18 důvodů, proč si (ne)pořizovat chodského psa

Nenechte se zmást – tento sympatický chlupáč není německý ovčák, nýbrž chodský pes! Pokud vám jméno tohoto krasavce nic neříká, nevíte oč přicházíte! Energie na rozdávání a láska k lidem jsou jen drobným výtažkem z výčtu pozitivních vlastností chundelatého choďáka. 

DVANÁCT důvodů, proč si pořizovat chodského psa

  • Chodský pes oplývá hromadou temperamentu, který se dá využít v nespočtu různých aktivit. Tohoto hbitého chlupáče tedy ocení zejména aktivní páníčci.
  • Lásku k lidem choďáci prostě nezapřou. Jejich srdce není nikdy zaplněno natolik, aby si nemohli oblíbit dalšího dvounožce – samozřejmě po opatrném seznámení. Svou rodinu choďáci z celého srdce milují!
  • Velké srdce a hromada trpělivosti jsou skvělými benefity chodského psa, které ocení zejména páníčci, kteří mají, nebo plánují rodinu.
  • Ačkoli může díky své bujné hřívě budit dojem mohutného psa, velikostně choďák nepatří mezi obry. Naopak je to relativně skladný pes, který se při určitých podmínkách a dostatku venkovních aktivit přizpůsobí životu v bytě. 
  • K dalším plusům tohoto plemene patří určitě jeho dobrá ovladatelnost, díky které se může majitelem choďáka stát i pejskař začátečník. 
  • Víte, že je chodský pes skvělý, velmi inteligentní pracant? Nadšení a píle z něj dělají skvělého psa pro psí sporty. Jeho nátura navíc hravě zvládne i náročnější trénink pracovních psů. 
  • Hustý kožíšek choďáků napovídá, že je rozmary počasí jen tak nerozhází. Nejen, že vaše společné procházky nebudou limitovány počasím, ale svého psího parťáka můžete bez obav celoročně ubytovat venku.
  • Ačkoli je chodský pes milovníkem lidí, zlodějům by pořádně vyprášil kožich! S tímto plemenem se určitě nemusíte bát ani na samotě u lesa. 
  • Přes dobré hlídací schopnosti nebývají choďáci přehnaně uštěkaní – naopak jsou obvykle tišší.
  • S ostatními mazlíčky vycházejí chodští psi většinou dobře – zejména, pokud v jejich blízkosti vyrůstali. Agrese vůči jiným psům je také spíše výjimkou ve světě těchto přátelských chlupáčů.
  • Láká-li vás některý ze psích sportů, sportovní kynologie, nebo sháníte pejska, který zastane post pracovního parťáka, určitě zapište choďáka na seznam adeptů.
  • Co je snem každého páníčka? – Přece zdravý pes! Chodský pes se řadí mezi pejsky, kteří se ve velké většině případů těší dobrému zdraví a po boku svých páníčků žijí dlouho. 

ŠEST důvodů, proč si nepořizovat chodského psa:

  • I tento pejsek se řadí k plemenům, která milují a potřebují pohyb. Hodí se tedy pro páníčky, kteří mají na svého mazlíčka dostatek času a budou s ním sdílet radost z procházek.
  • Kromě pohybu je u těchto pejsků velmi důležitá i mentální aktivita – cvičení a společné tréninky psům nejen velmi prospívají, ale také utužují pouto s páníčkem. 
  • Ačkoli se chodský pes může přizpůsobit životu v bytě, potencionální páníček musí počítat s faktem, že toto plemeno hůře snáší vysoké teploty. V létě je tedy třeba zajistit, aby se choďák ve svém hustém kožíšku neupekl. Horké dny uvnitř paneláku pomůže překonat třeba chladící podložka, nebo prostě výlet k vodě.
  • Vzhledem ke své vysoké aktivitě potřebuje toto plemeno velmi kvalitní a vyvážené krmení, které dodá jeho organismu potřebné množství živin. Granule či vyvážený BARF mohou celkem výrazně zasáhnout do vašeho rozpočtu.
  • Chodský pes, který není svým majitelem dostatečně zaměstnaný, může snadno ventilovat svou frustraci ničením interiéru, či nevyžádanou úpravou zahrady.
  • Pro někoho jsou psí chlupy součást života, ale někdo z nich radost mít nemusí. Ačkoli je srst chodského psa relativně nenáročná na údržbu, je třeba počítat se zvýšenou potřebou vyčesávání zejména v období línání, kdy se chlupy uvolňují ve velkém. 

Shrnutí

Choďák je ideálním pejskem téměř pro každého – pro každého, kdo má dostatek místa v srdci a opravdovou chuť věnovat se svému čtyřnohému příteli. Elán, kterým oplývá chodský pes neubývá ani v dešti, či sněhu. Ba naopak! Sníh a voda jsou živly, které toto plemeno často přímo vyhledává. Páníčkovi tedy nezbývá nic jiného, než navléct teplé fusekle, pláštěnku, či péřovou bundu a vydat se provětrat svého chlupáče. Naštěstí je radost chodských psů neskutečně nakažlivá, takže ani procházka v dešti neubere člověku na náladě. A přesně to je ta věc, kterou si lidé na choďácích okamžitě zamilují – ta jejich pozitivní energie!

Radost do práce dělá z tohoto plemene velmi atraktivního pejska pro všechny pejskaře zapálené do psích sportů, kynologie, či pro svou práci, ke které je psí kámoš zapotřebí.Univerzálnost tohoto středně velkého plemene je až úctyhodná. Není to však jen vynikající pracant, ale také skvělý rodinný pes, který by za svou rodinou šel skutečně na světa kraj. Nezáleží ani na tom, jestli je vaše rodina složená pouze z dospělých, zda máte deset dětí, či máte děti jen dvě, ale k nim navrch dalších pár psů i s kočkou – chodský pes je připraven zamilovat si všechny bez výjimky a všechny bez výjimky ochraňovat.

Věděli jste, že vám po výcviku dokáže ohlídat i stádo oveček? Coby ne, však je to ovčák! Tvrdý pes, milionový pracant, skvělý hlídač a milující společník, který vám může dělat společnost nejen na zahradě, ale díky své tišší povaze také v bytě. Pokud budete dbát na dobrou fyzickou a mentální kondici svého choďáka a dopřejete mu kvalitní krmení, může po vašem boku při troše štěstí vydržet dlouhá léta.

Obecná charakteristika chodského psa

Vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby se vám chodský pes zalíbil. Tento krasavec není přes svou velkou spoustu pozitiv rozšířen do podvědomí veřejnosti natolik, nakolik by si zasloužil – a to je škoda! Máte-li ještě chvilku, určitě nepřestávejte číst, ať se o tomto skvělém plemeni dozvíte víc.

I.Povaha

Vždy nabitý pozitivní energií, neskonale věrný a milující pes – tak by se dala definovat povaha tohoto plemene. Od tohoto pejska určitě nečekejte žádné zákeřnosti, nebo dokonce agresivitu. Choďák je dobrák od kosti, který vás zcela uchvátí svou energetickou, láskyplnou povahou, kterou projevuje zejména své rodině. Pokud by si mohl vybrat, nejraději by měl všechny její členy neustále pohromadě a na dohled. Cizí lidé se někdy mohou při seznamování se zástupcem tohoto plemene potýkat s opatrností a nedůvěrou, která obvykle rychle opadne, pokud vcházíte do jeho teritoria s dobrými úmysly. Chodský pes ale rozhodně není žádná ustrašená bábovka! Objeví-li se hrozba, která by mohla ohrozit smečku, nebojí se vycenit zuby a bránit svou rodinu hlava nehlava.

Choďákovo tesáky dokážou napáchat značné škody nejen na člověku se zlými úmysly, ale spolehlivě také na nábytku, či vybavení domu, nebo bytu. V takových případech je však ve většině případů na vině psychická nepohoda psa, kterou může způsobit i obyčejná nuda. Spokojený pes s dostatečným fyzickým vyžitím a dostatkem mentální činnosti nemá zálusk na destrukci nábytku – pokud tedy pomineme možné štěněčí experimenty s kousáním všeho, co přijde do cesty. Chodský pes bývá naopak tišší a bez známek nervozity, díky čemuž se využívá jako skvělý vodič pro slepce, či jako pomocník pro jinak handicapované. Je to zkrátka milující pracant, mazlíček a obranář, ukrytý v huňaté srsti.

II. Vzhled

S tímto překrásným chlupáčem po boku zaujmete nejednoho kolemjdoucího. Není se čemu divit! Majestátní hříva v kombinaci s ladným pohybem a jiskrným výrazem prostě budí dojem – ale pojďme exteriér tohoto plemene probrat popořadě a trochu detailněji. 

Ačkoli se chodský pes řadí mezi psy středního vzrůstu, disponuje trochu drobnější postavou, než například německý ovčák. Svou výšku však zvládá s přehledem vykompenzovat harmonickou, obdélníkovou stavbou těla, které působí velmi ladně a kompaktně – zejména v pohybu. 

Na majestátnosti mu rozhodně přidává jeho krásná, dlouhá srst s hustou podsadou, která může svým objemem v oblasti šíje připomínat lví hřívu. Bohatě osrstěný je také ocas, který je obvykle spuštěný v lehkém oblouku a dosahuje k hleznu psa. 

U choďáka však určitě neočekávejte velký výběr různých zbarvení – přípustná je totiž pouze černá srst se sytě žlutým pálením typu black and tan. Čím jsou odznaky sytější, tím lépe vyhovují požasovaným standardům. Sytá má být i maska, která zdobí obličejovou část hlavy. Tu však nezdobí pouze maska, ale také dlouhý čumák typický pro ovčáky, sytě černý nos a tmavé oči mandlovitého tvaru s výrazem plným energie.

Korunou jsou chodským psům jejich krátké, vztyčené uši trojúhelníkového tvaru, které jsou velmi bohatě osrstěny. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Chodský pes je bezesporu plemenem, které se báječně hodí k rodinám s dětmi. Zejména starší děti určitě ocení jeho veselý temperament, dobrou ovladatelnost a neuvěřitelnou hravost, která zvládne zabavit celou rodinu. Choďák zvládá na jedničku také funkci vrchního mazlíka – za podrbání či pohlazení bude děti milovat.

Co se týče mladších ratolestí, budeme se s naším výrokem opakovat: Ačkoli jsou chodští psi velmi láskyplní, nenechávejte je s malými dětmi nikdy společně bez dozoru. Předejde tak nehodám, které nemusí vždy dopadnout dobře. 

Bezproblémovost chodských psů se obvykle promítá i v jejich vztahu k ostatním domácím mazlíčkům. S jinými zvířaty nemívají choďáci problém – zejména pokud jsou na ně zvyklí ze štěněcích dob. Je také dobré opomenout fakt, že byl chodský pes plemenem původně využívaným pro pasení dobytka a pro tuto činnost se pro své skvělé schopnosti využívá stále. Přátelský bývá choďák i k ostatním psům a nepovažuje se za plemeno, které by rádo vyvolávalo konflikty. Společnost jiných psů naopak přispívá k jeho psychické pohodě.

IV. Výchova a výcvik 

Velkou výhodou plemene je jeho vysoká inteligence a snadná ovladatelnost, díky které je vhodný i pro páníčky s minimem zkušeností. K tomu, aby z choďáka vyrostl spolehlivý, sebevědomý pes jakým má být, potřebuje od začátku dobrou socializaci a samozřejmě důslednou výchovu, jejíž základem by měla být motivace a pochvala. Tvrdost si při výchově těchto krasavců určitě odpusťte a vsaďte raději na hravou formu učení, ze které budete mít radost vy, i pes. Dril, tresty a jednotvárnost jsou při výchově choďáků úhlavními nepřáteli a citlivé povaze mladého psa mohou spíše uškodit. Přáteli pozitivního tréninku jsou naopak pamlsky a zejména hračky (např. oblíbený aport), které dokáží pejska skvěle motivovat. 

Choďáčci nespadají mezi plemena, která by se vychovávala nijak problematicky. Někdy však také zatouží porušovat zákazy – hlavně pokud páníček zmizí z dohledu. S tím si však s trochou nadhledu a vynalézavosti určitě poradíte. (zdroj)

Výcvik by měl stejně, jako výchova probíhat do nejvíc pozitivně a hravě, se spoustou pamlsků, či s oblíbenými hračkami. Taková práce chodské psy baví a díky ní se také efektivněji učí. U tohoto neuvěřitelně chápavého a pracovitého plemene máte opravdu široký výběr možných aktivit, kterými si můžete zpestřit společné chvíle. Kromě základní poslušností lze s choďákem provozovat i sportovní kynologii, agility, nebo třeba nosework, pro který je díky svému skvělému čichu jako dělaný. Máte-li potřebu pomáhat lidem, můžete se zaměřit na canisterapii, na záchranářské zkoušky, či na výcvik pro asistenční psy. Choďák se v neposlední řadě hodí i jako výborný pomocník ke stádům ovcí, či jiných hospodářských zvířat.

V. Zdraví a péče 

Jak už jsme se zmínili, chodský pes má často dar v podobě pevného zdraví, které nebývá příliš ovlivněno dědičnými onemocněními a dožívá se vyššího věku. Za to můžeme poděkovat především pečlivým chovatelům, kteří do chovu připouští pouze zdravé a testované jedince. I přes tato opatření se bohužel stále objevuje strašák v podobě dysplazie kyčelního kloubu, která může pejskům působit velké potíže s pohybem a hlavně velmi nepříjemnou bolest. Tato genetická porucha je nejčastějším zdravotním problémem chodských psů. Kromě této poruchy se u tohoto plemene můžeme setkat i s jinými zdravotními neduhami – například s nebezpečnou torzí žaludku, s displazií loketních kloubů, se záněty uší, či očními onemocněními (nejčastěji to bývá luxace čočky, progresivní retinální atrofie, entropium, nebo ektropium). (zdroj)

Péče o chodského psa závisí zejména v péči o jeho srst, která není na údržbu náročná tolik, jak by se mohlo zdát. Kožíšek choďáka stačí jednou do týdne pořádně vyčesat psím kartáčem – není třeba psa stříhat, ani často koupat. Zvýšenou péči si srst zaslouží v období línání, kdy je vhodné pomoct uvolněným chlupům z kožichu ven. Tehdy můžete určitě kartáčovat častěji. 

Nezapomínejte také na pravidelné prohlídky uší, očí a chrupu, ať nepřehlédnete například počínající zánět. Také doporučujeme pořídit vhodné antiparazitikum, které ochrání vašeho chlupáče před blechami a klíšťaty – ty by se vám v takovém kožichu hledaly velmi špatně.

VI. Náročnost 

Pokud máte přirozeně aktivní náturu a chuť žít se značnou porcí každodenního pohybu, pravděpodobně nebudete choďáka považovat za nijak výjimečně náročného psa. Najdou se však lidé, kteří mají raději klidnější styl života a pokrytí pohybových požadavků chodského psa by mohli brát jako přítěž – pro takové lidi toto plemeno opravdu není.  Choďák potřebuje člověka, který s ním bude sdílet radost ze společně stráveného času, ale také člověka, který mu bude oplácet jeho velkou lásku.

Nemyslete si však, že je toto plemeno nezkrotná, divoká střela, která vás nenechá relaxovat a užít si chvilku klidu! Chodský pes je neuvěřitelně přizpůsobivý společník, který nemá problém lehnout si k pánovo nohám a nechat jej vychutnat si třeba dobrý oběd na venkovním posezení v restauraci – hlavní pro něj je, že může doprovázet svého dvojnožce a nejlépe celou rodinu, bez které duševně strádá. To by mohl být velký problém v případě, že by jej majitel trvale choval na zahradě,či v kotci a odřízl by jej od kontaktu s ostatními. Pokud se však páníček stará o to, aby byly sociální potřeby psa zcela naplněny, není celoroční pobyt venku pro choďáky vůbec na škodu – naopak je pro ně ideální! Stačí opatřit boudu, která bude útočištěm v nepříznivém počasí, ale zároveň bude umístěna tak, aby pejsek nebyl zcela odříznutý. (zdroj) 

Náročnější může být výběr správného a vyváženého krmení, vhodného pro aktivní plemena. Dobré granule stojí často nemalý peníz, jakožto doplňky stravy v podobě kloubní výživy či různých olejů. Alternativou může být i vhodně složený BARF, který musí mít hlavu a patu, aby psovi spíše neuškodil.

Koupě štěňátka také není zanedbatelný zásah do rozpočtu – pokud plánujete pořízení chodského psa, připravte si zhruba dvanáct až šestnáct tisíc korun.

VII. Historie 

Také si říkáte, že se tak ušlechtilé a majestátní plemeno muselo zákonitě zrodit v nějakém velmi malebném kraji? Nemýlíte se! Původ plemene nás totiž přivádí přímo do naší domoviny – konkrétně mezi šumavské kopce a lesy. Zde se během třináctého století zrodilo plemeno, které bylo dostatečně houževnaté a odolné, aby mohlo doprovázet Chody, kteří zde strážili cestu od Domažlic do Němec. Ochrana dřívější hranice s Bavorskem však nebyla jedinou povinností těchto psů. Na bedrech tehdejších choďáků leželo také  pasení stád, či stopování zvěře při lovu.

Tyto psy při svém původním využití můžete zahlédnout v uměleckém ztvárnění rukou Mikoláše Alše na listech románu „Psohlavci,, od Aloise Jiráska. Zde se motiv chodského psa často opakuje. Toto však nebylo jediné literární dílo, které chodský pes ovlivnil – přímo o předcích plemene psal Jindřich Šimon Baar, ve svých vzpomínkách na historii rodného Chodska. Již tehdy si lidé cenili houževnatosti a odolnosti tohoto plemene, jak bylo popsáno v díle zmíněného autora. Ani tyto vlastnosti však nezabránily pádu do zapomnění, který chodského psa po válce postihl stejně, jako mnoho dalších plemen.

Vzkřísit plemeno pomohl Ing. Jan Findejs, který se v roce 1984 snažil pomocí výzvy v kynologickém tisku oslovit majitele oněch psů, kteří ho tolik učarovali z dobových fotografií. S regenerací chovu značně pomohla také ing. T. Schmidtová, která výrazně přispěla s posouzením a sestavením prvního chovného páru tak, aby se co nejvíce shodoval s dochovanými kresbami a písemnostmi. Na základě úspěšného výběru páru byla plemennou knihou ČSCH registrována chovatelská stanice chodských psů „na Barance“, kterou spravoval pan Ladislav Hykl. První vrh čítající půl tuctu nadějných štěňat se narodil v roce 1985, ze spojení psa Dixiho a feny Bessy. O rok později následoval další vrh o šesti štěňatech, jejímž otcem byl tentokrát pes Blesk. 

Do roku 1992 Bylo odchováno 35 vrhů, které byly v průběhu prvních pěti let oživeny novou, pečlivě vybranou krví naprosto vyhovující psů, kteří geneticky posílili žádoucí vlastnosti plemene. Na posilování žádoucích rysů chodského psa měly velký vliv roky 1993 až 1995, kdy se působením plemenných psů pracovalo na sjednocení typu plemene a v neposlední řadě také na ustálení kohoutkových výšek. Zvláštní zásluhy patří plemeníkovi Birrimu (celým jménem Birri Chodský pes), který svým potomkům předával rysy, jenž jsou pro dnešní choďáky typické – perfektní typ, ideální výška, sytý pigment a bohatá srst. Také předci tohoto psa byli vysoce kvalitní plemeníci, kteří bohatě přispěli k tomu, aby byl chodský pes tak impozantní svým vzhledem a skvělý charakterem. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Hmotnost:Psi: 16-25 kg Feny: 16-25 kg 
Výška v kohoutku:Psi: 52-56cm Feny: 48-52cm
Typický znak:Přirozeně vztyčené uši, delší hustá srst
Požadavky na výcvik: Střední
Energie: Vysoká
Délka života:12-15 let
Sklony ke slintání: Nízké
Sklony ke chrápáníNízké
Sklony ke štěkáníNízké
Sklony k hrabání: Střední
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití: Ochrana hranic, pasení stád, stopování zvěře
Délka srsti: Dlouhá
Typ srsti: S podsadou
Barva srsti:Černá s pálením
Potřebná péče o srst: Průměrná 

Kde pořídit chodského psa? 

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro chodského psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata choďáků na prodej.

Chovné stanice v ČR:

Chovné stanice na Slovensku:

4.9/5 - (56 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu