17 důvodů, proč si (ne)pořizovat leonbergera

Kdybyste tohoto fešáka potkali někde na samotě bez páníčka, zřejmě by vás okamžitě napadlo vzít nohy na ramena. To by bylo ale marné a hlavně úplně zbytečné, protože pokud pro nějaké psí plemeno platí označení “něžný obr”, tak je to právě leonberger. Velké srdce ale není jediným pokladem, který se v tomto psisku o velikosti menšího poníka ukrývá.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT leonbergera:

 • Jsou to obři s obřím srdcem. Nemusíte se bát projevů agrese vůči lidem, ani vůči ostatním zástupcům zvířecí říše.
 • Leonberger je rodinný typ! Nejraději by byl stále obklopen svou rodinou, jejíž členy bezmezně miluje – zejména ty nejmladší.
 • Mírumilovnost a skvělá ovladatelnost tohoto plemene předurčují, že jeho výchova nebude žádný oříšek.
 • I výcvik je pro ně hračkou. Kombinace vysoké inteligence a snahy potěšit svého pána, dělá z leonů velmi učenlivé pejsky.
 • Leonberger může být díky své chytré hlavě a odhodlanosti skvělý parťák pro mnoho sportů či aktivit.
 • Jsou to milovníci pohybu a zábavy! Při skopičinách s páníčkem neváhají rozhýbat každý chlup v kožichu.
 • Díky svému hustému kožíšku leonberger hravě odolá nástrahám špatného počasí. S předpokladem zateplené boudy může pobývat i venku.
 • Přes svou láskyplnou povahu dokáže být “leon” skvělým hlídačem – když jde o bezpečí jeho rodiny, dokáže bez váhání zaútočit.
 • Milují vodu! Skvěle zvládají roli vodních záchranářů.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT leonbergera:

 • Dlouhověkost není jejich silnou stránkou. Leonberger vám bude dělat radost přibližně deset let.
 • Leoni se necítí dobře, když jsou izolováni od své rodiny. Převážný pobyt v kotci, či samostatná ostraha areálů by pro ně znamenala utrpení.
 • Jsou velmi citliví a špatně nesou spory v rodině – proto byste se před leonem nikdy neměli hádat, nebo zvyšovat hlas. V opačném případě by mohl cítit potřebu do hádky zasáhnout.
 • Do garsonky leonbergera určitě nevtěsnáte. Ideální je pro ně domek se zahradou.
 • Velikosti leonů se musíte přizpůsobit. Potřebujete nejen velký pelech, ale v neposlední řadě také dostatečně prostorný vůz, ve kterém ho zvládnete bezpečně dopravit například k veterináři.
 • Připravte se, že v době línání budou chlupy vašeho psího miláčka doslova všude.
 • Spotřeba krmení je opravdu velká. Ať už krmíte granulemi, nebo masem, pravděpodobně vás to vyjde pěkně draho.
 • Ani leonbergerům se nevyhýbají zdravotní potíže. Vyskytují se u nich problémy s pohybovým aparátem, ale i tolik obávaná rakovina – která je nejčastějším důvodem jejich úmrtí.

Shrnutí

Pro spokojený život po boku leonbergera potřebujete spoustu místa nejen doma, ale hlavně ve vašem srdci, kam se vám toto plemeno hluboce zaryje. Mírumilovná povaha dělá z těchto chlupatých obříků ideální společníky k dětem, nebo i dalším zvířecím mazlíčkům. Díky své inteligenci může být také skvělým pracovním psem – vyniká zejména při záchraně životů ve službě vodních záchranářů, stopařů a lavinářů.

Leonberger potřebuje ke štěstí pohyb na čerstvém vzduchu, prostorný pelíšek a zejména blízkost svojí rodiny, která je pro něj vším. Před pořízením tohoto impozantního pejska však musíte zvážit, zda je ve vašich silách živit tuto masu pozitivní energie vážící až osmdesát kilogramů dalších téměř deset let.

Obecná charakteristika leonbergera

Pokud tedy nemáte program na dalších deset let života a líbí se vám myšlenka soužití s horou lásky v chlupaté kamizole, určitě o pořízení leonbergera uvažujte. A jestli stále nemáte jasno, neváhejte číst dál – níže se dozvíte další informace o tomto úžasném psím plemeni.

I. Povaha

Leonberger je pes pověstný svou přátelskou a láskyplnou povahou. Nemá ve zvyku být agresivní k lidem, ani zvířatům – ba naopak! Leoni jsou sevevědomým plemenem s klidnou hlavou, ale neposedným tělem, které se rádo hýbe a skotačí. Velkým plusem leonbergerů je také jejich vysoká inteligence a pracovitost, díky které mohou vykonávat spoustu aktivit po boku svého pána, kterého bezmezně zbožňují.

Jsou také velmi citliví. Nemají rádi, když se na ně zvyšuje hlas a špatně snášejí i veškeré rodinné rozepře či hádky. Bezpečí rodiny je leonbergerům nade vše, proto v případě ohrožení člena rodiny, či při obraně majetku neváhají zaútočit.

II. Vzhled

Leonbergeři se mohou pyšnit majestátním tělem, které je pokryté nejen množstvím svalů, ale také bohatou, velmi hustou srstí, která připomíná lví hřívu – ta zdobí nejen psí kluky, i vzrůstově robnější fenky.

U některých jedinců připomíná krále zvířat i barva srsti, která může mít pískový, až zlatavý odstín. Neméně ojedinělé je ale červené, červenohnědé, či krémové zbarvení. Hlava leonů je poměrně velká, ozdobená úměrně velkýma převyslýma ušima a maskou, která k leobergerům neodmyslitelně patří. Patří k nim i huňatý ocas, nesoucí se pod linií zad.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

O děti se v přítomnosti leonbergera určitě bát nemusíte – rozhodně by jim úmyslně neublížil. Vaše ratolesti bude naopak opatrovat a střežit jako oko v hlavě.

Co se týče vztahu k ostatním domácím mazlíčkům, určitě není nutné se obávat, že by leonbergeři vyvolávali nějaké rozbroje – tito obři zkrátka neublíží ani mouše.

IV. Zdraví a péče

Protože se jedná o molossoidní plemeno, které miluje pohyb, je nutné dbát na zdraví jeho kloubů – a to zejména v období růstu, kdy tělesná hmotnost psa rychle stoupá. V tomto období není vhodné psa fyzicky přetěžovat. Důležité je také kvalitní a vyvážené krmení,které poskytne klubům dostatečnou výživu. U leonů se mohou vyskytnout taktéž dysplazie kyčelních a loketních kloubů, nebo torze žaludku. Ze závažných onemocnění je u tohoto plemene známá například dědičná polyneuropatie leonbergerů, nebo rakovinová onemocnění, která jsou nejčastějším důvodem jejich úmrtí.

Co se týče péče o leonbergří srst, nemusíte se obávat žádných náročných procedur. Pravidelné vyčesávání je ale třeba, aby hustá hříva nezačala plstnaťet. V období línání budou chlupy úplně všude, i kdybyste se na hlavu stavěli.

V. Výchova a výcvik

Výchovu leonbergera není radno zanedbat. U psů, kteří často dosahují hmotnosti dospělého člověka, později určitě oceníte dobrou ovladatelnost a alespoň základy poslušnosti.

Můžete ale zůstat klidní – leonberger nepotřebuje hodiny drilu na cvičáku, ani nemá potřebu být vůči lidem dominantní. Naopak! Z těchto dobráků dostanete to nejlepší především laskavým přístupem, trpělivostí a láskou. Hodně vám to usnadní i leonbergerova vysoká inteligence, díky které se velmi rychle učí. Také jeho nadšení je úžasným pomocníkem při výcviku. Vše, co se leon naučí, s velkým zapálením předvádí svému pánovi a snaží se mu udělat radost.

VI. Náročnost

Před tím, než začnete o Leonbergerovi uvažovat, je třeba zvážit vaše finanční možnosti. Štěňátko s PP vás vyjde přibližně na 12-20 tisíc korun (zdroj) – záleží na chovateli. Ale pořizovací cenou štěněte vše jen začíná – při velikosti tohoto plemene je třeba počítat s nemalou spotřebou kvalitního krmení, s případnými výlohami za veterináře a v neposlední řadě s nákupem všeho, co k pejskovi potřebujete.

Jinak leonbergeřii tolik nároční nejsou – nepotřebují dril jako pracovní psi, ani přehnanou péči o srst. Stačí jim milující majitel, který se bude těšit z jejich přítomnosti a bude se svým leonem trávit čas na procházkách i v teple domova.

VII. Historie

Leonberger dostal své jméno podle německého městečka Leonberg, kde byl v roce 1846 vyšlechtěn Heinrichem Essigem. Ten křížením bernardýna, novofundlandského psa a pyrenejského ovčáka získal plemeno, které svým vzhledem velmi připomínalo lva. Možná i pro svou podobnost s králem zvířat získal leonberger velkou pozornost a brzy se stal společníkem mnoha panovníků napříč Evropou.

S příchodem válek ale populace leonbergerů postupně upadala – a to téměř na samou hranici zániku. Naštěstí se našlo několik milovníků tohoto plemene, kterým se podařilo počty leonů opět obnovit. Nyní je leonberger velmi oblíbený nejen v Evropě, ale i za velkou louží.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 45-68 kg Feny: 40-63 kg (psi mohou vážit až 80kg)
Výška v kohoutku:Psi: 76 cm kg Feny: 68 cm
Typický znak:Přirozeně sklopené uši
Požadavky na výcvik:průměrné
Energie:klidnější
Délka života:8-10 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti:střední
Původní využití:Ochránce, pohledný společník
Délka srsti:střední
Typ srsti:dvouvrstvá
Barva srsti:zlatavá či načervenalá s černou maskou
Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit leonbergera?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro leonbergera dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata leonbergera na prodej.

Chovné stanice v ČR

Chovné stanice na Slovensku:

4.6/5 - (141 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu