10 rychle rostoucích stromů, jež bleskově zazelení zahradu

Rychle rostoucí stromy rychle zaplní prázdně působící zahradu či dvůr a přímo vybízí k usazení se do pohodlného křesla a k následné relaxaci. Je tu však jeden háček: Tyto stromy se nezastaví, když to budete chtít – budou růst klidně i deset let! Proto jsme ke každému stromu přidali i výšku, do které zhruba vyroste. Pojďte prozkoumat 10 rychle rostoucích stromů, jež bleskově zazelení vaši zahradu.

1) Javor červený

Tento známý americký rodák se vyvíjí v impozantní exemplář, který nakonec rozšíří svou korunu. S listy podobnými těm na kanadské vlajce se na podzim zbarvují do oslnivě šarlatové barvy. Nejlépe roste v neutrálních nebo kyselých typech půd a je spokojený i ve vlhčích podmínkách. Má mělké kořeny, takže při výběru terénních úprav kolem stromů pro tuto odrůdu může být zapotřebí tolerantní a suchu odolná podsadba. Javor červený ročně vyroste zhruba o 30-60 cm, po deseti letech by měl být vysoký až 7,5 m a i po věku deseti let může vyrůst ještě o dalších 5-6 metrů.

2) Cypřišovec Leylandův

Pokud hledáte jeden z nejlepších stromů pro soukromí, který vám pomůže zastínit pozemek, dejte šanci cypřišovci. Jedná se o velmi rychle rostoucí hybridní stálezelený strom, který vytváří hustý sloupec plochých, spíše kapradinových zelených, někdy mírně našedlých výhonů. Vyvíjí se v impozantní exemplář, který je vhodný tam, kde je potřeba vysoká zahradní clona, a může vyrůst až o 120 cm ročně i na chudé půdě. Tento strom snáší většinu půd a situací, ale jeho velikost nelze omezit jinak než pravidelným řezem, protože starší větve při řezu neobrůstají. Po deseti letech může dosáhnout výšky 7,5-10 m a i po tomto věku se může rozšířit ještě o dalších 3,5-5,5 metru.

3) Blahovičník Gunnův

Blahovičník patří k nejodolnějším eukalyptům a nejlépe se mu daří ve vápnitých podmínkách. Nejlépe roste po výsadbě, když se začíná pěstovat jako malá rostlina, a po zakořenění je velmi odolný vůči suchu. Nápadné, stříbrošedé, zaoblené listy mladých stromů ustupují v dospělosti šalvějově zeleným, srpovitým listům. V dospělosti získává výrazný, mírně nepravidelný tvar a vyznačuje se také atraktivní šedozelenou kůrou, která se pěkně loupe. Ročně povyroste až o 1,5 metru, po deseti letech by měl být vysoký zhruba 15-20 metrů. I poté však může ještě povyrůst o dalších 10 metrů.

4) Liliovník tulipánokvětý

Tento rychle rostoucí strom má trochu zvláštní název. Tento velmi vitální strom však může dorůst až 15 metrů během 15 let, mimo jiné také proto, že dobře roste i přes léto. Neobvyklé čtyřcípé listy se na podzim po odkvětu žlutých a oranžových letních květů ve tvaru tulipánů mění na máslové. Je šťastný ve většině dobrých půd, na rozdíl od mnoha stromů ztrácí spodní větve, takže vrhá méně stínu, než se očekává, protože propouští světlo ze strany. Ročně povyroste o 60 až 120 cm a i po desíti letech ještě zvládne vyrůst o dalších 5 metrů.

5) Bříza černá

autor: F. D. Richards

Bříza černá je atraktivní domácí strom s barevnou červenohnědou kůrou s narůžovělým nádechem, která s věkem tmavne. Použijte jej jako strom do předzahrádek a dodá vám spoustu atraktivity. Na jaře se objevují nenápadné žluté květy a kosočtverečné listy. Jedná se o jeden z nejlépe rostoucích rychlerostoucích stromů do vlhké půdy, ale snese i sušší, nikoli však vyprahlé podmínky. Není vhodný pro vápenité typy půd. Ročně vyroste o 30-75 cm a za deset let budete mít strom vysoký až 9 metrů. I poté však může vyrůst ještě o zhruba 5 metrů.

6) Topol kanadský

Topolu kanadskému vyhovuje většina půd a je odolnější vůči chorobám než ostatní topoly. Jedná se o poměrně variabilní hybrid, který se však velmi rychle vyvíjí v exemplář s vysokým rovným kmenem a oválnou nebo úzkou korunou se stříbřitými listy. Vyroste o 50-100 cm za rok, po deseti letech měří až 16 metrů! A i přesto pak dokáže vyrůst o dalších 5-7m.

7) Vrba babylonská

Vrba vypadá méně nápadně a má hnědé výhony a štíhlé zelené listy, které jsou zespodu namodralé a na podzim zlaté. Roste impozantním tempem, ale není dlouhověká. Může to být strom nenáročný na údržbu, protože je šťastný v každé půdě, která není suchá, a dobře se mu daří u vody. Je také odolný vůči chorobám. Za rok vyroste až o 2,5 metru! Po deseti letech by měl být vysoký zhruba 15 metrů.

8) Tisovec dvouřadý

Tisovec dvouřadý je jeden z mála opadavých jehličnanů, jehož vláknitý, červenohnědý kmen vytváří nápadné opěráky a jemně zubaté listy. Na podzim se zbarvují do atraktivní rezavé, oranžové nebo žluté barvy. Trvá na vlhké nebo mokré půdě, kde vytváří působivou solitéru. Pokud roste ve stojaté vodě nebo v její blízkosti, například v bažinaté zahradě, vytváří z kořenů krátké svislé výrůstky, tzv. kolena, takže je třeba dbát na opatrnost při sečení. Za rok vyroste o 60-90 cm a po deseti letech by měl měřit 7 metrů. I poté však ještě povyroste o 2-3 m.

9) Túje Green Giant 

Tato úzce kuželovitá, sytě zelená stálezelená rostlina má listy, které v zimě lehce bronzoví. Vytváří štíhlou, ale ne nepřirozeně vypadající rostlinu, která vypadá dobře jako solitéra nebo také jako vysoká hraniční zástěna či rostlina pro plotové linie. Snadno se pěstuje a je velmi přizpůsobivá, po založení snáší sucho a vítr a je odolná vůči škůdcům a chorobám. Zvláště užitečná je v severních oblastech, protože větve unesou překvapivou váhu ledu nebo sněhu, aniž by se zhroutily. Vyroste o 90-150 cm za rok a v dospělosti by měl strom měřit až 6 metrů.

10) Platan západní

Platan vytváří elegantní, velmi nápadný strom s širokou korunou, jehož výrazná, šedobíle a dokonce oranžově vzorovaná kůra vynikne ve všech krajinářských nápadech a s bíle zakončenými výhony. Má listy podobné javoru a hnědé plody velikosti třešně. Může dorůstat výšky 35 m a stejně tak široce se rozrůstat.

Nejčastější dotazy

Co se považuje za rychle rostoucí strom?

Rychle rostoucí stromy jsou stromy, které za rok vyrostou o několik metrů (1,5 až 8 metrů v závislosti na druhu). 

Co se stane, když strom roste příliš rychle?

Když stromy začnou růst příliš rychle, mohou ztratit žádoucí vlastnosti, jako je jasnost listů a schopnost přežít krátká období s nedostatkem srážek. Stromy, které jsou pro váš pozemek příliš velké, mohou také vytvářet problémy s úpravou a údržbou vašeho domu.

Jaké tři věci jsou potřeba k růstu stromu?

Stejně jako každá jiná rostlina potřebují stromy k přežití slunce, vodu a živiny. Strom má tři hlavní části: kořeny, kmen a korunu (větve a listy) a každá z nich se podílí na tom, jak strom využívá slunce, vodu a živiny.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu