15 nejoblíbenějších černých psů – úchvatná plemena černé barvy

Slyšeli jste o „syndromu černého psa“? Studie z roku 1998 uvádí, že černí psi mají menší šanci na adopci, protože jsou vnímáni jako méně roztomilí. Pokud vám to láme srdce, pak je to důkaz, že jste opravdoví milovníci psů. Všichni pejsci si zaslouží být adoptováni a milováni na věky věků, bez ohledu na jejich barvu srsti a pokud uvažujete o pořízení nádherného černého psa, podívejte se na 15 oblíbených černých psích plemen. 

1) Cane corso

Rozený ochranitel své rodiny a jeho samotný vzhled často stačí k odstrašení potenciálního vetřelce. Jeho jméno je z latinského výrazu Corsus, což znamená „strážce“ nebo „ochránce“. Jsou velmi teritoriální a měli by se držet dál od malých dětí a jiných domácích zvířat. Toto plemeno bude potřebovat velmi pečlivý výcvik, aby rozeznalo hrozbu od kamaráda nebo souseda. V opačném případě se rozštěkají na jakoukoli neznámou osobu. Původ tohoto mastifa sahá až do starověkého Říma. 

2) Dobrman

Velmi dobří hlídací psi, kteří dokáží být zároveň dobrými rodinnými mazlíčky. Jsou velmi laskaví, ale potřebují velké množství pohybu, stimulace a socializace. Dnes jsou využívání jako společníci či jako služební psi po celém světě. Vznik plemene sahá do 70.let 19. století, na území Německa, kdy Louis Dobermann zkřížil rotvajlera, německého pinče, výmarského ohaře, anglického greyhounda a manchesterského teriéra. (Zdroj)

3) Labradorský retrívr

 

Pravděpodobně jedním z nejznámějších černých psů. Labradoři jsou proslulí tím, že jsou klasickými rodinnými psy a patří k nejpřátelštějším plemenům, která si můžete pořídit. Jsou jedni z nejoblíbenějších domácích psů. Radost jim udělá téměř cokoli a budou se chtít zapojit do všeho, co děláte. Je to milovník vody, původem využívaný na pobřežích fjordů Newfoundlandu, kde chytal splávky plovoucích sítí a plaval s nimi ke břehu, aby mohli rybáři snáze přitáhnout své sítě. (Zdroj)

4) Mops

Kdysi býval rozpustilým společníkem čínských císařů a buddhistických kněží a později maskotem holandského královského rodu Oranžských. Jeho historie je známá minimálně 2400let. Majitelé mopsů říkají, že jejich plemeno je ideálním domácím psem. Mops je šťastný ve městě i na venkově, s dětmi i starými lidmi, jako jediný domácí mazlíček nebo ve smečce. Nejlépe se jim daří v mírném podnebí, ne v přílišném horku ani v přílišné zimě, ale při správné péči zvládnou být mopsíci kdekoli. Říká se, že černí mopsové mají méně podsady než plaví psi, což vede k menšímu línání.

5) Neapolský mastin

zdroj: Depositphotos.com

Je to milý, věrný a oddaný pes svému člověku, ale nejeví přílišný zájem o ostatní, může být i ostražitý. Je to také obrovský, mohutný hlídač, jehož ohromující vzhled zastrašuje vetřelce již od dob starého Říma, kde byl pravděpodobně vyšlechtěn z válečných, zápasnických a cirkusových mastifů. Je potřebná raná a důsledná socializace a výcvik, nevyžaduje však takové množství pohybu. Jeho kůže je plná vrásek a záhybů a je proslulý svým slintáním, takže vždy mít ručník nebo látkovou plenu po ruce. 

6) Německý ovčák

Nejrozšířenější plemeno na světě má i černou variantu zbarvení. Odlišná barva však neovlivňuje jeho vlastnosti, je stejně inteligentní, oddaný, dobrodružný, rodinný a skvěle vycvičitelný pes jako jeho příbuzní s barevnými znaky.  Jeho srst může být krátká i dlouhá. Původně byl vyšlechtěn na hon ovcí, avšak pro svou všestrannost je dnes využíván jako společník, ochránce, pomocník či služební pes. 

7) Novofundlandský pes

zdroj: Depositphotos.com

Navzdory své velikosti si novofundlanďané po celý život zachovávají štěněcí hravost a potřebují prostor, aby mohli vybít svou energii. Jsou to velcí psi s milou povahou a v průběhu let byli vyšlechtěni jako silní plavci. Je naprosto mírný a úžasný společník dětí, ale je také oddaným pracovním psem, vhodný k rybaření nebo na farmu. Jsou důvěřiví a učenliví, dobře reagují na jemné vedení. Tento něžný obr s huňatou černou srstí váží 45-68 kilogramů a patří k největším psům na světě. Pořízení zvířete, které by vás mohlo přerůst, s sebou však nese značné problémy.

8) Opičí pinč

zdroj: Depositphotos.com

Je malý černý pes s huňatým knírkatým obličejem. Často se mu říká opičí pes nebo opičí teriér, Francouzi říkají diablotin moustachu („kníratý čertík“). Tito skvělí domácí psi dobře vycházejí se všemi členy domácnosti, včetně koček a jiných psů. Jsou skvělou volbou pro začátečníky. Věrný, zvědavý a pověstně zábavný, tento téměř lidský pes je neohrožený v poměru ke své velikosti. Hustá, drsná srst je popisována jako „čistá, ale zacuchaná“. Mohou být svéhlaví a panovační, ale většinou jsou věrní, láskyplní a vždy zábavní. Jeho původ sahá do středověku na území Německa, kde jeho prací bylo lov škodné. Dnes je z něj výborný společník. 

9) Pinč malý hladkosrstý

Přestože by se mohl na první pohled zdát jako blízká příbuzná miniverze dobrmana, spojuje ho s ním jen země původu. Plemeno je z 18. století, asi o sto let starší nežli dobrman. Tento hrdý, nebojácný, zábavu milující pes s lesklou srstí a kompaktní klínovitou postavou je opravdovou osobností. Nebojí se vyzvat na souboj psy desetkrát větší než je sám. Má sklon ihned kousat a hlasitě štěkat. Jeho původní uplatnění bylo na lov hlodavců, dnes je spíše společníkem.

10) Pomeranian

Malý pes, který je již dlouho oblíbeným psem královských rodin i prostých lidí, je označován za ideálního společníka. Díky své nádherné srsti, usměvavé liščí tváři a živé povaze se stal jedním z nejoblíbenějších společenských plemen na světě. Dají se snadno vycvičit, jsou z nich skvělí hlídací psi a energičtí mazlíčci pro rodiny se staršími dětmi. Jsou ostražití, inteligentní a aktivní psi, vhodní do města i na předměstí. 

11) Pudl

Černá barva je jednou z nejelegantnějších barev, které můžete na pudlích kudrlinách najít. Při správné péči bude černý pudl vypadat jako královský domácí mazlíček. Jejich srst by se měla kartáčovat alespoň dvakrát týdně a jednou za dva měsíce trimovat. Jedná se o jedno z nejinteligentnějších plemen na světě a jejich inteligence a empatie z nich dělá oblíbené psy pro emocionální podporu a terapie. Jsou to psi dobře cvičitelní, kteří téměř nelínají. Existuje několik různých podkategorií (a tedy i velikostí) pudlů, kdy nejznámější jsou: trpasličí, malý, střední, královský a šňůrový. 

12) Rotvajler

Rotvajler je robustní pracovní plemeno s velkou silou, které pochází z mastifů římských legií. Je ikonickým plemenem hlídacích psů, často znázorňovaný při odhánění vetřelců ve filmech. Jejich hlavním účelem byla práce ochránců a hlídačů dobytka. Historicky jsou to hlídací psi a dodnes mají pověst ochranářských a silných psů, nejsou příliš vhodní jako společníci k dětem. Je potřeba je od mládí socializovat a věnovat čas výcviku s pozitivní motivací. Dobře vedený a správně vychovaný rotvajler je klidný a sebevědomý, odvážný, ale ne příliš agresivní.

13) Skotský teriér

Klasické fousaté černé plemeno psů. Jsou vyšlechtěni jako hlídací psi s velmi silným hlasem. Je to kompaktní pes s výraznou osobností, je nezávislý a sebevědomý společník s dobrou náladou a téměř lidskou povahou. Jejich lovecký instinkt zůstal zachován, což může zkomplikovat sousedské vztahy s majiteli koček. Skotové jsou známí tím, že jsou v blízkosti jiných psů nevrlí.

14) Šiperka

Charakteristickým znakem tohoto plemene je černá srst a velké, krásné oči. Používali se k hubení škůdců na lodích a v loděnicích a varoval před vetřelci . Jeho jméno znamená v zemi původu, Belgii, “malý kapitán“. Tito psi jsou odvážní a panovační domácí mazlíčci s osobností pouličního rváče. Mají tendenci myslet si, že jsou mnohem větší, než ve skutečnosti jsou, a často si myslí, že řídí dům. Výcvik poslušnosti je naprosto nezbytný.

15) Velký knírač

Toto přátelské a inteligentní černé plemeno psů se dokáže přizpůsobit téměř jakémukoli typu domova. Jsou vhodní pro začátečníky, do vnitřních i venkovních prostor. Velká inteligence a věrnost z něj dělají hvězdného pracovníka a společníka. Dříve byl v Německu běžným pasteveckým psem, měl však vysoké nároky na potravu. 

Historie černých psů 

První zaznamenaný příběh o zlověstných psech s černou srstí pochází z roku 1127 z „Anglosaské kroniky“. Hovoří se v ní o skupině lovců, kteří cestovali v noci, jezdili na velkých černých koních a doprovázeli je velcí černí psi s červeně svítícíma očima. Tam, kde byli spatřeni, přišla zkáza a tím vznikla negativní asociace s černými psy. Tyto příběhy, které vykreslují černé psy jako velmi zlověstné a hrozivé, pocházejí nejčastěji ze staré Anglie a jsou součástí keltských a německých legend. Příběhy, které se předávaly po generace, přispívají k tajemnosti obklopující psy s černou srstí. Věděli jste, že se většina lidí podvědomě černých psů více bojí? Je to důvod číslo jedna, proč si lidé, kteří si vybírají hlídací psy, vybírají psa s černou srstí. (Zdroj)

Nejčastější otázky: 

Jaký černý pes je nejpopulárnější?

Prvenství jasně získává labradorský retrívr.

Proč jsou černí psi méně adoptováni?

Příčina tohoto jevu je nejasná. Adopce černých psů může být způsobena stigmatizací některých plemen – například pitbulů. Filmy a televizní pořady často zobrazují velké černé psy jako agresivní a zastrašující, což může potenciální osvojitele také přesvědčit, aby se jim vyhýbali.

Jsou všichni černí psi vzácní?

Černá barva není vzácná, ani není nejzajímavější barvou. Většina nejznámějších a nejoblíbenějších psích plemen na světě je však skutečně černá.

Jsou černí psi agresivnější?

Existuje mnoho oblíbených černých plemen psů, jako jsou labradorští retrívři nebo němečtí ovčáci. To, že jsou černí psi agresivnější, či podobné pověry o štěstí jsou jen mýtem. Černí psi jsou stejní jako jinak zbarvení psi.

Co je „National Black Dog Day“?

Národní den černých psů, který se každoročně slaví 1. října, je věnován právě problematice černých psů bez domova, tzv. „černým psům se hledá hůře nový domov“.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (70 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu