15 důvodů, proč si (ne)pořizovat labradorského retrívra

Hledáte skvělého rodinného parťáka a padl vám do oka zrovna labradorský retrívr? Není se čemu divit. Labrador je v kombinaci s jeho přátelskou povahou, milým vzhledem a upřímným pohledem, jedno z nejoblíbenějších plemen nejen u nás. Pojďme zjistit, co tahle známá psí rasa skrývá za nevýhody a naopak, co je na nich tak skvělého, že si získal náklonnost tolika srdcí. 

OSM důvodů, proč si pořizovat labradorského retrívra

 • Přátelštější plemeno by člověk těžko pohledal. Labradorský retrívr miluje lidi všech věkových kategorií, nezáleží mu na tom jestli je to malé batole, nebo babička o hůlce, miluje prostě všechny.
 • Také je to jedno z nejchytřejších plemen, obzvlášť pokud jde o jídlo, dokáže labrador nevídané. 
 • Kombinace jeho kamarádské povahy, inteligence a apetitu z něj dělá psa, který je vhodný téměř na jakýkoliv výcvik i sport.  
 • S labradorem vyjde opravdu každý a jeho výcvik zvládnete i bez větších zkušeností, bude vám stačit zásoba pamlsků. 
 • Zpravidla je to pes tolerantní ke všemu živému. Bez problémů bude vycházet jak s jinými zvířaty tak i s dalšími psy. 
 • Je to plemeno odolné a miluje pohyb. S nadšením vám bude dělat společnost u kola, na běžkách nebo jen na procházkách. Nejspokojenější je se svým pánem, ať už je to kdekoli. 
 • Zlatý, čokoládově hnědý, nebo černý jak noc? Nejznámější je zlatý labrador, ale ve skutečnosti si můžete vybrat jaké zbarvení je vám nejbližší.
 • Voda je pro labradorského retrívra jako druhý domov. Letní idylka u rybníka je něco pro něj! 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat labradorského retrívra

 • Chlupy kam se podíváš. Labrador má sice krátkou srst, ale je velice hustá a dost líná. Pokud musíte mít byt tip ťop a chlupy vám vadí, porozhlédněte se raději po jiném plemeni. 
 • Labradorský retrívr miluje jídlo. Ať už jsou to zbytky z koše, celý pytel granulí, nebo maso co jste nechali na lince, zatímco jste si odskočili. Jak je to k jídlu, tak to prostě sní. 
 • Díky jejich apetitu jsou extrémně náchylní k nadváze. Je proto důležité hlídat množství krmiva, které sní. 
 • Ač je labrador plemeno, které zvládne téměř vše, hlídač z něj nikdy nebude. Pokud potřebujete ohlídat dům, raději se podívejte po jiném plemeni. 
 • Je to poměrně velký pes, ale na zahradu se nehodí. Miluje svoji rodinu a chce s ní být v kontaktu. 
 • Často trpí na dysplazii kyčelních kloubů a na další onemocnění pohybového aparátu, důkladný výběr spolehlivého chovatele a kvalitní strava je nezbytná. 
 • Mají silný ocas uzpůsobený k plavání, se kterým samou radostí vrtí prakticky pořád. Cokoliv co je v jejich výšce, tak často končí rozbité na zemi. 

Shrnutí 

Labrador je přátelské plemeno, které miluje svoji rodinu. Jsou to psi do nepohody, vždy dobře naladění a plní energie. Ne nadarmo se využívají jako asistenční psi, labrador je jedno z nejchytřejších plemen a navíc s lidmi rád spolupracuje. Voda je jejich živel a jedna z neřestí, která k nim patří, je až příliš velká chuť k jídlu. Jsou skvělými psy k dětem, ale nehodí se jako hlídači na zahradu. Jejich hlavními neduhy jsou problémy s klouby. 

Obecná charakteristika labradorského retrívra

Labrador je jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších plemen na světě. Může se vyskytovat ve třech barvách (odstíny zlaté, hnědé a černá). Jsou to psi s milou kamarádkou povahou, svoji lásku dávají na odiv nadšeným skákáním a neustálým vrtěním ocasu. 

Povaha 

Milující a oddaný pes s velkým srdcem. Labradorský retrívr je prostě pes do nepohody. Nadšeně bude nosit míček i stokrát za sebou. Lehce jej naučíte správnému chování, jelikož je to pes bystrý a navíc, jídlo je jeho vášeň, díky tomu se lehce motivuje a nadšeně spolupracuje. Ke štěstí mu stačí malá kaluž, nebo rozbahněná polní cesta, kde se bude moci vyválet a upravit si tak svoji vizáž. Páníček z toho nebude pravděpodobně až tak nadšený, ovšem toto k labradorovi prostě patří. 

Vzhled 

Tělo labradora by mělo působit mohutně, nikoli však zavalitě. Mají hluboký a široký hrudník, jejich hlava by měla být take široká. Celkový vzhled by však měl být vyrovnaný. Fenky jsou zpravidla štíhlejší. Můžete se setkat se třemi barevnými varietami. Nejznámější jsou žlutí, případně černí labradoři, ale na oblibě stoupá i hnědá (tzv. játrová) barva. A jejich srst je velmi hustá, díky tomu funguje jako izolace a labrador tak nemá problém ani s velmi nízkými teplotami.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

Pokud hledáte psa do rodiny, je labrador stejně jako jiní retrívři jasným vítězem. S dětmi vychází skvěle a mají s nimi trpělivost. Často se z nich stávají psí chůvy, zejména pokud dítě znají od miminka. mají tendence jej pořád ochraňovat.  Nicméně i tak přátelské stvoření jako je labrador je stále zvířetem a je důležité na to nezapomínat. Malé děti by s ním neměli zůstávat o samotě. 

S jinými zvířaty nemá labrador většinou problém, někteří jedinci mohou být vysazení na domácí drůbež, ale i toto chování se dá výcvikem zmírnit. S ostatními psy zpravidla vychází bez problémů, pokud jsou od malička socializovaní. 

Zdraví a péče 

Labrador patří k plemenům, která jsou vcelku zdravá. Mají ale často problém s klouby. Nejčastějším onemocněním je dysplazie kyčelních kloubů a v pozdějším věku artritida. Labradoři kromě problémy s klouby trpí hodně těmito genetickými chorobami prcd-PRA (genetické onemocnění očí), EIC (zátěží indukovaný kolaps), HNPK (strupovitost nosu), proto při výběru štěněte doporučujeme dívat se, zda má aspoň jeden z rodičů udělané tyto testy s negativním výsledkem.

Je důležité svému labradorovi dopřát kvalitní krmení a v dospělosti podávat preventivně kloubní výživu. Jsou taky díky svému apetitu náchylní k nadváze, i toto může být důvod dalších onemocnění, proto svého labradora v jídle hlídejte a udržujte ho v kondici. 

Výchova a výcvik

Výcvik labradora není složitá záležitost, za pamlsky udělají téměř cokoliv. Rychle se učí a většinou je výcvik baví. Trénovat labradora zvládne s trochou snahy i začátečník. Pokud nemáte zkušenosti se psy a stále váháte, tak směle do toho. Labrador je ten typ psa, který vám lecjakou začátečnickou chybu odpustí. Je ale důležité, stejně jako u ostatních plemen, labradora od štěněte socializovat a učit je zůstávat doma o samotě. Taky není dobré zapomínat, že je to pes plný energie a tak kromě výcviku, je potřeba jej unavit i fyzicky.

Náročnost

Cena štěněte s PP se u labradora pohybuje okolo 15-25 tisíci Kč. Na štěněti není dobré šetřit. Pokud investujete do psa s PP od ověřeného chovatele, vyhnete se tak případným zdravotním neduhům nebo nevyrovnané povaze, která je u jedinců bez průkazu původu poměrně častým jevem.  

Labrador je rodinný pes. Nesmíte ale zapomínat, že je to stále pes a potřebuje poměrně dost aktivity. Není sice nutné s ním denně běhat 3 hodiny po lese, procházka okolo paneláku mu ale stačit také nebude. 

Historie 

Předkem labradora je pravděpodobně novofundlandský pes. Retrívři však existovali mnohem dříve, označovali se tak všichni lovečtí psi, kteří aportovali ulovenou zvěř. V oblasti Nowfoundlandu byli 2 typy psů, velcí a silní novofundlandští psi a menší psi s kratší srstí, označováni jako labradorští psi. Kteří byli používání k aportu ryb a vodních ptáků. Od roku 1800 se obě plemena začala dovážet do Evropy. Název labradorský retrívr se začal používat v roce 1839. V chovu se, vzhledem k předkům, objevovali žlutí a hnědí psi. Ale upřednostňováni byli psi černí. Tento trend se změnil až po první světové válce. A nyní je nejobvyklejším právě žlutý labrador. 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:26-34 kg
Výška v kohoutku:Psi: 56-58 cm kg Feny: 54-56 cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na trenink: 40 minut denně
Energie: průměrná
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití: lovecký pes
Délka srsti: krátká 
Typ srsti: hladká a hustá
Barva srsti:žlutá, černá a čokoládová
Potřebná péče o srst: průměrná

Kde koupit labradora?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro labradora dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata labradora na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.8/5 - (24 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu