V České republice se jedná o poměrně málo známé plemeno. Na první pohled zaujme svým vzhledem a uhrančivým pohledem šelmy. Díky těmto aspektům jeho obliba každoročně roste. Ale je opravdu toto plemeno zrozeno u jezera Catahoula pro každého?
DEVĚT důvodů proč si POŘIZOVAT lousianského leopardího psa
- Zrozen k běhu, jeho energie je vysoká. Extrémní náročnost na pohyb z něj dělá dobrého společníka pro aktivní a sportovně založené lidi.
- Catahoula je bezesporu skvělým hlídacím psem, i když nepůsobí agresivně, jeho rezervovanost vůči cizím návštěvám se stává zjevnou.
- Perfektně se hodí na celoroční pobyt na velké, prostorné zahradě. V zimních měsících mu však musíme umožnit přístup do domu nebo perfektně zateplit kotec.
- Skvěle a rychle se učí, má vysokou inteligenci, ale bohužel není stavěný na strojové opakování povelů. Potřebuje velmi zkušeného majitele, nebo aktivního nadšence-začátečníka s pevnou, ale laskavou rukou.
- Jsou naprosto úžasnými plavci díky blánám mezi prsty na packách. Díky blánám se dobře pohybují i po rozbahněném terénu.
- Atraktivní vzhled – základní věc, které si každý všimne a obdivuje. Neměl by to však být jediný aspekt při výběru tohoto psa.
- Ke vzhledu se dále vážně obrovské množství barevných variant srsti, od merle genu, tečkování, žíhání až po jednobarevné jedince. Žádný druhý pes tedy nebude vypadat stejně jako ten váš.
- I přes velkou míru samostatnosti je catahoula hodně fixovaná na svého majitele.
- Jeho krátká srst nevyžaduje téměř žádnou úpravu, v tomto směru je nenáročným plemenem.
SEDM důvodů proč si NEPOŘIZOVAT lousianského leopardího psa
- Catahoula je ve vysoké míře dominantní vůči jiným psům, proto se příliš nehodí do smečky.
- Majitel musí být pán s velkým P. Vyžaduje se od něj citlivost, laskavost, ale hlavně pevná ruka a hodně neústupnosti. Toto není plemeno úplně pro každého, ale s dostatečným respektem a správným přístupem ho zvládne i začínající kynolog.
- Kvůli jeho energii a síle se přiliš nedoporučuje k malým dětem a u těch větších je třeba dozoru dospělé osoby.
- Má silný lovecký pud, který se velmi obtížně dá odstranit. Základem je perfektní výcvik, hlavně odvolání od všech rušivých faktorů.
- Nehodí se do bytu, do malých prostor. Kvůli energické povaze by mohl ničit vybavení bytu v době nepřítomnosti.
- Pokud patříte mezi časově vytížené osoby, není vhodné uvažovat o pořízení catahouly. Je velmi časově náročná na procházky, sport či jakékoli sportovní vyžití.
- Plemeno nadměrně trpí hluchotou, především bílý jedinci a jedinci s bílým podkladem srsti.
Shrnutí
Catahoula znamená v překladu čistě modrá voda – toto tvrzení by se mělo vztahovat k barvě očí, které je ve většině případů modrá. Avšak u tohoto plemene je mnohem více zajímavostí, než jen úchvatný vzhled. Jeho povaha je opravdu unikátním šperkem v psí říši. Pokud dokážeme k výchově přistupovat s dostatečným respektem a máme množství volného času je toto plemeno jedinečným parťákem.
Obecná charakteristika lousianského leopardího psa
Povaha
Energický, dominantní a svéhlavý pes. Tak by se dal v kostce popsat lousinaský leopardí pes. Je silně teritoriální, díky teto vlastnosti se stal velmi dobrým hlídačem a ochráncem rodin i majetku. Vůči cizím lidem je velmi rezervovaný, ale neměl by se projevovat agresivně, v případě že očekáváme návštěvu, musíme ji nejdříve dobře seznámit s naším čtyřnohým miláčkem. Jeho povaha přímo vybízí k řadě sportovních aktivit, jakými jsou třeba agility, běh se psem, tah koloběžky a jiné.
Vzhled
Plemeno catahoula je pes střední až větší velikosti, dobře osvalený, elegantní, silný a velmi vytrvalý. Psi by měli měřit 55,8 – 66,0 cm. Velikost fen je 50,8 – 60,9 cm. Váha zatím není standardizována, ale běžně se pohybuje mezi 25 a 55 kily v závislosti na tělesném typu. Leopardí pes má mít mohutně stavěnou hlavu s vyvinutými lícemi, svalnatý krk, rovný, osvalený hřbet, dobře vyvinutý a osvalený hrudník. Paspárky mohou být přítomny. Srst je krátká a přilehlá.
Vztah k dětem a domácím mazlíčkům
Běžně se toto plemeno příliš nedoporučuje k malým dětem, jsou velmi silní a energičtí. Nemuselo by to za normálních okolností dělat dobrotu, ale za předpokladu že pes projde kvalitní socializací se samozřejmě dá zvládnout jejich kontakt. Především pod dozorem.
Starším dětem musíme vysvětlit, jak se ke psu přistupovat. Při dobré socializaci bez problému vychází i s domácími mazlíčky, je dobré myslet na jeho lovecký pud. Hospodářská zvířata nebývají problém. Catahoula je dominantní, nehodí se do psí smečky. Problematická jsou především stejná pohlaví.
Zdraví a péče
Lousiančtí leopardí psi jsou obecně zdravé plemeno, ale jako všechna jiná plemena mohou být náchylní k některým nemocem. Ve větší míře se u nich vyskytuje dědičná hluchota, která se vztahuje k množství bílé barvy. Dále trpí na dysplazie kloubů. Většině těchto onemocnění se dá předejít koupí štěněte od prověřeného chovatele.
Výchova a výcvik
Obecně by se dalo tvrdit, že jsou catahouly velmi inteligentní plemeno, které se dobře učí a především nezapomíná. Jen je třeba dodat velké ALE – jsou velmi nároční na přístup majitele k výcviku. Toto plemeno nesnáší dril a nekonečné opakování povelů jako je běžně zvykem například u německých ovčáků. Musíme projevit dostatečnou důslednost a přirozenou autoritu. Zároveň je důležitá citlivost a respekt. Původ psa značí, že je příliš svéhlavý a samostatně myslící, na toto nesmíme při výcviku zapomínat. Nejlepší je, se smířit s faktem, že občas neposlechne. V mnohých diskuzích se leopard nedoporučuje do rukou nezkušeného chovatele, já bych ráda namítla, že pokud je člověk dostatečně odhodlaný, nadšený, má předem zjištěné všechny aspekty povahy a chce se psem pracovat je předpoklad že bude dobrým majitelem pro leoparda.
Náročnost
Cena štěněte s PP se pohybuje mezi 20 000 a 30 000 korunami. Nicméně, cena je závislá na více faktorech a tak se může u jednotlivých chovatelů lišit. Z hlediska dalších nákladů není catahoula o nic náročnější než velikostně stejná plemena. Důležitá je kvalitní strava, na které byste neměli šetřit a výcvik, který zase zabere extrémní množství času.
Z časového hlediska je lousianský leopardí pes velmi náročným plemenem na čas a to po celý jeho život. Dbát musíme na pravidelné, dlouhé procházky s dostatkem ostatních vjemů.
Je důležité si uvědomit, že jeho atraktivní vzhled není vše. Znuděný leopard vám velmi rychle může přerůst přes hlavu.
Historie
Dle pověstí plemeno vzniklo křížením vlků obecných a vlků rudohnědých u jezera Catahoula. Dále přišlechťovali španělské mastify. Přesný původ není znám, je opředen rouškou tajemna. V 18. století se tito psi používali k nahánění dobytka. Avšak toto datum nemusí být zcela přesné, protože existují zmínky od flekatých ochráncích stád již z první poloviny 17. století. Další teorie nám říká, že plemeno vzniklo až v 19. století křížením beauceronů a červených vlků.
Od roku 1979 je toto plemeno národním psem státu Lousiana v Americe. Dle FCI není plemeno uznáno, ale organizace UKC a AKC jej uznávají. Ing. Gerhard Stein se zasloužil o dovoz plemene do Evropy, konkrétně k nám do České republiky v roce 1998. Založil chovatelskou stanici Šumící křídla.
Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen
Důležité informace
Hmotnost: | 25-55 kg |
Výška v kohoutku: | Psi: 56-66 cm Feny: 51-61cm |
Typický znak: | Modré oči, merle gen |
Požadavky na trenink: | více jak 3 hodiny denně |
Energie: | Velmi energický |
Délka života: | 12-14 let |
Sklony ke slintání: | nízké |
Sklony ke chrápání | nízké |
Sklony ke štěkání | střední |
Sklony k hrabání: | nízké |
Potřeba pozornosti: | vysoká |
Původní využití: | lovecký pes, pastevecký pes |
Délka srsti: | krátká |
Typ srsti: | hladká |
Barva srsti: | velké množství barevných variací |
Potřebná péče o srst: | nízká |
Kde koupit lousianského leopardího psa?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro catahoulu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata leoparda na prodej.