8 nejlepších domácích mazlíčků do bytu

Nejlepší domácí mazlíčci jsou ti, kteří poskytují bezpodmínečnou lásku, nabízejí svou společnost a čas od času zapózují svým majitelům na další roztomilé mazlíčkovské video, které bude oblíbené na sociálních sítích. 

Pořízení domácího mazlíčka přináší dobrý pocit a na výběr máte z mnoha druhů – velcí i malí, včetně těch méně náročnějších, kteří se hodí i do bytu. Nejlepší domácí mazlíčky do bytu jsou lehce dostupní, stačí se podívat na náš shrnující seznam níže:

1) Psi

Nejen že jsou roztomilí a loajální, psi jsou navíc výbornými mazlíčky pro bydlení v bytě. Podle American Pet Products Association (APPA) má přibližně 60,2 % amerických domácností psa. V Česku je to zhruba 40 %. Ať už pomýšlíte na 36 kilogramů těžkého greyhounda nebo na 2 kilogramovou čivavu, budete ohromeni, kolik psích plemen zvládá život v bytě. 

Potenciální psí rodiče však musí pochopit, že psi jsou sociální tvorové, kteří vyžadují výcvik poslušnosti, cvičení a mentální stimulaci. Potřebují adekvátní procházky po okolí nebo vzít do psího parku, kde se mohou socializovat a vybít svou energii. Psi jsou extrémně hraví a milují hry jako aportování se svými majiteli. Potřebujete pomoci s výběrem vhodného psího plemene do bytu? Klikněte zde a vyberte si mezi nejlepšími do bytu vhodnými plemeny, ať už hledáte malé, střední nebo velké plemeno.

Oblíbená psí plemena:

 1. Mops
 2. Francouzský buldoček
 3. Pudl

2) Kočky

Kočky jsou skvělými bytovými mazlíčky, a to díky jejich malé velikosti, tichosti a schopnosti zůstávat bez problémů několik hodin o samotě bez dozoru – vše, co potřebují, je jídlo, voda a čistý záchůdek. Tomu říkáme nenáročné zvířátko! Většina koček si užívá žití uvnitř domu, skákání po poličkách a nábytku. 

APPA reportuje více než 94,2 milionu koček v amerických domácnostech. V česku je to odhadem více než 1 milion. Kočky jsou nezávislí tvorové, potřebují pravidelné kartáčování a mentální stimulaci v podobě hraček a her. Pamlsky jsou skvělou formou odměny, zvláště po zmíněném česání, anebo když jim upravujete drápky. Ačkoliv jsou kočky většinou samostatné, mnoho z nich je velmi společenských a užívají si společnost také dalších koček či mazlíčků.

Oblíbená kočičí plemena:

 1. Mainská mývalí kočka
 2. Ragdoll
 3. Exotická krátkosrstá kočka

3) Rybičky

Věděli jste, že pozorovat plavající rybky pomáhá snižovat krevní tlak? Mít doma rybičky jako domácí zvířátka přináší zdravotní výhody bytovým nájemníkům všech věkových skupin. Je to vynikající řešení pro ty obyvatele bytu, kteří chtějí opravdu malé zvíře, anebo půjde o jejich úplně prvního domácího mazlíčka. Přestože jsou malé, ani ryby nejsou zcela bezúdržbové. 

Rybí nádrž nebo akvárium vyžaduje pořádné čištění, abyste zajistili zdravé a šťastné prostředí. Pravidelné kontroly rovnováhy pH, tvrdosti vody a hladin dusitanů/dusičnanů jsou jen některé z věcí, které musíte jako majitel rybiček dělat. A až začnete vybírat konkrétní rybky, musíte si být vědomi rozdílu mezi mořskými a sladkovodními. 

Sladkovodní ryby:

 1. Neonka obecná
 2. Karas zlatý
 3. Skalára

Mořské ryby:

 1. Klauni
 2. Klipka Kleinova
 3. Štětičkovití

4) Ptáci

Důvod proč jsou ptáci tak skvělým mazlíčkem do bytu, je ten, že zabírají jen malý prostor. Přestože všechny druhy mohou být čas od času hlasití, jsou tu takové, které zpívají či skřehotají častěji než ostatní. Menší ptáčci bývají levnější a mívají lehčí požadavky na starostlivost v porovnání s těmi velkými. Většina z nich je spokojenější v páru a mohou žít i kolem 20 let, pokud je o ně dobře a s láskou postaráno. 

Oblíbení ptáci:

 1. Papoušek
 2. Korela chocholatá
 3. Kanár

5) Křečci, morčata a krysy

Tito malí domácí mazlíčci se dobře přizpůsobují životu v bytě. Křečci, morčata i krysy potřebují jen malou ohradu/klec a aspoň jednou za den interakci s lidmi. Kromě toho se jedná o poměrně nenáročná zvířátka. Co je na těchto mazlíčcích unikátní, je to, že žijí v noci, takže vstávají ve chvíli, kdy vy půjdete na kutě. Toto varování proto platí hlavně pro ty z vás, kdo máte lehké spaní. 

Morčata a krysy vyloženě vyžadují žití v páru nebo ve větších skupinách. Protože si potřebují hrát, ujistěte se, že si před spaním najdete chvilku, kdy se jim budete věnovat.

Oblíbení hlodavci:

 1. Křeček zlatý
 2. Morče rozetové
 3. Krysa obecná

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro křečka, morčete a potkana

6) Hadi

Možná že syčí a plazí se – ale hadi jsou ve skutečnosti dobří mazlíčci do bytu. Přestože můžou některým lidem trochu nahánět hrůzu, jsou to většinou prostě jen tiší plazi, kteří se rádi sluní. Ujistěte se, že máte pevně uzavřené víko u jejich terária, protože jsou známí tím, jak nenápadně dokážou utéct. 

V závislosti na druhu, někteří hadi mohou žít až 30 let – je to velký životní závazek! Zajímavé je, že nakrmit potřebují jen zhruba jednou za týden. A co mají nejraději? To už necháme na vás, abyste  si jejich oblíbené lahůdky našli. Zatímco jejich krmení je jen okrajové, potřebují neustálý přístup k vodě, stejně jako dostatek světla a tepla, aby se jim dařilo dobře. Koneckonců, jsou to chladnokrevní žvočichové. 

Oblíbení hadi:

 1. Užovka červená
 2. Krajta královská
 3. Hroznýšek třípruhý

7) Raci, poustevníci a krevety

Velká nádrž naplněná pískem, mušličkami, hračkami na šplhání, jídlem a miskou s vodou jsou vše, co potřebujete, aby byl váš rak poustevník šťastný. Navzdory jeho jménu se jedná o velmi sociální zvíře, které se rádo hýbe – zvláště večer. Tato malá zvířátka si rádi dělají úkryt v hromadě písku a mohou žít až tři desetiletí!

Krevety jsou žhavým trendem ve světě domácích mazlíčků. Žijí v čistém uzavřeném teráriu, které zahrnuje řasy a mikroorganismy, ve kterým se jim daří nejlépe. Protože tím získá vše, co potřebuje, není třeba provádět žádnou nadstandardní údržbu – jen si zjistěte konkrétní požadavky na ekosystém a udržujte ho. 

8) Králíci

Stejně jako kočky a psi, i králící mohou být vytrénovaní na záchůdek a chůzi na vodítku. Králíci jsou pro byty skvělými domácími mazlíčky, protože jsou malí a žijí v menším výběhu/kleci – to nezabere ve vaší domácnosti zase tak moc místa. Ujistěte se však, že jejich bydlení dostatečně často uklízíte, aby nedocházelo ke zbytečnému zápachu. Protože jejich zuby nikdy nepřestanou růst, králíci potřebují žvýkat, aby je udrželi pod kontrolou – dejte jim proto dost hraček a sena, které mohou kousat. Králíci jsou nejaktivnější ráno a večer, což skvěle funguje s vaším rozvrhem!

Oblíbení králíci:

 1. Zakrslý rex
 2. Holandský králík
 3. Mini lop

Čtěte také: Průvodce výběrem nejlepší klece pro králíky a králíkárny

4.4/5 - (25 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu