20 rostlin ideálních do předzahrádky aneb co zasadit?

Každý, kdo má předzahrádku, se taky chce pyšnit krásami, které rozmanité druhy květin nabízí. Nejoblíbenější jsou ty druhy, které rostou dlouho a navíc svou vůní lákají pohledy všech kolemjdoucích. Často se kombinují květiny, které rostou jen v určitém období, takže je předzahrádka obrostlá od jara do podzimu a navíc se na ni střídají různé barvy i vůně.

V jakém stylu si zařídíte předzahrádku vy? Zvolíte spíše rozvětvené keře, nebo zůstanete u nízkých bylin? Pokud se v mnoha druzích nevyznáte, přečtěte si následující výčet dvaceti nejoblíbenějších rostlin do předzahrádky.

1) Levandule lékařská

Koupit v online zahradnictví

Tato vysoce aromatická trvalka je známá pro svou jednak nenáročnost, jednak pro léčivé účinky. Pokud se pravidelně zastřihuje, může se stát, že vám vykvete během jednoho roku i dvakrát. Miluje slunná místa a nejlépe roste v propustné vápenité půdě. Díky své vysoké mrazuvzdornosti dokáže přežít zimu bez potíží.

2) Srdcovka nádherná

Koupit v online zahradnictví

Všechno, co si pod tímto názvem představíte, je zcela oprávněné – rostlina získala název díky svým nádherným květům srdcovitého tvaru v červené, růžové nebo bílé barvě. Ty rostou v hroznovitém květenství až po patnácti květech, které pak volně splývají k zemi. Mezi oblíbené druhy patří také Goldheart, který místo klasických zelených listů vytváří listy zlatavě zbarvené. Kromě zajímavých květů je srdcovka oblíbená také pro svou nenáročnost a opakované vykvetení.

3) Šlavěj hajní

Koupit v online zahradnictví

Tato trvalka je velice oblíbenou pro svou aromatickou vůni a bujaré květenství. Květy šalvěje mohou dorůstat až padesáti centimetrů a kvetou od května až do srpna. Mají rády písčitohlinitou, ne příliš mokrou půdu, a jestliže ji umístíte na slunné místo, bude se jí u Vás dařit. Pokud po prvním odkvětu rostlinku zastřihnete, vykvete podruhé, a pokud ji ostříháte zjara před kvetením, zajistíte jí vydatný růst.

4) Prvosenka jarní

Koupit v online zahradnictví →

Název petrklíč, neboli prvosenka jarní, pochází z polštiny a sama květina byla pojmenována na počest svého Petra. Vykvétá v polovině jara, v dubnu až květnu, a zdobí předzahrádky zářivě žlutými drobnými květy, které vyrůstají na stvolu a jeden trs může mít až třicet kvítků. V nynější době mohou existovat různé hybridy, takže kromě žluté barvy mohou mít i temně červenou se zlatavými středy.

5) Růže

Koupit v online zahradnictví

Bezpochyby nejrozšířenějším druhem okrasných dřevin jsou růže v mnoha barevných provedeních, a to navzdory svým ostnům, které mají často růžovou barvu a jsou zahnuté směrem k zemi. Nejčastěji pěstované jsou červené nebo růžové druhy, které mají velikost do deseti centimetrů, výjimkou nejsou ani růže bílé nebo žluté. Ve volné přírodě se vyskytuje především růže šípková, jejíž světle růžové květy zdobí na jaře a na podzim dozrávají její plody – známé šípky, které používají bylinkáři nejen na přípravu čajů.

6) Pivoňka lékařská

Koupit v online zahradnictví

Tato trvalka může dorůstat až dvou metrů na výšku a stejně tolik na šířku, proto si každý pěstitel musí předem dobře rozmyslet, kam ji vysadí. Pivoňky totiž nemají rády přesazování a do své nejlepší podoby dorostou za zhruba tři roky od vysazení. Pěstitele láká díky plným, mnoholistým květům bílé, rudé nebo růžové barvy.

7) Konvalinka vonná

Koupit v online zahradnictví

Ačkoliv je konvalinka vonná jedovatá, každoročně zdobí v květnu až červenci zdobí stovky zahrad. Dorůstá výšky až dvacet centimetrů a bílé květy vyrůstající v hroznu a vzhledem připomínající zvon obklopují široké květy. I když je plod jedovatý, v mnoha kulturách je květina používá k léčení epilepsie nebo pro posílení srdeční činnosti.

8) Sněženka podsněžník

Koupit v online zahradnictví

Pokud je tuhá zima a ještě v únorů halí půdu sníh, můžeme mezi bílým nánosem spatřit první květy značící příchod jara – sněženky. Jejich bílé, třílisté květy vyrůstají na zhruba patnácti centimetrovém stonku z dvou listenů, které jsou srostlé a tvoří toulec. Je to pouze jarní bylina, kvést ji můžeme spatřit maximálně do dubna.

9) Bledule jarní

Koupit v online zahradnictví →

Vzhledem připomínající sněženku, bledule jarní, není tolik rozšířenou bylinou, ale pěstovat se ji vyplatí. Stejně jako předchozí druh, i ona vykvétá od února do dubna, ale od své vzdálené příbuzné má rozdílný květ – společnou mají bílou barvu, ale bledule má na koncích špičatých okvětních lístků žlutou nebo zelenou skvrnu. Dalším rozdílem je také jedovatá cibulka, kterou má jen bledule.

10) Meduňka lékařská

Koupit v online zahradnictví

Pokud si chcete pod okna na předzahrádku po citronech vonící bylinu a nepotřebujete mnohobarevné květy, dobrou volbou je tato, až jeden a půl metru vysoká meduňka. Čaj z této byliny uvolňuje stres, odbourává potíže se spánkem a zajišťuje správné zažívání. Drobné bílé květy vyrůstají od června do srpna, ty jsou dobré do kapek proti hysterii nebo nervovým poruchám.

11) Slunečnice

Koupit v online zahradnictví

Pokud holdujete vyšším květinám, můžete svou předzahrádku ozvláštnit slunečnicemi, v České republice se běžně pěstuje až pět druhů. Pokud ji zasadíte na místo, kam celý den svítí slunce, můžete sledovat, jak se otáčí za světlem. Po dozrání semen se však celý, nejčastěji žlutě nebo červeně zbarvený květ skloní k zemi a přichází druhá radost – semeny můžete v zimě plnit krmítka nebo je vyloupat a sníst.

12) Zlatice prostřední

Koupit v online zahradnictví

Zlatice, lidově nazývaná zlatý déšť, dostává svému rozšířenějšímu názvu – květy zlatice splývají na větvích kolem keře a obestírají ho. Tento druh se považuje za nejkrásnější a nařezané větvičky často zdobí velikonoční stůl.

13) Narcis

Koupit v online zahradnictví

Hned poté, co začnou odkvétat sněženky a bledule, jedny z prvních jarních květin, vykouknou narcisky. Zaujmou vždy svými květy, které se skládají z kalichu, který obestírají okvětní lístky. Existuje mnoho barevných variant, nejčastější jsou žluté, dále existují bílé s oranžovými nebo zářivě žlutými okraji kalichu. Nejlepší pro pěstování je nechat je růst na jednom místě několik let, protože se poté nádherně rozrostou.

14) Zimostráz vždyzelený

Koupit v online zahradnictví

Tento zimostráz, podobný spíše keři než bylině, zná mnoho z vás spíše pod lidovým názvem krušpánek. Mezi zahrádkáři je vyhledávaný a vysazovaný jako živý plot, protože může dorůstat až několika metrů. Na zimu neopadává, takže zdobí předzahrádka po celý rok, koncem jara ho navíc zdobí drobné, světle zelené květy. Nehodí se však do předzahrádek rodin s dětmi, protože stejně jako například tis červený je při požití jedovatý.

15) Hyacint východní

Koupit v online zahradnictví

Hyacint je nízká, přesto nepřehlédnutelná květina dorůstající maximálně třiceti centimetrů. Její listy mají tvar čepele a ze středu vyrůstá stopka s deseti až dvaceti květy. Pěstitelé si mohou vybrat z mnoha barevných kultivací od modré přes růžovou až k bílé nebo je na své předzahrádce kombinovat a vytvářet z nich působivé obrazce.

16) Kamzičník Columnův

Koupit v online zahradnictví →

Ačkoliv tento druh kamzičníku v minulosti nepatřil do české fauny, dnes je zde velice rozmnožený. Tato nenáročná bylina dorůstá až půl metru a každý stonek zdobí jeden květ žluté barvy. Nejvhodnější je pro zahrádkáře, kteří si rádi řezají květiny do váz, aby jim zdobily nejen předzahrádku, ale i interiér.

17) Rozchodník nachový

Koupit v online zahradnictví

Světle fialový polštář nízkých květin rostoucí od jara do podzimu si najde uplatnění nejen jako krásný porost skalek, ale také jako domácí léčivý pomocník. Stejně jako z aloe vera, i z gelu listů rozchodníku se může připravit lék k hojení popálenin a některých kožních onemocnění. Díky tomu, že jsou příbuznými kaktusů, nepotřebují příliš vody, protože ji do sebe dokáží nasáknout, a milují slunná místa.

18) Vřes obecný

Koupit v online zahradnictví

Nejenže je vřes vhodný jako zdroj potravy pro ovce, ale je také velmi populární jako ozdobná bylina nejen v předzahrádkách. Pěstitelé si mohou vybrat z mnoha barev, možné jsou bílé, růžové, purpurové nebo červené květy, které se objevují od července do prosince. Bílá kultivace je velmi oblíbená zvláště pro pověru, že nosí štěstí.

19) Tulipán

Koupit v online zahradnictví

Květina typická pro Holandsko se často objevuje i na českých zahrádkách. Existuje více než sto druhů, některé rostou brzo z jara, jiné zase v pozdním létě. Nejčastější varianta květů je červená s černými středy, další možné jsou žluté, růžové, bílé, temně fialové nebo oranžové, výjimkou však nejsou ani žíhané druhy.

20) Zlateň věncová

Koupit v online zahradnictví

Více známý název, který pravděpodobně zaslechl každý, je kopretina. Tato jednoletá rostlina má až jeden metr vysoké květy se žlutými středy a bílými konci okvětních lístků a kvete od března do října. Je velmi oblíbená, protože chrání ostatní rostliny v zahradě před housenkami. Její možné použití je i v kuchyni, kde se používá do salátů nebo jako přípravek proti zácpě, jako lék na sexuálně přenosné choroby nebo při žaludečních potížích. V obchodech se běžně můžeme setkat s jejím dalším názvem, chryzantémou jedlou.


Doporučujeme:


Otázky a odpovědi

Jaké jsou základní otázky, které si musím před vysazením květin do předzahrádky položit?

  • Chci mít na předzahrádce jenom trvalky, nebo každý rok vysazovat nové druhy?
  • Chci vysadit jen byliny, nebo předzahrádku osvěžím i keři?
  • Chci se zaměřit jen na krásu, nebo chci mít i léčivé byliny?
  • Zaměřím se jen na dlouhokvetoucí rostliny, nebo vysadím rostliny tak, aby v každém období vždy nějaká část předzahrádky vykvetla?

Kromě těchto otázek je však nutné rozvrhnout si, jak se bude předzahrádka situovat, protože mnoho trvalek nesnáší přemisťování. Navíc, předzahrádka je vizitkou domu, proto byste si na plánování měli dát záležet.

 Chci mít pěknou předzahrádku, ale zároveň chci, aby měla i jiné využití, než okrasné. Jaké mám možnosti?

Existuje mnoho rostlin, které nejenže dobře vypadají, ale zároveň poslouží i v kuchyni. Mezi nejoblíbenější druhy patří například levandule, šalvěj, růže šípková, kopretina nebo meduňka. Všechny druhy okouzlí kolemjdoucí nejen svými nádhernými květy, ale také úžasnou, aromatickou vůní.

 Mám příliš velkou/malou předzahrádku. Jak ji situovat, aby nevypadala prázdně nebo naopak přeplácaně?

Samozřejmě je na každém, jak předzahrádku uspořádá. Přesto však platí, že právě předzahrádka je vizitkou celého domu a neměla by na první pohled odpuzovat. Při velkém prostoru je možné do části vysadit nějaký keř (například zlatice), který elegantně zakryje i rozlehlý prostor, aniž by to vypadalo přeplácaně. Při opačném problému je vhodné umístit na předzahrádku pouze nízké, elegantní rostliny, jako jsou například hyacinty (ty můžete zkombinovat ve více barvách), sněženky nebo bledule.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu