20 nejoblíbenějších plemen psů v ČR

Pes je nejlepší přítel člověka, a u nás v České republice to platí dvojnásob, jelikož psa má u nás 40 % populace. Jsou skvělými společníky a tak se lidé nemusí bát, že by se někdy cítili sami. Chcete také svého věrného společníka? Podívejte se na 20 nejoblíbenějších plemen psů v ČR.

1) Pomeranian

Pomeraniani jsou obecně energičtí a přátelští malí psi. Nejspíš si však neuvědomují, že jsou malého vzrůstu, a občas se pustí do velkých psů. Jsou to aktivní malí psi, kteří potřebují každodenní pohyb, i kdyby to měla být jen procházka kolem bloku. Jsou poměrně inteligentní a i přes malou nezávislost si vedou dobře v soutěžích poslušnosti. S přibývajícím věkem se stávají trochu méně aktivními a užijí si s vámi společné chvilky na klíně. Pomeraniani jsou často dobrými hlídacími a poplašnými psy a proto mohou mít sklony k nadměrnému štěkání. (Zdroj)

2) Shiba Inu

Plemeno shiba inu bylo původně vyšlechtěno k lovu ptáků a drobné zvěře a příležitostně se používalo i k lovu divokých prasat. Toto plemeno svýma pichlavýma ušima, přimhouřenýma očima a kudrnatým ocasem vypadá jako liška nebo možná i jako plyšová hračka. Není ani jedno, ani druhé. Je to shiba inu, nejmenší – a možná nejstarší – ze šesti špiců, kteří pocházejí z Japonska. Shiba inu je známý svou odvážnou, ohnivou povahou. Japonci mají tři slova, která popisují duševní vlastnosti tohoto plemene: kaani-i (temperamentní smělost), ryosei (dobrá povaha) a soboku (ostražitost). Tyto vlastnosti dohromady tvoří zajímavou, inteligentní a svéhlavou povahu tohoto plemene.

3) Labradorský retrívr

Tito notoricky známí přátelští psi jsou definicí nejlepšího přítele člověka. Toto sportovní plemeno, původně vyšlechtěné k aportování kachen, je známé svou nekonečnou náklonností a všeobecným nadšením pro život. Labradorský retrívr je nesmírně hodný a pečující a proto se často stává i asistenčním psem. Je stavěný pro sport, je svalnatý a atletický. Mají krátkou, snadno udržovatelnou srst, přátelské chování, bystrou inteligenci a spoustu energie. Labradoři jsou nesmírně oblíbení nejen v ČR, ale i po celém světě. (Zdroj)

4) Mops

Mopsíci si libují v lidské společnosti. Jsou velmi citliví, a přestože mohou být skvělými domácími mazlíčky v bytě, nebudou rádi, když zůstanou doma sami po dlouhou část dne. Ačkoli mají tato štěňata tvrdohlavou stránku, zejména pokud jde o domácí výcvik, jsou to hraví a láskyplní psi, kteří si dobře rozumí i se začínajícími majiteli. (Zdroj)

5) Border Kolie

Plemeno border kolie bylo vyšlechtěno ke kontrole ovcí v kopcovitém pohraničí mezi Skotskem a Anglií. Jsou známí svým upřeným pohledem neboli „okem“, kterým ovládají své stádo. Jsou to psi s neomezenou energií, vytrvalostí a pracovním zápalem, což z nich činí přední pastevecké psy. Vysoce cvičitelné a inteligentní border kolie vynikají také v různých psích sportech, včetně soutěží v poslušnosti, flyballu, agility, stopování a létání s diskem. Mohou být skvělými rodinnými společníky, pokud se jim dostane hodně tělesného a duševního pohybu. Není to však gaučový pes, který by se nejraději celý den mazlil. Nechce být rozmazlován. Udržovat intenzivní psychickou a fyzickou výdrž border kolie by bylo pro majitele nebo rodinu, která chce mít pohodového rodinného mazlíčka, vyčerpávající.

6) Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je jedním z nejoblíbenějších plemen psů, a to z dobrého důvodu. Díky svému přátelskému a tolerantnímu chování jsou zároveň skvělými rodinnými mazlíčky a schopnými, inteligentními pracovními psy. Tito statní psi střední velikosti dorůstají hmotnosti 55-75 kg a obvykle se dožívají 10-12 let. Jsou společenští, důvěryhodní, ochotní se podřídit a snadno se cvičí, a proto jsou oblíbení zejména v rodinách s malými dětmi. Tito psi si často zachovávají své veselé štěněcí postoje a charakteristický úsměv i v dospělosti. 

7) Maltézský psík

Toto elegantní plemeno je proslulé hedvábnou bílou srstí pokrývající jeho tělo. Před mnoha lety se maltézští psíci vyskytovali v mnoha barvách, ale v dnešní době jsou vždy bílí. Když se správně stavěný maltézský psík pohybuje, zdá se, že se pod oblakem bílé srsti vznáší. Protože nemá podsadu, maltézský psík málo líná a mnoho lidí považuje toto plemeno za hypoalergenní. Je to milý, inteligentní pes, který je oddaný svým lidem. A protože patří mezi nejmenší plemena, je vhodný pro život v bytě nebo domě. Ať žije kdekoli, maltézský psík reaguje na své okolí a je účinným hlídačem.

8) Německý špic

Německý špic je živý a zábavný rodinný mazlíček. Je šťastný a společenský s lidmi, které zná, ale k cizím lidem je přirozeně nedůvěřivý a štěkotem vás upozorní na každého, kdo se blíží k domu. Německý špic je svému majiteli nesmírně oddaný. Toto plemeno je hravé, zbožňující a je s ním prostě zábava. Toto milé a roztomilé plemeno je nenáročné na život a péči a je ideální zejména pro začínající majitele. Německý špic je energický a rád si hraje, ale nepotřebuje hodiny pohybu. Navzdory jeho bohaté srsti je péče o tohoto psa snadnější, než byste možná čekali. Plemeno je vysoce inteligentní snadno cvičitelné. Přestože jsou někteří němečtí špicové malí, nezvykněte si svého psa všude nosit jako miminko, jinak nebude moci plně prožívat svůj svět jako pes. (Zdroj)

9) Corgi

Corgiové jsou přizpůsobiví a milující celou rodinu, hodí se do každé domácnosti, ať už jde o byt nebo velký dům se zahradou. Na malého psa však mají poměrně hodně energie. Budou potřebovat hodně procházek a aktivních her. Možná vás překvapí, jak rychle se tato krátkonohá štěňata dokážou pohybovat! Pro člověka, který dokáže vyhovět potřebám tohoto plemene, bude corgi vynikajícím rodinným společníkem, a to i pro začínající rodiče zvířat.

10) Jorkšírský teriér

Jorkšírští teriéři jsou malí, divocí a oddaní svým majitelům. Tito bývalí lovci krys si dnes užívají status zábavných a nebojácných společníků, kteří se hodí zejména do bytu. Jorkšíři jsou nejmenší ze skupiny teriérů, nikdy nedosahují váhy větší než 7 kg, ale podle jejich povahy byste to nepoznali. Tito psi mají velkou osobnost a rozum. Oddaný majitel může tyto malé divochy vycvičit a socializovat v rozkošné společníky. Jejich nezdolný duch z nich dělá skvělé malé hlídací psy a zábavné kamarády, kteří vám budou dělat společnost. 

11) Francouzský buldoček

Francouzský buldoček si v posledních letech získal oblibu a je s velkým náskokem nejoblíbenějším malým plemenem. Francouzští buldočci mají rozkošnou osobnost v kombinaci s nízkými až středními nároky na pohyb. Jsou skvělou volbou pro život ve městě. Francouzští buldočci jsou však drazí a mají několik zdravotních problémů, o kterých by si majitelé měli přečíst, než se pro ně rozhodnou.

12) Shih Tzu

Shih Tzu, kteří byli vyšlechtěni výhradně jako společníci, jsou láskyplní, šťastní a společenští psi, kteří nemají nic raději než následovat své lidi z místnosti do místnosti. Už od pradávna se pohodlně uvelebili na klíně lidí ze všech společenských vrstev, dokonce i císařů! Osobnost Shih Tzu je nesmírně přitažlivá a i nevrlí pozorovatelé psů tomuto plemeni jen těžko odolávají. Shih Tzu nikomu nedovolí, aby je ignoroval. Byli vyšlechtěni jako přátelští společníci – neloví, nehoní ani nehlídají – a takoví také jsou. Nic nemilují víc než setkávání a vítání přátel i cizích lidí. Počítejte s tím, že si shih tzu najde přátele všude, kam přijde.

13) Čivava

Mezi přednosti plemene čivava patří jejich malá velikost, velká osobnost a rozmanitost typů a barev srsti. Jsou to všestranní psi, plně schopní soutěžit v psích sportech. Čivavy nemilují nic víc než být se svými lidmi a vyžadují minimum péče a pohybu. Jsou z nich výborní psi do bytu, kteří budou vycházet s celou rodinou. Jen se ujistěte, že všechny děti, které se k nim přiblíží, vědí, jak si s malým psem jemně hrát. Čivavy milují zábavu a proto nemají nic raději než být v blízkosti svých lidí. Všude v domě je následují a vozí se s nimi v taškách, když jejich lidé vyřizují různé záležitosti nebo jdou nakupovat. Není neobvyklé, že si čivavy vytvoří úzké pouto s jediným člověkem, a pokud jsou příliš rozmazlovány, mohou se stát velmi náročnými. 

14) Německý ovčák

Toto plemeno má výjimečnou pracovní morálku a je ceněno jako pracovní plemeno. Jsou z nich také výjimeční rodinní mazlíčci, ačkoli mohou mít poměrně nezájem o cizí lidi a návštěvy, které dobře neznají. Toto aktivní plemeno potřebuje dostatek pohybu a příležitostí k duševní stimulaci.

15) Bígl

Bíglové jsou neuvěřitelně věrní, ale mají také nezávislé rysy, které se projeví, kdykoli zavětří něco zajímavého. Je to veselé a šťastné plemeno, které nikdy nezklame své majitele a vykouzlí jim úsměv na tváři. Zbožňují společnost, což vzhledem k jejich historii smečkového psa není překvapivé. Bíglové jsou aktivní plemeno, ale neměli by se pouštět bez vodítka, jinak by mohli utéct. Jejich láska ke sledování pachů je tak silná, že se často snaží přeskočit ploty nebo se pod nimi zahrabat, aby se vydali po dané stopě.

16) Jezevčík

Ať už mají jakoukoli velikost nebo srst, nikdy si je nespletete s jiným plemenem. Toto plemeno je sice malé, ale rádo aktivně sleduje vše, co se děje v jeho okolí. Jezevčíci mohou někdy být až příliš nadšení. Vzhledem k jejich historii jako plemene určeného k lovu divoké kořisti, jako jsou jezevci, to není příliš překvapivé. Tito malí psi jsou nezávislí, inteligentní a neuvěřitelně roztomilí.

17) Pudl

Všichni pudlové jsou neuvěřitelně chytří, atletičtí a cvičitelní. Kdysi měli pověst choulostivých městských psů, ale nic nemůže být dále od pravdy. Pokud hledáte aktivního společníka pro venkovní dobrodružství, jsou skvělou volbou. Z tohoto plemene také vzniklo mnoho oblíbených smíšených plemen, jako je labradoodle, kokršpaněl a goldendoodle.

18) Rotvajler

Svalnatí a silní rotvajleři jsou ve své rodině neuvěřitelně jemní a věrní, ale s cizími lidmi se o tuto část své povahy nedělí. V blízkosti lidí, které neznají, mohou být trochu odměření, ale svým blízkým rádi dají najevo, jak moc je zbožňují. Rotvajleři mají spoustu energie, což v kombinaci s jejich inteligencí znamená, že potřebují domov, kde budou mít pravidelně dostatek duševního i fyzického pohybu.

19) Sibiřský husky

Sibiřský husky, který byl původně vyšlechtěn k tahání saní ve smečce, je severské plemeno s hustou srstí, které bylo vyšlechtěno na Sibiři v Rusku. Rozsáhlá ruská oblast je tvořena převážně tundrou, lesy a horami a panují zde extrémně nízké teploty, díky čemuž se husky hodí k tahání saní v chladném podnebí. V moderním životě je husky nejčastěji využíván jako milovaný rodinný mazlíček. Toto středně velké plemeno je přátelské, krásné a milující a mnoho lidí po nich touží pro jejich vlčí vzhled, výrazné oči a zbarvení. Jako smečkoví psi jsou huskyové rádi součástí rodiny tvořené lidmi a dalšími psy, ale mají vysoký kořistnický pud a mohou pronásledovat malá zvířata. Huskyové jsou energičtí, takže potřebují majitele, který jim bude věnovat hodně aktivity a pozornosti.

20) Kokršpaněl

Tito psi jsou známí svou mírnou a přátelskou povahou. Jsou orientovaní na lidi a ke štěstí vyžadují pravidelnou interakci s rodinou. Tento španěl nesnáší, když zůstane doma sám po většinu dne. Skvěle se však snášejí se všemi lidmi, včetně cizích lidí a dětí. 

Často kladené dotazy

Jaké je nejrozšířenější psí plemeno na světě?

Buldoček je údajně nejoblíbenějším plemenem psů na světě.

Jakých 5 věcí je třeba zvážit při výběru psa?

Pokud jste budoucí majitelé psa a chcete dát milujícímu pejskovi domov, zde je několik faktorů, které byste měli mít na paměti: Plemeno, velikost a váha psa v dospělosti a také úroveň aktivity, které dané plemeno vyžaduje.

Které plemeno psů žije nejdéle?

Nejvyšší průměrnou délku života při narození mají Jack Russell teriéři (12,72 roku), následují jorkšírští teriéři (12,54 roku) a border kolie (12,10 roku).

Videa:

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu