15 důvodů, proč si (ne)pořizovat zlatého retrívra

Láskyplný pohled, zlatá srst i srdce, to vystihuje zlatého retrívra. Nejen svým vzhledem si získal srdce mnoha lidí a dlouhodobě je to jedno z nejoblíbenějších plemen na celém světě. Není se čemu divit, že zaujal i vás. Má vůbec toto plemeno nějaké negativní stránky? A je vhodné zrovna pro vás? Pojďte to s námi zjistit a přečtěte si důvody proč si (ne)pořizovat zlatého retrívra.

DEVĚT důvodů proč si POŘIZOVAT zlatého retrívra

 • Pokud toužíte po chytrém rodinném společníkovi, je retrívr to pravé pro vás. Rád se bude učit různé triky, kterými pak okouzlíte návštěvy.
 • Zlaťák je prostě krásný pes, kdo by si nezamiloval jejich hluboký pohled?
 • Díky své husté podsadě zvládá nepřízně počasí a není pro něj problém strávit celý den venku ať je léto nebo zima. Bude spokojený tam, kde bude jeho páníček.
 • Je to pes vhodný k dětem. Má je rád a bude jim skvělým parťákem.
 • Že velký pes nepatří do bytu? Omyl, retrívr bude nejspokojenější s vámi v bytě nebo v domě. Svoji rodinu miluje a venku by strádal.
 • Chcete se věnovat některému psímu sportu? Retrívr zvládne cokoli, co si na něj vymyslíte. Zejména šikovný je ve frisbee a dogdancingu.
 • Při správné socializaci se dobře snese i s dalšími psy a jinými zvířaty.
 • Výcvik a výchovu zvládne i začátečník.  
 • Jsou to aportéři tělem i duší a pro míček udělají cokoli!

ŠEST důvodů proč si NEPOŘIZOVAT zlatého retrívra

 • Pokud chcete psa, který ohlídá dům, zlaťák nebude ten nejlepší výběr. Zloděje by pravděpodobně hezky přivítal a pomohl jim najít vaše cennosti.
 • Má krásnou srst, která ale taky dost líná. Takže pokud z chlupů šílíte, poohlídněte se po jiném plemeni.
 • Milují vodu a ještě víc bláto a bahno. Připravte se, že retrívr najde i v tom nejsušším období i tu sebemenší kalužinu a z procházky se tak nikdy nevrátíte se suchým a čistým psem.
 • Zlatý retrívr svoji rodinu miluje a dokáže na vás počkat doma, než mu v práci vyděláte na granule a tenisáky. Ale pokud býváte v práci celé dny a vracíte se domů až večer, bude váš zlaťák nešťastný. Svého člověka chce mít co nejvíce na blízku, proto zvažte svoje časové možnosti ještě před pořízením.
 • Mají velký apetit. Pokud zapomenete vynést koš, je dost pravděpodobné, že ho retrívr podrobí důkladné kontrole. Taky mohou mít sklony k obezitě a je proto důležité jim hlídat krmnou dávku.
 • Často trpí na onemocnění pohybového aparátu. Při výběru nového parťáka je dobré nešetřit a investovat do štěněte s PP. Prevence onemocnění je i kvalitní strava.

Shrnutí

Zlatý retrívr je skvělý rodinný pes, kterého zvládne i začátečník. Svoji rodinu miluje ale před jeho pořízením je důležité uvážit, kolik času mohu psovi věnovat, protože pokud bude celý den sám doma, nebude šťastný. Milují vodu a pro míček udělají téměř vše. S radostí vám budou parťáky ve všech aktivitách, které si vymyslíte. Mohou mít sklony k obezitě a s tím i související problémy s klouby. Je proto důležité zlaťákovi dopřát kvalitní krmivo a dostatek pohybu.

Obecná charakteristika zlatého retrívra

Zlatý retrívr je jedno z nejoblíbenějších plemen u nás i ve světě. Je to větší plemeno, které bylo šlechtěno pro lovecké účely a to pro aport pernaté zvěře. Odstíny zlaté barvy můžou být různé, od světle krémové až po jantarovou.

I. Povaha

Rodinný pes, tak by se jednoduše dal definovat zlatý retrívr. Když se většiny lidí zeptáte, jaké plemeno je vhodné k dětem, téměř vždy uslyšíte mezi tipy i zlatého retrívra. Je to přátelské plemeno, které miluje lidi. Bude se mazlit s kýmkoliv a kdykoliv. Zároveň je velmi inteligentní a velice rychle se učí, je tedy vhodný i jako parťák pro všemožné aktivity. Od psích sportů, jako jsou agility, frisbee a dogdancing, přes canisterapii až po běh s páníčkem nebo běh u kola.

II. Vzhled

Zlatý retrívr v kohoutku měří okolo 60 cm a jeho váha se pohybuje průměrně okolo 30 kg, feny bývají drobnější. Jejich barva, jak už název napovídá, je zlatá. Odstín zlaté barvy ale může být od téměř bílé, přes klasickou zlatou barvu až po tmavě jantarovou.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Retrívři jsou často označováni za rodinné psy a opravdu tomu tak je. Jsou to přátelští psi a dětem leccos odpustí. I tak bychom vždy měli mít na mysli, že je to pořád živé zvíře a děti se psem nenechávat o samotě. Vzhledem k tomu, že toto plemeno může vážit až 35 kg, mohou nechtěně dítě shodit, když například poběží pro míček. Proto, zejména u menších dětí, je nutné psa i dítě hlídat a stanovit na obou stranách hranice, potom budete doma mít skvělého rodinného parťáka a pravou rodinnou pohodu.

Bez větších potíží bude v jedné domácnosti také s dalšími zvířaty. Pokud psa i další zvíře postupně navyknete na přítomnost toho druhého, nebudou mít se soužitím problém. Vzhledem k původnímu využití by si nemuseli sednout snad jen s drůbeží.

IV. Zdraví a péče

Zlatý retrívr trpí stejnými neduhy jako jiná větší plemena. Nejčastějším problémem jsou u nich onemocnění pohybového aparátu a to zejména dysplazie kyčelních kloubů. Je tedy dobré při výběru nového parťáka volit spíše psy s průkazem původu. Kde se pravděpodobnost tohoto onemocnění snižuje, protože chovní jedinci jsou na DKK kontrolovaní a i povaha je u nich na rozdíl od jedinců s PP typická pro dané plemeno.

Dalším problémem u retrívrů může být torze žaludku, u té je bohužel jedinou prevencí krmit až po venčení, aby se naplněný žaludek během pohybu neprotočil, bohužel ani toto opatření nemusí torzi zabránit. Jinak se toto plemeno těší poměrně dobrému zdraví a celková péče není nijak náročná. Srst je dobré vyčesávat zhruba jednou týdně a je vhodné pravidelně kontrolovat a čistit uši.

V. Výchova a výcvik

Zlatý retrívr je plemeno, které bude s radostí cvičit, zejména pokud jeho snahu podpoříte nějakým pamlskem. Pokud se výcvik nepodcení, zvládne jej i začátečník. Retrívr bude velice dobře pracovat, pokud bude brát výcvik jako zábavu a trénink bude bez zbytečného nátlaku. Pokud se budete snažit s retrívrem cvičit „na sílu“ a používat dril, nejspíš ho to přestane bavit a nakonec budete vy i pes nešťastní.

Je vhodný téměř na jakýkoli psí sport snad kromě obran, ale i v tomhle odvětví jsou výjimku potvrzující pravidlo. Často jsou taky používání jako canisterapeuti, vodící nebo asistenční psi.

VI. Náročnost

Zlatý retrívr je větší plemeno, je tedy potřeba počítat s tím, že bude finančně náročnější než menší plemena a to jak co se týče krmiva, tak i v případě návštěvy veteriny. Štěně s PP seženete od 12 000 do 24 000,-, dále je také potřeba počítat s první výbavou pro štěňátko.
Nejvíce je však zlatý retrívr náročný z hlediska vašeho času. Není to plemeno, které bude celý den ležet na gauči (ikdyž se po procházce nebo cvičení na gauč zase moc rád vrátí). Mimo aktivní čas s páníčkem ale vyžaduje jeho přítomnost i po zbytek dne a dost pravděpodobně se od vás nehne, ani když půjdete na toaletu.

VII. Historie

Za vznik plemene vděčíme lordu Tweedmouthovi, který chtěl vyšlechtit lovecké plemeno s dobrými vlastnostmi a pěkným vzhledem. Křížil původního žlutého retrívra s již neexistujícími vodními španěly, později do křížení zapojil také irského setra a bloodhounda. V roce 1903 bylo plemeno uznáno Kennel klubem a od roku 1920 má svůj oficiální název zlatý retrívr.

Ohledně vzniku plemene se traduje pověst, podle které Lord Tweedmouth získal psy z ruského cirkusu, původ retrívrů tak může být i z Ruska, jiné zdroje tvrdí, že psy sehnal na tržišti v Brightonu.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 29-35 kg Feny: 25-30 kg
Výška v kohoutku:55-65 cm
Požadavky na trénink:40 minut a více
Energie:průměrná
Délka života:10-13 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:mírné
Potřeba pozornosti:vysoká
Původní využití:aportér (zejména vodního ptactva)
Délka srsti:střední
Typ srsti:hustá, rovná
Barva srsti:zlatá v různých odstínech
Potřebná péče o srst:střední
Typický znak:svěšené uši

Kde koupit zlatého retrívra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro zlatého retrívra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata zlatého retrívra na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku     

4.5/5 - (163 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu