3 kroky, jak stříhat ovocné stromy

Po několika letech láskyplného sázení ovocných stromů většina lidí zjistí, že jim místo rajské zahrady, jak si ji představovali, zůstaly jen zarostlé keře. Klíčem k udržení atraktivity a produktivity ovocných stromů je totiž každoroční řez, který se často podceňuje. Nebojte se, prořezávání není tak složité, jak se může zdát. 

Většina z nás se zabývá pěstováním jádrového ovoce nebo peckovinami, a tato třífázová metoda se hodí pro oba případy. Ačkoli letní prořezávání stromům neškodí, v zimě je to jednodušší. Bez olistění stromu můžete skutečně vidět, co děláte. Ideální čas na prořezávání je zhruba dva týdny po posledních mrazech. Nejenže jsou pupeny lépe vidět a lépe se řežou, ale řezy se také rychleji hojí. Jak na stříhání ovocných stromů? Podívejte se na 3 kroky, díky kterým to hravě zvládnete.

1. krok: Čištění

Začněte prořezáváním odumřelého, poškozeného nebo nemocného dřeva. Mrtvou větev poznáte podle toho, že je křehká a snadno se láme, nemocnou větev obvykle poznáte podle toho, že její dřevo má jinou barvu než ostatní větve v okolí a poškozenou větev poznáte podle tak, že se částečně zlomila pod tíhou plodů. Vycházejí ze základny kmene výhonky? Pokud ano, odstraňte je. A co podezřele rovné výhony vyrůstající z některých hlavních větví? Tyto vzpřímené, dokonale vertikální větve by měly být také odstraněny. Při všech těchto čisticích řezech je důležité ořezávat větve v jedné rovině s větší větví, ze které vyrůstají – nenechávejte malé pahýly. A čím větve stříhat? Na malé větve a větvičky používejte ruční nůžky, na velké větve silné asi 1 cm použijte nůžky na větve – ty poskytují dobrou páku. Na větve silné asi 7,5 cm a více použijte pilku. 

2. krok: Prořezávání

Cílem prořezávání je umožnit přístup světla a vzduchu do koruny stromu, což zvyšuje produkci ovoce a snižuje problémy se škůdci a chorobami. Nejprve odstraňte všechny větve, které rostou směrem dolů, ke středu stromu nebo se kříží s jinou větví. Jakmile jsou tyto větve odstraněny, ustupte a prohlédněte si je. Cílem je mít rovnoměrně rozmístěné větve, které se od středu rozprostírají do příjemného fraktálového vzoru. 

Vidíte místa, kde si více větví navzájem konkuruje? Můžete například najít dvě nebo více větví vyrůstajících z jednoho rozkroku v úzkém úhlu nebo z různých míst, ale paralelně, přičemž jedna se vznáší nad druhou. Pokud ano, prořežte všechny větve kromě jedné a ponechte větev s nejzdravějším vzhledem a nejlepším úhlem rozkroku. Širší úhly se mohou při zatížení plody zlomit a užší úhly vedou k bujnému růstu a plodům, které jsou příliš vysoko na to, aby se daly sklízet. Dále pokračujte v prořezávání stromu, dokud kolem každé větve nezůstane 15 až 30 cm vzdušného prostoru. Čím menší jsou větve, tím blíže k sobě mohou být. Stejně jako u čisticích řezů by měly být všechny prořezávací řezy provedeny v jedné rovině s větví.

3. krok: Střih

Poslední krok je nejjednodušší – stromek v podstatě ostříháte. Smyslem je prořezat nejvzdálenější růst stromu tak, aby se větve při růstu zkracovaly a zesilovaly, a ne aby byly dlouhé a trsnaté. Tím se zabrání jejich zlomení pod tíhou ovoce. Zahrádkáři by vám řekli, že to způsobí, že hormony stromu aktivují růst níže v koruně, což vede k menším a plodnějším stromům. Zkrácení stromu znamená odříznutí 20 až 30 % loňského přírůstku. Loňský porost od dvouletého poznáte podle vrásčitého prstence kůry, který obklopuje každý kmen. V závislosti na vitalitě stromu může být od špičky každé větve vzdálen až jeden a čtvrt metru.

Na rozdíl od předchozích kroků budou tyto řezy provedeny částečně v každé větvi. Důležité je také to, kde přesně řez provedete. Každou větev prořežte až do bodu 1 cm nad pupenem, který směřuje ve směru, kterým chcete, aby větev v příštím roce rostla. Pokud je například další větev blízko vlevo, prořízněte ji zpět k pupenu na pravé straně větve.

Další tipy na stříhání:

1. Ostré nůžky umožňují čisté a snadné střihy – pokud si neumíte nabrousit nůžky sami, mnoho železářství v okolí často nabízí tuto službu za malý poplatek.

2. Jako prevenci proti chorobám namočte čepele nůžek na 30 sekund do roztoku izopropylalkoholu (nebo do vařící vody), abyste je vydezinfikovali, než se pustíte do stříhání jiného stromu.

3. Očistěte prořezané dřevo z okolí stromu a zlikvidujte ho – zejména pokud obsahuje nemocný materiál.

Často kladené dotazy

Můžu stříhat ovocné stromy i v létě?

Letní řez lze provádět na konci července nebo v srpnu, ale silný řez v této době strom oslabuje. Stříhání stromů v létě tedy není zcela ideální.

Jak často by se měly ovocné stromy prořezávat?

Stromy byste měli prořezávat zhruba jednou ročně, abyste odstranili odumřelé nebo nemocné větve, kvůli kterým pak klesá jejich úroda.

Jak prořezat příliš vysoký ovocný strom?

Strom každoročně prořezávejte na stejnou výšku. Pokud je strom strukturálně zdravý, ale je vyšší, než můžete bezpečně zvládnout, snižujte jeho výšku pomalu po dobu tří let. Jakmile určíte, jak vysoký strom si přejete mít, zkraťte každý rok jednu třetinu nadměrné výšky.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu