15 důvodů, proč si (ne)pořizovat akvarijní rybičky

Akvarijní rybičky zná snad každý z nás. Někdo je měl, když byl malý a nikdy více. Jiný chovu propadl, akvárium se stalo nedílnou součástí jeho života. Ptáte se proč? Přijdou vám rybičky nudné nebo dokonce zbytečné? Čtěte dál, dáme vám odpověď a objasníme tuhle akvarijní otázku.

JEDENÁCT důvodů, proč si pořizovat akvarijní rybičky

  • Berte akvárium jako dokonalou originální dekoraci do domácnosti.
  • Je to prostor pro vás, kde se můžete kreativně realizovat. Zařizování akvária, výběr vhodných ryb… Tomu říkám umění!
  • Milujete přírodu? Teď máte možnost vlastnit její malou část.
  • Pěstujete pokojové květiny? Voda po rybičkách se skvěle hodí na jejich zalití – dá jim mnohem více živin než čistá voda. Navíc se můžete radovat, protože s ní neplýtváte.
  • Akvárium také funguje jako zvlhčovač vzduchu.
  • Pokud trpíte alergiemi na zvířecí srst a zároveň toužíte po nějakém tvorečkovi do bytu, rybička je ideální volba. Ne jedna, klidně celé hejno!
  • Zapomenout můžete také na hádky o tom, kdo bude venčit, nakupovat tuny žrádla nebo chodit se zvířetem k veterináři.
  • Učíte se neustále, i když o tom nevíte. Pojem akvaristika představuje spojení hned několika oblastí: biologie, chemie, fyzika a zeměpis… No není to krásná představa? Němá učitelka?
  • Pozorování rybiček považujeme za božský relax. Stačí sedm minut denně koukání se do akvárka pro klidnější život. (pozn. ryba na talíři také prý zlepšuje kvalitu života.)
  • Proč se koukat na televizi – stačí akvárko. Každý den jiný program… Je libo komedii nebo tragédii? Obsaďte herce dle vlastního výběru a buďte konečně spokojení.
  • Péče o akvárko se stane vaším koníčkem. Zaplňte svůj volný čas ušlechtilou zábavou.

ČTYŘI důvody, proč si nepořizovat akvarijní rybičky

  • Berete akvárium pouze jako dekoraci? Počítejte s tím, že o něj musíte pečovat více než o vázu s květinami.
  • Poměrně vysoké počáteční a fixní náklady. Připravte si více peněz na vodu a elektřinu. Na krmení také padne pár kaček.
  • Žádný učený z nebe nespadl. Chce to trochu studia před nákupem ryb, akvárka i příslušenství.
  • Jezdíte často na dovolenou? Sežeňte si někoho, kdo bude v těchto dnech pečovat o rybičky za vás.

Shrnutí

Akvárko se hodí snad pro všechny lidi, kteří milují přírodu, odpočinek a klid. Rádi se o něco starají, žije v nich kreativní duch a nevadí jim přečíst si čas od času něco nového o rybách. Klidně to můžou být lidé s alergií, kteří chtějí zvířátko do svého domova. Nebo lidé toužící po velkém množství živých tvorů. Rybičky mohou klidně vlastnit i časově velmi vytížené osoby.

Důlěžité otázky:

Jak si vybrat akvarijní rybičky?

Celkem jednoduchá otázka, odpovědět na ni je ale hotová věda. Při výběru rybiček bereme v potaz hned několik faktorů.

V první řadě se k sobě musí jednotlivé druhy hodit.

  • Otázka predátora. Pochopitelně nechceme, aby se mám rybky sežraly navzájem. Nejprve proto zjistíme, jestli se řadí mezi masožravce, býložravce nebo všežravce.
  • Zjistěte si jejich nároky na prostředí. Ideálně pořizujte druhy ryb se shodnými, ale postačí, když se budou podobat v následujících aspektech: teplota, tvrdost a pH vody.
  • Přemýšlejte o jejich „životním stylu“ – nekombinujte dravce a plaché nebo malé ryby. Plaché a klidné ryby si nebudou rozumět s temperamentními a hejnové rybičky se cítí špatně v malém počtu.
  • Velikost hraje velkou roli. Dobře si propočítejte, kolik ryb se vejde do vašeho akvárka. Obecně platí: 10 litrů na velkou rybu, 5 litrů na malou. (zdroj)

Jak náročný je chov akvarijních rybiček?

Samozřejmě záleží na jednotlivém druhu ryb, jak moc se o něj musíte starat. Zjistěte si nároky rybiček například v nějakém atlasu a podle toho konejte. Mezi méně náročné rybky vhodné pro začátečníky patří živorodé, tetrovité a sumcovité. Zajistěte jim kvalitní krmení, kontrolujte teplotu a kvalitu vody. Obecně ale můžeme akvarijní rybičky považovat za chovatelsky nenáročné.

Co se týče nákladů na chov kromě počátečních investic, které se velmi různí podle výběru akvária, příslušenství a rybích druhů, mysleme i na celoroční výdaje. Průměrné akvárko o objemu 100 litrů nás ročně přijde přibližně na 4 050 Kč (cca 350 Kč za měsíc). (zdroj)

Co vše je třeba pro akvaristiku a jak začít?

Zdravý úsudek je na prvním místě. Dobře si nejdříve rozmyslete, jaké chcete ryby, jak velké akvárko na ně bude potřeba, umístění – klidné místo bez vibrací. Spočítejte si, kolik vše bude stát. Neustále se raďte s odborníky nebo s chytrými knihami.

Potřeby pro akvaristiku: akvárko a jeho vybavení včetně techniky (světlo, filtr, topítko), kbelík, síťka, spínací hodiny, čerpací hlava, teploměr, kostka akvacitu, silikonová hadice, písek a rostliny.

Jak si vybavit akvárium?

Nejprve si musíme vůbec nějaké to akvárko pořídit. Pro začátečníka se nejlépe hodí větší, protože se lépe udržuje a lehce se tam ztratí nějaká ta chybka, obecně se doporučuje 60-100 litrů. Tvar záleží na vašem vkusu, ale platí, že kulaté je horší pro ryby.

Na dno položíme štěrk nebo písek. Pro rybičky jsou příjemnější tmavé barvy. Pokud volíte štěrk, ujistěte se, jestli je bezpečný pro akvarijní živočichy.

Vybavte akvárko technikou. Potřebovat budete zejména filtr, osvětlení se zářivkou, časovač světla, topítko a teploměr.

Vyberte si pozadí. Nabízí se vícero možností: 3D pozadí, tištěné pozadí z akvaristiky nebo čistě jednobarevné.

Vysázejte rostlinky. Při jejich výběru se soustřeďte také na potřeby podobně jako u ryb.

Dekorace už záleží čistě na vás. Pomocí kořenů, kamenů nebo kokosových ořechů dotvořte útulný a zábavný domov pro vaše hejna. (zdroj)

Kde koupit akvarijní rybičky?

Opět se nabízí více možností. V klasickém zverimexu, akvaristice nebo u soukromého chovatele. Jen si zkontrolujte zdraví ryb, jestli žila ve správném (čistém a opečovávaném) prostředí.

Doporučujeme: Menší síť prodejen chovatelských potřeb Zooshopplus s osobním přístupem, která provozuje např. oblíbený zverimex v Praze 10.

.

4.5/5 - (150 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu