19 důvodů, proč si (ne)pořizovat hroznýše královského

Hroznýš královský je skutečným králem českých terárií. Tento poměrně velký zástupce třídy plazů je snad nejoblíbenějším hadem v České republice. Na jednu stranu chov hroznýše královského velkou měrou pomáhá ochraně těchto zvířat ve volné přírodě. Na tu druhou však herpetologové pláčí nad nesmyslným a degenerujícím křížením různých poddruhů. Takovým křížencům obecně přezdívají „hroznýš domácí“.Pojďme se tomuto impozantnímu tvoru podívat na zoubek poněkud blíže.

ČTRNÁCT důvodů, proč si pořizovat hroznýše královského 

 • Úřední šiml v případě hroznýše královského se vám vyhne velkým obloukem. Tento druh nepodléhá registraci CITES, tudíž držení hroznýše nemusíte nikde nahlašovat.
 • Hroznýš královský je vhodným hadem i pro úplné začátečníky. Pakliže toužíte po originálním a velkém mazlíčkovi, je hroznýš tou správnou volbou.
 • Odborná literatura uvádí, že ve volné přírodě se vyskytuje zhruba 10 poddruhů hroznýše královského. Výběr v rámci jednoho druhu je tak poměrně široký.
 • Pokud vás láká i odchov malých hroznýšů, není problém. Hroznýš královský se ochotně množí i v zajetí a není třeba mít několikaleté zkušenosti.
 • Hroznýš královský poměrně brzy dospívá – už kolem 1,5 roku věku. Na vytoužená mláďata tedy nemusíte čekat dlouhou dobu.
 • Jedná se o poměrně mírného a neagresivního hada. To, že nikdy nekousne, vám nezaručíme, ale právě u hroznýše královského je toto riziko poměrně nízké. V případě nebezpečí nebo nelibosti hlasitě syčí, aby varoval před samotným útokem.
 • Díky chovu v zajetí vzniklo množství zajímavých barevných mutací. Máte tak na výběr ze široké nabídky jak barev, tak vzorů.
 • Sehnat mládě nebo i dospělého jedince hroznýše královského není žádný problém. Snadný chov umožnil, že si může pořídit hroznýše prakticky každý.
 • Mladá zvířata mohou být vhodnými kamarády i pro starší děti. Díky mírné povaze je s nimi manipulace poměrně snadná.
 • Některé poddruhy poměrně markantně mění s věkem kresbu. Sledovat vývoj barvy vašeho miláčka v průběhu let může být skutečně zajímavé. 
 • I přes to, že je zván královským, nemá hroznýš ,,chlupatý jazýček´´ a ochotně přijímá v podstatě jakéhokoliv obratlovce, kterého zvládne pozřít. Ve volné přírodě nepohrdne ani vejci ptáků. Jeho jídelníček je poměrně pestrý a neomezuje se pouze na myši a potkany.
 • Hroznýš královský je na chov poměrně nenáročný. Nepotřebuje speciální potravu ani gigantické terárium.
 • Není to žádný atlet. Přesto, že se nejedná o vyloženého pecivála jako v případě krajty královské, o které jsme psali v některém z minulých příspěvků, rozhodně se nepohybuje rychlostí blesku. Jeho aktivita je přiměřená a s postupujícím věkem klesá.
 • Hroznýše královského je možno chovat v jednom teráriu po více kusech, popřípadě i s jinými druhy hroznýšů podobné velikosti. Je to poměrně snášenlivé zvířátko.

PĚT důvodů, proč si nepořizovat hroznýše královského 

 • Hroznýš královský dosahuje v zajetí až tří metrů délky a váhy okolo 20 kilogramů ( někteří autoři uvádí až 50 kg). Manipulace se vzrostlým hadem může být poněkud problematická.
 • Jak už jsme naznačili hned v úvodu, drtivá většina chovaných hroznýšů královských jsou hybridi různých poddruhů. Díky neodbornému křížení, zejména u chovatelů – začátečníků, vznikají u hadů různé deformace a přenáší se genetická onemocnění a vady.
 • Oproti hybridním hroznýšům, takzvaným hroznýšům domácím, je chov a rozmnožování čistokrevného hroznýše královského poměrně náročný. Jak na ubikaci a co nejpřirozenější prostředí, tak i na výběr vhodného rodičovského páru. Tito hroznýši také dospívají mnohem později.
 • Hroznýš královský jí rád. Tak moc rád, že mnozí majitelé mu dopřávají krmiva nad únosnou mez. Tito hadi mají obecně sklony k obezitě a stejně jako u jiných zvířat jim překrmování opravdu neprospívá.
 • Přestože nedosahuje tak úctyhodných rozměrů, jako třeba krajta mřížkovaná, i tak se jedná o poměrně velkého a robustního hada. Je třeba s tím počítat a hroznýši královskému dopřát dostatečný prostor.

Shrnutí 

Pakliže se spokojíte s křížencem různých poddruhů hroznýše královského, a s trochou štěstí narazíte na zdravého jedince, nebude péče o něj, nebo odchov mláďat, nijak náročná. V případě, že to myslíte s chovem hroznýše královského skutečně vážně a máte chovatelský záměr odchovávat jasně rozdělené poddruhy, není jeho chov právě levnou záležitostí. Čistokrevní hroznýši královští se velmi těžko shání a většinou se jedná o importy přímo z přirozeného prostředí. Cena takového zvířete je několikanásobně vyšší, než hybrida. Ať už však vyberete křížence či čistou formu hroznýše královského, získáte mírného, poměrně kontaktní zvíře, které s vámi prožije příštích několik desítek let.

Chov hroznýše královského 

Odchov běžně dostupného hroznýše královského není žádná raketová věda. Tato zvířata se množí poměrně snadno a oproti zvířatům z odchytu i celkem brzy. Období páření není u hroznýše královského jasně definované. Může se jednat o podzim až zimu, ale i jaro. Ideální je odpozorovat tuto dobu od chování páru ve společném teráriu a tuto dobu pak dodržovat po celý jejich život. 

Březost trvá 120 – 200 dní a na jejím konci rodí samice 10- 50 mláďat s délkou kolem 40 cm. Hroznýš královský je živorodý had, tudíž odpadá složité zajišťování inkubátoru a udržování optimálních podmínek pro snůšku, jako u jiných hadů. Množství narozených mláďat se odvíjí od velikosti a stáří samice. Po porodu pomůžeme mláďatům z blanitých obalů a odstřihneme pupeční šňůru. Raději dál od těla mláděte. Pokud krvácí, podvážeme nití.Můžeme je omýt ve vlažné vodě. Po porodu mláďata držíme ve vlhkém prostředí za pomoci výkonného rozprašovače až do prvního svleku. V této době nepřijímají potravu a tráví žloutkový vak.(zdroj)

Před pořízením hroznýše je důležité mu vybudovat vhodné obydlí. Minimální rozměr pro jednoho hada je 150cm x 100cm x 70cm (dšv). Větším samozřejmě nic nepokazíme. Je důležité, vzhledem k velikosti a váze dospělého hroznýše, aby veškeré vybavení bylo v teráriu opravdu dobře přichyceno. Zabráníte tak v budoucnu třeba pádu a zranění vašeho miláčka.

V teráriu by pak neměla chybět:

 • miska na vodu ( ideálně poměrně nízká a dostatečně široká, aby se do ní mohl had vejít)
 • zdroj tepla a světla (žárovka, topný kámen…)
 • úkryt ( ideálně, aby v něm had byl ,,na těsno´´)
 • substrát
 • silná větev na lezení
 • regulovatelné větrací otvory 
 • teploměr
 • vlhkoměr
 • kůra, kameny a jiné přírodniny, které hadovi pomohou při svleku

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro hroznýše najdete například zde.

Na dno terária lze použít lignocel, rašelinný substrát, dubové nebo bukové štěpky nebo jiné druhy terarijních substrátů. Velmi vhodné je přidat i kořen či několik větších kamenů, které hroznýši pomohou při svlékání. Někteří chovatelé pro snadnou údržbu v teráriích s dospělými hady používají i tzv. umělý trávník s nopky ze spodní strany. Tento kobereček se  snadno udržuje a tato alternativa je také velmi hygienická. Terarijní substráty oproti koberečku mají výhodu v tom, že částečně zadržují požadovanou vlhkost. Ta by se měla běžně pohybovat okolo 48 – 60%. V době svlékání můžeme zvýšit až na 70%, ale to už je skutečně hraniční hodnota. Denní teplota v teráriu je v ideálním případě mezi 23 – 36 st. V noci by neměla klesnout pod 20 st. Pokles na 15 stupňů už může být z dlouhodobého hlediska život ohrožující. 

Mláďata hroznýšů, poté, co vytráví obsah žloutkového vaku a svlečou se, krmíme asi 1x – 2x týdně kořistí úměrné velikosti k hadovi. Můžeme začít skákavkami ( už osrstěná a pohyblivá myšata po odstavu) nebo i drobnějšími dospělými myšmi. Postupně přejdeme pozvolna na krmení 1x týdně. Frekvence krmení se časem snižuje, jak had roste. Od zhruba dvou let věku krmíme 1x za 14 dní a později jednou za měsíc.  Nabídnout můžeme různé druhy hlodavců, ale nepohrdnou ani kuřátky či jinými druhy ptáků. Dlouhodobé krmení morčaty se však nedoporučuje. Morče je ,,chudé´´ na vitamíny a má poměrně silnou kostru, která může způsobovat hadovi zažívací problémy. O přidávání vitamínových preparátů se poraďte se zkušeným chovatelem nebo veterinářem zaměřujícím se na plazy.

Důležité informace o hroznýši královském

Délka:2,5 – 3 metry, váha 10 -15kg – některé zdroje uvádí až 50 kg
Původ:Jižní Amerika
Vhodná ubikace: terárium, akvaterárium
Cena:dle barevné mutace u hybridů od 700 Kč do 1500 Kč, čistokrevná zvířata 100 – 2000 eur podle poddruhu
Délka života:okolo 30 let
Aktivita: v noci

Specifika hroznýše královského

V porovnání s jinými druhy velkých hadů, je hroznýš královský poměrně klidné, mírné a nenáročné zvíře. Pokud prahnete po akci a efektním lovu, troufáme si tvrdit, že i tuto touhu hroznýš uspokojí. Jste-li začínající chovatel, v oblasti rozmnožování to s běžně dostupným hroznýšem budete mít poměrně jednoduché. Hroznýš královský nevyžaduje k rozmnožování nijak náročné podmínky, které by se nedali zajistit i u začátečníka a bez velkých finančních nákladů.

Tito hroznýši jsou poměrně snášenliví a dají se chovat v jednom teráriu i s jinými vhodnými druhy plazů. Ideální je dávat dohromady mladá zvířata, která si tak na sebe lépe zvyknou.

Přesto, že se nejedná o vyloženě plachý druh, i hroznýš královský může mít potřebu se schovat. Není proto vhodné nechávat terárium zcela otevřené a bez vhodného úkrytu.Had, pokud nemá možnost se ukrýt, se tak může dostat do stresu a trpí. Mohou se u něj vyvinou poruchy příjmu potravy, nespavost, agresivita atd… Lze však vymyslet takové úkryty, kde můžete svého hroznýše pozorovat a přesto mu dopřejete soukromí. 

Úkryty hroznýši pomohou i při svlékání staré kůže. Mladá zvířata se svlékají poměrně často, starší, která už tolik nerostou, mnohem méně. Toto období trvá několik dní. Hroznýš se stává matným a jakoby našedlým, nejvýrazněji poznáte hroznýše před svlekem na očích. Hadi nemají víčka a jejich oči jsou kryté jednou průhlednou vypouklou šupinou. Ta během svlékání zmatní a stává se mléčnou. Několik dní před svlekem opět zprůhlední. Pokud se do tří dnů had sám nezbaví staré kůže, je třeba mu s tím pomoci. Nová kůže je jemná a sametově hebká. Můžete pozorovat i jakoby duhové odlesky způsobené lomem světla od šupin. V případě nedokonalého svleku je třeba zbytky kůže odstranit ručně a případná poranění vydesinfikovat a ošetřit panthenolem. Špatný svlek může způsobit nedostatečná vlhkost, málo vitamínů nebo i nemoc hada(zdroj).

Jak a kde si koupit hroznýše královského?

Hroznýše královského můžete sehnat jak z volné přírody, tak od chovatele. Odchycená zvířata jsou velkým přínosem pro chov čistokrevného hroznýše královského, avšak nesou spoustu specifik. Takoví hadi mohou trpět různými parazity, mohou mít problém s příjmem potravy v zajetí a rozmnožit tyto jedince chce jak komplexní znalosti, tak opravdu kvalitní zázemí, které co nejvíc supluje místo odchytu hada.

Mnohem jednodušší a bezpečnější je získat hroznýše na specializovaných teraristických burzách nebo přímo od chovatele z jeho vlastního odchovu.  Další možností je koupení hada ve specializovaných zooprodejnách. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o hroznýše. Cena hroznýšů se odvíjí od jejich věku, délky, pohlaví a barevné mutace. Pohybuje se v rozmezí 700 – 1500 korun u hybridů. Čistokrevný hroznýš z odchytu, nebo chovu renomovaných chovatelů, se pohybuje v rozmezí 100 – 2000 Euro.

V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným ,,návodem na použití´´, rozkrmené tak, že nebude mít v novém domově problémy přijímat potravu. Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se had jeví jako zdravý (výtok z tlamky, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži – špatně svlečená kůže, plísně, parazité – které nejsou známkou svlékání).

Kontakty na chovatele hroznýšů královských a spolky, zabývající se terarijními zvířaty, naleznete zde.

4.7/5 - (21 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu