INSPIRACE: 100 skvělých koníčků a zájmů – jaké hobby je nejlepší?

Ať už hledáte koníček pro zábavu, k překonání nudy, nebo abyste se stali všestrannějším člověkem, můžete si vybírat z obrovského množství zájmů, kterým se lze v dnešní době věnovat. Někdo se doma po škole či práci nudí, pro někoho může být naopak těžké stanovit si hranici mezi prací a osobním životem – a pro oba případy je skvělým nápadem najít si svůj koníček, který podpoří psychickou stránku a vpustí do vašeho života spoustu zábavy. Svět je dokořán otevřen možnostem tvoření a znovuvytváření sebe sama. Tak u čeho začnete? 

Výhody koníčků a zájmů

Chcete znát několik důvodů, proč byste si v tomto nebo příštím roce měli najít nějaké nové koníčky? Máte je mít!

 1. Odpočinete si – Pokud si najdete koníček, který vás bude skutečně bavit a naplňovat, pak si u něj perfektně odpočinete, zabavíte se a budete mít jednoduše mnohem lepší pocit ze svého života.
 2. Psychické zdraví – Naše psychika dostává v dnešní době pořádně zabrat, a to je jeden z důvodů, proč lidé pravidelně sportují a věnují se svým zájmům, které pomáhají odbourat stres a špatnou náladu.
 3. Podpoříte mozek – Pokud je váš koníček provozovaný duševně (např. máte rádi sudoku, hlavolamy a další hry), pomůže vám trénovat mozek a paměť, což je skvělá prevence proti Alzheimerově chorobě a dalším nemocem, jejichž riziko se zvyšuje s vyšším věkem.

Mezi další přínosy patří např: Naučení se užitečných dovedností, socializace a navazování nových přátelství či vydělání peněz navíc.

100 skvělých koníčků a zájmů

 1. Pěší turistika – Můžete se věnovat pěší turistice, kdy budete zdolávat vybrané vrcholy.
 2. Rafting – Zpočátku s průvodcem, později to zvládnete i sami!
 3. Lyžování či snowboarding – Spousta lidí se nikdy nesnaží naučit lyžovat, přitom je to perfektní zimní koníček.
 4. Rybaření – Klidný a relaxační koníček, ke kterému potřebujete jen pohodlnou židli a sadu rybářského náčiní.
 5. Lukostřelba – Lukostřelba je nejen olympijským sportem, ale může být zábavou i pro běžného člověka. U tohoto koníčku se vám bude hodit trocha trpělivosti.
 6. Astronomie – V astronomii studujete celý vesmír mimo planetu Zemi. Je to jedna z nejstarších přírodních věd a jako celek může být neuvěřitelně úžasná, zajímavá a poučná.
 7. Běh – Skvělý způsob, jak se fyzicky i psychicky pořádně vyhecovat a zároveň si vyčistit hlavu. 
 8. Jízda na koni – Koně a příroda! K tomu už není třeba nic dodávat.
 9. Paintball – Vyzvedněte si vlastní paintballovou zbraň a trénujte doma.
 10. Jóga – Ideální způsob, jak posílit tělo i ducha.
 11. Skateboarding – Longboard, penny board – stačí si jen vybrat a pořídit si kvalitní helmu. Zpočátku nejspíš budete hodně padat!
 12. Golf – Golf je zábavný způsob, jak poměrně klidně strávit svůj čas.
 13. Cyklistika – Jízda na kole má různé podoby a je skvělým způsobem, jak poznávat a překonávat sebe sama. 
 14. Bojová umění nebo kickbox – Rukavice na ruce a můžete začít s vybíjením přebytečné energie.
 15. Plavání – Je nejlepší cvičení, zejména s přibývajícím věkem. Je to menší zátěž pro klouby.
 16. Surfování – Spíše letní aktivita, skvěle zkombinovatelná, pokud rádi cestujete.
 17. Pletení – Víc než kdy jindy se v dnešní době vyplatí si oblečení a doplňky vytvořit svépomocí.
 18. Šití – Podobné jako pletení, ale přesto jiné.
 19. Roadtrip – Cestování (nejen) autem po okolí je skvělý způsob, jak prozkoumat okolí vašeho města a ocenit vaše okolí. 
 20. Kaligrafie – Můžete se zúčastnit kurzů online, osobně nebo si pořídit příručky, které vám pomohou začít samostatně.
 21. Tanec – Má spoustu podob, ale rozhodně vám zlepší náladu.
 22. Kreslení – Ať už chcete jen čmárat nebo tvořit komiksy, můžete se naučit kreslit. 
 23. Fotografování – Nezáleží na tom, jaký máte fotoaparát, vždy se můžete naučit, jak fotografovat lépe. 
 24. Psaní – Může mít mnoho různých podob. Může z vás být spisovatel, copywriter a nebo si prostě jen budete psát pro sebe.
 25. Latte art – Najděte v sobě baristu a vyzkoušejte latte art. Perfektní koníček pro milovníky kávy!
 26. Tvorba podcastů – Rádi si povídáte, inspirujete ostatní a vymýšlíte něco nového? Vyzkoušejte nahrávání podcastů.
 27. Tvorba videí – Naučte se natáčet a stříhat videa, abyste mohli vytvářet krásné vzpomínky třeba na vlastní cesty. 
 28. Grafický design – Objevte v sobě kreativní stránku a vyzkoušejte grafický design, který nudě nedá šanci.
 29. Blogování – Blog můžete začít psát jako koníček, a pokud v tom budete dobří, klidně se z toho může stát váš příjem.
 30. Výroba svíček – Naučte se vyrábět svíčky a pak si své výtvory užijte doma nebo je rozdávejte jako dárky.
 31. Aranžování květin – Je to mnohem těžší, než to vypadá. Pokud máte rádi doma čerstvé květiny, může to být pro vás ideální koníček. 
 32. Výroba šperků – Do začátku vám postačí několik základních nástrojů. Své výtvory můžete prodávat.
 33. Origami – Je zábavný způsob, jak se odreagovat a zároveň vytvořit něco krásného.
 34. Scrapbooking – Je skvělý způsob, jak pracovat na něčem, na co budete vzpomínat. Můžete nechat pracovat svou kreativitu za vás.
 35. Výroba mýdel – Voňavý způsob, jak sobě a svým blízkým udělat radost. 
 36. Pečení – Chleba, koláčky, sušenky, buchty… ach jo, už jen z těch myšlenek se nám sbíhají sliny. 
 37. Pražení kávy – Tohle je další skvělý koníček, který promění jednu lásku v druhou. Pokud už kávu milujete, zkuste si pražit vlastní zrnka.
 38. Vaření – Jednoduché recepty nebo několikahodinové, to už je na vás!
 39. Stylování jídel – V dnešní době je food styling v době víc než kdy jindy, zvlášť pokud si rádi fotíte jídlo na sociální sítě.
 40. Pěstování rostlin – Rostliny v domácnosti prý snižují stres a zvyšují produktivitu!
 41. Degustování vín – Pokud jste se někdy chtěli lépe vyznat ve víně, zkuste navštívit kurz degustace vína a pusťte se do toho.
 42. Deskové hry – Deskových her existuje nepřeberné množství. Kromě zábavy si hraním také trénujete mozek.
 43. Šachy – To je pořádně klidný koníček, musíte jen hnout pár prsty a rozpálit mozek.
 44. Poker – Pořádejte každý týden pokerový večer nebo hrajte jiné karetní hry. 
 45. Puzzle – Hlavolamy mohou být terapeutické. Začněte u jednodušších a pokračujte klidně těmi, které mají desetitisíce dílků.
 46. Knižní klub – Skvělý způsob, jak se věnovat něčemu společenskému a zároveň si pomoci dosáhnout svých čtenářských cílů.
 47. Genealogie – začněte tím, že si necháte udělat test DNA a zjistíte, kolik toho ze svého rodokmenu dokážete vysledovat.
 48. Deník – Psaní deníku nebo-li bullet journalu je příjemný způsob, jak si vést záznamy o každodenním životě a zároveň se zbavit stresu a udělat si pořádek v životě. 
 49. Naučte se nový jazyk – Online či prezenční kurzy a nebo bezplatné mobilní aplikace vám pomohou konečně začít ovládat jazyk, který jste vždy chtěli umět.
 50. Programování – Můžete se naučit programovat nebo navrhovat webové stránky.
 51. Znaková řeč – Naučte se znakovou řeč, třeba díky ní jednou budete pomáhat lidem.
 52. Meditace – Kupte si knihy nebo si stáhněte aplikace, které vám pomohou naučit se meditovat. Budete klidnější, vyrovnanější a můžete se těšit lepšímu spánku.
 53. Minimalismus – Zbavujte se nepotřebných věcí, přerovnávejte, minimalizujte. Minimalismus je neskutečně osvobozující životní styl.
 54. Dobrovolnictví – Vyber si něco, na čem ti záleží, a najdi způsob, jak se zapojit do místní organizace.
 55. Včelařství – Je sice jedním z těch typů koníčků, které bohužel vyžadují poměrně značné finanční a prostorové investice, ale zároveň se může ukázat jako jedinečný a zajímavý koníček. 
 56. Kulečník – Zahrnuje celou řadu her, které jsou si navzájem podobné, ale hrají se na různých druzích kulečníkových stolů a s různými pravidly. 
 57. Pozorování ptáků – Tento koníček spočívá v pozorování ptáků v jejich přirozeném prostředí, často z dálky pomocí dalekohledů a obdobného vybavení. 
 58. Kulturistika – V kulturistice se používají různé cviky, jejichž cílem je, aby vaše tělo bylo co nejsvalnatější a s co nejmenším obsahem tuku. 
 59. Bowling – Může být koníčkem, kterému se věnujete s přáteli, chodíte na výlety na bowlingové dráhy a soutěžíte mezi sebou o nejlepší výsledky. Možná budete natolik soutěživí, že se budete chtít zapojit do skutečných bowlingových lig a udělat z toho pravidelnou aktivitu.
 60. Vaření piva – V posledních letech se vaření piva doma stává stále oblíbenějším koníčkem i mezi milovníky piva. A proč ne? Zní to super cool, pravděpodobně ušetříte dost peněz, naučíte se toho o pivu spoustu a až bude mít příště někdo narozeniny, budete mít k dispozici docela unikátní domácí dárek. 
 61. Zdobení dortů – Pečení jsme zmínili už dříve, ale můžete s ním snadno spojit další koníček, a to tak, že upečete nějaké dorty a pak je nazdobíte.  
 62. Kempování – Kempování jako venkovní aktivitu lze snadno zkombinovat s dalšími koníčky, jako je turistika nebo rybaření. Je to skvělý způsob, jak se ztišit a strávit nějaký čas o samotě s přírodou, vybavený chutným a jednoduchým jídlem u táboráku. 
 63. Křížkové vyšívání – Je jednou z nejjednodušších forem vyšívání, které se lze naučit, a proto je skvělým koníčkem zejména pro začátečníky v této dovednosti. 
 64. Stolování – Ano, stolování lze také považovat za koníček, a není divu, že je to koníček oblíbený. Stravování jako koníček znamená chodit pravidelně na jídlo a snažit se ochutnat co nejvíce různých restaurací a jídel.
 65. Lisování květin – Tento koníček je užitečný na tvorbu nádherných dekorací do domácnosti nebo jako dárek pro někoho blízkého. 
 66. Foukání skla – Jedná se o techniku tvarování skla, při níž se roztavené sklo nejprve nafoukne do jakési bubliny foukáním trubkou, kterou lze následně tvarovat. 
 67. Závody na motokárách – Věděli jste, že mnoho slavných šampionů Formule 1 začínalo svou kariéru na motokárách? 
 68. Bruslení na ledě – Bruslení je typicky zimní aktivitou, ale pokud se vám bruslení stane pravidelnějším koníčkem, vzniká spousta krytých hal, kde si můžete zabruslit. 
 69. Dekorování interiérů – Způsobem, jakým si zařizujete svůj domov, můžete ukázat část své osobnosti a zálib, což znamená, že do tohoto procesu pravděpodobně investujete poměrně dost času (a peněz). 
 70. Žonglování – Žonglování, které je typicky přirovnáváno k cirkusovým dovednostem, je zábavný a náročný fyzický koníček, při kterém se snažíte udržet předměty ve vzduchu v rytmickém toku, přičemž nejčastěji se používají míčky. 
 71. Řemeslné zpracování kůže – Ať už jde o výrobu opasku nebo peněženky na mince, tato forma umění spojuje soustředění a kreativitu v jedno. 
 72. Macramé – Při macramé používáte uzly k výrobě různých textilií, ať už pro vlastní potřebu, nebo jako dárek pro přítele. 
 73. Kouzlení – Každý dokáže ocenit starý dobrý trik s mizející mincí nebo vytažení kytice z rukávu. 
 74. Detektorování kovů – Detektor kovů je poněkud unikátní koníček, který udržuje vaši mysl aktivní a bystrou, a navíc vám může poskytnout i lehkou formu fyzického cvičení nebo alespoň pohybu. A možná taky najdete poklad!
 75. Mixologie – Umění vytvářet lahodné koktejly, je něco, co byste měli zvážit, pokud dáváte přednost pití doma před chozením ven nebo pokud chcete zapůsobit na hosty, které si pozvete. 
 76. Výroba papíru – Poměrně snadný tvůrčí koníček – vaše vlastnoručně vyrobené papíry jsou vynikajícím dárkem nebo neuvěřitelným materiálem pro osobní dopis, který můžete někomu poslat 
 77. Zavařování – Od okurek přes rajčata až po řepu – zavařovat a konzervovat můžete téměř cokoli! Nejlepší na tom je, že všechny lahodné potraviny vydrží déle než čerstvá zelenina.
 78. Keramika – Keramika je starobylý koníček a forma řemesla, je to zábavný a náročný způsob, jak vytvořit nějaké umění. 
 79. Čtení – Díky existenci knihoven je neuvěřitelně levné věnovat se četbě. Přečtené knihy literatury faktu jsou vzdělávací a přečtené beletristické knihy jsou výzvou pro vaši mysl a představivost. A nejlepší na tom je, že se čtení můžete věnovat prakticky kdykoliv a kdekoliv.
 80. Slaňování – Slaňování je v jistém smyslu opakem lezení, protože se místo nahoru spouštíte dolů. V závislosti na povrchu, který se snažíte slanit, může být docela extrémní, ale zároveň si při něm procvičíte fyzickou kondici a mysl.
 81. Plachtění – Koníčkem, při kterém se více seznámíte s přírodou, je plachtění, které vás zavede na otevřené vody, které vám mohou nabídnout spoustu relaxace a celodenní zábavy pod sluncem. 
 82. Potápění – Můžete se ponořit do nádherného podmořského světa a prozkoumat přírodní ekosystémy, které mohou být divoce odlišné, ať už se potápíte kdekoli na světě. 
 83. Průzkum jeskyní – Průzkum jeskyní je skvělým koníčkem pro ty, kteří hledají dobrodružství. Může být neuvěřitelně vzrušující, ale může být také poměrně nebezpečný, takže je třeba dbát opatrnosti při osvojování správných dovedností a znalostí předem.
 84. Tenis – Jakmile pochopíte základy, tenis se změní v zábavnou hru, při které se vám rozbuší srdce. Navíc je to skvělý sport, který můžete provozovat se svým protějškem.
 85. Cestování – Ať už má váš seznam cestovatelských cílů místní nebo zahraniční destinace, vaše tělo, mysl i duše vás za to budou milovat.
 86. Sledování sportu – Asi vás potěší, že sledování sportu se také počítá mezi koníčky! I když nejste tím, kdo se věnuje samotné fyzické aktivitě, investujete do sledování sportu hodně ze sebe a zároveň při něm dosahujete radosti, uvolnění a dokonce i adrenalinu – často aniž byste museli opustit gauč!
 87. Kompostování – Kompostování je nejen koníčkem, ale i způsobem života, který pomáhá vám i vašemu životnímu prostředí. Znovu tak využijete to, co by se jinak jednoduše vyhodilo.
 88. Pěstování zeleniny – Pěstování vlastní zeleniny je skvělý způsob, jak jíst ekologické produkty. Nejenže lépe chutná, ale máte jistotu, že neobsahuje pesticidy a další škodliviny.
 89. Parkour – Pokud už jste aktivní, ale chcete další výzvu, zkuste parkour. Chce to trochu pokusů a omylů, ale jakmile se v něm zdokonalíte, budete moci ohromit své přátele.
 90. Meteorologie – Počasí je stejně fascinující jako nepředvídatelné. Naučte se proto některé zákonitosti a ohromte svou rodinu tím, že jim povíte, co se na obloze stane příště.
 91. Sbírání mincí – Pokud jste rádi pečliví a detailní, sbírání mincí je solidní způsob, jak se na sebe zaměřit.
 92. Starožitnictví – Starožitnictví je dokonalým koníčkem pro milovníky historie. Najděte si něco, co vás zaujme! Může to být nábytek, auta, zbraně, umění, šperky, možností je nekonečně mnoho.
 93. Sbírání vintage oblečení – Dalším skvělým způsobem, jak poznat určitou epochu nebo místo, je sbírání oblečení, které vás poučí o jejich látkách, šití a způsobu života.
 94. Sbírání klasických automobilů – Auta jsou úžasná. Klasická auta jsou ještě úžasnější. Pokud na to máte finance, zkuste je sbírat, abyste se dozvěděli něco o jejich období, o lidech, kteří je vyráběli a řídili. Auta jsou hmatatelným symbolem své společnosti, protože ukazují styl lidí.
 95. Sbírání umění – Umění je symbolem víry, nadějí a snů lidí. Umělci to vše vyjadřují ve svých dílech a sbíráním umění se z první ruky dozvíte, co lidi motivovalo a pohánělo. 
 96. Sbírání pohlednic – Pohlednice jsou úžasnou připomínkou míst, kde jste vy i ostatní lidé byli, proto si ty nejlepší z nich schovejte, abyste nikdy nezapomněli, kde jste byli a kam se v budoucnu vydáte.
 97. Výroba chleba – Skvělý způsob, jak si přizpůsobit chléb svým chutím! Zkuste si upéct vlastní chléb a experimentujte s různými styly a metodami.
 98. Editace Wikipedie – Pokud chcete přispět ke společenským znalostem, staňte se editorem Wikipedie na téma, kterému rozumíte. Naučte se podrobnosti a pak dejte ostatním lidem možnost, aby se je dozvěděli také!
 99. Líčení – V podstatě umění pro váš obličej. Můžete se nalíčit decentně a vylepšit tak svůj přirozený vzhled, nebo se podle návodu na YouTube proměnit úplně! Líčení se skvěle hodí pro každodenní použití, do divadla nebo i pro zábavu.
 100. Omalovánky pro dospělé – Omalovánky pro dospělé jsou velmi levným koníčkem, což z nich dělá jeden z nejlepších nápadů na koníčky na tomto seznamu pro všechny, kteří mají omezený rozpočet a hledají levný koníček.

Nejčastější dotazy

Jaký je koníček číslo 1 na světě?

Sledování televize a filmů je nejoblíbenějším a nejčastějším koníčkem na celém světě.

Jaké koníčky jsou vhodné při úzkosti?

Mezi takové koníčky patří vaření, procházky po lese, běh, pěstování rostlin nebo naučení se nového jazyka. Drtivá většina koníčků pomáhá odbourávat úzkost.

Jak mohou koníčky změnit váš život?

Koníčky mohou do vašeho života přinést pocit naplnění a radosti. Mohou sbližovat lidi, pomáhat vám objevovat nové věci o sobě samých, rozvíjet nové dovednosti a osobnostně se rozvíjet. Když nemáme něco, co bychom dělali čistě pro radost, může se každodenní život stát velmi černobílým, jdete do práce, spíte a opakujete.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu