiných představeních. Velice rychle chápe, co po něm páníček chce a ochotně spolupracuje. Pudl je velice oblíbený v oblasti psích sportů jako je agility, flyball, dogfrisbee, ale neztratí se ani v oblasti loveckého výcviku, pachových prací nebo poslušnosti. 

Díky jeho přátelské povaze a ochotou při výcviku se pudl hodí i pro začátečníka. Ani u tohoto plemene by se však neměla podcenit socializace a výchova. Zejména toy a trpasličí pudlící mají sklony k hlasitému projevu nesouhlasu. Pokud tedy chcete mít spokojeného psa i sousedy, zvykejte štěně už od začátku na samotu. 

V. Zdraví a péče 

Pudl patří k plemenům, která se dožívají poměrně vysokého věku. Ale i u nich se některé nemoci vyskytují více než jiné. Dědičná onemocnění se v chovu rozšiřovala vždy s nárůstem popularity. Dříve také nebyla možnost genetických testů, které jsou dnes v chovu již běžné. Nejčastěji se však u pudla můžeme setkat s těmito nemocemi: oční onemocnění (progresivní retinální atropie, katarakt, dystrofie rohovky, abnormality slzného kanálku), kožní onemocnění (neurogenní dermatitida, atopie, zánět tukových kožních žláz), Addisonova nemoc (hypoadrenokorticismus – jedná se o endokrinologické onemocnění), torze žaludku (vyšší výskyt u velkého pudla), luxace pately (vyšší výskyt u menších variet pudlů), dysplazie loketního či kyčelního kloubu, onemocnění dásní. 

U pudla je také potřeba počítat s péčí o srst, která se musí pravidelně stříhat. Také v ní často nosí nečistoty z procházek a je nutné je pravidelně koupat. Na druhou stranu pudl nelíná a díky tomu vám odpadne starost s chlupy po celém domě. 

VI. Náročnost

Pořizovací cena pudla se krom jiného odvíjí také od jejich velikostního rázu. Nejdražší jsou nejmenší toy pudlové a největší královští pudlové, jejich cena se pohybuje v rozmezí 10-20 tisíc korun. Střední a trpasličí pudl se dá pořídit za o něco nižší částku a to od 6 do 14 tisíc. 

I další výdaje se budou lišit podle velikosti. Trpaslík toho rozhodně nesní tolik jako jeho velký příbuzný. Královský pudl je taky o dost náročnější na pohyb než třeba toy. Je také nutné počítat s pravidelnou úpravou srsti. 

VII. Historie  

Přesný původ pudla není dosud znám, ale psy podobné pudlům lze najít již na antickcýh reliéfech. V Evropě je toto plemeno známo minimálně 400 let. Byli to původně lovečtí psy, kteří se používali převážně na práci ve vodě. Časem se ale začal používat více jako společník. Slovo „pudl“ v překladu z německého Pudelhaas znamená „promoklý na kost“. Existuje domněnka, že mezi předky pudla patří retrívr a irský vodní španěl.

Veselý a inteligentní společník dělal doprovod svému pánovi na lovu i v soukromí. S pudlem se bylo možné setkat jak v bitvách, tak při lovu a samozřejmě také v cirkuse. V 19. století byl pudl pravděpodobně nejoblíbenějším psem. Ve Francii, v Německu a v Anglii byl chován ve městech i v šlechtických sídlech, chovali ho chudí i bohatí.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VII. Důležité informace  

Hmotnost:dle velikostních rázů (1-32 kg)
Výška v kohoutku:dle velikostních rázů (23-62 cm)
Typický znak:přirozeně svěšené uši, dlouhý čenich
Požadavky na trénink: více jak 40 minut denně
Energie: vysoká
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánímírné
Sklony k hrabání: nízké
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: vodní plemeno 
Délka srsti: dlouhá
Typ srsti: kudrnatá
Barva srsti:všechny běžné barvy bez znaků a harlekýn
Potřebná péče o srst: vysoká

Kde pořídit pudla? 

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro pudla dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata pudlů na prodej.

Chovatelské stanice v ČR:

Chovatelské stanice na Slovensku:

4.4/5 - (32 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu