10 tipů, jak přesazovat jahody: proč a kdy to řešit?

Jahody patří mezi jedny z nejoblíbenějších keřů, které v Česku pěstujeme. Plodí výborné, červené a sladké plody, které zbožňuje celá rodina. Je však důležité vědět, kdy a jak správně přesazovat rostliny jahodníku, aby nedošlo k jejich zbytečnému poškození a aby stres přesazovaných rostlin byl co nejmenší. Nevíte jak na to? Podívejte se na 10 tipů, jak přesazovat jahody.

1) Přesazování nepodceňujte

Většina rostlin jahodníku vytvoří během svého života mnoho odnoží. Jahody však samy nevědí, kdy přestat produkovat rozchodníky, když je dosaženo maximální produkční kapacity omezeného jahodového záhonu. Zahrádkář, který chce mít hodně kvalitních jahod, musí toto přeplnění řešit. To lze provést buď prořezáním rostlin, nebo jejich přesazením na nové místo. Navíc prořezání stávajícího záhonu odstraněním a přesazením jahodníků jinam zvýší proudění vzduchu, což může pomoci omezit výskyt mnoha houbových chorob.

2) Vyberte vhodné místo

Pokud vaše původní půda není pro pěstování jahod příliš vhodná (to poznáte především tak, že poslední úroda jahod nebyla příliš dobrá), může přesazení jahodníků do bohaté písčitohlinité půdy s dobrou drenáží znamenat velký rozdíl. Přesazení nepotřebných rostlin jahodníku na nové záhony může také pomoci vytvořit nové záhony s jahodami a zahájit systém střídání záhonů s jahodami, který maximalizuje produkci jahod. 

3) Kdy očekávat úrodu

Nějakou dobu trvá, než rostlina jahodníku dobře zakoření a začne produkovat maximum, takže zahradník by měl počítat s tím, že 2. a 3. rok budou roky, kdy bude rostlina jahodníku nejproduktivnější. Některé jahodníky budou mimořádně dobře plodit i ve 4. roce, ale většina z nich začne po 3. roce trochu ztrácet svou mladistvou vitalitu.

4) Nejlepší doba na přesazování jahod

Ideální doba na sázení a přesazování jahod je na podzim. Začít můžete v září, to už totiž nehrozí, že vám horké slunce jahody zničí. Měli byste to však stihnout do konce října – v opačném případě by se jahody nemusely uchytit a mohly by umrznout. Přesazením běžných rostlin jahodníku v této době se maximalizují výnosy získané v následujícím vegetačním období. Nezapomeňte však, že přesazené rostliny jahodníku mohou úspěšně růst prakticky kdykoli během vegetačního období, pokud jsou dobře zavlažovány a mají příznivé místo pro pěstování, ale přesazování během horkých letních měsíců si vybírá svou daň.

5) Připravte si nové místo na přesazení jahod

Nejprve připravte nové místo. Samozřejmě můžete využít i to stávající, ale ujistěte se, že je pohostinné, slunné, bohaté, písčitohlinité, dobře odvodněné s mírně kyselou půdou, obecně vhodné a pro rostliny jahodníku přijatelné.

6)  Vyberte rostliny jahodníku, které budete přesazovat

Všechny rostliny jahodníku nepřesazujte. Obecně platí, že nejlepší je přesazovat založené, mladé rostliny, které jsou staré jen několik měsíců. Vybírejte pouze rostliny jahodníku, které vypadají zdravě, a před přesazením odstraňte všechna květní poupata, poškozené nebo odbarvené listy a rozchodníky.

7) Získejte látku nebo materiál, který zadržuje vlhkost

Nejlepší je pravděpodobně rašelinový mech, ale obvykle postačí i něco tak jednoduchého jako vlhké papírové utěrky. Během přesazování je velmi důležité udržovat kořeny přesazovaných jahod vlhké, a toto je nejjednodušší způsob.

8) Přesazované rostliny vykopejte

Vybrané a připravené přesazované rostliny vykopejte. Dbejte na to, abyste ze země odstranili co největší část kořenů jahodníku (aby většina kořenů byla připojena k rostlině). Po vyjmutí ze země kořeny přikryjte nebo obalte navlhčeným rašelinovým mechem (nebo jiným vybraným zvlhčovadlem).

9) Přesaďte jahody na nový záhon

Přesaďte jahody na nový, připravený jahodový záhon. Nevykopávejte všechny vybrané rostliny jahodníku najednou a nepokoušejte se je pak vysadit všechny najednou. Přesazujte po jedné rostlině jahodníku.

10) Záhon důkladně zalijte

 Poté, co je každá rostlina v zemi na novém místě, ji před přesazením další vybrané rostliny jahodníku důkladně zalijte. Tím minimalizujete jejich stres a zvýšíte pravděpodobnost úspěchu. Čekání na přesazení všech rostlin před současným zalitím všech přesazených rostlin zavlažovačem nebo jiným přístrojem může způsobit zbytečné ztráty rostlin.

Nejčastější dotazy

Kolikrát můžete přesadit jahody?

Jahody můžete přesazovat pravidelně každý rok. Díky tomu budou vaše jahody stále vitální a úroda bude bohatá.

Dají se jahody snadno přesazovat?

Ve zkratce stačí vzít vykopané výhony, dát je do kbelíku s co největším množstvím zeminy u kořenů a hned je přesadit na novou zahradu. Je to jednoduché! 

Proč mi umírají přesazené jahody?

Důvodem odumírání jahodníků je nedostatek živin v půdě, poškození mrazem, hniloba kořenů nebo stres suchem způsobený nedostatečným zavlažováním, který způsobuje usychání a hnědnutí listů. 

Jak dlouho trvá, než jahody zakoření?

Založené jahodníky obvykle zakoření asi za 2 měsíce od přerušení vegetačního klidu. U nové sazenice trvá dosažení tohoto milníku obvykle přibližně 6 měsíců od vyklíčení, v závislosti na prostředí.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu