18 nejlepších psů pro seniory

Psi jsou skvělými společníky v průběhu celého našeho života, ale jak stárneme, může se trochu změnit typ psa, který se nejlépe hodí k našemu životnímu stylu. Ačkoliv jsou psi skvělí v poskytování bezpodmínečné lásky, někteří chlupáči (zvláště ti s kopou energie!) mohou být poněkud nároční pro ty z nás, kteří máme méně aktivní životní styl. V tomto článku se podíváme na různá plemena, abychom našli psa, který by nejvíce vyhovoval právě vám – konkrétně nejlepší psy pro seniory! Bez ohledu na to, jak moc jste nebo nejste aktivní, tohle jsou po vás ti perfektní pejsci.

Na co se dívat při výběru psa pro seniory?

Pokud jste senior přemýšlející o pořízení si čtyřnohého kamaráda, nezapomeňte zvážit tyto faktory, než finálně jednoho zvolíte.

Množství energie: Pro seniory, kteří vedou méně aktivní životní styl bude dobrou volbou pes s menším množstvím energie. Někteří chlupáči potřebují jen jednu nebo dvě krátké procházky denně, což vás udrží v kondici a přitom se to stále dá bez problémů zvládat! Psi s menším množstvím energie budou také více ochotni se přitulit a mazlit se, zatímco si čtete knížku nebo relaxujete na sedačce.

Velikost: Menší psi mohou být mnohem jednodušší na zvládnutí. S malým psem si nemusíte dělat starosti s tím, jestli na vás skočí, srazí vás, nebo bude příliš tahat na vodítku. Také se snáze přepravují, ať už jedete na krátký výlet nebo k veterináři. A jako bonus jsou také mnohem méně finančně nákladní než  velcí psi.

Dospělý pes vs štěně: Štěňata mají mnohem více energie a vyžadují hodně pozornost – nemluvě o tom, že štěňata musí být vycvičena. Pro mnoho seniorů je dobrou volbou osvojení staršího psa, který je již vycvičen a můžete se tak soustředit jen na to, jak si užít společný čas. Navíc můžete mít dobrý pocit z adopce staršího psa, u kterého je méně pravděpodobné, že najde dobrý domov, protože většina lidí adoptuje spíše štěňata.

Komunita: Pro starší lidi, kteří žijí v různých komunitách, mohou existovat směrnice pro bydlení ohledně vlastnění domácích mazlíčků. Někdy jsou povoleni mazlíčci do určité velikosti, někde jsou zakázáni úplně, či s jinými omezeními.

Zdraví: U některých psů je větší pravděpodobnost, že budou mít zdravotní problémy, které se můžou prodražit. Například jezevčíci jsou náchylní na problémy se záfy, miniaturní knírači zase vyšší šance na rozvoj diabetu. 

Nejlepší psi pro seniory

Sestavili jsme seznam psů, které bychom doporučili jako nejvhodnější pro seniory díky jejich snadné údržbě a relativně nízké energii (z větší části). Tento seznam není exkluzivní – existuje řada dalších plemen, která by se staršími majiteli také skvěle fungovala! 

Útulkoví psi a smíšená plemena jsou také skvělou volbou, pokud zvážíte jejich energii a nároky na péči a zhodnotíte, jak moc to zapadá do vašeho životního stylu.

1) Pudl

Díky své mimořádné inteligenci a lehce trénovatelné povaze jsou pudlové dobrými psími společníky. Vytvářejí si s lidskými členy své smečky silné pouto a jsou jedním z nejlepších psů pro páry. Jsou sladcí, něžní a milující. Pudlíci potřebují každodenní procházku, ale jinak si budou spokojeně hrát nebo jen ležet na gauči. Nelínají, ale každý měsíc potřebují úpravu a zastřižení srsti. Můžete si vybrat ze několika velikostí: velkého, středního, toy a trpasličího.

2) Kavalír King Charles španěl

Tito tiší malí pejsci jsou jedni z nejlepších mazlivých psů pro seniory. Nic nemilují víc, než přitulit se ke svým majitelům a výjimečně dobře vychází jak s dospělými, tak i s dětmi a dalšími domácími mazlíčky. Aktivní a hraví, inteligentní a jednoduše trénovatelní. Jejich dlouhá, jemná a krásná srst vyžaduje pravidelnou péči a občasnou koupel. Mějte na paměti, že toto plemeno rádo loví a honí věci, budete potřebovat dlouhé vodítko a oplocený dvůr.

3) Bostonský teriér

Hledáte společenského psa menší velikosti, který vám bude zcela oddaný? Bostonští teriéři jsou přizpůsobiví, přátelští, s mírným temperamentem a jejich oblíbenou činností je poklidné posezení s jejich majitelem. Snadno se trénují a moc neštěkají, takže se hodí i do bytu. Jejich nároky na péči o srst jsou minimální, protože jejich krátká hladká srst je téměř bezúdržbová. V horkém počasí jim však není moc dobře.

4) Maltézský psík

Maltézský psík váží pouhé tři až čtyři kilogramy a je obecně považován za ideálního gaučáka. Bystří, něžní a hraví, tito psi dobře vychází i s ostatními domácími mazlíčky a jsou velmi vnímaví k náladám svých majitelů (často se dokonce používají i jako terapeutičtí psi). I když nepotřebují mnoho cvičení, mají rádi krátké procházky a pobíhání po domě. Jejich hedvábný bílý kožíšek nelíná, ale vyžaduje každodenní kartáčování a občasnou koupel.

5) Welsh Corgi Pembroke

Tito psi jsou inteligentní a živí, velmi energičtí a žijí pro lidskou pozornost – pro potěšení svých majitelů udělají cokoliv. Jsou známí tím, že jsou oblíbenými domácími mazlíčky královny Alžběty II. Mají nízká těla, krátké nohy a obvykle váží kolem deseti až  čtrnácti kilogramů. Původně to byli pastevečtí psi, milují turistiku a venkov, potřebují každodenní procházky. Mají ochranitelskou povahu a jsou skvělí hlídači – proto mohou mít sklony ke štěkání.

6) Bígl

Jste aktivní typ, co je nejraději venku a užívá si dlouhé procházky? Pak byste si mohli rozumět s bíglem. Tito psi jsou energičtí, společenští a rádi si hrají. Jsou přátelští a zábavní pohodáři, kteří se skamarádí s každým, koho potkají. Jelikož jsou původně vyšlechtěni jako lovecké plemeno, jsou poháněni pachy a moc rádi se za nimi v zaujetí vydávají. Je proto důležité mít bezpečně oplocený pozemek a pečlivě na ně dohlížet.

7) Pomeranian

Pomeraniani jsou malí společenští a inteligentní psi s temperamentní a milující povahou. Všechno je zajímá a milují pozornost, což z nich dělá ideální adepty pro starší dospělé, kteří jim mohou dát spoustu času i energie. Měli by být několikrát týdně kartáčováni, aby jejich srst zůstala nadýchaná, zdravá a lesklá. Pomeraniani jsou hrdí, a proto si jen tak nenechají rozkazovat, ale s dobrým vedením je můžete bez problémů vychovat. Jen pozor na tendence hlasitě štěkat. 

8) Čivava

Čivavy jsou malí psi s velkou osobností. Jen málo jiných plemen je natolik zábavných a hravých. Čilí a živí, věrní společníci, kteří milují tulení a mazlení se na klíně svého majitele. Jsou to dobrá zvířátka do malých bytů, ale potřebují vychování – hlavně aby uměli reagovat s cizinci či dětmi. Čivavy si užívají procházky a vyhřívání na slunci, ale špatně snášejí chladné počasí. Naštěstí jsou díky své velikosti schopni uspokojit své pohybové nároky i uvnitř. 

9) Mops

Mopsíci mohou být těmi nejlepšími malými psy pro seniory, kteří se chtějí se svým chlupáčem mazlit v křesle, spíše než aby každý den chodili na túry. Tato zvířata nepotřebují moc cvičení a nezvládají extrémní teploty, takže tráví většinu času doma. Mopsové jsou loajální, laskaví, oddaní svým majitelům, milují spánek a jsou celkově jako malé děti. Nejsou ani moc uštěkaní, ale často chrápou. Co se týče srsti, vyžadují jen trochu pravidelné péče.

10) Bišonek

Bišonek je inteligentní, poslušné a laskavé plemeno. Tito psi milují mazlení se svými majiteli a velmi dobře vychází s ostatními domácími mazlíčky. Mají příjemnou, veselou povahu a jsou perfektně spokojení, pokud stráví většinu dne odpočíváním uvnitř domu. Pár krátkých procházek každý den jim bohatě stačí. Nelínají, ale vyžadují časté kartáčování a čištění. 

11) Francouzský buldoček

Pokud je vaše představa perfektního společníka tichý, přátelský pes schopný žít spokojeně v bytě, pak byste možná mohli zvážit právě francouzského buldočka.Jsou energičtí, ale ne zbytečně uštěkaní a milují velké množství lidského kontaktu. Mají nízké nároky na pohyb a jsou spokojení s krátkými procházkami nebo trochou hraní na zahradě – jen ne když stoupají teploty (tito psi jsou náchylní k vyčerpání z horka). Pravidelné kartáčování je vše, co ohledně péče o srst potřebují. 

12) Shih tzu

Tito malí pejsci chtějí být neustále po boku svých majitelů a jsou dobrými psy pro seniory. Tohle plemeno žije pro pozornost a mazlení. Shih tzu jsou skvělí gaučáci a vítají každého cizince, stejně jako další domácí mazlíčky. Hraví, přitom však ne nadmíru aktivní, tito psi si vystačí s krátkými procházkami. Lehce se všemu přizpůsobí a dokážou proto být spokojeni jak ve velkých venkovských domech, tak v malých městských bytech. 

13) Havanský psík

Malí, huňatí, se snahou se zavděčit – havanští psíci jsou skvělou volbou pro seniory, kteří mohou se svým mazlíčkem trávit hodně času. Tito psi dobře vychází s naprosto kýmkoliv, ale nejšťastnější jsou se svým majitelem. Jsou to chytrá a lehce vycvičitelná zvířata – mnoho z nich pracuje v rámci canisterapie. Mají veselou povahu a užívají si být středem pozornosti. Spokojeni budou s každodenní pravidelnou procházkou. Jejich dlouhá srst požaduje kartáčování, ale můžete si to zjednodušit a zkrátit ji.

14) Lhasa apso

Ať už se chcete toulat venku, nebo jen relaxovat na sedačce, lhasa apso se k vám s nadšením přidá. Jsou jedním z nejklidnějších malých psích plemen a nemají problém s malým bytem. Ke svým majitelům jsou velmi přátelští a láskyplní, zároveň mají ochranitelské tendence, ale nebudou štěkat bez důvodu. Jsou více nezávislí oproti jiným plemenům a mohou proto být nějakou dobu o samotě. Jejich dlouhá, splývavá srst vyžaduje hodně péče.

15) Boloňský psík

Další huńatý bílý pejsek k pomazlení. Boloňský psík je hravý, chytrý a lehce trénovatelný. Tito psi zbožňují své majitele a všude je následují. Nejsou nějak výrazně aktivní, nepotřebují moc aktivity a jsou zcela ochotní stát se plnohodnotnými gaučáky, za předpokladu že budou moci zůstat ve vaší blízkosti. Jsou klidní, tiší a dobře se přizpůsobí jakkoliv velkému domovu. Musí být pravidelně koupáni a vyčesáváni, aby jejich kudrnatá srst zůstala v dobrém stavu.

16) Greyhound

Dlouhonozí a štíhlí, greyhoundi jsou těmi nejrychlejšími psy v okolí. Proto může být trochu překvapivé, že zachránění závodní greyhoundi pak bývají klidní, tiší a lehce ovladatelní. Jsou to sprinteři, ale ne běžci. Pokud dostanou šanci si na krátkou dobu v plném nasazení zaběhat, budou šťastní s povalováním a zůstanou v klidu po celý zbytek dne. Jsou přátelští a jemní, ale mají silné tendence lovit kořist – nikdy by tedy neměli být puštěni z vodítka v nehlídaném prostoru.

17) Labradorský retrívr

Labradorští retrívři jsou jedni z nejpopulárnějších psích plemen a není se čemu divit. S jejich hřejivou a přátelskou povahou, vřelým přístupem a láskou k lidem jsou výbornými společníky. Velmi dobře zvládají trénink jako služební psi a jsou jedním z nejlepších psích plemen pro lidi s úzkostmi. Labíci jsou veselí a vyrovnaní, ale také mají hodně energie a potřebují dostatek pohybu (hlavně plavání a aportování).

18) Zlatý retrívr

Stejně jako labradoři, i zlatí retrívři jsou milí, přátelští lidští společníci, kteří se dobře trénují a umí se naladit na nálady a emoce (nejen) svých majitelů, což z nich dělá jedny z nejlepších terapeutických psů. Nejlépe se hodí k aktivnímu životnímu stylu a milují běh, turistiku i plavání. Pokud mají dostatek venkovního cvičení, bývají doma klidní. Potřebují společnost a jsou pověstní pro svou trpělivost se všemi typy lidí. 

4.9/5 - (10 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu