TEST 10+ nejlepších klecí pro křečky 2023 – recenze, zkušenosti


Výber redakce

Zábavná klec za rozumnou cenu

Orientační cena: 1 100 Kč


Pro náročné

Klec pro milovníka pohybu

Orientační cena: 2 900Kč


Moudrá volba

Dvoupatrový hrad pro kreativní chovatele

Orientační cena: 1 500Kč


Originální vzhled

Skvělé řešení pro domácnost s více mazlíčky.

Orientační cena: 5 000Kč

Nejprodávanější produkty na Heureka.cz

Chcete mít spokojeného křečka? Pak musíte začít u jeho domova. Právě klec je nejpodstatnější částí výbavy každého chovatele. Její výběr je důležitější, než se zdá, protože ovlivní kvalitu života vašeho hlodavce. Ať už chováte několikátou generaci křečků nebo teprve začínáte, náš výběr vás může něco přiučit či inspirovat.

Křečci jsou první mazlíčci, která se pořizují dětem. Avšak tito drobní hlodavci nejsou pouze roztomilá stvoření s neodolatelným kukučem. Za pravdu nám dá každý, kdo někdy choval křečky ve svojí ložnici. Křečci jsou od přírody velmi zvídaví a aktivní hlavně v noci. Proto potřebují mít dostatečně prostornou klec ideálně doplněnou o hračky, které křeččí hlavičku zabaví, jako jsou běhací kola, tunely či prolézačky. 

Při výběru správného domečku se vyplatí sáhnout i po vícepatrové kleci. Tu ocení především milovníci lezení. Nezapomeňte zohlednit i druh vašeho kamaráda – trpasličí křeček bude potřebovat menší klec s jinak širokými mezerami než větší křeček zlatý.

Ideální parametry klece pro křečky: 

  • Délka min 40 cm
  • Šířka mezi 30 cm
  • Výška min 30 cm
  • Šířka mezi pruty 1 cm (aby skrze ně křeček neprolezl)
  • Vyrobené z plastu nebo kovu (či obojí) – nikoli dřevo křečci okusují
  • Vícepatrová s vysokou podestýlkou je výhodou – křečci rádi lezou do výšky
  • Vybavená prolézačkami a dalšími hračkami

Zábavná klec za rozumnou cenu

Tuhle klec vašemu křečkovi bude závidět každé malé dítě. Nemá pouze jeden tunel, ale rovnou čtyři. Kromě toho ve dvou patrech váš mazlíček najde kolotoč, který bude sloužit jako zábava, a domeček, do něhož se ukryje po nekonečném běhání.

Jestli nemáte pevné nervy, nepotěší vás složitější sestavování klece a její údržba. Tyto nedostatky jsou kompenzovány příznivou orientační cenou.

Rozměry55 x 38 x 62 cm
Materiálplast, kov
Orientační cena1 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec pro milovníka pohybu

Klec Ferplast Duna Space je sen každého křečka. Dno této klece je dost hluboké, aby se váš mazlíček mohl spokojeně hrabat nebo se schovávat v podestýlce. Díky velkému prostoru může běhat a brouzdat napříč patry a průsvitnými trubkami.

Přestože jsou součástí balení základní kousky vybavení i zábavné doplňky, v kleci zůstane dostatek místa, abyste mohli křečkovi přikoupit hračky podle jeho potřeb. Další plus uvítají především odpůrci složitého skládání. Ke kleci je i videonávod, s jehož pomocí bude stavba jednodušší.

Jedním z mála kazů této klece je vybavení, které může být bez vašeho zajištění pro křečka nebezpečné.

Rozměry57,5 x 47,5 x 54,5 cm
MateriálPlast
Orientační cena2 900 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Dvoupatrový hrad pro kreativní chovatele

Jestli hledáte velmi prostornou klec za příznivou cenu pro vašeho kamaráda, tato by mohla být ta pravá. Dvoupatrová pevnost nabízí možnost k dovybavení podle vaší fantazie. Klec se skládá z několika částí, kdy se spodní dá vyklopit.

Jednou z nevýhod je složitější stavba klece s nepříliš jasnými instrukcemi. Proto pokud si pořídíte právě ji, obrňte se pevnými nervy. Dalším nedostatkem jsou slabší dráty, kvůli nimž doplňky v kleci nemusí příliš držet.

Rozměry60 x 37 x 64 cm
MateriálPlast, kov
Orientační cena1 500 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Zábavní park na čtyřech úrovních pro hlodavce

Tato klec je jako dělaná pro milovníky zábavy, jelikož s ní váš křeček získá unikátní park. Kromě zajímavého designu, který zaujme na první pohled, si váš hlodavec v čtyř úrovňovém domku užije plno hraní se zabudovanými hračkami i tunelem nad horní částí klece.

Příliš nepotěší svojí cenou. Cena klece je vyšší než u jiných s podobnými rozměry. Avšak na druhou stranu je tento nedostatek zachráněn kvalitním provedením.

Rozměry47 x 30 x 59 cm
Materiálkov, plast
Orientační cena1 600 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Originální klec pro ty, kteří neradi uklízí po mazlíčkovi 

Hledáte originální klec? Zkuste tuto bílo-zelenou. Vašemu křečkovi nabízí dvě funkční patra se zabudovaným domečkem a kolotočem. Výrazným plusem je spodní plastová část. Díky její hloubce se váš kamarád bude moci rochnit v hoblinách a nedostane tak šanci udělat nepořádek kolem klece.

Rozměry klece nepotěší především chovatele se sklonem rozmazlovat svoje miláčky. Kvůli stísněnému prostoru není možné do něj vkládat další doplňky. Tento případný problém je předem vyřešen vloženými hračkami.

Rozměry50,5 x 28 x 47 cm
MateriálPlast, kov
Orientační cena1 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Estetická klec s vestavěnými doplňky

Tato vysoká, avšak úzká klec je hezky esteticky provedena. Svému křeččímu majiteli nabízí všechno, co potřebuje – domeček, kolo na běhání i misky. Příznivci funkčnosti ocení vestavěné doplňky, díky nimž nebudete muset investovat. Zároveň kvůli menším rozměrům jen těžko dovnitř vložíte jiné vybavení.

U doplňků zůstaneme. Přestože jsou misky vyrobeny kvalitně a dokáží pojmout velké množství jídla a vody, jsou vyrobené z plastu. Hlodavci, kteří mají tendenci kousat a ničit, si místo na pochoutce smlsnou právě na kusu plastu.

Rozměry46 x 29 x 58 cm
MateriálPlast, kov
Orientační cena1 300 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro ty, kteří upřednostňují funkčnost 

Kdo říkal, že klec nemůže být zároveň zajímavý doplněk v bytě? Tento křeččí příbytek nabízí svému majiteli široký prostor, v němž bude moci skotačit jak dlouho bude chtít. Klec se skládá ze dvou částí. První je kovová, v níž se ukrývá základní vybavení, zatímco ve druhé, ve které se nachází zábavná část, budete moci pohodlně sledovat vašeho mazlíčka.

Co se týče nevýhod, i zde se najdou nějaké. Jestli je váš křeček milovník šplhání, schůdky v kleci ho příliš neuchvátí, jelikož jsou kluzké a velmi těžko po nich vyleze. Avšak s trochou šikovnosti tento nedostatek opravíte.

Rozměry46 x 29,5 x 54 cm
MateriálKov, plast
Orientační cena1 100 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Pro pozorovatele křečků s averzí k úklidu

Na první pohled tato klec vypadá jako velké terárium. Spodní plastová část slouží jako podestýlka, v níž se váš křeček může rochnit, zatímco se v prvním patře nachází praktické příslušenství jako domeček, pítko a miska na jídlo. Zábavným doplňkem je kolo na běhání, které spojuje obě části. Především nadšení pozorovatelé a děti ocení možnost nekonečného sledování křečka při hraní.

Nepříliš šikovně je vymyšlena manipulace s klecí. Dovnitř vedou pouze jedny dveře, které jsou strategicky umístěny, ovšem při výměně potravy nebo vyndání křečka je potřeba sundat vrchní víko klece.

Rozměry60 x 36,5 x 30 cm
MateriálPlast, kov
Orientační cena1 700 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Doplněk do bytu pro vášnivé pozorovatele mazlíčků 

Tento futuristicky vyhlížející příbytek pro křečky ocení především vášniví pozorovatelé svých mazlíčků. Díky imitaci skla budete moci bez omezení sledovat vašeho kamaráda, zatímco si bude hrát na štědrém prostoru doplněném tubami, které lze dokoupit. Skrze boční úchyty se dostane do všech částí.

Kazem na kráse jsou prý poměrně hlučné doplňky na hraní. Jestli nechcete poslouchat, jak váš křeček energicky běhá v kolotoči, raději pro klec vyberte klidné místo co nejdál od ložnice. Další nevýhodou, na které se shodli uživatelé v recenzích, je ta, že klec se hodí spíše pro menší druhy křečků.

Rozměry53 x 41 x 27 cm
MateriálPlast
Orientační cena1 200 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

Klec pro nejmenší chovatele se zábavným vybavením

Tato na první pohled zábavná dvoupatrová klec nabízí vše, co váš křeček potřebuje – prolézačky napříč patry, kolotoč, ale i domeček a misky. Díky odnímatelným klipům a dvířkám v obou patrech je čištění velmi jednoduché a zvládnou ho i malé děti.

Jedním z mála nedostatků je velikost klece, která je vykompenzována svojí příznivou cenou.

Rozměry43 x 54 x 28 cm
MateriálPlast, kov
Orientační cena650 Kč

VÝHODY

NEVÝHODY

ŠEST tipů, jak vybrat klec pro křečka

Jak se neztratit v záplavě nabídek a vybrat tu pravou, která se stane útulným domovem pro vaše zvířátko? Vhodná velikost je základ,  důležitá je ale i členitost vnitřního prostoru a herní prvky. Zvlášť v menším bytě oceníte i snadnou přenosnost, křeček je totiž noční párty zvíře!

1) Vybírejte klec vždy podle velikosti dospělého zvířátka. 

Může se vám zdát, že roztomilému křeččímu miminku stačí jen malý domov. Už za pár týdnů se ale jeho velikost může zdvojnásobit a klec mu bude těsná.


2) Nezapomínejte na příslušenství. 

Možná si říkáte, že nedostatek hraček vynahradíte křečkovi svou pozorností. To byste toho ale moc nenaspali, křeček je noční tvor. A právě v tuto dobu potřebuje dostatek prostoru a podnětů k zábavě i sportování.


3) Pozor na kolotoč. 

Měl by být raději plastový s výplní, v drátěném si může vážně pochroumat končetiny. Tím ale záludnost této oblíbené křeččí hračky nekončí – někteří sportovci běhání v kolotoči podlehnou natolik, že mohou vysílením i zemřít. Pokud jste si všimli, že to váš křeček s kolotočem přehání, raději mu ho dávejte jen na omezenou dobu.


4) Bezpečnost především. 

Postavte křečkovi herní prvky podle svého vlastního návrhu, nebo je vyrobte sami. Jen pozor na bezpečnost – žádné ostré hrany, chemické barvy a lepidla, prosím.


5) Přenosná klec je výhoda. 

Oceníte ji především v malém bytě, křeček totiž není ideální spolunocležník. Zatímco se budete snažit usnout, vygeneruje váš malý kamarád decibely odpovídající rozjeté párty. Hrabání, hryzání a vrzání roztočeného kolotoče se bude v pravidelných intervalech ozývat až do rána. 


6) Čím víc křečků, tím víc prostoru. 

Křeček zlatý je samotář, společnost snese jen v období páření. Menšíkřečíci džungarští a Roborovského jsou ale v přírodě zvyklí žít v malých skupinkách. V jedné kleci chovejte jen sourozence jednoho pohlaví, kteří spolu vyrůstali. Křečci by určitě uvítali i přítomnost opačného pohlaví, ale v takovém případě by se vám jejich exponenciální množení rychle vymklo z rukou. Pro každého křečka do party počítejte s prostorem a domečkem navíc. Hodí se i záložní klec pro případ, že si mezi sebou budou vyřizovat účty a potřebovali byste agresivního jedince oddělit.

Často kladené otázky

Máte ještě nějaké nevyjasněné otázky týkající se klecí pro křečky? V následující sekci na ně možná najdete odpověď.

Přestože jsou křečci spíše samotáři, běžně je lidé chovají ve skupinkách nebo rodinkách. Logicky byste si řekli, že více křečků bude potřebovat více místa, ale opak je pravdou. Jestli chováte vícero hlodavců najednou, nebudete potřebovat obrovskou klec. Důvod je prostý – vaši mazlíčci se víc budou zajímat o sebe než o ty super kolotoče v pátém patře. 

Toto je velmi těžká otázka, jelikož každý křeček je jiný. Jak jsme psali výše, důležitý je druh vašeho mazlíčka a jeho osobnost (některý křeček je rozený běžec, zatímco jiný dává přednost okusování). 

Důležitým plusem při koupi klece s vybavením a hračkami je to, že se rovnou hodí do daného příbytku. To znamená, že nemusíte řešit šířku mezi mřížemi. Pokud dáváte přednost vlastnímu zařizování, bude pro vás vhodnější nezařízená klec. 

Možná váháte, zda je lepší pořídit klec, nebo terárium. Terária jsou levná, poměrně snadno se čistí (ale musíte umývat všechny stěny!) a můžete stále svého mazlíčka pozorovat beze strachu, že by se dostal ven. Negativem je jejich váha. Kvůli tomu nejsou terária vhodná pro děti. Navíc ve skleněné nádobě výměna vzduchu není lehké, proto musíte zakoupit takové, které má kvalitní větrání.  

Klece jsou pro hlodavce bezpečnější (uzamykatelné) a zábavnější (mohou uvnitř lézt). Negativem je obtížnější čištění a to, že křečci skrze mezery v mřížkách mohou kolem klece vytvořit nepořádek. Ať zvolíte jakoukoliv možnost, vždy udržujte zvířecí domek čistý.

Při výběru velikosti klece musíte zohlednit dva důležité faktory – jak velké máte místo pro klec a kolik peněz chcete investovat do svého mazlíčka. 

Studie z roku 2007 dochází k názoru, že optimální velikost klece je minimálně jeden metr, což je prostor, který si v malých bytech většina chovatelů nemůže dovolit. Proto pokud zvolíte zlatou střední cestu, kterou je klec alespoň o délce 60 centimetrů, nic nezkazíte. 

Důležité je zmínit i to, že můžete mít sice velkou klec, ale bez vhodného vybavení se v ní váš křeček bude nudit. Proto musíte brát v potaz jak velikost, tak její doplňky.

Instruktážní video

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1.8/5 - (81 votes)