15 tipů na jehličnaté stromy do zahrady

Když se řekne jehličnan, mnoho z nás si pravděpodobně představí vůni jehličí po celém obýváku a vánoční stromek ověnčený světýlky. Z vývojového hlediska jsou starší než listnaté stromy, jejich stáří se datuje do prvohor.

Kdo si pod tímto pojmem představí jen desítky metrů vysoké neopadavé stromy, je na omylu. Pro menší zahrady jsou vhodné třeba zakrslé druhy jehličnanů, které rostou víc do šířky než výšky, častokrát nedosahují ani půl metra. Pokud právě tyto, ve většině případů stálezelené rostliny chcete mít na své zahradě, můžete si vybrat z mnoha druhů, od nízkých až po vysoké. Co začít s výběrem v našem seznamu nejoblíbenějších druhů?

1) Cypřišek tupolistý

Koupit v online zahradnictví

Náš první zástupce jehličnanů tvarem připomíná úzký kužel s větvemi položenými nízko u země. Tupé zploštělé jehlice rostou v párech jen ze dvou stran, takže i větve vypadají ploché, a na líci jsou leskle zelené. Dle různých druhů může nejčastěji dorůstat od dvou do sedmi metrů, nejoblíbenější jsou kultivace Nana (jedná se o zakrslý druh, který zřídkakdy dorůstá více než půl metru), Nana Gracilis Aurea (taktéž je to drobná dřevina, která má na rozdíl od ostatních nazlátlé jehlice a roste velice pomalu) a Spiralis (dorůstá až dva metry a její větve se spirálovitě otáčí kolem kmene). Jedná se o jediný druh, který se díky samčím i samičím orgánům na jedné rostlině dokáže opylit sám. Cypřišku se bude nejvíce dařit v polostínu na chladnějších místech, protože lépe snáší chlad než horká suchá léta.

2) Borovice kleč

Koupit v online zahradnictví

Jak již název napovídá, jedná se o menší druh, výškou dorůstá pouze jeden až dva metry. Ve volné přírodě ho lze najít nejčastěji na horních hranicích lesů, kde je dodatek světla. Borovice kleč totiž vyžaduje slunné místo, ve stínu se jí nedaří. Trpí také v suchém vzduchu, k růstu potřebuje vlhko, proto nejhorší období pro ni jsou jara, kdy je vzduch někdy příliš suchý a někdy zase hodně vlhký. Její jehlice rostou ve dvojicích a obrůstají celou větev. Tento druh je v japonské kultuře hojně pěstován jako bonsaj.

3) Jedle kavkazská

Koupit v online zahradnictví

Oproti předešlým dvou druhům, tento jehličnan dorůstá až třiceti metrové výšky; ve své domovině může měřit i dvojnásobek. Šišky, stejně jako u všech ostatních druhů jedlí, rostou vzpřímeně mají do patnácti centimetrů. Její jehlice velmi hustě porůstají větve, z horní strany jsou lesklé, tmavě zelené, spodní protínají dvě bílé čárky. Pro vůni jehlic je velice oblíbená jako vánoční strom, každoročně tvoří v zimním období až osmdesát procent všech prodaných jehličnanů. Při pěstování na zahradách miluje stín, poroste však i na slunném místě.

4) Kryptomerie japonská

Koupit v online zahradnictví

Jak již název napovídá, tato rostlina je původem z Japonska, ale dobře snáší i mírné podnebí. Pro dobrý růst potřebuje neustále vlhkou, kyselou a nejlépe hlinitou písčitou půdu, dobře snáší mrazy. Nejlépe se jí daří v nadmořské výšce více než šest set metrů a ročními srážkami více než jeden tisíc milimetrů. V dospělosti dorůstá nejčastěji okolo dvaceti metrů a mohou se dožívat i více než tři století. Jehlice rostou na větvi dokola, šišky mají červenohnědou barvu a vyrůstají v hloučcích na konci větvích.

5) Borovice hwangshanensis

Koupit v online zahradnictví

Tento jehličnan s téměř nemožně vyslovitelným názvem pochází z Číny a je pojmenován podle žulových hor. Hodí se do větších zahrad, protože má výšku až pětadvacet metrů a její koruna se doširoka větví a vytváří na pohled ploché polštáře. Dobře se uchytí i na strmých skalkách. Má tmavé zelené jehlice rostoucí v párech a žlutohnědé šišky se semeny vybavenými křídly. Nejlépe se jí daří ve výživné půdě s vlhkých rašeliništěm a je vysoce mrazuvzdorná, takže i mladé rostliny přečkají bez úhony českou zimu.

6) Cedr atlantský

Koupit v online zahradnictví

Velmi oblíbený cedr atlantský získal svou oblibu díky nepravidelné koruně, takže žádný strom není stejný jako druhý kus. Navíc se dá sestřihávat a tvořit z něj rozmanité tvary. Nejlepší čas je zjara a zkracovat se mohou jen mladé větve, nikoliv starší dřevo. Dorůstá až čtyř metrů a díky stříbrnomodrým nebo modrozeleným jehlicím získává zvláštní zjev. Jehlice rostou ve shlucích až po pětačtyřiceti kusech. Vysazuje se do obyčejné hlíny, která dobře odvádí vodu. Nejlépe se cedrům bude dařit na slunném, před prudkým větrem chráněném místě a zimu dokáže přežít bez problémů, protože je vysoce mrazuvzdorná.

7) Jalovec šupinatý

Koupit v online zahradnictví

Jalovec se spíše než mezi stromy řadí do stálezelených keřů. Jeho výška bývá od dvou do deseti metrů. Má velmi drobné jehlice, většinou měří kolem půl centimetru a jsou uspořádané po třech v šesti řadách. Jsou velmi ostré, proto je lepší při pěstování myslet na to, aby příliš blízko nevedla nějaká cesta, která by se tak mohla stát neprůchodnou. Stejně drobné jsou i kulaté šišky, které by se na první pohled mohly splést s bobulemi, a zrají zhruba rok a půl. Nižší druhy si uchovávají spodní větve, vyšší kultivace je brzo ztrácejí. Jalovec vyžaduje plné slunce, ve stínu může velmi rychle uschnout. Nejraději má mírně kyselou půdu a snese si znečištěný vzduch.

8) Jedle korejská

Koupit v online zahradnictví

Navzdory od výše jmenované jedle kavkazské, tento druh patří mezi nejmenší druhy jedlí. Dorůstá zhruba jen devíti až osmnácti metrů, což je méně než poloviční výška oproti jedle kavkazské, a roste velmi pomalu. Vzpřímené šišky mají fialovohnědou barvu. Potřebuje výživnou a vlhkou půdu na slunném místě a nejlépe se jí daří na místech, která nejsou vystavena větru.

9) Modřín opadavý

Koupit v online zahradnictví

Jak název napovídá, jedná se o opadavý strom, tedy jediný druh z našeho výčtu, který na podzim shodí své jehlice. Ty jsou měkké, světle zelené a vyrůstají ve svazečcích. Samčí šišky rostoucí vzhůru se barví do temně fialovočervené. Dorůstá dvaceti až padesáti metrů a větve vyrůstají z rovného kmene nahodile. Je to velice světlomilný jehličnan, což znamená, že i jen drobný zástin může u stromku způsobit velmi rychle zasychání.

10) Tis červený

Koupit v online zahradnictví

Tis červený je pro své červené bobule velice oblíbená, i když je prudce jedovatá. Hodí se jako živý plot nebo pro tvarování. Jeho dřevo patří mezi nejcennější a je považován za rostlinu regenerace, protože po řezu se dokáže velmi dobře obnovit. Pokud tis nezastřiháváte, může dorůst výšky až dvaceti metrů a skoro stejně tolik do šířky. Pokud roste na stinném místě, může mít větší šířku než výšku. Často má více kmenů a roste velmi pomalu. Jeho zploštělé jehlice mají ze všech jehličnanů rostoucích v České republice nejtmavší barvu, a mezi nimi vyrůstají temně rudé míšky, které jsou jako jediné ze stromu nejedovaté.

11) Dřišťál Thunbergův

Koupit v online zahradnictví

Dřišťál je oblíbený pro svou snadnost tvarovost a jednoduché pěstování. Má červeno-fialové jehlice, které tvarem připomínají spíše listy. V květnu se na keři objeví žluto-červené květy. Má rád polostín a kyselou půdu, která by měla být spíše sušší. Jakmile se mu kvůli nedostatku slunce nebo přemíře vody nedaří, jeho listy ztratí svou zářivost. Na větvích mu, stejně jako například růžím, rostou ostny a snadno se tvaruje, takže je dřišťál vhodný i jako živý plot.

12) Zerav západní

Koupit v online zahradnictví

Túje, neboli zerav, je oblíbená zvláště k tvoření živých plotů, protože zastřihávání větví snáší velmi dobře. Dorůstá patnácti až dvaceti metrů a všechny její části jsou jedovaté. Tvoří úzkou korunu z hustě porostlých větví. Ploché jehlice mají shora temně zelenou barvu, zespodu zelenožlutou a na podzim se barví do zrzavé barvy. Pro pěstování je velice nenáročný, protože dobře snese mráz, nedostatek světla, sucho i horko.

13) Smrk sivý

Koupit v online zahradnictví

Smrk, tento stálezelený jehličnan, dorůstá výšky dvaceti až třiceti metrů. Jeho nepichlavé jehlice mají do dvou centimetrů a mají stříbrnou barvu. První šišky se objevují v desátém roce po vyklíčení, čímž se tento jehličnan řadí mezi dřeviny s nejdříve nasazovanými šiškami. Při pěstování má nejradši vlhké místo, ale jinak patří mezi nenáročné jehličnany.

14) Borovice lesní

Koupit v online zahradnictví

Tento v České republice původní druh borovice může dorůstat výšky až čtyřiceti metrů, ale v těžších podmínkách může mít pokroucený kmen a mnohem menší vzrůst. Na zahradách se často pěstuje pro pozdější využití – mladý jehličnan se často používá jako vánoční strom. Její jehlice má až osm centimetrů a na větvích se drží i tři roky.

15) Blahočet chilský

Koupit v online zahradnictví

Symbol Chile, blahočet neboli araukárie, patří mezi nejstarší dřeviny na světě. Někdy se mu přezdívá pokojová jedlička, protože se dá pěstovat i v květináči doma nebo na menších zahradách a dosahuje výšky mezi jedním a dvěma metry. Jehličnanu rostou větvičky v patrech a jsou spirálovitě porostlé plochými, nezvykle a exoticky vypadajícími jehlicemi. Aby se blahočetu dařilo, potřebuje teplé místo, které je chráněné před průvanem, a vyšší vlhkost vzduchu. Vysazovat je třeba do kyselé písčito-hlinité půdy. Je mrazuvzdorná, ale stejně je nejlepší mladou rostlinku chránit před chladem jutou.


Doporučujeme:


Otázky a odpovědi

Kdy je nejlepší jehličnany vysazovat?

Nejlepší nabídka stromů v zahradnictvích je na jaře, takže nejčastěji se všechny druhy vysazují v březnu a dubnu. Obecně platí, že nejlepší čas pro výsadbu jehličnanů je na jaře od března do května nebo na podzim v září až říjnu. Pokud má rostlina kořenový obal, může se sázet ještě v listopadu.

Nemám velkou zahradu, ale přesto chci vysadit jehličnan. Musím vždy sázet přímo do zahrady?

Některé zakrslé druhy se mohou pěstovat v nádobách, například smrk sivý, borovice hustokvětá, túje kuželovitá nebo kryptomerie japonská. Potřebují však větší péči, a to hlavně ohledně vláhy. Také existují druhy, které nedorůstají velké výšky a do malých zahrad se hodí, jako je například blahočet chilský nebo různé druhy živých plotů, které při správném zastřihávání mohou mít úzké tvary.

Na co musím brát ohled, když vybírám jehličnan?

Ne každý strom se hodí do každého prostředí, jehličnany jsou navíc mnohem citlivější než jiné stromy. Některé druhy nesnesou smog, jiným nevadí (například tújím), každý strom má jiné nároky na světlo a půdu. Všeobecně ale platí, že pokud má jehličnan dostatek světla, má hustý a rovnoměrný růst.

Mám zahradu ve svahu, jaké druhy jsou nejvhodnější?

Zásadním pravidlem je vybrat plazivé druhy, které nejenže za krátký čas obroste svah, ale zároveň na něm vytvoří zelený polštář, který dokonale nahradí trávník. Příkladem může být borovice kosodřevina, tavolník poléhavý, cypřišek ruský nebo jalovec šupinatý.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu